Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
210
Likes
859
Καλησπέρα παιδιά. Επειδή έψαχνα κάτι πτήσεις είδα ότι έχουν ακυρωθεί της Star Peru για το Huanuco και το Puerto Maldonado. Άγνωστο μέχρι πότε
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Τέλεια! Με τι μέσα πήγατε και γυρίσατε? Λεωφορείο?
πηγα απο τσικλαγιο με νυχτερινο λεωφορειο τσατσαπογιας και απο τσατσαπογιας με νυχτερινο καχαμαρκα.

τελικα θα προτιμουσα να εχω παει πρωτα καχαμαρκα και μετα με το πρωινο λεωφορειο τσατσαπογιας για να χαρω την διαδρομη, γτ οποτε ανοιγα τα ματια μου στην διαδρομη το μονο που διεκρινα στα σκοταδια ηταν γκρεμοι. το εκανε ετσι ομως για να γυρισω με απογευματινη πτηση απο καχαμαρκα στην λιμα και να μην πρεπει να παω απο τσατσαπογιας χαεν. για να ειμαι ειλικρινης με το αεροδρομιο του τσατσαπογιας δεν ξερω τι παιζει, αρχικα με ενα ψαξιμο που εκανα νομιζα οτι δεν λειτουργουσε, αλλα τελικα λειτουργει, δεν εψαξα ομως τι πτησεις παιζουν
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.233
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πηγα απο τσικλαγιο με νυχτερινο λεωφορειο τσατσαπογιας και απο τσατσαπογιας με νυχτερινο καχαμαρκα.

τελικα θα προτιμουσα να εχω παει πρωτα καχαμαρκα και μετα με το πρωινο λεωφορειο τσατσαπογιας για να χαρω την διαδρομη, γτ οποτε ανοιγα τα ματια μου στην διαδρομη το μονο που διεκρινα στα σκοταδια ηταν γκρεμοι. το εκανε ετσι ομως για να γυρισω με απογευματινη πτηση απο καχαμαρκα στην λιμα και να μην πρεπει να παω απο τσατσαπογιας χαεν. για να ειμαι ειλικρινης με το αεροδρομιο του τσατσαπογιας δεν ξερω τι παιζει, αρχικα με ενα ψαξιμο που εκανα νομιζα οτι δεν λειτουργουσε, αλλα τελικα λειτουργει, δεν εψαξα ομως τι πτησεις παιζουν
Trujillo δεν πήγατε? Τι επισκεφθήκατε στην περιοχή? Τσατσαπόγιας βλέπω ότι έχει αραιές πτήσεις που παίζει να συμφέρουν για να γλιτώσεις την λεωφορειάδα, τουλάχιστον προς τη μία κατεύθυνση
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
απο κουσκο τρουχιγιο με πτηση, απο τρουχιγιο τσικλαγιο με λεωφορειο

η λεωφορειαδα δεν με ενοχλησε και τοσο. σχεδον σε ολες τις βραδινες κοιμομουν φουλ (βεβαια ειμαι 1.54 και σχεδον χωρουσα ολοκληρη πανω στις καρεκλες:haha:). το μονο που με ενοχλησε οτι δεν εκανα καχαμαρκα τσατσαπογιας πρωι να βλεπω το τοπιο και τους γκρεμους
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Εμεις πηγαμε απο Λιμα Jaen με Latam και απο εκει ειναι μερικες ωρες λεωφορείο
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τσατσαπόγιας βλέπω ότι έχει αραιές πτήσεις που παίζει να συμφέρουν για να γλιτώσεις την λεωφορειάδα, τουλάχιστον προς τη μία κατεύθυνση
Τον Ιούνιο που θέλετε να πάτε έχει καλύτερες και περισσότερες πτήσεις! Προσπάθησε να κάνεις το πρόγραμμα σας έτσι που να βολεύουν οι πτήσεις, γιατί έχετε περιορισμένες μέρες....
Τον Απρίλιο που πήγα εγώ, οι πτήσεις για Τσατσαπόγιας ήταν σχεδόν ανύπαρκτες! Ακόμα και το δρομολόγιο του τρένου για Ογιαταϊτάμπο απο Κούσκο δεν λειτουργούσε!
Και μην υποτιμάς τις λεωφορειάδες την ημέρα, γιατί έτσι θα δείς και λίγο τη χώρα! Και θα δείς διαδρομές που δεν βλέπεις κάθε μέρα! Τουλάχιστον κάντε μία τέτοια διαδρομή.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γενικως αναλογα απο που ερχεσαι και που πας μπορει με ενα λεωφορειο, αν ειναι νυχτερινο πχ να κερδισεις χρονο, ενω μια μεσημεριανη πτηση σου σπαει την μερα, ουτε απο εκει που φευγεις προλαβαινεις να κανεις κατι, ουτε εκει που πας προλαβαινεις να δεις πολλα. οποτε κανεις διαφορους συνδυασμους προγραμματων, πτησεων, λεωφορειων και θα το πετυχεις!
 

bunny.manro

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Argentina
καλημερα σε όλους
Βρίσκομαι στην Αργεντινή και ψάχνω πληροφορίες για ταξίδι στο Περου
Μας ενδιαφέρει να μάθουμε τα must see σημεία και θελουμε οπωσδήποτε να δούμε και Αμαζόνιο
Πληροφορηθήκαμε ότι καλό είναι να κλείσουμε το πακέτο από την λίμα. Έχει αρκετά τα ταξιδιωτικά γραφεία που υπάρχουν στην λίμα άραγε;
Επίσης σκεφτόμαστε να ολοκληρώσουμε το ταξίδι στην Βολιβία και να επιστρέψουμε από εκεί στο Μπουενος Άιρες
Έχει κάποιος να κάνει κάποια πρόταση ή αντιπρόταση για όλα αυτά;
Διάρκεια εκδρομής 15 μέρες
Ευχαριστώ
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα,ταξιδεύω για Περού Βολιβία τον Σεπτέμβριο οπότε έχω αρχίσει ήδη το ψάξιμο,
γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται βίζα για αυτές τις χώρες,από την έρευνα που έκανα δεν βλέπω να χρειάζεται για Περού αλλά για Βολιβία οι γνώμες διίστανται.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Όχι, τουλάχιστον τον Σεπτέμβριο δεν χρειαζόταν βίζα για Βολιβία.
Κι εμείς τότε ψαχνόμασταν και θέλαμε να το επιβεβαιώσουμε. Πήραμε την "ελληνική πρεσβεία της Βολιβίας" που για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα βρισκόταν ή συστεγαζόταν στο Μπουένος Άιρες. Δεν ήξεραν να μας απαντήσουν και για να μας ξεφορτωθούν στο τέλος μας είπαν ότι χρειάζεται (!). Όταν τους ρωτήσαμε από πού προκύπτει αυτό, αφού κατά τα άλλα εμείς δεν βρίσκουμε να λέει πουθενά ότι χρειάζεται, μας έκαναν παρατήρηση του τύπου "αφού ξέρετε, γιατί ρωτάτε;" (!!). Τελικά βρήκαμε έναν φίλο φίλου που δουλεύει σε πρεσβεία και μας είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το είχαν ψάξει πρόσφατα επειδή πήγε στην Βολιβία ο Καμμένος (!!!).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δε χρειάζεσαι βίζα για Βολιβία, με ελληνικό διαβατήριο μπαίνεις κανονικά. Χρειάζεσαι μόνο αποδεικτικό εισιτηριου εξόδου (στο τσεκ ιν θα το ελέγξουν πιθανώς αυτό), οπότε πρόσεχε.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Έχει κάνει κάποιος το Rainbow Mountain Hike και το Humantay Lake Hike; Τί προτείνει από τα δύο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom