Γενικά Αλλαγές στις τιμές αεροπορικών

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο
Οι τιμες ανεβαινουν οσο αυξανεται η ζητηση! Ακομα και τα κλικ αναζητησης για συγκεκριμενες ημερομηνιες, μπορουν να αυξησουν την τιμη ακομα κ αν δεν γινουν κρατησεις.
Αν π.χ εσυ μπαινεις συνεχεια κ τσεκαρεις τα ιδια ακριβως δρομολογια μπορει να μεταφραζεται απο την αεροορικη ως αυξημενη ζητηση και να ανεβαζει την τιμη.
Αν τελικα ομως δεν γινουν κρατησεις κ για καποιες μερες δεν υπαρχουν και αναζητησεις για τις συγκεκριμενες μερες, ενδεχεται η τιμη να πεσει κ παλι.
Με αλλα λογια μπορει μονος σου να προκαλεσες αυτη την αυξηση!
Αυτη μπορει να ειναι μια εξηγηση...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Την επόμενη φορά για να είσαι σίγουρος ότι οι αναζητήσεις σου δεν επηρεάζουν τις τιμές των αποτελεσμάτων δοκίμασε να κάνεις την ίδια αναζήτηση με χρήση browser που χρησιμοποιεί proxy.

Επίσης κάτι που έχω προσέξει είναι ότι αρκετές φορές χρησιμοποιώντας μηχανές σύγκρισης αποτελεσμάτων άλλων μηχανών πχ skyscanner, βλέπεις διαφορετικές τιμές εισιτηρίων απ' ότι αν έκανες μεμονωμένη αναζήτηση σε συγκεκριμένη αεροπορική ή άλλη μηχανή αναζήτησης.

Δηλαδή πχ η τιμή ενός αεροπορικού του petas.gr είναι διαφορετική αν ψάξεις το αεροπορικό απευθείας στο petas.gr και διαφορετική αν ανακατευθυνθείς στο petas.gr απ' το skyscanner.
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Αυτό είναι το "θαύμα" της φιλελεύθερης αγορας που τόσο λατρεύουμε όλοι.
Οι εταιρίες έχουν καταλάβει ότι είμαστε προβατα και ότι οι μετακινήσεις μας είναι το παιχνιδάκι τους για να μας κρατάνε στην τσίτα. Όλο και κάποιος θα πει "εάν δεν ήθελες ας μην αγοραζες".
Να σκέφτεσαι ότι με τα επιπλέον χρήματα που έδωσες κάποιος γραβατακιας θα πάρει καλύτερο μπονους και να παρηγορείσαι από αυτό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο

Άνοιξε ένα παράθυρο incognito (Chrome) ή private (Firefox) και κάνε πάλι την αναζήτηση. Είναι πολύ πιθανό να δεις πάλι τις αρχικές τιμές!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο
Το ίδιο έπαθα κι εγώ τον Ιούνιο για αγορά εισιτηρίου για Χριστούγεννα απο την British. Εμπαινα συνέχεια να ψάχνω πάνω-κάτω τις ίδιες ημερομηνίες, απο 2 διαφορετικά computer. To αποτέλεσμα ήταν να "ανέβει" τόσο η τιμή που να είναι υπερτριπλάσια της business!! Εσβησα cookies, μπήκα και απο άλλο computer αλλά τίποτε. Ευτυχώς δεν το αγόρασα, περίμενα 2-3 μέρες και αγόρασα απο Οpodo σε λίγο υψηλότερη τιμή απο αυτή που βρήκα αρχικά . Μετά βέβαια απο 4-5 μέρες η τιμή στην British επανήλθε στις πρώτες τιμές που είχα βρεί.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο
Για τον λόγο που έγινε αυτό, απλά εικασίες μπορούμε να κάνουμε (υποθέτω μιλάς για το ίδιο site και την ίδια αεροπορική). Μπορεί λόγω προσφοράς-ζήτησης, μπορεί το site να κατάλαβε ότι είσαι ο ίδιος που ξαναψάχνεις και να ανέβασε αυτό την τιμή (και το Amazon το κάνει). Όσοι συμφορουμίτες δουλεύουν στις αερομεταφορές θα ξέρουν κάτι παραπάνω από εμένα για την τιμολόγηση. :rolleyes-80:

Τι μπορείς να κάνεις τώρα...

Αν δεν έχεις δωρεάν ακύρωση, άστο. Εντάξει, 200 ευρώ παραπάνω για Αμερική δεν χάθηκε και ο κόσμος. :(


Τι μπορείς να κάνεις τις επόμενες φορές... (αν δεν είσαι εξοικειωμένος με τους υπολογιστές, άσε τα 3,4 και δεν χρειάζεται να καταλάβεις γιατί πρέπει να τα κάνεις ΟΛΑ στο 1 και γιατί ίσως να μην δουλέψει το 2)

1) Η απλή λύση είναι να καθαρίζεις τα cookies/ιστορικό κλπ, να κάνεις επανεκκίνηση, να κλείνεις (όσο ο υπολογιστής κάνει επανεκκίνηση) και να ξανανοίγεις μετά από λίγο το modem και να χρησιμοποιείς άλλο browser όταν θα είσαι και πάλι online. Είναι σημαντικό να τα κάνεις ΟΛΑ αυτά και με αυτή τη σειρά, γιατί τα sites δεν βασίζονται μόνο στα cookies για να διαπιστώσουν ότι είσαι και πάλι εσύ. Η τακτική αυτή δεν πιάνει αν έχεις static IP (που μάλλον στο σπίτι δε θα έχεις).

2) Μπορείς να δοκιμάζεις να μπαίνεις μέσω δύο διαφορετικών υπολογιστών. Το να χρησιμοποιήσεις δύο διαφορετικούς υπολογιστές ίσως να μην δουλεύει πάντα. Για παράδειγμα ο σταθερός και το laptop στο σπίτι, που συνδέονται πιθανότατα στο internet μέσω το ίδιου NAT (modem), θα έχουν ίδια IP για το site με το οποίο συνδέεσαι. Για τον ίδιο λόγο ενδέχεται να μην πιάνει και αν δοκιμάσεις από τον δικό σου και από υπολογιστή συναδέλφου στη δουλειά.

3) Άλλη λύση είναι ο proxy που προτάθηκε. Όμως εδώ βλέπω 2 προβλήματα. Πρώτον, το site μεν αντί για εσένα βλέπει τον proxy, αλλά και πάλι δεν το νοιάζει διότι βλέπει 2+ φορές τον ίδιο (είτε είσαι πράγματι απευθείας εσύ είτε ένας άλλος ενδιάμεσος που μπορεί να βρίσκεται στο Νησί του Πάσχα και να επικοινωνεί εκ μέρους σου). Το ίδιο δηλαδή με το 2. Οπότε μάλλον πάλι θα δώσει την ίδια (αυξημένη) τιμή. Το δεύτερο και σημαντικότερο, εμπιστεύεσαι όντως τον proxy όταν θα κάνεις την κράτηση και θα χρειαστεί να δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου; Δεν ξέρεις ποιος τον έχει στήσει, γιατί και πώς τον έχει ρυθμίσει.

4) Την πρώτη επιφύλαξη που έχω για τον proxy μπορεί να την προσπεράσεις με ψευδο-ανώνυμα δίκτυα (π.χ. tor). Όμως και εδώ (ακόμη περισσότερο και από τον proxy) θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός να κάνω χρηματική συναλλαγή.

Πιστεύω το πιο ασφαλές θα ήταν ή το 1 ή να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή και το κινητό για να βλέπεις τις τιμές και κάποια στιγμή να κάνεις την κράτηση με την άλλη συσκευή. Σβήνοντας cookies, κλείνοντας και ξανανοίγοντας το modem (και τα δεδομένα στο κινητό), όπως σου έγραψα στο 1.

Αν θέλεις ρώτα εδώ στο forum πόσο παίζουν οι τιμές για εκεί που θες να πας. Θα έχεις ένα νούμερο π.χ. 450 ευρώ. Αν οι τιμές πέσουν κάτω από π.χ. 400, κλείσ'τα. Πάντως είναι χρυσός κανόνας "δεν κοιτάμε τις τιμές αφότου κάνουμε την κράτηση". :cool: Και εγώ το έμαθα με τον άσχημο τρόπο (η διαφορά σε εμένα ήταν γύρω στα 500-600 ευρώ).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα. Πριν την αλλαγή του χρόνου (28-30 Δεκεμβρίου) κοιτούσα αεροπορικά για Αμερική και οι τιμές έπαιζαν 360€/άτομο. Εφόσον έκανα τη χαζομάρα και δεν τα έκλεισα μπήκα λίγες μέρες μετά (01-03 Ιανουαρίου) και η τιμή είχε ανέβει στα 550€/άτομο. Φοβούμενος ότι θα συνεχίσει η άνοδος τα έκλεισα στα 550€. Την επόμενη μέρα μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο έχουν πάει και είχαν πέσει ξανά στα 360€! Η τιμή αυτή ισχύει μέχρι και τώρα. Νιώθω σαν να πέταξα 200€ στα σκουπίδια. Γνωρίζετε για ποιο λόγο έγινε αυτή η αλλαγή στις τιμές; Φταίει η αλλαγή του χρόνου; Ρωτάω για να μην την πατήσω ξανά.

Υ. Γ. : Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για τον Φεβρουάριο
Και εμένα μου έχει τύχει να παρακολουθώ τιμές για συγκεκριμένο δρομολόγιο και ημερομηνία και να ανεβοκατεβαινουν. Επειδή έχει σχέση όπως αναφέρθηκε με τη ζήτηση και προφανώς και με τις κρατήσεις-αγορές μήπως ακυρώθηκαν πχ 20 εισιτηρια από κάποιο γκρουπ και ξαναεπεσε η τιμή?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Και εμένα μου έχει τύχει να παρακολουθώ τιμές για συγκεκριμένο δρομολόγιο και ημερομηνία και να ανεβοκατεβαινουν. Επειδή έχει σχέση όπως αναφέρθηκε με τη ζήτηση και προφανώς και με τις κρατήσεις-αγορές μήπως ακυρώθηκαν πχ 20 εισιτηρια από κάποιο γκρουπ και ξαναεπεσε η τιμή?
Εχει και αυτή η περίπτωση το ποσοστό της σε αυτά τα συμβάντα. Εγώ όταν είδα πόσο πολύ ανέβηκε η τιμή μίλησα με το πρακτορείο που συνεργάζεται για αεροπορικά η εταιρεία μου και βλέπανε την ίδια αυξημένη τιμή. Σε ερώτησή μου (όταν ξαναέπεσε η τιμή) τί συμβαίνει μου είπαν οτι θα μπορούσε να είχε κάνει κράτηση κάποιο πρακτορείο για πολλά εισιτήρια και μετά απο την περίοδο χάρητος που έχουν να τα ακύρωσε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
4) Την πρώτη επιφύλαξη που έχω για τον proxy μπορεί να την προσπεράσεις με ψευδο-ανώνυμα δίκτυα (π.χ. tor). Όμως και εδώ (ακόμη περισσότερο και από τον proxy) θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός να κάνω χρηματική συναλλαγή.
Όταν έγραψα για proxy αναφερόμουν σε Tor χωρίς να το αναφέρω αν και πολύ σωστά δε χρησιμοποιεί ακριβώς proxy ο συγκεκριμένος browser. Kαι φυσικά ούτε κι εγώ προτείνω να κάνει κάποιος συναλλαγή μέσω Tor.
Η χρήση του έγκειται απλά να διαπιστώσει κάποιος ότι οι τιμές αεροπορικών που βλέπει απ' την IP του σπιτιού του είναι οι ίδιες με τις τιμές που βλέπει οποιοσδήποτε από κάποια τυχαία ξένη IP.
Γιατί και τα cookies να σβήσει κάποιος απ' το browser του μιας και οι διαθέσιμες IP σε μια οικιακή σύνδεση περιορίζονται σε ένα συγκεκριμένο εύρος, δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι η μηχανή αναζήτησης δεν έχει μαρκάρει όλες αυτές τις παρόμοιες δυναμικές IP δίνοντας υψηλότερες τιμές εισιτηρίων ανάλογα με τη συχνότητα και τα δεδομένα των αναζητήσεων.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Επιβεβαίωση στην εικασία μου σε άλλο νήμα ! :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom