Αμοργός Φολέγανδρος Αμοργός ή Φολέγανδρος με αεροπορική πρόσβαση?

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Καλησπέρα,

Θέλω να πάω φέτος τέλος Αυγούστου σε ένα από τα 2 νησιά αλλά λόγω λίγων ημερών (3-4 βράδια), θέλω να ελαχιστοιποιήσω την πρόσβαση.
Από μια πρόχειρη αναζήτηση το 5-6ωρο δε το γλιτώνω ακόμα και με το πιο γρήγορο καράβι. Που οκ παλεύεται αλλά φοβάμαι ότι πάντα θα βγει παραπάνω.
Ποιο από τα 2 νησιά προσεγγίζεται καλύτερα με αεροπλάνο?
Αστυπάλαια και μετά Αμοργό?
Ή Σαντορίνη και μετά Φολέγανδρο?
Ξέρω, με ψάξιμο δρομολογίων θα τις βρω τις αποστάσεις, αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία.

Ευχαριστώ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Αμοργός νομίζω μπορεί να προσεγγιστει πιο εύκολα από το αεροδρόμιο της Νάξου. Η Νάξος δέχεται περισσότερες πτήσεις σε σχέση με την Αστυπάλαια, οπότε ίσως από Νάξο να έχεις λιγότερη αναμονή (ακτοπλοϊκώς δεν έχει πολύ μεγαλη χρονική διαφορά το Νάξος- Αμοργός σε σχέση με το Αστυπάλαια- Αμοργός). Σε κάθε περίπτωση ψάξε το άμεσα και μην το αφήσεις τελευταία στιγμή
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποιο από τα 2 νησιά προσεγγίζεται καλύτερα με αεροπλάνο?
Και τα δύο, όπως είπε πολύ εύστοχα ο @thanos75 από Νάξο είναι προτιμώτερο, σε περίπτωση που βρεις οικονομικό εισιτήριο.

Από Σαντορίνη δε θα το συνιστούσα, μιας και τα ακτοπλοϊκά έχουν πάει στο θεό φέτος και αναγκαστικά πέφτεις στα νύχια της SJ. Θέλεις 150€ πήγαινε-έλα Αμοργό κι άλλα 125€ για Φολέγανδρο, τιμές εξωφρενικές, εκτός αν βρεις δρομολόγια (για Φολέγανδρο) με το «Μαΐστρος» ή το «Σολωμός» όπου το κόστος κυμαίνεται σε πιο λογικά επίπεδα.
Άλλη μια επιλογή (αλλά μόνο για Σάββατο) είναι από Κω για Αμοργό, σε τρεις ώρες είσαι εκεί.

Γενικότερα μια πτήση Προς Νάξο ή ακόμα και προς Πάρο είναι η καλύτερη εκδοχή, σε περίπτωση πάντα που ξεκινάς από Αττική.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Άλλη μια επιλογή (αλλά μόνο για Σάββατο) είναι από Κω για Αμοργό, σε τρεις ώρες είσαι εκεί.
Νομίζω φίλε μου πλάκα πλάκα πως αυτή είναι η καλύτερη επιλογή. Πρωινή πτήση Σαββάτου για Κω (για την οποία βρίσκεις σαφέστερα πιο οικονομικά εισιτήρια αφού υπάρχουν αρκετές πτήσεις) και από εκεί το εξαιρετικό Blue Star 2 στις 12.30 με το οποίο σε δυόμισι ώρες απευθείας είσαι από το λιμάνι της Κω στα Κατάπολα (φτάνει κάπου στις 15.00 αν δεν απατώμαι). Εναλλακτικά τις υπόλοιπες μέρες από το αεροδρόμιο της Νάξου (ή έστω της Πάρου) και από εκεί κατά προτίμηση το Blue star naxos.
Όσο για Φολέγανδρο από Σαντορίνη υπάρχει καθημερινά το μικρό seajet (με τιμή 63 ευρώ!!! για 50 λεπτά διαδρομή-ΕΛΕΟΣ!!!), οπότε μάλλον αξίζει περισσότερο και οικονομικότερα με το Διονύσιος Σολωμός κάθε Τρίτη, Τετάρτη, και Παρασκευή με μόλις 7,5 ευρώ!!!!. Παραθέτω και το link με τα σχετικά δρομολόγια
http://www.openseas.gr/JTR/FOL/2022-07-21/2022-07-21/itineraries
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
το μικρό seajet (με τιμή 63 ευρώ!!! για 50 λεπτά διαδρομή-ΕΛΕΟΣ!!!)
Από 45€ που κόστιζε πέρυσι παρακαλώ, έτσι για το καλό. Τουλάχιστον υπάρχει εναλλακτική, σε σχέση με το ακόμα μεγαλύτερο ΕΛΕΟΣ του Σαντορίνη-Αμοργό, όπου για 70 λεπτά διαδρομή τα καμάρια μου το έχουν φτάσει στα 75€ κι αν θέλεις. Μονοπωλιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom