Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.225
ΩΧ! ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΟΥΤΕ!

Αστεϊζόμην! Ποτές δεν θα αμφέβαλλα για τον φλορουμιακόν αλτρουϊσμόν υμών!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα χωρίσω το 2018 σε δύο ημισφαίρια, όπου στο πρώτο κομμάτι μαύρο Σκότος, Έρεβος και Χάος επικρατούν, με μόνη καταγραφή στο κοντερ ένα πρωτευουσιάνικο 4ημερο και τα κάποια πήγαινελα Θεσσαλονίκη-Τρίκαλα, τα οποία δεν τα μετράω ως ταξίδι.
Στο δεύτερο ημισφαίριο, είδα το φως, με μοναδική καλοκαιρινή εξόρμηση δύο τριήμερα στο Πήλιο και από τέλη Αυγούστου τη μετοίκηση (προσωρινώς) στη Μαδρίτη. Από εκεί , ένα διήμερο στη Γρανάδα, μία μονοήμερη στην Άβιλα, μία εβδομάδα στην εκπληκτηκή Χώρα των Βάσκων (Μπιλμπάο, Βερμέο) και Αστούριας (Χιχόν, Οβιέδο), ένα τριήμερο στη Λεόν, ένα 4ήμερο στη Βαρκελώνη, μία μονοήμερη στο Σαντιάγο δε Κομποστέλα, ένα διήμερο στην Παστράνα και ένα 5ήμερο στην Τενερίφη, χρησιμοποιήθηκαν σαν αντιστάθμισμα μπας και συνέλθω.

Καλά πήγε το 2018, δεν έχω παράπονο, αν και ήταν αρκετά σκληρή χρονιά, όποτε συνειδητοποίησα μια πικρή αλήθεια που τόσα χρόνια απωθούσα : δυστυχώς κάποια ταξίδια είναι δύσκολα και δυσάρεστα και είναι τα μόνα που δεν μπορείς να αποφύγεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
H χρονιά δεν ήταν και πολλή πλούσια.Ξεκίνησα με Λονδίνο.Ενώ ήταν για να πάω μια φορά μόνο,τελικά πήγα δυο.
Δυο φορές Γερμανία,πολλές φορές Γαλλία (5 ή 6),4 φορές Ελλάδα.Βαλένθια,Μαδρίτη,Αλικάντε.
Ήρθα Ελλάδα 4 φορές και 2 τριήμερα Μαγιόρκα.Α, και Ανδόρρα πολλές φορές για επαγγελματικούς λόγους,
αλλά και ρηλάξ-σκι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
@mikrh tsopana εισαι σε αποσταση αναπνοης απο Πορτογαλια και ακομη? Μην το αργεις!
Ισχύει αλλά είχα άλλες προτεραιότητες. Είνα τόσο μεγάλη η Ισπανία που υπάρχει αρκετό υλικό να εξαντλήσεις πριν πας προς τα έξω. Αν όλα πάνε καλά ωστόσο θα είμαι Ισπανία (όχι Μαδρίτη) για ακόμη 2 χρόνια τουλάχιστον οπότε θα έχω χρόνο για Πορτογαλία ελπίζω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας δούμε λοιπόν τι κάναμε το 2018….

49530535_10156909572333810_5725180174228520960_o.jpg


  • Έκανα 17 ταξίδια, εκ των οποίων κανένα δεν ήταν επαγγελματικό. 4 από αυτά ήταν εντός Ελλάδας και 13 ήταν διεθνή.
  • Επισκέφτηκα 13 διαφορετικές χώρες (εκτός από την Ελλάδα): Το Ηνωμένο Βασίλειο 3 φορές, τη Γαλλία και την Κίνα από 2 φορές, και την Ισπανία, τη Γερμανία, την Πολωνία, την Τσεχία, την Ιταλία, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, το Ομάν, το Νεπάλ, το Μπουτάν και τη Βόρεια Κορέα από μία φορά.
  • Οι 4 χώρες ήταν καινούργιες για μένα, καθώς τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά: Νεπάλ, Μπουτάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και Ομαν (συν το Θιβέτ για όποιον το θεωρεί χώρα).
  • Επιβιβάστηκα σε 51 πτήσεις (6 εκ των οποίων σε Business Class), από 15 διαφορετικές αεροπορικές εταιρείες, που εκτελέστηκαν από 43 διακριτά αεροσκάφη 9 διαφορετικών τύπων: A321, A320, A319, A321neo, A330, B737, Tu204, B777 και Embraer 190. 4 πτήσεις ήταν με αεροπλάνα δυο διαδρόμων. Από όλες αυτές τις πτήσεις, 6 ήταν πτήσεις εσωτερικού στην Ελλάδα, 2 ήταν πτήσεις εσωτερικού σε Ευρωπαϊκές χώρες (Ισπανία), 25 διεθνείς πτήσεις εντός Ευρώπης, 6 πτήσεις μεταξύ Ευρώπης και Ασίας, 8 διεθνείς πτήσεις εντός Ασίας, και 4 πτήσεις εσωτερικού στην Κίνα.
  • Έμεινα 55 βράδια σε 32 διαμονές σε 29 διακριτά καταλύματα. Επίσης, άλλες 17 νύκτες σε σπίτια (οικογένειας ή φιλων, οτιδήποτε εκτός από το σπίτι μου στην Αθήνα), και είχα και 4 ολονύκτιες πτήσεις χωρίς διαμονή κάπου.
  • Μόνο 2 ήπειροι φέτος (Ευρώπη και Ασία).
  • Πήρα 15 υπεραστικά τρένα σε 6 διαφορετικές χώρες (Το ένα από αυτά διεθνές). Επίσης, έκανα 11 υπεραστικές μετακινήσεις με οδικά μέσα λεωφορεία/βανάκια/ταξί, εκτός από αυτές στα τουρ.
  • Νοικιάσαμε 2 φορές αυτοκίνητο, για 8 ημέρες συνολικά, σε 2 διαφορετικές χώρες (με κάποιο φίλο πάντα να οδηγεί, γιατί εγώ δεν…)
  • Είχα πολλά οργανωμένα φέτος. Ένα 4ήμερο στο Μπουτάν, ένα 6ήμερο στο Θιβέτ, και ένα 3ήμερο στη Βόρεια Κορέα. Δεν είμαι των οργανωμένων, αλλά αυτές είναι χώρες που δε γίνεται να πας αλλιώς.
  • Χρησιμοποίησα αστικά μέσα μαζικής μεταφοράς σε 13 πόλεις. Επίσης, πήρα ταξί σε 10 πόλεις και Uber σε 4 πόλεις (χωρίς την Αθήνα όλα αυτά).
  • Χρησιμοποίησα μετρητά 10 διαφορετικών νομισμάτων.
  • Είχα 10 φορές μετεπιβίβαση σε άλλη πτήση χωρίς να βγω από το αεροδρόμιο (2 φορές στη Μαδρίτη, 2 στην Κωνσταντινούπολη, 2 στη Φρανκφούρτη, 1 στο Ερεβάν, 2 στη Ντόχα και 1 στο Πεκίνο.
  • Πήγα σε 21 διαφορετικά lounges αεροδρομίων για Business/Gold επιβάτες.
  • Πέρασα 2 φορές επίγεια σύνορα.
  • Στον ταξιδιωτικό μου χάρτη στο travelstories (όσο ακόμα λειτουργούσε) προστέθηκαν 50 πινέζες.
  • Διανυκτέρευσα 31 Σαββατόβραδα στο σπίτι μου στην Αθήνα, και 21 Σαββατόβραδα σε ταξίδια...
Τα Highlights (χωρίς σειρά):
  • Τα Mass Games και η στρατιωτική παρέλαση στη Βόρεια Κορέα.
  • Το όρος Έβερεστ
  • Το παλάτι της Ποτάλα στη Λάσα
  • Το Μπουτάν
  • Οι Κινεζικές μεγαλουπόλεις
  • Ο Πήλινος Στρατός
  • Τα σημάδια της καταστροφής από το σεισμό στο Νεπάλ
  • Ο Θιβετιανός πολιτισμός
  • Η Νεπαλέζικη Πρωτοχρονιά.
  • Τα τοπία στο Ομάν: Έρημοι, Βουνά, Παραλίες και πόλεις/χωριά.
  • Το παζάρι ζώων στη Nizwa του Ομάν.
  • Οι διακοσμήσεις από οστά στο οστεοφυλάκιο του νεκροταφείου Sedlec, στην Kutna Hora της Τσεχίας
  • Τα γεγονότα που έτυχε να ζήσω: Την αλλαγή πολιτικής προς την Ειρήνη από πλευράς του Kim Jong Un στην Κορέα, τα κίτρινα γιλέκα στο Παρίσι, κ.α.
  • Το σπήλαιο της Altamira στη Βόρεια Ισπανία, με τις εντυπωσιακές προϊστορικές τοιχογραφίες
  • Το Gdansk στην Πολωνία.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Άλλη μία ικανοποιητικά καλή ταξιδιωτική χρονιά ήταν το 2018.
Η πρωτοχρονιά τού 2018 με βρήκε στο Ανόι. Ηταν ο επίλογος ενός πολυήμερου ταξιδιού στην Ασία.
Στην συνέχεια : 15 μέρες τον Μάϊο στην Βουλγαρία ( παράλια Μαύρης Θάλασσας, Νότια Βουλγαρία)
10 μέρες τον Ιούλιο στην Αγία Πετρούπολη
12 μέρες τον Αύγουστο στην Ουκρανία ( Κίεβο, Λβίβ και δυτική Ουκρανία)
13 μέρες τον Νοέμβριο στην Ινδία ( Ρατζαστάν)
Τα Χριστούγεννα με βρήκαν στο αγαπημένο Πήλιο ( 6 μέρες στις Μηλιές) και εδώ κλείνει η ταξιδιωτική μου χρονιά.
Μακάρι και το 2019 να πάει ανάλογα.
Χρόνια πολλά σε όλους . Καλή και κυρίως ασφαλή ταξιδιωτική χρονιά.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ας ξεκαθαρισω ,τα χρηματα τα εβγαλα δουλευοντας ως τροτεζα(μαραζι το χα να χρησιμοποιησω αυτη τη λεξη).Εκτος τα συνηθη ντοπια σουρτα φερτα,Καλαματα και περιξ,εβγαλα πανω απο μηνα στο Παρισι και σε αλλα μερη της Γαλλιας ,με μια ημερησια Λονδινο για καθαρο αερα!Το καλυτερο μου η επισκεψη στο σπιτι του Μονε,στο πανεμορφο Γκιβερνυ.Αλλα και μεσα στο Παρισι,επειδη ημουν μονη,καταφερα να ξεφυγω απο τα τετριμμενα και να δω πραγματα που λαχταρουσα,οπως το Κουλαι Βερ κοντα στη Βαστιλλη.Ηταν οτι ειχα επιθυμησει.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μπορώ να πω οτι το 2018 ήταν ένα αρκετά καλό έτος. Ξεκίνημα τέλη Φλεβάρη με τουρ στην Ολλανδία για ένα εξαημερο. Άμστερνταμ η βάση και ημερήσιες βόλτες σε Ουτρέχτη, Ρότερνταμ και στις δύο υπέροχες πόλεις του Βελγίου, Αμβέρσα και Γάνδη.
Συνέχεια τέλη Μαΐου με ένα τετραήμερο στη Κύπρο για γάμο με διαμονή στη Λευκωσία και βόλτα σε Αγία Νάπα και Λάρνακα.
Μετα από ενα μήνα πραγματοποιησα ένα ταξίδι που το σκεφτομουν κάμποσα χρόνια και δεν το ειχα καταφέρει. Ένα εξαημερο στο ονειρικό νησί της Γαύδου. Υπέροχες παραλιες, ονερικα νερά και ωραιες πεζοπορικες διαδρομές .
Μέσα Οκτώβρη χτύπησα και μια βδομάδα Σκωτία. 5 βράδια Εδιμβούργο με ημερησια στο Σεντ Άντριους, δύο βραδια στη Γλασκώβη και μια μερα στο Αμπερντίν για επίσκεψη στην αδερφή μου.
Η χρονιά έκλεισε με μια βδομάδα στη Βαυαρία και στο Μοναχο με επίσκεψη στο γραφικο Ομπεραμμεργκάου και στο μαγικό καστρο του Νοισβαισταιν.
Οι λοιπές μικρες εξορμησεις σε Κρήτη και γυρω απο τη Θεσσαλονίκη δεν τις μετράω.
Το 2018 έσβησα μια απο τις δύο βασικές μου ευρωπαϊκές εκκρεμότητες, το Άμστερνταμ. Μένει τώρα η Πορτογαλία. Επίσης, επισκεφτηκα τη σημαντικότερη Κρητική εκκρεμότητα, τη Γαύδο. Τέλος, πραγματοποιησα το πρώτο μου επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό, στο Μόναχο.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το 2018 ήταν η χρονιά που ταξίδεψα περισσότερο απο κάθε άλλη σε σύνολο ημερών.

1. Ινδία για 30 μέρες και Νεπάλ για 8 μέρες σε ένα ταξίδι 41-42 ημερών αν προστεθούν και οι ημέρες πτήσεων, μια διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο της Βομβάης και μια διανυκτέρευση στην Κωνσταντινούπολη λόγω χαμένης πτήσης.
2. Κούβα για 12 μέρες

Οι 3top κατά σειρά στιγμές ήταν
1. Αλεξίπτωτο πλαγιάς στην Ποκάρα
2. Οι εορτασμοί holi στην Vrindavan/Mathura
3. Varanasi​
Από εκεί και πέρα με τυχαία σειρά θα έβαζα ως highlights:
  • Σπηλιές Ellora
  • Αβάνα
  • Οι πλατίες στην κοιλάδα του Κατμαντού
  • Backwaters στην Κεράλα
  • Τα τοπία στο Βινιάλες
Επίσης μας έκαναν εντύπωση οι φοβερές ζημίες που υπέστησαν στην κοιλάδα του Κατμαντού απο τον σεισμό το 2015. Χαρακτηριστικό είναι ότι γνωρίσαμε Νεπαλέζο (που λόγω δουλειάς μένει στο Κατμαντού) που αν και έχουν περάσει 3 έτη απο τον σεισμό έχει στείλει την οικογένεια του (σύζυγο+παιδί) σε ένα μικρό χωρίο έξω απο το Καταμαντού με τον φόβο να μην ξαναγίνει σεισμός στην κοιλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom