Αθηνα, ό,τι συμβαινει και μας ενδιαφερει!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γιατί δεν ανοίγει το ΕΜΣΤ στο νέο Φιξ;

Μέσα στον ανεμοστρόβιλο της Αμφίπολης οι Αθηναίοι κοντεύουν να ξεχάσουν ότι το έτοιμο από τον περασμένο Φεβρουάριο κτίριο του Φιξ παραμένει άδειο και σκοτεινό. Το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης εξακολουθεί να φιλοξενείται «προσωρινά» σε χώρους του Ωδείου Αθηνών εν αναμονή της διαρκώς αναβαλλόμενης μετακόμισης στη μόνιμη έδρα του ανακατασκευασμένου εργοστασίου της λεωφόρου Συγγρού.

Τα νέα, δυστυχώς, δεν είναι ευχάριστα, καθώς ακόμα και ο ίδιος ο υπουργός Πολιτισμού επιβεβαιώνει τις συνθήκες μερικής ρήξεως ανάμεσα στην επί σειράν ετών διευθύντρια του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, Αννα Καφέτση, και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του οργανισμού.....
συνεχεια στη σελιδα...
http://www.kathimerini.gr/785429/article/politismos/polh/giati-den-anoigei-to-emst-sto-neo-fi3
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
μόλις επέστρεψα μετά από ένα 48ώρο ταξίδι-αστραπή στην Αθήνα.

Χωρίς πλάκα: ρε σεις εκεί κάτω, πώς την παλεύετε και ζήτε σε αυτήν την πόλη;!

Όσο την επισκέπτομαι, τόσο πιο άσχημη και αδιάφορη μου φαίνεται!
Δε θα μου φαινόταν περίεργο αν περπατούσα στη ζούγκλα του Αμαζονίου και τη συναντούσα μπροστά μου!
Σε αυτά, συνυπολογίστε και τα πάντα που μπορεί να συναντήσει και να δει κανείς την ημέρα και τη νύχτα κατά την παραμονή του εκεί.
Δε λέω, και εμείς πάνω χάλια είμαστε, αλλά σε σχέση με εσάς παράδεισος! :D

Και αυτό το λέει ένας άνθρωπος που την έχει επισκεφθεί πολλές φορές και ένα μείνει και ένα μήνα συνεχόμενο εκεί και την έχει γυρίσει ικανοποιητικά.

Υ.Γ.: Το Μουσείο της Ακρόπολης μου άρεσε, ωραίο, μεγαλοπρεπές, αλλά όχι και το "καλύτερο μουσείο της Ευρώπης" που άκουσα κάποια στιγμή εδώ μέσα :p. Περίμενα περισσότερα εκθέματα και να φάω περισσότερο χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
μόλις επέστρεψα μετά από ένα 48ώρο ταξίδι-αστραπή στην Αθήνα.

Χωρίς πλάκα: ρε σεις εκεί κάτω, πώς την παλεύετε και ζήτε σε αυτήν την πόλη;!

Όσο την επισκέπτομαι, τόσο πιο άσχημη και αδιάφορη μου φαίνεται!
Δε θα μου φαινόταν περίεργο αν περπατούσα στη ζούγκλα του Αμαζονίου και τη συναντούσα μπροστά μου!
Σε αυτά, συνυπολογίστε και τα πάντα που μπορεί να συναντήσει και να δει κανείς την ημέρα και τη νύχτα κατά την παραμονή του εκεί.
Δε λέω, και εμείς πάνω χάλια είμαστε, αλλά σε σχέση με εσάς παράδεισος! :D

Και αυτό το λέει ένας άνθρωπος που την έχει επισκεφθεί πολλές φορές και ένα μείνει και ένα μήνα συνεχόμενο εκεί και την έχει γυρίσει ικανοποιητικά.

Υ.Γ.: Το Μουσείο της Ακρόπολης μου άρεσε, ωραίο, μεγαλοπρεπές, αλλά όχι και το "καλύτερο μουσείο της Ευρώπης" που άκουσα κάποια στιγμή εδώ μέσα :p. Περίμενα περισσότερα εκθέματα και να φάω περισσότερο χρόνο.
Την παλεύουμε κάτι εκατομμύρια κάτοικοι γιατί προφανώς έχουμε αρκετά ισχυρά κίνητρα- για τί άλλο εξάλλου;
Το ότι την γύρισες σε ένα μήνα ικανοποιητικά μου κάνει εντύπωση- εγώ δε μπορώ να το πω ακόμη και μετά από χρόνια που ζω Αθήνα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δε θελω να στη χαλασω αλλα η Αθηνα ειναι ισως το ωραιοτερο και πιο ενδιαφερον μερος να ζεις στην Ελλαδα. Και σε ενα μηνα, δεν εχεις δει απολυτως τιποτα, ετσι λενε και πολλοι Αθηναιοι που ομως κυκλοφορουν σπιτι-δουλεια-σπιτι, αλλα στην ουσια δεν γνωριζουν...περι ορεξεως ομως;)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
εγώ ένα μήνα τότε, καλοκαίρι του 2007, έκανα τουρισμό. Οπότε ναι, την γύρισα ικανοποιητικά όλες τις ημέρες και νύχτες.

Το πιο ενδιαφέρον μέρος στην Ελλάδα μπορεί να είναι για πολλούς και διαφόρους λόγους, αλλά το πιο όμορφο σίγουρα όχι! Υποκειμενικό βέβαια και αυτό.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μην την κατηγορείτε καλέ την Αθήνα, προσωπικά δε μεγάλωσα εδώ αλλά ζω τα τελευταία 15 χρόνια, έχω πάει σε πολλές και ωραίες πόλεις της χώρας και σίγουρα με την πρώτη ματιά η Αθήνα δε συγκαταλέγεται σε αυτές αλλά πραγματικά δε θα μπορούσα να ζήσω σε καμία άλλη πόλη στην Ελλάδα!
Ειδικά κάποια βράδια στο κέντρο της Αθήνας είναι τόσο νοσταλγικά όμορφα που της τα συγχωρούμε όλα!

Και για να μένουμε και on topic

Το Μικρό Παρίσι των Αθηνών επιστρέφει από τις 9 έως τις 19 Οκτωβρίου 2014 για να μας ταξιδέψει από την Belle Epoque στον 1ο παγκόσμιο πόλεμο. 100 χρόνια μετά.


Το «Μικρό Παρίσι των Αθηνών» είναι ένα φεστιβάλ του Αθηναϊκού καλλιτεχνικού δικτύου που διεξάγεται στην Αθήνα κάθε Οκτώβρη, στην ευρύτερη γειτονιά του κέντρου κάτω από την πλατεία Ομονοίας, γύρω από την πλατεία Βάθη και την πλατεία Καραϊσκάκη, ως τον σταθμό Λαρίσσης, όπου πολλοί δρόµοι έχουν γαλλικά ονόµατα (Μάρνη, Φαβιέρου, Μαιζώνος, Β.Ουγκώ, Σατωβριάνδου, Βερανζέρου κ.α). Εκεί συναντιώνται, εδώ και χρόνια, ο αθηναϊκός αστικός πολιτισµός, η ελληνική λαϊκή παράδοση, οι κουλτούρες των µεταναστών, ταξιδιωτών και επισκεπτών.

http://www.athensmagazine.gr/portal/bestofathens/articles/134441
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
εγώ ένα μήνα τότε, καλοκαίρι του 2007, έκανα τουρισμό. Οπότε ναι, την γύρισα ικανοποιητικά όλες τις ημέρες και νύχτες.

Το πιο ενδιαφέρον μέρος στην Ελλάδα μπορεί να είναι για πολλούς και διαφόρους λόγους, αλλά το πιο όμορφο σίγουρα όχι! Υποκειμενικό βέβαια και αυτό.
Μα η ένστασή σου δεν ήταν ως προς την ομορφιά αλλά στο πώς την παλεύουμε. Η αλήθεια είναι ότι το κέντρο της είναι εξίσου όμορφο με της Θεσσαλονίκης.
Η διαφορά είναι ότι για να χαρείς την ομορφιά της θέλεις πολύ περισσότερα λεφτά -λόγω μεγάλου μεγέθους και άρα πολλών επιλογών.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
2ο Συνέδριο για την Κοινωνική Επιχειρηματικότητα "Επιχειρώντας Αλλιώς"

Το British Council και η Α.Σ. Πρόσβασις, σε συνεργασία με την ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ., διοργανώνουν το 2ο Συνέδριο για την Κοινωνική Επιχειρηματικότητα, με τίτλο «Επιχειρώντας αλλιώς». http://social-business-conference.gr/home/

Το Συνέδριο θα λάβει χώρα στις 3 Νοεμβρίου 2014, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών του Συνεδρίου, κορυφαίοι ακαδημαϊκοί, λήπτες αποφάσεων σε ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο, επιχειρηματίες, επενδυτές και κοινωνικοί επιχειρηματίες θα ανταλλάξουν απόψεις και θα συζητήσουν για τις προοπτικές ανάπτυξης, με κεντρική θεματολογία τις τάσεις, τις ευκαιρίες και τις προκλήσεις για την ανάπτυξη βιώσιμων κοινωνικών επιχειρήσεων σε μια ευρεία γκάμα τομέων οικονομικής δραστηριότητας.

Το 2ο Συνέδριο «Επιχειρώντας Αλλιώς» διαρθρώνεται σε Κύριο και Παράλληλο Πρόγραμμα, ενώ θα εγκαινιάσει το νέο θεσμό των Βραβείων Κοινωνικής Επιχειρηματικότητας υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, με τη συνδιοργάνωση του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης, συντονιστή του δικτύου Enterprise Europe Network - Hellas.

Η είσοδος στο συνέδριο είναι ελεύθερη και θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.
https://www.eventora.com/el/Events/epixeirwntas-alliws-1
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εκθεση σπάνιου υλικού στην Βιβλιοθήκη της Ακαδημίας Αθηνών

Θα παρουσιαστούν για πρώτη φορά σπάνιοι θησαυροί της Βιβλιοθήκης
Ένα βιβλίο που... μαχαίρωσε πάνω στα νεύρα του ο Εμμανουήλ Ροΐδης, επιστολές του Ελευθέριου Βενιζέλου και του Διονυσίου Σολωμού, η πρώτη έκδοση του «Ύμνου εις την Ελευθερία» και η χειρόγραφη προκήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης από τον Αλέξανδρο Υψηλάντη είναι μερικοί μόνο από τους σπάνιους θησαυρούς που εκθέτει για πρώτη φορά στην 88χρονη ιστορία της η Βιβλιοθήκη της Ακαδημίας Αθηνών.

Η έκθεση, που πραγματοποιείται από τις 16 Οκτωβρίου στο Μέγαρο της Ακαδημίας Αθηνών (Πανεπιστημίου 28), θα πλαισιώσει βιβλιαγορά εκδόσεων της Ακαδημίας Αθηνών, που υλοποιείται με στόχο την ενίσχυση της «Ιακωβάτειου Βιβλιοθήκης» στο Ληξούρι Κεφαλονιάς, το κτίριο της οποίας έχει πληγεί σημαντικά από τους πρόσφατους σεισμούς.
συνεχεια εδω...http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=641765
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ενδιαφερον...:)
14-16 Νοεμβριου,στη Τεχνοπολη στο Γκαζι,δωρεαν σεμιναρια ζαχαροπλαστικης απο τον Παρλιαρο.
Δηλωστε συμμετοχη....

http://www.thesweetlab.gr/pirhoomic...-sigmaepsilonmuiotanualpharhoiotaomeganu.html
Με το που διάβασα το ποστ σου σκέφτηκα ότι θα γίνει της κακομοίρας. Όντως τα μισά σεμινάρια έχουν κλείσει από συμμετοχές, όπως φαίνεται από την αίτηση συμμετοχής. Έχουν μείνει μόνο αυτά για παραδοσιακά γλυκά.
Τα ξέρουν αυτά φαρσί και πάνε για άλλα :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom