ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω ποσο πιστευετε οτι αξιζει να κατσει κάποιος στην αμερικη για διακοπες; θα μεινω στη νεα υορκη σε φιλη μου.και θα ηθελα να δω κανα 2 κοντινες πολιτειες ακομα. λεω να μεινω 11 γεματες μερες. σας φαινεται λιγο; ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Η Νέα Υόρκη με αρκετό έως πολύ τρέξιμο θέλει 8-9 μέρες. Στις καναδυό πολιτείες φαντάζομαι ότι αναφέρεστε μία μικρή γεύση από την πρωτεύουσα αυτών. Η Φιλαδέλφεια είναι οκ για ημερήσια από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ουάσιγκτον και Βοστόνη θέλουν σίγουρα διήμερο.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
μολις πληροφορήθηκα οτι για να πας εστω και σαν τουριστας στην Αμερικη πρεπει να βγαλεις καποια καρτα esta. ειναι απαραιτητο αυτο; αν δεν την εχεις υπαρχει περιπτωση να μη σε αφησουν να ταξιδεψεις; επισης, με το θεμα internet τι γινεται; μπορεις να βαλεις καποια gigabytes απο Ελλαδα και να τα χρησιμοποιησεις εκει; η να κανεις καποιο ειδικό προγραμμα σε καποια εταιρεία;
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μολις πληροφορήθηκα οτι για να πας εστω και σαν τουριστας στην Αμερικη πρεπει να βγαλεις καποια καρτα esta. ειναι απαραιτητο αυτο; αν δεν την εχεις υπαρχει περιπτωση να μη σε αφησουν να ταξιδεψεις; επισης, με το θεμα internet τι γινεται; μπορεις να βαλεις καποια gigabytes απο Ελλαδα και να τα χρησιμοποιησεις εκει; η να κανεις καποιο ειδικό προγραμμα σε καποια εταιρεία;
Εστα οπωσδηποτε,αλλιως δεν φτανεις εκει.Μπες μολις φτασεις σε μια T mobile και παρε μια τουριστικη sim για να εχεις mb.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μολις πληροφορήθηκα οτι για να πας εστω και σαν τουριστας στην Αμερικη πρεπει να βγαλεις καποια καρτα esta. ειναι απαραιτητο αυτο; αν δεν την εχεις υπαρχει περιπτωση να μη σε αφησουν να ταξιδεψεις; επισης, με το θεμα internet τι γινεται; μπορεις να βαλεις καποια gigabytes απο Ελλαδα και να τα χρησιμοποιησεις εκει; η να κανεις καποιο ειδικό προγραμμα σε καποια εταιρεία;
- MONO για να πας σαν τουρίστας είναι η ESTA, και μόνο αν έχεις Ελληνικό (ή μερικά ακόμα) διαβατήριο. Για οποιοδήποτε άλλο σκοπό ή με άλλο διαβατήριο, θες VISA.
- Η ESTA δεν είναι κάρτα. Είναι μια ηλεκτρονική έγκριση.
- Αν δεν έχεις ESTA (ή VISA), δε μπαίνεις στο αεροπλάνο. Δε χρειάζεται να στη ζητήσουν, ξέρουν αν έχεις. Ούτε μία στο εκατομμύριο να σε αφήσουν χωρίς.
- Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα με MB από την Ελλάδα, αλλά δε συμφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ (μπορεί να πληρώσεις εκατοντάδες ευρώ). Πάρε τη SIM που σου γράψανε, και ένα παλιό κινητό για να βάλεις την Ελληνική SIM μέσα για να σε βρίσκουν (αν σε ενδιαφέρει).
 

Marmr29

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη..
Καλησπέρα.εχω και εγω μια απορια και θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου την λύσει.σκεφτόμαστε με τις φίλες μου να πάμε νέα Υόρκη για 10-12 μέρες.ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθησουμε;να μην μπούμε σε διαδικασία να κλείσουμε εισιτήρια και ξενοδοχείο πριν βγάλουμε διαβατήριο και να κανουμε αίτηση για το esta
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα.εχω και εγω μια απορια και θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου την λύσει.σκεφτόμαστε με τις φίλες μου να πάμε νέα Υόρκη για 10-12 μέρες.ποιες είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθησουμε;να μην μπούμε σε διαδικασία να κλείσουμε εισιτήρια και ξενοδοχείο πριν βγάλουμε διαβατήριο και να κανουμε αίτηση για το esta
Διαβατήριο, ESTA, εισιτήρια/ξενοδοχείο. Με αυτή τη σειρά.
 

nikolasgr33

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλησπερα σας. νεος στο forum . Ειχα παει Ν.Υ πριν 2 χρονια κι τωρα φευγω στης 26 για Λος Αντζελες -Καλιφορνια κτλ. Παω με γκρουπ αλλα απο τα 10 ατομα....μειναμε 3 και οι υπολοιποι θα ερθουν απο Ν.Υ . Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις το εντυπο που συμπληρωνουμε στην πτηση που μπορω να το βρω για να δω απο πριν τι ρωταει. πριν 2 χρ ταξιδευα με παρεα που ηξερε αγγλικα αριστα .
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλησπερα σας. νεος στο forum . Ειχα παει Ν.Υ πριν 2 χρονια κι τωρα φευγω στης 26 για Λος Αντζελες -Καλιφορνια κτλ. Παω με γκρουπ αλλα απο τα 10 ατομα....μειναμε 3 και οι υπολοιποι θα ερθουν απο Ν.Υ . Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις το εντυπο που συμπληρωνουμε στην πτηση που μπορω να το βρω για να δω απο πριν τι ρωταει. πριν 2 χρ ταξιδευα με παρεα που ηξερε αγγλικα αριστα .
https://www.path2usa.com/us-customs-form
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.399
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom