Αθηνα-Πειραιάς

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Έχω βρει θέματα για όλες τις πόλεις εκτός από τη δική μας (των περισσότερων από εμάς τέλος πάντων). Είπα να ανοίξω ένα θέμα εδώ που να έχει σχέση με την πόλη μας! Να γράφουμε για μαγαζιά που επισκεφτήκαμε και μας άρεσαν ή που μόλις άνοιξαν, μονοδρομήσεις που πρέπει ή δεν έπρεπε να γίνουν, πεζοδρομήσεις που πρέπει να γίνουν και γενικότερα ό,τι μα ό,τι έχει να κάνει με την πόλη μας! Γειτονιές που αγαπάμε είτε για περπάτημα είτε που συχνάζουμε εκεί γιατί μας αρέσουν τα στέκια τους! Άν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα, ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων! Ελπίζω να το έβαλα στην σωστή ενότητα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λοιπόν δοκίμασα πριν μερικές μέρες ντελιβερι από το σπίτι του ξαδέρφου μου από Ινδικό. Από αυτό που είναι κοντά στις στήλες του Ολυμπίου Διός. Εντάξει γευστικό ήταν, είδικα το Τίκα μασάλα μου άρεσε πιο πολύ από τα άλλα. Αλλά μετά μ' έπιασε κοψιμο. Τα πολλά μπαχαρικά μάλλον. Έφαγα σήμερα και στο λαλιμπελα που το άκουγα για χρόνια και δεν αξιωθηκα ποτέ. Αιθιοπικό εστιατόριο στην Κυψέλη. Επίσης βαριά κουζίνα. Χαριτωμένη και ευγενική η οικοδέσποινα. Καλό για την αλλαγή αλλά δεν είναι κουζίνα που θα την είχα συχνά στο ρεπερτόριο μου. Το κοτόπουλο κατσαρόλας με βραστό αυγό και πικάντικη σάλτσα ξεχώρισα. Πολύ μπαχαρικό. Υποθέτω βάζουν πολύ μπαχαρικό λόγω φτώχειας σε αυτές τις χώρες για να μην καταλαβαίνουν την γεύση αν το κρέας έχει ψιλοχαλασει ή και για συντήρηση. Τώρα περασαμε στην διαδικασία της κατάποσης καφέ με συνοδεία ποπ κορν! και λιβάνι!. Το λιβάνι το στείλαμε γιατί μας ενοχλεί δυστυχώς η μυρωδιά αλλά ο καφες μας άρεσε πολύ. Τον καβουρδιζουν επιτοπου και βάζουν και κάτι άλλο για γεύση αλλά είναι μυστικό. Δεν μας είπε τι βάζουν! Ααα επίσης το ποπ κορν δεν είναι αλμυρό αλλά με ζάχαρη.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Τον Αυγουστο δεν τρωμε ινδικο που εχει μικρη καταναλωση και κανει ζεστη. Δεν φταινε τα μπαχαρικα.
Τους υπολοιπους 11 μηνες το εχουμε στο προγραμμα ομως.
Εχω φαει εκει και παραγγειλει απο το συγκεκριμενο, δεν ειχε δωσει δικαιωματα :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τον Αυγουστο δεν τρωμε ινδικο που εχει μικρη καταναλωση και κανει ζεστη. Δεν φταινε τα μπαχαρικα.
Τους υπολοιπους 11 μηνες το εχουμε στο προγραμμα ομως.
Εχω φαει εκει και παραγγειλει απο το συγκεκριμενο, δεν ειχε δωσει δικαιωματα :p
Δηλαδή το να μην φταίγανε τα μπαχαρικά αλλά να άφηνε το κρέας να μπαγιατεψει και να μην προσαρμοζε τις παραγγελίες του βάσει της κατανάλωσης είναι η καλή εκδοχη? Ενδιαφέρουσα ανάγνωση! 😝. Τεσπά θα ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή αν και μάλλον αυτές οι κουζίνες δεν μου ταιριάζουν και τόσο. Νομιζω πως εφταιγε ο οργανισμος μου και οχι το κρεας τους παντως. Για μια στο τόσο καλές είναι... Εν πασει περιπτωσει δεν γουστάρω ουτως ή αλλως τα παρα πολλά και βαριά μπαχαρικά. Χάνεται η γεύση έτσι...
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Aαααα να συμπληρωσω επισης οτι γευστικα το ινδικο μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το Αιθιοπικο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτησης ίσως όχι στο κατάλληλο νήμα:
Θέλω να κάνω δώρο στην κοπέλα μου να πάει με μια φίλη της σε ένα καλό σπα μια μέρα να κάνει σάουνα, μασάζ, πισίνα και ό,τι άλλο κάνουν εκεί. Ακούω προτάσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ερώτησης ίσως όχι στο κατάλληλο νήμα:
Θέλω να κάνω δώρο στην κοπέλα μου να πάει με μια φίλη της σε ένα καλό σπα μια μέρα να κάνει σάουνα, μασάζ, πισίνα και ό,τι άλλο κάνουν εκεί. Ακούω προτάσεις.
Εχω παει στο Hammam Baths στην Ασωματων. Ενα μεγαλο προγραμμα κοστιζει καπου 80-100 ευρω και ειναι απλα απιστευτο. Πολυ ωραια ατμοσφαιρα.
Το καλυτερο δωρο που μου εχουν κανει.
Δεν εχει πισινα αλλα επι 2 ωρες σε κανουν πλαστελινη στο μασαζ. Το προτιμω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom