Γερμανία: Σε «καραντίνα» οι επιβάτες από την Ελλάδα μέχρι και τον Μάιο του 2018

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλημερα απο το βροχερο Βερολινο!!Χθες εφτασα. Προς ενημερωση και των υπολοιπων, ο ελεγχος οντως εγινε σε ξεχωριστη αιθουσα. Μας μετεφεραν εκει με λεωφορειακι. Πραγματοποιηθηκε απο 2 ατομα μονο. Ημουν σχεδον απο τους τελευταιους και εκανα με το ρολοϊ γυρω στα 8 λεπτα με ελληνικη ταυτοτητα. Η ουρα προχωραγε σφαιρα. Η πτηση να ενημερωσω επισης οτι ηταν φουλ.

Ειτε εχεις διαβατηριο ειτε ταυτοτητα ολοι περνανε απο το ιδιο σημειο. Απλα στο διαβατηριο απο οτι παρατηρησα κανουν μονο μια απλη ταυτοπροσωπια.

Νομιζω οτι ο ελεγχος ειναι πολυ τυπικος σε σχεση με αυτα που ειχα διαβασει. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. Τουλαχιστον αυτα ειδα εγω!!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλημερα απο το βροχερο Βερολινο!!Χθες εφτασα. Προς ενημερωση και των υπολοιπων, ο ελεγχος οντως εγινε σε ξεχωριστη αιθουσα. Μας μετεφεραν εκει με λεωφορειακι. Πραγματοποιηθηκε απο 2 ατομα μονο. Ημουν σχεδον απο τους τελευταιους και εκανα με το ρολοϊ γυρω στα 8 λεπτα με ελληνικη ταυτοτητα. Η ουρα προχωραγε σφαιρα. Η πτημη να εμημερωσω επισης οτι ηταν φουλ.

Ειτε εχεις διαβατηριο ειτε ταυτοτητα ολοι περνανε απο το ιδιο σημειο. Απλα στο διαβατηριο απο οτι παρατηρησα κανουν μονο μια απλη ταυτοπροσωπια.

Νομιζω οτι ο ελεγχος ειναι πολυ τυπικος σε σχεση με αυτα που ειχα διαβασει. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. Τουλαχιστον αυτα ειδα εγω!!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.Να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα σιγά-σιγά.Φυσικά και ο έλεγχος είναι τυπικός και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με οποιοδήποτε νόμιμο έγγραφο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν διάβασερς την έκθεση της ΕΕ για τηνα ντιμετώπιση που είχε το κλιμάκιο της frontex από την ελληνική κυβέρνηση θα λεβλεπες ότι η τεχνογνωσία ήρθε και η ελληνική πλευρά:
Μπορείς να παραθέσεις την έκθεση της ΕΕ που να γράφει όλα αυτά που απαριθμείς; Eπίσης επί του προκειμένου η ΕΕ δε βγάζει εκθέσεις, εκθέσεις υποβάλλουν κάποιο απ' τα θεσμικά όργανα ή τους οργανισμούς της ΕΕ. Ποιο απ' όλα υπέβαλλε την έκθεση που λες;
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημερα απο το βροχερο Βερολινο!!Χθες εφτασα. Προς ενημερωση και των υπολοιπων, ο ελεγχος οντως εγινε σε ξεχωριστη αιθουσα. Μας μετεφεραν εκει με λεωφορειακι. Πραγματοποιηθηκε απο 2 ατομα μονο. Ημουν σχεδον απο τους τελευταιους και εκανα με το ρολοϊ γυρω στα 8 λεπτα με ελληνικη ταυτοτητα. Η ουρα προχωραγε σφαιρα. Η πτηση να ενημερωσω επισης οτι ηταν φουλ.

Ειτε εχεις διαβατηριο ειτε ταυτοτητα ολοι περνανε απο το ιδιο σημειο. Απλα στο διαβατηριο απο οτι παρατηρησα κανουν μονο μια απλη ταυτοπροσωπια.

Νομιζω οτι ο ελεγχος ειναι πολυ τυπικος σε σχεση με αυτα που ειχα διαβασει. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. Τουλαχιστον αυτα ειδα εγω!!
Ανάλογο σκηνικό ελέγχου περάσαμε και εμείς τον Αύγουστο στο ίδιο αεροδρόμιο το Schonefeld. Μιλαμε όμως για ένα μικρό αεροδρόμιο της Γερμανίας. Στην Φρανκφούρτη στις 16/11 οι καθυστερήσεις ήταν μεγάλες και επιβάτες έχασαν επομενες πτήσεις. Ας ελπίσουμε να εξομαλυνθει η κατάσταση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Νέο ρεκόρ Γερμανών τουριστών αναμένεται για το 2018.

http://www.naftemporiki.gr/finance/...-rekor-germanon-touriston-stin-ellada-to-2018

Εντάξει,τούς περιμένουμε...:D
Πως λέμε τους έχουμε ... θα τους βάλουμε αναμονή 2 ωρών ντάλα καλοκαίρι με 40 βαθμούς ζέστη σε μεταλλικές παράγκες και με σόμπα μέσα..:)

Εμείς αγαπάμε όλο τον κόσμο δεν έχουμε τέτοια κολλήματα.. καλώς να έρθουν..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να παραθέσεις την έκθεση της ΕΕ που να γράφει όλα αυτά που απαριθμείς; Eπίσης επί του προκειμένου η ΕΕ δε βγάζει εκθέσεις, εκθέσεις υποβάλλουν κάποιο απ' τα θεσμικά όργανα ή τους οργανισμούς της ΕΕ. Ποιο απ' όλα υπέβαλλε την έκθεση που λες;
Όχι, δεν τη βρίσκω, ήταν στον πρώτο χρόνο διακυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, αν θυμάμαι καλά του Ευρωκοινοβουλίου, από έκθεση της frontex, όποιος έχει την καλοσύνη ας το ψάξει, εγώ αφιέρωσα ένα 45λεπτο και δεν...
 

pagona12

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλημεραα...υπαρχει κανενα νεο απο καποιον που ταξιδεψε για Γερμανια οσον αφορα τους ελεγχους που κανουν;παω την πατασκευη και εχω αγχωθει λιγακι!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
καλημεραα...υπαρχει κανενα νεο απο καποιον που ταξιδεψε για Γερμανια οσον αφορα τους ελεγχους που κανουν;παω την πατασκευη και εχω αγχωθει λιγακι!
Τα πράγματα είναι απλά.Ένας τυπικός έλεγχος.Αναφέρθηκαν ήδη αναλυτικά δύο περιπτώσεις σε Βερολίνο και Φρανκφούρτη.Δεν χρειάζεται να μεγαλοποιούμε τα πράγματα.
 

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επειδή οι "καταγγελίες" πληθαίνουν..θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα με την ταυτότητα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom