Ταϊλάνδη Αλλοτριωμένο Πουκέτ!

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μα το θεό σα να βλέπω το Πόρτο Κατσίκι είναι!!!Είναι πραγματικά κρίμα τέτοιες πανέμορφες παραλιες να λεηλατουνται κυριολεκτικά.Κατα τ'άλλα Donatela απόλαυσα την περιγραφή σου!Έχω επισκεφτεί Μπανγκόκ και Σαμούι κι από ότι κατάλαβα ευτυχως που είχα επιλέξει το Σαμούι το οποίο πριν πέντε χρόνια που πήγα δεν παρουσίαζε τόσο άσχημη εικονα και έφυγα με καλές αναμνησεις.Τουλάχιστον είχαμε βρεθεί σε ερημικές πανέμορφες παραλίες
με λιγότερο από 10 άτομα με speedboat που εμένα όχι μονο δε με πείραξε αλλά με ξετρέλανε η διαδρομή!Συμφωνώ ότι η Ταυλάνδη εχει να επιδείξει πολλές ομορφιές και δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα το Πουκέτ.Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποια στιγμή το Βορρά της που πιστέυω κι εγώ ότι θα είναι το καλύτερο κομμάτι της.Πολλα και όμορφα ταξίδια σου εύχομαι μην πτοήσε από μία όχι και τόσο καλή εμπειρία.
 

Attachments

spastis

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Έχοντας κάνει το τρίγωνο Κράμπι - Κο ΠιΠι - Πουκέτ έχω να πώ ότι μόλις έφτασα Πουκέτ ήθελα να ξαναμπω στο πλοίο για Πιπι. Οταν εχεις ζήσει τον παράδεισο και την ηρεμια στο Πιπι δύσκολα σε τραβάει ο σεξοτουρισμος του Πουκετ
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σ' ευχαριστουμε για την ιστορία σου και το χαμόγελο που μας χάρισε. Αν και λατρευω την Ασία, τους τροπικους γενικότερα και στην Ταϊλανδη εχω παει 2 φορες, το Phuket δε θελησα να το επισκεφτω. Γιατι ακριβως αυτο ειχα στο μυαλό μου. Μια αλλοτριωμενη Ταϊλανδη. Τοσα ομορφα νησια εχει αυτη η χωρα ποιος ο λογος να παει κανεις στην καφρίλα?
Μακαρι καποιος που το εχει ψαξει το νησι να εχει ανακαλυψει αξιολογα σημεια και να ανατρεψει τις εντυπωσεις, ομως σιγουρα σε αλλα νησια θα βρει κανεις τον παραδεισο.
 

fotios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Πήγαμε στην Ταϊλάνδη για πρώτη φορά 10 μήνες μετά το τσουνάμι και από τότε πηγαίνουμε (με τη σύζυγο) κάθε χρόνο. Την τελευταία φορά (Δεκέμβριος 2011) είχαμε μαζί και τα τρία μας παιδιά (τριάμιση ετών ο μεγάλος, δύο ετών ο μεσαίος και τριών μηνών η μικρή).
Δε θα διαφωνήσω ότι η παραλία της Patong είναι άκρως (και άσχημα) τουριστική, αλλά δε θα πρέπει να αδικούμε ολόκληρο το νησί.
Υπάρχουν απίστευτες παραλίες που καμία σχέση δεν έχουν με αυτή της Patong. Απλά χρειάζεται να "ψαχτείς". Παίρνεις παραμάσχαλα τον χάρτη και ξεκινάς. Κάποιες φορές θα φας τα μούτρα σου, αλλά τις περισσότερες θα απολαύσεις πανέμορφες παραλίες.

Θα διαφωνήσω στο ότι 13άχρονα εκδίδονταν στην Bangla.
Όσες φορές και να πήγαμε στην Bangla, ποτέ μα ποτέ δεν υπέπεσε στην αντίληψή μας κάτι τέτοιο. Δεν υποστηρίζω ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε prive καταστάσεις, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το δει κάποιος στο δρόμο. Μάλλον ήταν κάποια που έμοιαζε μικρή.

Πληροφοριακά, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κουζίνα έχει το ίδιο το ξενοδοχείο που μείνατε. Ότι και να φάγαμε εκεί ήταν πολύ καλό (και ειδικά το PadThai τους).
Ένα από τα καλύτερα και καθαρότερα μασάζ ήταν στη γωνία του ξενοδοχείου σας (Orient masage, ακριβώς πάνω από το ΗΑΝΑΚΟ ΤΟΚΙΟ βγαίνοντας από το ξενοδοχείο ακριβώς πριν βγείτε στον κεντρικό δρόμο)

Κατά τη γνώμη μου, όποια μέρη επισκεπτόμαστε ως τουρίστες είναι λογικό να χάνουν την (όποια) ομορφιά τους. Δεν μετανοιώνω που έχω πάει τόσες φορές και εύχομαι να καταφέρω να ξαναπάω. Πάντα όμως ξέρω τι θα συναντήσω και φροντίζω να κινούμαι ανάλογα.

Τέλος, σχετικά με το "χτύπημα" στο speedboat, όπως και πολλοί άλλοι εκείνες τις μέρες, στάθηκες άτυχη. Είναι ωραία εμπειρία να κάνεις αυτή τη θαλάσσια διαδρομή αλλά ΟΧΙ με τον αέρα που είχε τη μέρα που πήγες.

Εν κατακλείδι, μην αδικήσεις ολόκληρη τη χώρα. Ίσως δε θα έπρεπε να αδικήσεις και ολόκληρο το νησί. Αν κάποια στιγμή καταφέρεις να ξαναπάς, δώστου άλλη μία ευκαιρία. Νοικιάστε κάποιο αυτοκίνητο ή μηχανάκι και εξερευνήστε το απ' άκρη σ' άκρη!
Μόνο προσοχή!!! Τα μηχανάκια στην Ταϊλάνδη ΔΕΝ είναι ασφαλισμένα!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.778
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..πω πω κοσμος στη παραλία!!!!!! ηλιοθεραπεια με τα χερια στη αναταση!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom