Ότι δεν πρόκειται να σας πει ο ταξιδιωτικός σας πράκτορας

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Η Renata το έθεσε πολύ καλά, «το Βιετνάμ δεν είναι για μεταξωτούς», χωρίς αποσιωπητικά, όπου «μεταξωτοί» ίσον καλομαθημένοι. Το δίδυμο Renata – Xenos έδωσαν στο Βιετνάμ το χρώμα που του αξίζει, να είστε καλά και να ταξιδεύετε συχνά.

Εγώ θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις ιστορίες του Βιετνάμ και γενικότερα της Ασίας που βρίσκονταν πίσω από το ταξίδι καιροφυλακτώντας να μας πιάσει στα πράσα, ότι παρόμοιο σας έχει τύχει είτε στο Βιετνάμ είτε αλλού παρακαλώ προσθέστε το.

Αφού απολαύσαμε μια υπέροχη βόλτα στην λίμνη της Bac Kan φτάσαμε στο χωριό που θα μέναμε. Το σπίτι ήταν πάνω σε στύλους, την οικογένεια που θα μας φιλοξενούσε αποτελούσαν παππούς, γιαγιά, κόρη, γαμπρός (που είχε κάνει και μαθήματα αγγλικών για να τα φέρνει βόλτα με τους τουρίστες) και παιδιά.
Στο ένα δωμάτιο η κόρη μας μαγείρευε στην εστία, στο άλλο που προοριζόταν για μας υπήρχαν τα μεγαλύτερα κρεβάτια που έχω δει στην ζωή μου, τα παιδιά έπαιζαν τριγύρω, η γιαγιά μας χάριζε φαφούτικα χαμόγελα και ο παππούς (ένας λεβέντης) καθόταν ήρεμα στο ξύλινο μπαλκονάκι και κάπνιζε μια περίεργη πίπα. Μας πήρε ένα τέταρτο περίπου για να καταλάβουμε ότι οι φωτογραφίες στους τοίχους ήταν από την εποχή του πολέμου και ότι ο παππούς βρισκόταν ανάμεσα στους αρματωμένους αντάρτες, όλα ήταν σούπερ.
Μας σέρβιραν σε μια ψάθα στο πάτωμα, το φαγητό ήταν πεντανόστιμο, η γάτα του σπιτιού μπαινόβγαινε αγέρωχη από την ανοιχτή πόρτα, όλα καλά. Και εκεί που χωνεύαμε το φαγητό η γάτα ξαναεμφανίστηκε με το δικό της φαγητό αυτή την φορά, ένα ψόφιο π ο ν τ ί κ ι, στο στόμα, μας έριξε μια υπεροπτική ματιά και κάθισε στην γωνιά της για να απολαύσει το θήραμα της. Οι φωνές μας την τρόμαξαν αλλά αντί να κατευθυνθεί προς τα έξω τρύπωσε κάτω από ένα κρεβάτι, μείναμε άφωνοι προσπαθώντας να συνειδητοποιήσουμε τι συμβαίνει, κάτω από το κρεβάτι ακουγόταν ο ανατριχιαστικός ήχος των κοκάλων που έσπαγαν στο στόμα της γάτας. Ο νεαρός με τα μαθήματα αγγλικών ήταν άφαντος, η γιαγιά ήρθε όλο έννοια για να μας εξυπηρετήσει. Ήμασταν έξι άτομα, όλοι μαζί με παντομίμες και νοήματα προσπαθούσαμε να της εξηγήσουμε ότι η γάτα τους τρώει ένα ποντίκι κάτω από το κρεβάτι που θα κοιμηθούμε, κάναμε την φωνή της γάτας, δαγκώναμε τα δάχτυλα μας, μιλούσαμε για μίκυ μάους, δείχναμε το κρεβάτι, η καλή γριούλα μας κοιτούσε προσπαθώντας να καταλάβει αν χορεύαμε ένα είδος χορού, ή αν παίζαμε κάποιο άγνωστο σε αυτήν παιχνίδι και είμαι σίγουρη ότι της φαινόμασταν τόσο αλλόκοτοι που εκείνη την στιγμή αποφάσισε ότι δεν θα ξαναέμπαζαν τουρίστες στο σπίτι τους. Τελικά ο Ν. την έπιασε ευγενικά από το χέρι και την οδήγησε δίπλα στο κρεβάτι, γονάτισε και ανασήκωσε το κάλυμμα δείχνοντας από κάτω, όταν είδε τι εννοούσαμε ταράχτηκε η καημένη, φώναξε και τους υπόλοιπους και με κοντάρια και σακούλες έβγαλαν αυτήν την αηδία έξω από το σπίτι. Η γάτα ποτέ δεν κατάλαβε προς τι αυτή η διάκριση, εμείς επιτρεπόταν να φάμε στο δωμάτιο αυτή δηλαδή γιατί όχι;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Renata το έθεσε πολύ καλά, «το Βιετνάμ δεν είναι για
ωραίο το περιστατικό ioanna σίγουρα δεν θα το ξεχάσεις ποτέ!!!
γράψε μας εμπειρίες απο το βιετνάμ μόλις μπορέσεις..
ακομα και αυτά τα περιστατικά είναι μέρος του ταξιδιού και το χρωματίζουν,αρκεί να τα βλέπομε με συμπάθεια και χιούμορ!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
ωραίο το περιστατικό ioanna σίγουρα δεν θα το ξεχάσεις ποτέ!!!
γράψε μας εμπειρίες απο το βιετνάμ μόλις μπορέσεις..
ακομα και αυτά τα περιστατικά είναι μέρος του ταξιδιού και το χρωματίζουν,αρκεί να τα βλέπομε με συμπάθεια και χιούμορ!!
Ναι ναι δεν διαφωνώ αφού εγώ ψάχνω να βρω ένα είδος ταξιδιού σε αυτές τις περιοχές που να μένω όσο περισσότερο γίνεται σε σπίτια και όχι σε ξενοδοχεία. Αυτά τα επεισόδια απλώς κάνουν τα ταξίδια πιο νόστιμα. :bleh:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
A, εμείς δεν είχαμε παράπονο σπ τη Βιετναμέζα γάτα μας. Απλά παρακολουθούσε αμέτοχη ( δίπλα απ το τραπέζι) η τεμπέλα.
Το Hone stay, όντως πολύ ωραία εμπειρία, θα τα πούμε ...
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως η βιετναμεζα γατα ειχε τροπους: εφαγε η τουλαχιστον προσπαθησε να φαει το ποντικι της κατω απο το κρεβατι. Η δικη μου, ευρωπαια γατα, μου εφερε προ ημερων ολο καμαρι και περιμενε μαλιστα και επαινο για αυτην την πραξη της, την ημιθανη αλλα τεραστιων διαστασεων (σαν μικρο ποντικακι) κατσαριδα πανω στο κρεβατι, λετε να ηταν μεταλλαγμενη; την πεταξε στα ασπιλα και αμολυντα κλινοσκεπασματα μου και περιμενε να εντυπωσιαστω κιολας. Η κραυγη μου πρεπει να ακουστηκε τουλαχιστον μεχρι την ελληνοβουλγαρική μεθοριο, δεν το συζητω.
Σου λεω, Ιωαννα μου, ειμαι εκπαιδευμενη σε γατοπεριστατικα και δεν χρειαζεται να βρεθω μεχρι το Βιετναμ για τετοιες εμπειριες.
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Ιοαννα λειπουν επεισόδια: λείπει ο ΜΑΟ από την ιστορία.
Βιετναμέζικα:
μεο=ποντικι
μαο=γάτα
φωνάζοντας ΜΑΟ...ΜΑΟ , ο κυριούλης άνοιξε την ντουλάπα και έδειξε τη μοναδική στολή που φυλούσε ατσαλάκωτη από την εποχή του πολέμου με τους Αμερικάνους.
3 γυναίκες πάνω σε καρέκλες φώναζαν ΜΑΟ..ΜΑΟ..ΜΕΟ..ΜΕΟ
και νάσου έρχονταν οι αφίσες του Μεγάλου Τιμονιέρη
καλή συνέχεια ιοάννα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
A, εμείς δεν είχαμε παράπονο σπ τη Βιετναμέζα γάτα μας. Απλά παρακολουθούσε αμέτοχη ( δίπλα απ το τραπέζι) η τεμπέλα.
Το Hone stay, όντως πολύ ωραία εμπειρία, θα τα πούμε ...
Η γάτα στο σημείο που κάθεται, φιρί-φιρί το πάει να γίνει μεζεδάκι! :lol:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ιοαννα λειπουν επεισόδια: λείπει ο ΜΑΟ από την ιστορία.
Βιετναμέζικα:
μεο=ποντικι
μαο=γάτα
φωνάζοντας ΜΑΟ...ΜΑΟ , ο κυριούλης άνοιξε την ντουλάπα και έδειξε τη μοναδική στολή που φυλούσε ατσαλάκωτη από την εποχή του πολέμου με τους Αμερικάνους.
3 γυναίκες πάνω σε καρέκλες φώναζαν ΜΑΟ..ΜΑΟ..ΜΕΟ..ΜΕΟ
και νάσου έρχονταν οι αφίσες του Μεγάλου Τιμονιέρη
καλή συνέχεια ιοάννα
Ναι καλή συνέχεια να σου θυμίσω ότι όταν σου είπα πως θα γράψω για το ποντίκι στο Βιετναμ με ρώτησες "ποιό από όλα;"
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Παντως η βιετναμεζα γατα ειχε τροπους: εφαγε η τουλαχιστον προσπαθησε να φαει το ποντικι της κατω απο το κρεβατι. Η δικη μου, ευρωπαια γατα, μου εφερε προ ημερων ολο καμαρι και περιμενε μαλιστα και επαινο για αυτην την πραξη της, την ημιθανη αλλα τεραστιων διαστασεων (σαν μικρο ποντικακι) κατσαριδα πανω στο κρεβατι, λετε να ηταν μεταλλαγμενη; την πεταξε στα ασπιλα και αμολυντα κλινοσκεπασματα μου και περιμενε να εντυπωσιαστω κιολας. Η κραυγη μου πρεπει να ακουστηκε τουλαχιστον μεχρι την ελληνοβουλγαρική μεθοριο, δεν το συζητω.
Σου λεω, Ιωαννα μου, ειμαι εκπαιδευμενη σε γατοπεριστατικα και δεν χρειαζεται να βρεθω μεχρι το Βιετναμ για τετοιες εμπειριες.
Εντάξει Έρση μου με έπεισες καλύτερα ποντίκια στο Βιετνάμ παρά ακατανόμαστες πάνω στο κρεβάτι μου,:(. Βέβαια μην νομίζεις και από αυτές είχαμε μόνο που δεν περίμεναν να τις φέρει η γάτα έρχονταν από μόνες τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom