Φολέγανδρος Άρθρο: Φολέγανδρος

zab0naki

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος εκτός ΗΠΑ
παραλιες εχει?? γιατι απ οτι ειδα στις φωτογραφιες εδω δεν εχει ουτε μια με παραλια...!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Eχει αρκετές αλλά είναι πιο ιδιαίτερες! Δλδ θέλω να πω ότι δεν είναι οι τεράστιες καταγάλανες παραλίες που θα δεις, αλλά οι περισσότερες είναι μικρές πλούσιες σε πράσινο κ πολυμορφία!
 

zab0naki

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος εκτός ΗΠΑ
Eχει αρκετές αλλά είναι πιο ιδιαίτερες! Δλδ θέλω να πω ότι δεν είναι οι τεράστιες καταγάλανες παραλίες που θα δεις, αλλά οι περισσότερες είναι μικρές πλούσιες σε πράσινο κ πολυμορφία!
μαλισταα.. ασε φιλος, εχουμε απογοητευτει τελειως, λεγαμε να παμε στο καμπινγκ και ολοι λενε τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑΑΑ και μας αλλαξανε γνωμη :( μετα καταλαβαμε οτι κι απο παραλιες δε λεει πολλα και δεν ξερουμε τι να κανουμε!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Σίγουρα οι παραλίες δεν είναι τόσο καλές όσο σε άλλα κυκλαδονήσια αλλά το τοπίο, η χώρα, και η ζωή είναι άπαιχτα. Από τα πιο αγαπημένα μου νησιά. Ιδανικό για ζευγαράκια.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Ζαμπονάκι το νησί είναι καταπληκτικό και είναι κρίμα να μην πάτε μόνο και μόνο επειδή το camping δεν είναι καλό! Όπως τα λέει η bloody mary είναι, τρομερό τοπίο, ωραίοι άνθρωποι, καταπληκτικό mood. Η χώρα (ειδικά μέσα το κάστρο) είναι η ωραιότερη χώρα που έχω δει σε νησί. Και ενώ είναι όντως ιδανικό για ζευγάρια, δεν πάει να πει πως δεν είναι καλό για παρέα. Ειδικά αν σας αρέσουν τα πιο low-key μέρη. Μην περιμένεις δηλαδή club για χορό και τέτοια. Το βράδυ στη χώρα ντόπιοι και τουρίστες, νέοι και γέροι γίνονται όλοι μια παρέα, πίνοντας ρακόμελα στην πλατεία! Είναι κάτι το εκπληκτικό και δεν πρέπει να το χάσεις!!

Αν θες να δεις τις παραλίες από ψηλά (για να τις εντοπίσεις) και να δεις και κάποιες φωτογραφίες, δες στο google earth (πάτα στο link αυτό, σου βρήκα και το νησί :p). Είναι σε καλή ανάλυση (κάνε zoom in) και μπορείς να "δεις" πολλά! :D
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία
Παραλίες έχει για να πηγαινεις κάθε μέρα και διαφορετική αν έχεις μέσο... απλά δεν είναι μεγαλες. Για μένα ήταν οι καλυτερες παραλίες απο άποψη πυκνότητας ανθρώπων κ καθαρότητας που είδα εδω και χρόνια!
 

zab0naki

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος εκτός ΗΠΑ
Ζαμπονάκι το νησί είναι καταπληκτικό και είναι κρίμα να μην πάτε μόνο και μόνο επειδή το camping δεν είναι καλό! Όπως τα λέει η bloody mary είναι, τρομερό τοπίο, ωραίοι άνθρωποι, καταπληκτικό mood. Η χώρα (ειδικά μέσα το κάστρο) είναι η ωραιότερη χώρα που έχω δει σε νησί. Και ενώ είναι όντως ιδανικό για ζευγάρια, δεν πάει να πει πως δεν είναι καλό για παρέα. Ειδικά αν σας αρέσουν τα πιο low-key μέρη. Μην περιμένεις δηλαδή club για χορό και τέτοια. Το βράδυ στη χώρα ντόπιοι και τουρίστες, νέοι και γέροι γίνονται όλοι μια παρέα, πίνοντας ρακόμελα στην πλατεία! Είναι κάτι το εκπληκτικό και δεν πρέπει να το χάσεις!!

Αν θες να δεις τις παραλίες από ψηλά (για να τις εντοπίσεις) και να δεις και κάποιες φωτογραφίες, δες στο google earth (πάτα στο link αυτό, σου βρήκα και το νησί :p). Είναι σε καλή ανάλυση (κάνε zoom in) και μπορείς να "δεις" πολλά! :D
σέυχαριστούμε πολυυύ μπιφτεκάκι :p και για το link και για τις πληροφορίες! δεν ξέρω ρε συ,ενώ έχουμε ψηθεί πάρα πολύ για το νησί, θέλουμε να κάτσουμε πολλές μέρες και δε βγαίνουμε με ενοικιαζόμενα κλπ....ενώ με κάμπινγκ μένουμε και πολλές μέρες και μένουν και χρήματα για να μην περάσουμε ίσα ίσα...καταλαβαίνεις φαντάζομαι...σκεφτόμαστε να πάμε και αν το κάμπινγκ είναι τόσο απάλευτο να πεταχτούμε στη μήλο όπου και πολλά κάμπινγκ έχει και πρέπει να είναι γενικά ωραία...κάπως έτσι...μα πώς γίνεται να έχουν μόνο ένα κάμπινγκ???? έλεος!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Καταλαβαίνω απόλυτα! Και εγώ όταν είχα πάει δεν έπαιζε να πάω σε δωμάτιο και έτσι είχα "υποστεί" το συγκεκριμένο camping. Εγώ προτείνω να πάρετε τις σκηνές σας και να πάτε. Στήνετε εκεί και βλέπετε πως είναι η κατάσταση. Όσο είστε εκεί κοιτάξτε και για κανένα φθηνό δωμάτιο. Ρωτήστε κόσμο που θα γνωρίσετε και όλο και κάτι μπορεί να βρεθεί σε περίπτωση που δεν αντέχετε η κατάσταση στο camping. Κοιτάξτε και αυτά τα σπιτάκια που σου έγραψα αν και συνήθως αυτά τα κλείνουν μήνες πριν αυτοί που ξέρουν και πάνε και μένουν εκεί 1-2 μήνες το καλοκαίρι!! Αν είστε τυχεροί πάντως η κατάσταση στο camping θα έχει φτιάξει ή δεν θα έχει πολύ κόσμο. Αν ξεμείνετε το βράδυ στο χωριό και δεν έχετε πως να γυρίσετε στο camping, κάντε κανένα οτοστόπ. Διακοπές θα κάνετε, για όλα υπάρχει λύση αν υπάρχει καλή διάθεση!! :D

Αν η κατάσταση στο κάμπινγκ είναι απάλευτη και δεν μπορείτε να βρείτε τίποτα φθηνά δωμάτια, καθίστε 2-3 μέρες να δείτε λίγο το νησί και μετά πάρτε το πλοίο για αλλού. Εμείς τότε κάναμε island hopping και ειχαμε κάνει Φολέγανδρο-Νάξο-Κουφονήσια-Σχοινούσα! Υπέροχα ήταν...:)
 
Μηνύματα
51
Likes
45
ΥΓ. μετα τα τσίπουρα στον Ζέφυρο ρωτήστε μηπως εχει βγάλει και γαλακτομπούρεκο ζεστό:clap:
Εμάς μας κέρασε κρέμ καραμελέ μετά το φαγητό και ήταν απίστευτη. Η καλύτερη που έχω φάει ποτέ, χωρίς υπερβολή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom