Αμοργός Αμοργός χωρίς αμάξι γίνεται ;;Αν ναι , Χώρα ή Αιγιαλή

sp1r1t

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Καλησπέρα , Καλησπέρα.... έχοντας περάσει ατέλειωτες ώρες διαβάζοντας τις τρομερά χρήσιμες πληροφορίες σας που με κάνουν να νιώθω λες και έχω πάει σε τόσα μέρη...ήρθε η ώρα να γράψω το πρώτο μου post για να συλλέξω πληροφορίες για το κατά πόσο είναι εφικτό να πάει κάποιος Αμοργό χωρίς αμάξι και πού είναι το ιδανικό μέρος για να μείνει ;;;;;;;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα , Καλησπέρα.... έχοντας περάσει ατέλειωτες ώρες διαβάζοντας τις τρομερά χρήσιμες πληροφορίες σας που με κάνουν να νιώθω λες και έχω πάει σε τόσα μέρη...ήρθε η ώρα να γράψω το πρώτο μου post για να συλλέξω πληροφορίες για το κατά πόσο είναι εφικτό να πάει κάποιος Αμοργό χωρίς αμάξι και πού είναι το ιδανικό μέρος για να μείνει ;;;;;;;
Καλημέρα!
Κοίτα είναι πολύ μεγάλο νησι και για να πεις ότι θα το ευχαριστηθείς θέλεις μεταφορικό μέσο...
Πάντως αν θες οπωσδήποτε, μπορείς να μείνεις Αιγιάλη που έχει μια μεγάλη παραλία, λίγο πιο πέρα υπάρχει μια ακόμη αρκετά ωραία , Λεβρωσσος λέγεται που φτάνεται με τα πόδια και να παίρνεις το ΚΤΕΛ για Χώρα και αν θυμάμαι καλά φτάνει και Αγία Αννα.
Η Χωρα για μένα είναι πιο ωραία από την Αιγιάλη για διαμονή, αλλά χωρίς μεταφορικό μέσο θα σας κουράσει.
Από την άλλη προς Κατάπολα, ούτε να το σκέφτεσαι, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν είσαι πάνω από 25 ΔΕΝ γίνεται Αμοργός χωρίς αυτοκίνητο... τέλος...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Αυτό που λέει η coco, αν θέλεις τον συνδυασμό γραφικά-ατμοσφαιρικά-άνετα, επιλέγεις χώρα με αμάξι για τις μετακινήσεις.

Αν θέλεις νεαροτζέρτζελο και ψιλοπιώματα το βράδυ + θάλασσα δίπλα = Αιγιάλη.

Κατάπολα = Χ
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους.
Εγώ είχα αμάξι και νομίζω πως το χρειάζεται αλλά εξαρτάται και πόσο καλόβολη είσαι.

Αιγιάλη ή Χώρα να μείνεις. Τα κατάπολα δεν λένε καθόλου. Η χώρα είναι πολύ γραφική αλλά η αιγιάλη έχει παραλία ικανοποιητική σε περίπτωση που βαριέσαι να μετακινήθείς και την πιο έντονη ζωή (που μπορείς να βρεις...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Καλή λύση είναι και η μηχανή, αν και έχει αποστάσεις να διανύσεις. Θα γλυτώσεις κι από το βραχνά του παρκαρίσματος, που δεν είναι και μικρό ζήτημα αν πας Αιγιάλη.
 

sp1r1t

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Αρχικά , ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Στην Αμοργό σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 νύχτες και την τέταρτη μέρα να πάμε Κουφονήσια και από εκεί να επιστρέψουμε Πειραιά. Σκεφτόμασταν να μείνουμε Χώρα και να μετακινούμαστε από εκεί με λεωφορείο. Το βρίσκεται δύσκολο ;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Αρχικά , ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Στην Αμοργό σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 νύχτες και την τέταρτη μέρα να πάμε Κουφονήσια και από εκεί να επιστρέψουμε Πειραιά. Σκεφτόμασταν να μείνουμε Χώρα και να μετακινούμαστε από εκεί με λεωφορείο. Το βρίσκεται δύσκολο ;;
Για 3 νύχτες είναι κρίμα να πληρώσετε μεταφορά αυτοκινήτου. Με τις συγκοινωνίες υποθέτω ότι γίνεται, δεν είστε και οι μόνοι. Βρίσκεις τα δρομολόγια και κάνεις το πρόγραμμά σου. Απλά, δε μπορείτε να βγείτε στην Αιγιάλη ή στα γύρω χωριά βράδυ και να γυρίσετε πίσω Χώρα. Εκτός αν το ξενυχτίσετε ως το πρωί και πάρετε το πρώτο πρωινό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
3 μέρες είναι λίγες για την Αμοργό. Το νησί είναι μεγάλο και αξίζει κανείς να το εξερευνήσει. Γραφικότερη όλων η Χώρα. Αν σκοπεύετε να γυρίσετε το νησί είναι η καλύτερη βάση. Αν μπορειτε νοικιάστε αμάξι ή μηχανή. Αλλοιώς δε λέει. Τα ΚΤΕΛ έχουν δρομολόγια αλλά δεν σου παρέχουν την δυνατότητα να σταματάς και να απολάυσεις τις μικρές ομορφιές του νησιού.
Προσωπικά δεν έιμαι φαν της Αιγιάλης. Ούτε οι παραλίες της ούτε τα χωριά της με ενθουσίασαν (πλην Λαγκάδας). Η θέα προς τον κόλπο είναι όμορφη. Για τα γούστα μου καλύτερες παραλίες βρήκα από χώρα και νότια (δεν πήγα Νικαριά που λέγεται ότι είναι αξιόλογη είσης). Σε παραπέμπω σε μια ταξιδιωτική ιστορία που είχα γράψει πέρσι και κάνω κάποια προσωπικά σχόλια: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/32084-%F0%E5%E6%EF%F0%EF%F1%DF%E1-%F3%F4%E7%ED-%E1%EC%EF%F1%E3%FC.html?garpg=7#content_start
Το Κουφονήσι γίνεται ωραιότατα και μονοήμερη από Κατάπολα. Πλην των εύκολα προσβάσιμων (καλύτερων της Αμοργού) παραλιών και την πληθώρα των ενοικιαζόμενων δωματίων πρακτικά δεν προσφέρει τίποτ'αλλο.
 

sp1r1t

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να συνδυάσεις Αμοργό και έλλειψη αμαξιού , για αυτό το λόγο ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο νησί που θα μου προτείνατε να συνδυάσω μαζί με τα Κουφονήσια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να συνδυάσεις Αμοργό και έλλειψη αμαξιού , για αυτό το λόγο ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο νησί που θα μου προτείνατε να συνδυάσω μαζί με τα Κουφονήσια.
Ηρακλειά & Δονούσα
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να συνδυάσεις Αμοργό και έλλειψη αμαξιού , για αυτό το λόγο ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο νησί που θα μου προτείνατε να συνδυάσω μαζί με τα Κουφονήσια.
Πέρσι μέσα Ιουλίου πέρασα 7 μέρες στην Αμοργό χωρίς αμάξι (μονοήμερη στη μαγευτική Δονούσα). Έμεινα Χώρα που είναι όντως η ιδανική βάση αν δεν έχεις αμάξι για πολλούς λόγους: Γραφικότατη, ατμοσφαιρικότατη, με χαλαρή νυχτερινή ζωή αλλά κατά τη γνώμη μου καλύτερη από αυτή της Αιγιάλης, μπορείς να πετύχεις κ φοβερές τιμές δωματίων αν πας Ιούλιο. Επίσης είσαι δίπλα στην Αγ. Άννα κ το Μοναστήρι για το οποίο έχει δρομολόγια. Δρομολόγια από Χώρα έχει επίσης για Κατάπολα, Άγιο Παύλο (απ όπου περνάς με βαρκάκι στη Νικουριά, η οποία είναι βραχονησίδα με πολύ όμορφα νερά για μπάνιο) και Αιγιάλη. Για τον Μούρο, η οποία είναι καταπληκτική βοτσαλωτή παραλία με θαλάσσιες σπηλιές έχει δρομολόγιο μία φορά τη βδομάδα!:shock: Απλώς απαράδεκτο! Επίσης μία φορά τη βδομάδα μόνο έχει δρομολόγιο για Αρκεσίνη (νότια του νησιού) κ μάλιστα νομίζω πως δεν κατεβαίνει Καλοταρίτισσα (έτερη όμορφη -λένε- παραλία, την οποία εμείς δεν είδαμε ακιβώς για αυτό το λόγο). Από Αιγιάλη έχει τακτικά δρομολόγια για Λαγκάδα-Θολάρια (χωριουδάκια ακριβώς πάνω από τον κόλπο της Αιγιάλης) κ κάπως αραιότερα για Χώρα (12:00 τα μεσάνυχτα το τελευταίο από Θολάρια-Αιγιάλη, κ 22:30 από Αιγιάλη-Χώρα με αμέσως προηγούμενο το δρομολόγιο στις 18:00!!:shock:).
Εν ολίγοις, όπως είπε κ ο τρομερός Traveller στα 24 μας εμείς κ με 6 μέρες στην Αμοργό κ 1 στη Δονούσα οριακά γίναμε πτώματα από την κούραση, κ την νότια πλευρά του νησιού δεν την είδαμε! ΄Δεν μετάνιωσα το ταξίδι λόγω μαγείας του νησιού, αλλά για 3 μέρες, όχι καλύτερα μην την χαλαλίσεις την Αμοργό χωρίς αμάξι! Συνδύασε καλύτερα μικρές Κυκλάδες όπως σου είπαν κ πιο πάνω, απλώς να έχεις προετοιμαστεί για πολύ πιο χαλαρές καταστάσεις (ειδικά στη Δονούσα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom