Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομήνικος η μήπως όχι;

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
GTS στα όσα πολύ γλαφυρά λες για τις παραλίες συμφωνούμε, απλώς έχουμε διαφορετικά κριτήρια. Για μένα όταν λέω "παραλία" το 80% είναι η διαύγεια του νερού.
Κακώς, θα έπρεπε να είναι η θερμοκρασία του νερού!!! Όταν θα κάνω κάποια στιγμή αφιέρωμα στις καταπληκτικές παραλίες τις Σκωτίας θα δείτε! :haha:
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εγω ξαναπηγαινα ανετα παλι..... βέβαια δεν βγηκα σχεδον κανενα βραδυ ξυπναγα 7 το πρωι και ζουσα στην φυση και τις αμετρητες παραλιες τρωγοντας ψαρια στην σχαρα και αστακους απιστευτης γευσης που θα ζηλεβαν ολα τα μαγαζια του 200σαευρου εδω καπνιζοντας χειροποιητα πουρα και πινοντας απιστευτα κοκτειλ καθότι με ειχε συνεπαρει ολη αυτη η κατασταση δεν σκευτηκα ουτε ενα λεπτο τον γαμο μου που ειχε γινει λιγες μερες πριν. gts παρθενοι νησοι λοιπον οι καλυτερες παραλιες του κοσμου?
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οπως και ναχει, τωρα φτου κιαπτην αρχη. εχει κανεις να προτεινει κατι για γαμηλιο? σκετομαι μαλδιβες σρι λανκα. για να συνδιασω και παραλιες και περιπετεια-γνωριμια με ενα νεο μερος. ειμαι ανοιχτος σε ολα... και ο δομινικος βεβαια δεν εχει σβησει απτην σκεψη μου. ειναι το πτωτο μας ταξιδι εκτος ευρωπης...
Εγώ σκέφτομαι για Νέα Υόρκη κ Μπαχάμες (είναι κ κοντά στα αρχικά σου σχέδια)..Πάντως φίλοι μου που πήγαν πέρισυ στον Άγιο Δομήνικο πέρασαν πολύ ωραία
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
δεν υπήρχαν μαγαζιά με μερεγκε και μπατσατα, μουσικές του τόπου αυτού, άλλα μόνο κάτι σκοτεινά και βρώμικα μπαρ.δεν βρήκαμε τιποτα ούτε για φαγητο και γυρίσαμε στο ξενοδοχειο, στεναχωρημένοι, λίγο τρομοκρατημένοι και ευχόμενοι να μην ειναι όλο το νησί έτσι.
Η αλήθεια όμως είναι ότι ούτε και στην Ευρώπη δεν θα έβρισκες την ώρα που πήγες τίποτα ανοιχτό για φαγητό γιατί πιθανόν η κουζίνα θα είχε κλείσει σε όλα τα εστιατόρια (βλέπεις δεν είναι Ελλάδα) αλλά μόνο σε fast foodάδικο.. Νομίζω όμως ότι την αδικείται γιατί στην Boca Chica έχει ένα από τα πιο όμορφα bar restaurant http://www.bocamarina.com.do/ όπως επίσης και το http://neptunos.com.do/. Όλα αυτά βέβαια το 2008 για τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.... Όσο για την ασφάλεια σίγουρα ίσχυε αυτό που λες, αλλά για την μουσική εμείς τουλάχιστον ακούγαμε παντού από τα beach bar μέχρι αυτοκίνητα ντόπιων που την άραζαν έξω από αυτά με μπύρες οποιαδήποτε μέρα της ημέρας..
Τέλος πάντων το γούστο καθενός είναι υποκειμενικό αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μεγαλοποιούμε τα πράγματα εδώ μέσα, το θέμα είναι κατά πόσο είσαι προετοιμασμένος για να δεις κάποια πράγματα σ'ένα ταξίδι είτε σε αρέσουν είτε όχι. Πάντα κατά τη δική μου ταπεινή άποψη...
 
Last edited by a moderator:

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
αυτό που μένει είναι όμως η αλήθεια του καθενός.
και αυτό είναι δικαίωμα.
Aυτο ακριβως....Με τον φιλο μου πηγαμε μαζι ταξιδι και οι αποψεις μας διαφερουν....φανταστειτε σε ενα φορουμ που εχει διαφορετικους ανθρωπους με καθε λογης γουστα...
Κι οπως ειπε και η παραλιοκοπελα....η εποχη παιζει σιγουρα ρολο και τα μερη με τα χρονια μπορει να αλλαζουν...
Εχοντας περασει κι εγω απο ΔΔ να πω οτι η Bocca chica προσωπικα μου αρεσε...ναι ειχε πορνεια...ναι ειχε φτωχια...αλλα ειχε χρωμα...αποψη και μια δικια της ομορφια...
Playa guayacanes...ομορφη ....
Juan Dolio μπαρακι διπλα στη θαλλασα με merengue μουσικη να παιζει συνεχεια...
Saona απιστευτα νερα...
Bayahibe γραφικο και πανεμορφο..
Playa el limon επισης πανεμορφη..
Samana μοναδικη...
Πηγαμε με αλογα στους καταρακτες που μου διαφευγει το ονομα αυτη τη στιγμη,...(νομιζω el limon κι εκει) περνωντας μεσα απο τη ποταμια και απιστευτη βλαστηση...
Punta Cana προσπερασα μαλλον...και σιγουρα ξεχναω καποια μερη...
Αυτο ομως που θυμαμαι επισης καλα ειναι οτι φυτρωσαν αστακουδακια στη κοιλιτσα μου....Τα ψαρευαν παντου με διχτυα που τα κραταγαν 2-3 στην ακτη και τα βγαζαν εξω....και οι τιμες το 2008 ηταν 1 ευρω η μπυρα, 1 ευρω το αστακουδακι....και 1 ευρω ο Miguel για να παει να μας φερει το οτιδηποτε....οπου Miguel υπηρχαν πολλοι....;-)....Και 10 ευρω να κανω το μαλλακι μου ραστα...
Για μενα ηταν απο τα καλυτερα ταξιδια που ειχα κανει....ηταν επισης γαμηλιο....και μπορει να τον χωρισα τον συγχωρεμενο...(τον συγχωρεσα κι ολας)...αλλα το ταξιδακι αυτο θα μεινει στο μυαλο μου και στη καρδια μου μεχρι να βρω ισως κατι καλυτερο....
:rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχοντας περασει κι εγω απο ΔΔ να πω οτι η Bocca chica προσωπικα μου αρεσε...ναι ειχε πορνεια...ναι ειχε φτωχια...αλλα ειχε χρωμα...αποψη και μια δικια της ομορφια...
Playa guayacanes...ομορφη ....
Juan Dolio μπαρακι διπλα στη θαλλασα με merengue μουσικη να παιζει συνεχεια...
Saona απιστευτα νερα...
Bayahibe γραφικο και πανεμορφο..
Playa el limon επισης πανεμορφη..
Samana μοναδικη...:rolleyes:
Συμφωνώ με όλα!
Κι εμένα μου άρεσε η Μπόκα τσίκα με όλα τα στραβά της :)
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
καλα χριστουγεννα παιδια!!!!! λιγο αργα το ειδα αλλα δεν μπορουσα να μην στειλω εστω κ μετα απο τοσο καιρο που εχει γινει η συζητηση..επειδη πηγα κ εγω δομινικανη δημοκρατια θα σας πω κ εγω την αποψη μου.... σεβομαι την αποψη του καθενος κ τα γουστα.... ομως πιστευω οτι αν δεις αντικειμενικα τον αγιο δομινικο μια λεξη μονο τον περιγραφει.... ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!!!! κ εμενα πρωτο μου ταξιδι εκτος ευρωπης.... τον ειχα ονειρευτει πολυ κ φοβομουν μην απογοητευτω αμα παω κ δω κατι αλλο...πηγα κ ειδα μια καρτποσταλ ζωντανη μπροστα στα ματια μου..... αυτο που δεν τρελαθηκα ηταν το πουντα κανα.... πουθενα ντοπιοι, μονο τουριστες χλυδα κτλ... δεν ειναι του στυλ μου αυτα.... στη boca chica την πρωτη μερα που πηγαμε βολτα το βραδυ νιωσαμε λιγο φοβο αλλα γενικα μου αρεσε πολυ... καθομουν το πρωι στην πλατεια σε ενα καφε κ χαζευα τους περαστικους.... ηθελα να ζησω εκει για παντα!!!!μου αρεσε αυτο το χυμα, αυτη η διαθεση που εχουν οι ντοπιοι.... μεχρι που πηγα las terrenas.... κατσαμε 10 μερες εκει κ αν εξαιρεσουμε 3 μερες που πηγαμε απο δω κ απο εκει ολες τις αλλες δεν μπορουσαμε να ξεκολλησουμε....μουσικες, παρτυ στην παραλια, παρεες, pan de coco, ψαρια, αστακοι κ παγωτακι καθισμενοι στην πλατεια χαζευοντας τους ντοπιους τους οποιους λατρευω.... πριν παω σκεφτομουν μην τους λυπηθω λογο φτωχιας τελικα λυπηθηκα τον εαυτο μου!!!! ειναι πολυ πλουσιοι γιατι βλεπουν την ουσια της ζωης κ περνανε ομορφα!!!! κ αυτο ηταν το πιο σημαντικο που πηρα απ'το ταξιδι.... κ μετα φυσικα η φυση κ οι παραλιες που κατα την γνωμη σχεδον ολες ηταν υπεροχες.... τον αγαπω τον αγιο δομινικο, τοσο που σκεφτομαι να ειναι κ το επομενο μου ταξιδι!!!!!!!!
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
μια ερωτηση!!!! ειδα της φωτο σου GTS κ μ'αρεσαν πολυ οι παρθενοι νησοι.... κ ειπα να κοιταξω για St Thomas.. ωραια λεω φτηνα εισητηρια!!!! εκει θα παμε φετος!!!!!! κ που θα μεινουμε???? σε καλυβα???? γιατι ξενοδοχειο κατω απο 150 ευρω δεν βλεπω... ξερεις που να ψαξω????
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
St John φυσικά, το Thomas είναι για κρουαζιερόπληκτους. Από εκεί είναι οι φωτογραφίες μου, το νησί είναι παράδεισος και νομίζω βρίσκεις οικονομική διαμονή, κάτω από 100$ σίγουρα.
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Παιδιά επειδή ψάχνομαι και εγώ για ταξίδι του μέλιτος.. Θα παω 18 νύχτες οπου θα ξεκινήσω από ενα φίλο στο Λος Άντζελες και αυτός θα μας γυρίσει Καλιφόρνια λας Βέγκας κτλ από αυτές τις μέρες τις πρώτες 5 θέλω να τις ξοδέψω κάπου εξωτικά..

Στο μυαλό μας είχαμε Χαβάη αρχικά, αλλά δεν βρίσκω καθόλου πληροφορίες στο φόρουμ.

Και σκεφτόμουν και την ΔΔ αν αποφασίσουμε τον άγιο Δομινικο
που να ψάξω για να μείνω και τι να αποφύγω??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom