Πολωνία Αποριες για κρακοβια

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπερα!

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει συνδεση του αεροδρόμιου της κρακοβιας με την πολη με ιδιωτικα λεωφορεια, τυπου terravision, easybus, National Express κτλ ή ειναι διαθεσιμη μονο η τοπικη συγκοινωνια ??
 

MinaA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Πριν από μία εβδομάδα γυρίσαμε από Κρακοβία. Ότι απορίες έχετε μπορώ να σας βοηθήσω. Για την επίσκεψη στο Auschwitz, εμείς πήγαμε μεμονωμένα. Πήραμε από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό λεωφορείο που σε αφήνει έξω από το Auschwitz 1 ( τιμή 48 ζλοτυ/ 12 ευρώ, τα δύο άτομα πήγαινε έλα) η διαδρομή είναι μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά. Το εισιτήριο για το Auschwitz το κλείνεις από το επίσημο site (για μεμονωμένη ξενάγηση), έτσι δεν περιμέναμε καθόλου στην ουρά. Με το που μπαίνεις με 10 ευρώ παίρνεις δύο βιβλία στα Ελληνικά που σου εξηγούν ποια διαδρομή να πάρεις, τι θα δεις, και σε ποια γκέτο θα μπεις. Όταν μετά από τρεις περίπου ώρες τελειώσαμε με το Auschwitz 1, πήραμε ένα μαύρο λεωφορείο (είναι δωρεάν) που κάθε πέντε λεπτά σε πηγαίνει από το Auschwitz 1 στο Auschwitz 2 - Μπιρκεντάου. Με τα ίδια βιβλία (πάλι περιέγραφαν διαδρομή, τι θα δεις κ.τ.λ επισκεφτήκαμε και το δεύτερο στρατόπεδο. Πιστεύω ότι δεν αξίζει η οργανωμένη εκδρομή γιατί στοιχίζει αρκετά (περίπου 300 ζλότυ/ 76 ευρώ το κάθε άτομο). Επίσης η ξενάγηση είναι στα Αγγλικά, και για να μπεις με γκρουπ πρέπει να περιμένεις στην ουρά.
Νομίζω είσαι ο ανθρωπός μας!!!
Εμείς το έχουμε ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ κάπως έτσι: 9/3 Φτάνουμε Βαρσοβία. Την επόμενη το πρωί κάνουμε μία βόλτα στην πόλη (ρίξτε καμία πρόταση, δεκτή θα είναι), πέρναμε και από το Κέντρο Επιστημών του Κοπέρνικου και το απογευματάκι παίρνουμε τραίνο για Κρακοβία. Την επόμηνη το πρωί πάμε με το λεωφορείο -που πήρατε κι εσεις προφανώς- στο Auschwitz, ελπίζοντας να δούμε και τα 2 στρατόπεδα. Εδώ θέλω την βοήθειά σου..πρέπει να τα κλείσω από εδώ τα εισιτήρια? ποιο εννοείς επίσημο site? αν πάμε εκεί για να τα εκδόσουμε και να μπούμε επι τόπου....δεν θα βγάλουμε άκρη??? τελειώνοντας από Auschwitz, θα έχουμε χρόνο για αλατωρυχεία, ή να τα αφήσουμε για άλλη μέρα???? Τί αλλο να μπει στα "msut to see" της Κρακοβίας????

Thx!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Νομίζω είσαι ο ανθρωπός μας!!!
Εμείς το έχουμε ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ κάπως έτσι: 9/3 Φτάνουμε Βαρσοβία. Την επόμενη το πρωί κάνουμε μία βόλτα στην πόλη (ρίξτε καμία πρόταση, δεκτή θα είναι), πέρναμε και από το Κέντρο Επιστημών του Κοπέρνικου και το απογευματάκι παίρνουμε τραίνο για Κρακοβία. Την επόμηνη το πρωί πάμε με το λεωφορείο -που πήρατε κι εσεις προφανώς- στο Auschwitz, ελπίζοντας να δούμε και τα 2 στρατόπεδα. Εδώ θέλω την βοήθειά σου..πρέπει να τα κλείσω από εδώ τα εισιτήρια? ποιο εννοείς επίσημο site? αν πάμε εκεί για να τα εκδόσουμε και να μπούμε επι τόπου....δεν θα βγάλουμε άκρη??? τελειώνοντας από Auschwitz, θα έχουμε χρόνο για αλατωρυχεία, ή να τα αφήσουμε για άλλη μέρα???? Τί αλλο να μπει στα "msut to see" της Κρακοβίας????

Thx!
Το site ειναι αυτο http://auschwitz.org/en/
Για κανενα λογο Auschwitz και Salt mine την ιδια μερα. Να πατε και στο
wawel castle. Διαβασε την ιστορια μου εδω αλλα λειπει η τελευταια μερα

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/
 

MinaA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το site ειναι αυτο http://auschwitz.org/en/
Για κανενα λογο Auschwitz και Salt mine την ιδια μερα. Να πατε και στο
wawel castle. Διαβασε την ιστορια μου εδω αλλα λειπει η τελευταια μερα

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/
Ευχαριστώ πολυ Thanos92. Εννοείται πως εχω ηδη διαβάσει την ιστορια σου...κατατοπειστικοτατη!!
Thx
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την επίσκεψη στο Άουσβιτς!
Θέλουμε να πάμε σε οργανωμένη επίσκεψη με ξεναγό, όμως για τις ημέρες που θέλουμε στο επίσημο site https://visit.auschwitz.org/ φαίνεται πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για ξενάγηση στα αγγλικά.
Βρήκαμε δύο ακόμα επιλογές, το https://www.getyourguide.com και ένα ταξιδιωτικό με καλές κριτικές το http://krakville.com/.
Έχετε να προτείνετε κάποιο από τα δύο, ή κάποιο άλλο? Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα της ξενάγησης που προσφέρεται από το επίσημο site ή πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το εισιτήριο για το Auschwitz το κλείνεις από το επίσημο site (για μεμονωμένη ξενάγηση), έτσι δεν περιμέναμε καθόλου στην ουρά. Με το που μπαίνεις με 10 ευρώ παίρνεις δύο βιβλία στα Ελληνικά που σου εξηγούν ποια διαδρομή να πάρεις, τι θα δεις, και σε ποια γκέτο θα μπεις.
Επειδή μου άρεσε ο τρόπος που περιγράφεις για επίσκεψη στο Αουσβιτς κοίταξα να κλείσω στο επίσημο site για μεμονωμένη επίσκεψη. Αλλά τα "Tour for individuals without an educator" είναι διαθέσιμα ή απο τις 07:30-09:00 είτε μετά τις 16:30. Προφανώς κρατάνε τις ενδιάμεσες καλές ώρες για τα γκρούπ με ξενάγηση. Επειδή δεν θέλω να ξυπνήσουμε απο τα άγρια χαράματα και να τρέχουμε νομίζεις ότι θα ήταν εφικτό να κλείσω σε γκρουπ αγγλικής γλώσσας και να μην το ακολουθήσω?
 

ALEXANDRA MAR

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας, Θα πάω σε λίγες μέρες Κρακοβία με τον φίλο μου και θα σας είμαι υπόχρεη αν μου δώσετε κάποιες πληροφορίες. Αρχικά, θα ήθελα, αν μπορείτε να με ενημερώσετε για τα επίσημα sites των αλατορυχείων και του Αουσβιτσ. Χρειάζεται να κάνω από πριν κράτηση και τι χρειάζετε να προσέξω; Ακόμα θέλω από την Κρακοβία να μεταφερθώ στο Βροστλαβ όπου είναι η πτήση μου αλλά δυσκολέυομαι να βρω καποιο site ώστε να κλείσω τραίνο για την μετακίνηση. Γνωρίζει κανείς κάποιο site που να μπορώ να κλείσω τραίνα για την Πολωνια; Επίσης, οποιαδήποτε πληροφορία θεωρείται χρήσιμο για αυτά τα δύο μέρη θα χαιρόμουν πολύ να μου την μεταφέρετε. Σας
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Να ρωτήσω. Για τα αλατορυχεία είχατε κάνει κάποια κράτηση πιο πριν;
Στ' αλατορυχεια πας πρωι γυρω στις 9 και αγοραζεις εισιτηριο για γκρουπ εισοδου αναλογα με την γλωσσα. Πριν 2 χρονια εκανε 18 ευρω το αγγλοφωνο. Το Αουσβιτς μεχρι 3 το μεσημερι ειχε ξεναγηση υποχρεωτικα μετα ελευθερα, δεν εχει εισιτηριο ειναι μνημειο. Στο Μπιρκεναου (Αουσβιτς 2) πασ οποτε θελεις με πουλμαν απο το Αουσβιτς 1 δωρεαν. Εαν εχεις δικο σου αυτοκινητο τα προλαβαινεις και τα 2 (αλατορυχεια-Αουσβιτς)μια μερα
 

ALEXANDRA MAR

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επομένως δεν χρειάζεται να κάνω κάποια κράτηση.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θανάση μιά και είσαι αρκετά ειδικός στην Πολωνία θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Στην Κρακοβία θα μείνουμε 4 νύχτες (3,5 μέρες) και έχω ήδη κλείσει για επίσκεψη μόνοι μας στο Αουσβιτς, δηλ για να δούμε την πόλη μας μένουν περίπου 3 μέρες.

Σκεφτόμουν μιά άλλη μέρα τα αλατωρυχεία, αλλά δεν με ενθουσιάζει η ιδέα. Μιά εναλλακτική είναι να πάμε για βόλτα μονοήμερη Ζακοπάνε. Τί προτείνεις?

ΥΓ: Μας αρέσει βλέπουμε μιά πόλη σε σχετικά "χαλαρούς" ρυθμούς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom