Αιθιοπία Αιθιοπία-Γενικά

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Ντανακίλ δεν πήγαμε, και το μετάνιωσα. Στα Σίμιεν πήγαμε μόνοι μας για τρέκιγκ, ήταν εκπληκτικά όπως και στ Μπάλε, φανταστική φύση, τα πάρκα έχουν ένοπλους rangers που σε συνοδεύουν, ενώ το δρόμο στο δείχνουν τσοπάνηδες, παιδάκια κλπ, αλλά όπως είπε και ο προλαλήσας, αν θες να το κανονίσεις οργανωμένα γίνεται, ειδικά από το Γκόντερ. Η διανυκτέρευση στα χωριά για μας ήταν όλα τα λεφτά. Για το Ντανακίλ θέλει οργάνωση εκ των προτέρων, πρέπει να οργανώσεις ολόκληρη αποστολή, έχω ένα φίλο που πήγε και παρότι πήρε και ένοπλους τους ζητήσανε "οικονομική εισφορά" δυο φορές...
 

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
Στο Ντανακίλ δεν πήγαμε, και το μετάνιωσα. Στα Σίμιεν πήγαμε μόνοι μας για τρέκιγκ, ήταν εκπληκτικά όπως και στ Μπάλε, φανταστική φύση, τα πάρκα έχουν ένοπλους rangers που σε συνοδεύουν, ενώ το δρόμο στο δείχνουν τσοπάνηδες, παιδάκια κλπ, αλλά όπως είπε και ο προλαλήσας, αν θες να το κανονίσεις οργανωμένα γίνεται, ειδικά από το Γκόντερ. Η διανυκτέρευση στα χωριά για μας ήταν όλα τα λεφτά. Για το Ντανακίλ θέλει οργάνωση εκ των προτέρων, πρέπει να οργανώσεις ολόκληρη αποστολή, έχω ένα φίλο που πήγε και παρότι πήρε και ένοπλους τους ζητήσανε "οικονομική εισφορά" δυο φορές...
να με και παλι...απεμειναν 15 μερες για το ταξιδι...δε μου λετε,υπαρχουν πολυτελες λεωφορεια η ειναι ολα παλια και αβολα οπως διαβασα σε 1 οδηγο?η μετακινησεις ειναι οντως χρονοβορες?

ηλιθεια ερωτησει....αναψυκτικα και redbull πολουνται στην αιθιοποια?

επησης τελικα να παρω ευρω μαζι μου σε μετρητα?δεν πειστευω να βρω μηχανηματα ατμ...καποια αλλη λυση?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δε μου λετε,υπαρχουν πολυτελες λεωφορεια η ειναι ολα παλια και αβολα οπως διαβασα σε 1 οδηγο?η μετακινησεις ειναι οντως χρονοβορες?

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πολύ ριζικά, είναι όλα ΠΟΛΥ παλιά, με σιδερένιες καρέκλες χωρίς μαξιλάρια, τρομερά στενά και σκουριασμένα, ενώ αν ανοίξεις παράθυρο πέφτουν να σε φάνε. Η λέξη "χρονοβόρες" δεν περιγράφει καλά την κατάσταση... Η μέση ταχύτητα είναι περίπου 30χλμ/ώρα και απαγορεύεται να κυκλοφορούν μετά τις 6μμ λόγω ατυχημάτων. Κοινώς το μάξιμουμ που μπορούν να κάνουν σε μια μέρα είναι 12 ώρες διαδρομή, που ακόμη και χωρίς διαλείμματα του οδηγού (που θα κάνει ο άνθρωπος) βγαίνει 360χλμ/ημέρα. Αν θες να κάνεις κάποια μεγάλη απόσταση -που θα θες, διότι η χώρα είναι μεγάλη- μπορεί να θες και δύο και τρεις ημέρες.

ηλιθεια ερωτησει....αναψυκτικα και redbull πολουνται στην αιθιοποια?

Κόκα-κόλες και Mirinda έχει σχεδόν παντού. Red Bull δε θυμάμαι να είχε, αλλά κι αν είχε θα ήταν μόνο στις μεγάλες πόλεις.

επησης τελικα να παρω ευρω μαζι μου σε μετρητα?δεν πειστευω να βρω μηχανηματα ατμ...καποια αλλη λυση?

Μετρητά.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Διάβασε και την ιστορία της lullu. Αυτό με τη γέφυρα και τις λαμαρίνες λέει πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom