ΗΠΑ Έχει και αλλού στον κόσμο Times Square, ρε Μαρία??...

Sotiroula

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ας πουμε Κούβα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σικελία!!!!!!!!!!!!!!
Μέσα Αυγούστου, στο διαμέρισμα στην Καισαριανή, η αγαπημένη Φ. με κομπινεζόν, η Μαρία με περίσση διάθεση και εγώ να ιδρώνω και να ξειδρώνω. Θελω να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι!!!!
Μιας και η Φ. έχασε το γκρουπ, και χάσαμε και την δωρεαν διαμονή σητην Ζανζιβάρη, λεμε δεν πάμε κάπου έτσι και αλλιώς…με τις απαραίτητες συνενοήσεις με αφεντικά, τα απαραίτητα ψέματα σ γονείς-λόγω έλλειψης χρημάτων για πραγματοποίηση ακριβών ονείρων- και με ατελειώτες ώρες πάνω από το καλό Amadeus, που ποτέ δεν με πρόδωσε, τσουπ, να σου δύο εισιτήρια ATH-FCO-JFK στις 24/01/2012!!!!

Μερα 1η
Μπάινουμε στο αεροπλάνο, τρώμε τα σνακς των Ιταλών φίλων, φτάνουμε Ρώμη
« Βuongiorno, vorrei un espresso, perfavore .. Si Signora un momemto” και λύνομαι….
Παφα πουφα παφα πουφα στο G Gate, και τα απαράιτητα τηλέφωνα στη μαμα….
We are in New York babe… με το απαραίτητο καλωσόρισμα των κατά τα άλλα σνομπ αστυνομικών στο immigration… τα σχετικά από πού είστε, γιατι ήρθατε, πού δουλευετε… Ακούει travel agency, και οι πόρτες ανοίγουν….
Για καλή μου τύχη, δεν είχαμε κλείσει μεταφορά από το ξενοδοχείο, που πωλούνταν 150$, αλλά βρήκαμε έναν πολύ πολύ όμορφο κυριούλη, με μεγάλη αγάπη για τις λευκές παρουσίες και με 15$ έκαστη, αφιχθήκαμε στο Grand Central σαν τις μύγες μες στο γάλα!!! Και τώρα???
Κοιτάωπίσω μου και….μία ομπρέλα «Βλέπεις Νικας, είναι καλό» μας υποδέχεται στην πόλη!!!!
Φτάνουμε έξω από το ξενοδοχείο, οι απαραίτητες συστάσεις, πράγματα και ξεχυνόμαστε έξω… The Gershwin Hotel με το που βγάινουμε, δεξιά 5th ave. και το πανέμορφο Empire State, μολις 1 μπλοκ μακριά!! Η επιλογή ξενοδοχείο μετα κόπου και βοήθειας από όλους σας.. Ευχαριστω!!!
η καλη μου φίλη που μένει εκεί, μας έχει αφήσει ενα μικρό καφέ σακουλάκι που έχει μέσα ένα κινήτό, με ενα μήνυμα που λεει: ήρθατε και φέρατε την άνοιξη...τα λέμε σε μία ώρα....Και ναι, είμαστε εδω, αγκαλιές φιλιά, βόλτα και choco cosmopolitan soho + broadway γωνία, επιστροφή πίσω, υπνος... I am here, swalloing capitalism....


Μερα 2η
4.30 το πρωι, ώς δια μαγείας, κάποια ανώτερη δύναμη, ανοίγει τα μελιά μου μάτια....και ναι, αυτό που όλοι κουβεντιάζουν, αλλά πάντα έμοιαζε αστειο...τζετλαγκ...δεν με πτοεί καθόλου.. Ξυπνάω την Μαρία, ετοιμάζουμε διάθεση, ενα ριβιου στο πρόγραμμα και 7,00 είμαστε ήδη έξω... για σήμερα το μενού περιλαμβάνει μπίζνα, μετανάστευση και ελευθερία!!! Κατηφορίζουμε την 5η λεωφόρο, παιρνουμε ενα μετρό, για αρχή και κατεβάινουμε κάπου χαμηλά...μυρίζει νερό, θάλασσα, ποτάμι, κάτι...ανοιγω τα ματια μου και βλεπω την μαγεία.. Η γέφυρα του Μπροοκλυν είναι εκεί.. Εκεί που συναντήθηκε η Μιράντα με τον Στιβ και περπάτησαν τόσοι χιλιάδες άνθρωποι γυρίζοντας αμέτρητες σκηνές ταινιών, εκεί που εγω είχα δεί όνειρο, ότι κάποια στιγμή θα πάω, εκεί που είπα ότι θα ξεκινούσα τρέξιμο αν είχαμε μία ίδια εδω...Εκει΄είμαι τώρα!!!!!Περπατάμε λίγο, απαραίτητες φωτό και οδευουμε προς Wall street... η μαρία χαζευει..τις μετοχές της....πηγαίνουμε στο μνημείο των διδυμων πύργων. 2 τεράστιες "πισίνες" με μαυρα επιβλητικά μάρμαρα και πολύ πολύ νερό, φιλοξενούν τα ονόματα των εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων που έχασαν εκεί την ζωή τους στην 09/11. συγκίνηση μου προκαλεί το μικρό μουσειο-μαυσωλείο που έχουν φτιάξει με προσωπικά αντικείμενα των ανθρώπων που χάθηκαν... Στοιχειώνεται η σκέψη μας, περι εμπορευματοποίησης ακόμα και του συναισθήματος, αποφασίζουμε να το σκεφτούμε ξανά σε 10 μέρες και κατηφορίζουμε για το γνωστό Battery Park...:D
Ο 1.000.584.921.217.446.121 ελεγχος για 2η μέρα και είμαστε μέσα στο πλοιάριο και σαλπάουμε...κινεζάκια με περίεργα κινητά με καθρέφτες, γλάροι ναπετάνε τόοοοσο χαμηλά, και τα απαραίτητα welcome on board, σε λιγότερο από 20 λεπτά, είμαστε στο Liberty island!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Μαλιστα.......για συνεχιστε.........
Το Gershwin σωστη επιλογη......
Ελπιζω να μη διαβασω σχολια περι χρωματος παρακατω....:D
 

Sotiroula

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ας πουμε Κούβα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σικελία!!!!!!!!!!!!!!
προς θεου, δεν εννούνταν ώς φυλετικό σχόλιο, αλλά απλά ώς σχόλιο....θα αφαιρεθεί παραυτά, για να μην δημιουργώ συγχύσεις...
Συνεχίζω σύντομα την ιστορία!
Αναμείνατε...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Εντάξει ίσως και μεις να υπερβάλλαμε λιγάκι ! Για συνέχισε ....
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλέ μη λογοκρίνεσαι! Γράψτο όπως σου έρθει :) Έχουμε χιούμορ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περπατάμε λίγο, απαραίτητες φωτό και οδευουμε προς Wall street... η μαρία χαζευει..τις μετοχές της....πηγαίνουμε στο μνημείο των διδυμων πύργων. 2 τεράστιες "πισίνες" με μαυρα επιβλητικά μάρμαρα και πολύ πολύ νερό, φιλοξενούν τα ονόματα των εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων που έχασαν εκεί την ζωή τους στην 09/11. συγκίνηση μου προκαλεί το μικρό μουσειο-μαυσωλείο που έχουν φτιάξει με προσωπικά αντικείμενα των ανθρώπων που χάθηκαν... Στοιχειώνεται η σκέψη μας, περι εμπορευματοποίησης ακόμα και του συναισθήματος, αποφασίζουμε να το σκεφτούμε ξανά σε 10 μέρες και κατηφορίζουμε για το γνωστό Battery Park...:D
Έ, μια διόρθωση... Όχι και εκατοντάδες χιλιάδες...

Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

Sotiroula

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ας πουμε Κούβα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σικελία!!!!!!!!!!!!!!
Μέσα Αυγούστου, στο διαμέρισμα στην Καισαριανή, η αγαπημένη Φ. με κομπινεζόν, η Μαρία με περίσση διάθεση και εγώ να ιδρώνω και να ξειδρώνω. Θελω να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι!!!!
Μιας και η Φ. έχασε το γκρουπ, και χάσαμε και την δωρεαν διαμονή σητην Ζανζιβάρη, λεμε δεν πάμε κάπου έτσι και αλλιώς…με τις απαραίτητες συνενοήσεις με αφεντικά, τα απαραίτητα ψέματα σ γονείς-λόγω έλλειψης χρημάτων για πραγματοποίηση ακριβών ονείρων- και με ατελειώτες ώρες πάνω από το καλό Amadeus, που ποτέ δεν με πρόδωσε, τσουπ, να σου δύο εισιτήρια ATH-FCO-JFKστις 24/01/2012!!!!

Μερα 1η
Μπάινουμε στο αεροπλάνο, τρώμε τα σνακς των Ιταλών φίλων, φτάνουμε Ρώμη
« Βuongiorno, vorrei un espresso, perfavore .. Si Signora un momemto” και λύνομαι….
Παφα πουφα παφα πουφα στο GGate, και τα απαράιτητα τηλέφωνα στη μαμα….
WeareinNewYorkbabe… με το απαραίτητο καλωσόρισμα των κατά τα άλλα σνομπ αστυνομικών στο immigration… τα σχετικά από πού είστε, γιατι ήρθατε, πού δουλευετε… Ακούει travelagency, και οι πόρτες ανοίγουν….
Για καλή μου τύχη, δεν είχαμε κλείσει μεταφορά από το ξενοδοχείο, που πωλούνταν 150$, αλλά βρήκαμε έναν πολύ πολύ όμορφο κυριούλη, με μεγάλη αγάπη για τις γυναικείες παρουσίες και με 15$ έκαστη, αφιχθήκαμε στο GrandCentralσαν τις μύγες μες στο γάλα!!! Και τώρα???
Κοιτάωπίσω μου και….μία ομπρέλα «Βλέπεις Νικας, είναι καλό» μας υποδέχεται στην πόλη!!!!
Φτάνουμε έξω από το ξενοδοχείο, οι απαραίτητες συστάσεις, πράγματα και ξεχυνόμαστε έξω… TheGershwinHotelμε το που βγάινουμε, δεξιά 5thave. και το πανέμορφο EmpireState, μολις 1 μπλοκ μακριά!! Η επιλογή ξενοδοχείο μετα κόπου και βοήθειας από όλους σας.. Ευχαριστω!!!
η καλη μου φίλη που μένει εκεί, μας έχει αφήσει ενα μικρό καφέ σακουλάκι που έχει μέσα ένα κινήτό, με ενα μήνυμα που λεει: ήρθατε και φέρατε την άνοιξη...τα λέμε σε μία ώρα....Και ναι, είμαστε εδω, αγκαλιές φιλιά, βόλτα και choco cosmopolitan soho + broadway γωνία, επιστροφή πίσω, υπνος... I am here, swalloing capitalism....


Μερα 2η
4.30 το πρωι, ώς δια μαγείας, κάποια ανώτερη δύναμη, ανοίγει τα μελιά μου μάτια....και ναι, αυτό που όλοι κουβεντιάζουν, αλλά πάντα έμοιαζε αστειο...τζετλαγκ...δεν με πτοεί καθόλου.. Ξυπνάω την Μαρία, ετοιμάζουμε διάθεση, ενα ριβιου στο πρόγραμμα και 7,00 είμαστε ήδη έξω... για σήμερα το μενού περιλαμβάνει μπίζνα, μετανάστευση και ελευθερία!!! Κατηφορίζουμε την 5η λεωφόρο, παιρνουμε ενα μετρό, για αρχή και κατεβάινουμε κάπου χαμηλά...μυρίζει νερό, θάλασσα, ποτάμι, κάτι...ανοιγω τα ματια μου και βλεπω την μαγεία.. Η γέφυρα του Μπροοκλυν είναι εκεί.. Εκεί που συναντήθηκε η Μιράντα με τον Στιβ και περπάτησαν τόσοι χιλιάδες άνθρωποι γυρίζοντας αμέτρητες σκηνές ταινιών, εκεί που εγω είχα δεί όνειρο, ότι κάποια στιγμή θα πάω, εκεί που είπα ότι θα ξεκινούσα τρέξιμο αν είχαμε μία ίδια εδω...Εκει΄είμαι τώρα!!!!!Περπατάμε λίγο, απαραίτητες φωτό και οδευουμε προς Wall street... η μαρία χαζευει..τις μετοχές της....πηγαίνουμε στο μνημείο των διδυμων πύργων. 2 τεράστιες "πισίνες" με μαυρα επιβλητικά μάρμαρα και πολύ πολύ νερό, φιλοξενούν τα ονόματα των εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων που έχασαν εκεί την ζωή τους στην 09/11. συγκίνηση μου προκαλεί το μικρό μουσειο-μαυσωλείο που έχουν φτιάξει με προσωπικά αντικείμενα των ανθρώπων που χάθηκαν... Στοιχειώνεται η σκέψη μας, περι εμπορευματοποίησης ακόμα και του συναισθήματος, αποφασίζουμε να το σκεφτούμε ξανά σε 10 μέρες και κατηφορίζουμε για το γνωστό Battery Park...:D
Ο 1.000.584.921.217.446.121 ελεγχος για 2η μέρα και είμαστε μέσα στο πλοιάριο και σαλπάουμε...κινεζάκια με περίεργα κινητά με καθρέφτες, γλάροι ναπετάνε τόοοοσο χαμηλά, και τα απαραίτητα welcome on board, σε λιγότερο από 20 λεπτά, είμαστε στο Liberty island!!!
Δεος, ναι το παραδέχομαι!!!Περίεργες φωτο, γελιο πολύ, θεαμα μοναδικό!!
η γή των ελευθεριών, το μεγαλο μήλο, και εγώ!
προχωράμε προς το νησί Ellis!!!
ναι λοιπον θα το ομολογήσω...πηγα και εγώ σε εκείνη την οθόνη και έψαξα το όνομα μου, της γιαγιάς μου και των θείων μου το επίθετο για να δω στο Ellis island, αν καπου στις ΗΠΑ εχω συγγενείς!!!!όλοι το κάνανε, δεν είναι ντροπή! εκεί, κάτω από τον ήλιο που έλαμπε, και τον ψυχρό αέρα, την υγρασία του ποταμού και τις σκέψεις, τις πολλές, ήπια τον πιο απολαυστικό καφέ!!! καθισμένη σε πέτρινα σκαλια, αν είχα και γκρι φόντο, θα ήμου μάλλον μια μούσα του Botticeli!!!!!
επιστροφή πίω με το καραβάκι..και τώρα????χαλαρααααα με τα ποδια, διασχίζουμε όλο το πάρκο, κάτι όμορφοι τύποι χορευουν και ζητούν τον οβολό μας...ενας νεαρός μας ζητά να συνδράμουμε για την καταπολέμηση του AIDS, αγοράζουμε φυστίκια, που αργότερα μας κλέβουν κάτι κοιλιόδουλοι σκίουροι και επιστρέφουμε με τα πόδια στην 5η λεωφόρο!!!
Πάαααει και η 2η μέρα....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεν χρειαζεται να κανεις παραθεση στο πρωτο σου κομματι..απλα γραψε τη συνεχεια απο κατω ..που λεει γρηγορη απαντηση.
Αν θες να γραψεις μεγαλο κειμενο ..καλυτερα να το γραφεις πρωτα σε ενα word και μετα να κανεις copy-paste εδω μεσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom