Άρδας - Νέστος

giotapa

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
δραμα ξανα!
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονια, νεα ζηλανδια
καιρο ειχα να κανω τοσο ομορφο ταξιδι εντος των συνορων.
λοιπον ξεκινησαμε σαββατο πρωι (η κυρικη εχω χασει τις μερες), τα παιδια ηρθαν απο ροδο, σταση στην αθηνα, φορτωσαμε και τα δικα μου μπαγκαζια, στρογγυλοκαθισα στο μηχανακι και βουρ..
το πλανο ειχε αρδα στο φεστιβαλ, βολτα στη θρακη και χαλκιδικη για σαπισμα στην παραλια αλλα ευτυχως ανατραπηκε με τον καλυτερο τροπο.το πρωτο βραδυ μειναμε λιτοχωρο στο καμπινγκ και το πρωι ξεκινησαμε για τα υπολοιπα 600 περιπου δυσκολα χιλιομετρα.καλη και γρηγορη η εγνατια αλλα κουραστικη για μηχανακια τιγκα φορτωμενα και με προδιαγραφες μικροτερων αποστασεων.τελος παντων φτανουμε βραδυ στον αρδα μια μερα πριν την εναρξη του φεστιβαλ και βλεπουμε εκπληκτοι συσταδες δεντρων ρεζερβε μονο η επιγραφη ελειπε <μην κατασκηνωνετε το δεντρο μου ανηκει>.
με τα πολλα βρισκουμε εναν ωραιο ισκιο (βεβαια ειχε ηδη βραδιασει και οπως αποδειχτηκε το πρωι δεν ηταν τοσο ωραιος), στηνουμε και παμε στο ποταμι για την πρωτη αναγνωριστικη και το πρωτο τσιπουρακι.
να μη νας τα πολυλογω το ποταμι μου αρεσε παρα πολυ,περπατησαμε αρκετα κατα μηκος της οχθης, καναμε μπανακι, γνωρισαμε κοσμο,αλλα δυστυχως υπαρχει κι ενα μεγαλο αλλα.καταρχας ειχε τρελη φασαρια.να μου πεις που πας ρε κοπελια φεστιβαλ ειναι..ναι αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ακουω μαζι με τις 15 διαφορετικες μουσικες απο τις κοντινες σκηνες με τα σουπερ ντουπερ ηχοσυστηματα και 50 μηχανακια με το γκαζι κολλημενο να ανεβοκατεβαινουν απο τις 7 το πρωι ως τα ξημερωματα.ισως αν πηγαινα στα 18 μου να το ευχαριστιομουν περισσοτερο αλλα και πιο πιτσιρικαδες που γνωρισαμε μας ελεγαν τα ιδια.
με τα πολλα φυγαμε μετα απο τρεις μερες, αφου περιπλανηθηκαμε στο νομο, πηγαμε και στο δασος της δαδιας αλλα δυστυχως πηγαμε νταλα μεσημερι κι ετσι δεν ειδαμε πουλια.αφησαμε και το δελτα του εβρου γι αλλη φορα, ετσι δεν παει? να αφηνεις κατι για την επομενη για να επιστρεφεις.
μαζεψαμε λοιπον την προικα μας και ξεκινησαμε για ξανθη και πομακοχωρια με σκοπο το βραδυ να εχουμε φτασει χαλκιδικη κατι που δεν εγινε ποτε.
ενθουσιαστηκα με την ξανθη και την παλια πολη της, βλεπετε δεν ειχα ξαναπαει.βολταραμε λιγο και ξεκινησαμε για εχινο, παρεπιπτοντως σας ευχαριστω πολυ γιατι πριν ξεκινησω μου ειχατε δωσει πολλες πληροφοριες για την περιοχη.αλλος κοσμος κι εκει..
πολλες μικρες και διαφορετικες πραγματικοτητες στην ιδια χωρα, πολυ ωραιο ειναι αυτο.
βολτες, φωτο και τα σχετικα και ξεκιναμε κατακοποι για το πιλημα στο δρομο για σταυρουπολη οπου μας ειχαν πει οτι εχει μια καταπληκτικη ταβερνα και οντως.οσοι βρεθειτε στην περιοχη μην το χασετε τελειο φαγητο και παμφθηνο.το κεμπαπ με τις πιτουλες ηταν απλα τελειο.αφου σκασαμε η ωρα ηταν ηδη 5 κι εμεις πολυ μακρια απ τη χαλκιδικη, οποτε πεφτει η ιδεα για διανυκτερευση στο παρανεστι που ηταν στο δρομο μας και συνεχει την επομενη μερα.η διαδρομη απ την ξανθη στη δραμα ειναι υπεροχη μες στα βουνα και τα δεντρα.ηταν πραγματικο βαλσαμο μετα την εγνατια.
φτανουμε παρανεστι,αντικριζουμε τον νεστο και μαγευτηκαμε.διπλα στο ποταμι ο ορεστης ο βουνολογος και ο μιχαλης ο καταδρομεας μας δεχτηκαν λες και μας ηξεραν χρονια.υπεροχοι ανθρωποι..με τον μιχαλη οδηγο και τον στελιο συνοδηγο κατεβηκαμε τον νεστο το κομματι φραγμα μεγαλοβρυσης- παρανεστι, αξεχαστη διαδρομη.ο ορεστης μας εδωσε οδηγιες για μονοπατια στο βουνο και τους καταρρακτες.οπως καταλαβαινετε δεν φυγαμε ποτε για χαλκιδικη παρα μειναμε εκει καμια βδομαδα και παλι δεν προλαβαμε να δουμε τιποτα.απιστευτη ομορφια η δραμα..πηγαμε στους καταρραχτες της αγιας βαρβαρας και στου λεπιδα που εχουν πολυ ευκολη προσβαση απλα στου λεπιδα το μονοπατι εχει μεγαλυτερη κλιση κι αν εχει υγρασια ψιλογλιστραει ειδικα με ακαταλληλα παπουτσια.
το βραδυ πηγαμε στα θερμια, μια παραγκουπολη σαν τις φαβελες ενα πραγμα, οπου σε καθε παραγκα υπαρχει και μια μινι πισινα με ζεστο νερο, φοβερη χαλαρωση αφου μετα δε θες να φυγεις.
εν ολιγοις εφτα μερες βολτες στα βουνα, μπανιο στο δροσεροτατο ποταμι και το βραδυ μουσικες και τσιπουρακια.τοσο υπεροχα που σε μια βδομαδα ξαναπαω για περαιτερω εξερευνηση
τα αναπαντεχα ειναι απλα τα καλυτερα
καλες βολτες
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σύντομη αλλά όμορφη η ιστορία σου,γέλασα πολύ με τα δέντρα"ρεζερβέ':xmas_lol:,δηλ όποιος θέλει να πάει να στήσει σκηνή καλά θάναι να κάνει κράτηση σ'ένα δέντρο,αχαχαχα,όσο για τη Χαλκιδική επειδή το αναφέρεις σε καναδυό σημεία ότι ενώ ήταν στο πλάνο να πάτε τελικά δεν ευδοκίμησε..πίστεψε με δεν έχασες τίποτε,απλά γιατί εκείνη την περίοδο αιχμής αύγουστο μήνα,η Χαλκιδική θα σου άφηνε μάλλον τις χειρότερες εντυπώσεις...για να αγαπήσεις την Χαλκιδική για να την δείς στην πραγματική της διάσταση προτίμησε η αρχές αρχες καλοκαιριού η από τέλος Αυγούστου και μετά!
Οπότε νομίζω ότι η επιλογή για βουνά,ποτάμια,φύση ήταν ότι καλύτερο,άλλωστε και τα μπανάκια σας μια χαρά τα κάνατε στο ποτάμι και όχι στη (λαο)θάλασσα της Χαλκιδικής.

Α και κάτι τελευταίο,χαρά στο κουράγιο σας με τις μηχανές τόσα χλμ:xmas_rolleyes:και τόσες διαδρομές!να σας βαράει ο ήλιος κλπ.Μπράβο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom