Αμοργός Αμοργός

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Επειδή ψάχνουμε και εμείς για Αμοργό (μόλις τώρα καταφέραμε να εξασφαλίσουμε τις διακοπές μας) και θέλουμε να πάμε σε 3-4 μέρες μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο;
Βρίσκουμε διαμονή στον Άγιο Παύλο. Θα έχουμε αυτοκίνητο. Θα βολευτούμε ή είναι στη μέση του πουθενά; (Για χώρα ξεκινήσαμε αλλά δεν βρήκαμε κάτι... )
Λέμε για 6 μέρες και ίσως μετά καπάκι 2-3 μέρες Αστυπάλαια ή Κουφονήσι.
Δεν καιγόμαστε για θάλασσα Μας αρέσουν οι ωραίες χώρες και η θέα της θάλασσας από ψηλά.
Ζευγάρι που λατρεύει Κυκλάδες!
Έχω γράψει κάποια πράγματα για Αμοργό http://surtuka.blogspot.gr/2015/09/blog-post.html, ίσως σε βοηθήσουν να βρεις κάποιο δωμάτιο στη Χώρα, καθώς και για τα Κουφονήσια http://surtuka.blogspot.gr/2015/09/blog-post_10.html, μήπως και σε ψήσουν να πας. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με Αστυπάλαια, αλλά πιστεύω κι εγώ ότι για 2-3 μέρες είναι ιδανική επιλογή! Να περάσεις υπέροχα, πρόκειται για φανταστικά μέρη!
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Μόλις επέστρεψα από τις διακοπές μου στην Αμοργό και είπα να γράψω εντυπώσεις και tips για το νησί:
Γενικά
Το νησί έχει πολύ ωραία νερά, λίγες όμως παραλίες,ακόμη λιγότερες οργανωμένες . Απαιτεί αυτοκίνητο καθώς είναι σχετικά μεγάλο με μάλλον μέτριες συγκοινωνίες. Το φαγητό είναι πολύ καλό, να δοκιμάσετε οπωσδήποτε ντόπια κατσικάκια αλλά και ψάρια. Καλύτερο μέρος για διαμονή είναι η Χώρα (όπου και μείναμε) και μετά η Αιγιάλη. Η Χώρά είναι πολύ γραφική, με όμορφα σοκάκια και ωραία καφέ-μπαράκια. Είναι επίσης πολύ κεντρική, όπου και να πας σχεδόν πρέπει να περάσεις από την Χώρα. Στα αρνητικά, ότι δεν είναι δίπλα στη θάλασσα και ότι φυσάει πολύ.
Η Μονή είναι υπέροχη, εννοείται ότι θα την επισκεφτείτε.

Παραλίες
Σχεδόν όπου κολυμπήσαμε ήταν πολύ ωραία τα νερά, το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι οι παραλίες ήταν μικρές και οι περισσότερες μη-οργανωμένες. Καταλαβαίνω ότι σε κάποιους αρέσει αυτό αλλά όταν έχει 6 μποφόρ είναι δύσκολο να στήσεις δική σου ομπρέλα και ο ήλιος είναι ανυπόφορος για να κάτσεις αρκετή ώρα στην παραλία.
Η καλύτερη παραλία νομίζω ότι ήταν ο Μούρος (βότσαλο, μη οργανωμένη, υπέροχα νερά). Σίγουρα πάντως η Αγία Άννα (δεν θεωρείται ακριβώς παραλία) είχε τα πιο ωραία νερά στο νησί, από τα καλύτερα που έχω κολυμπήσει ποτέ.
Πολύ όμορφα ήταν και στη Γραμβούσα (νησάκι απέναντι από την Καλοταρίτισσα με κρυστάλλινα νερά, μη οργανωμένη, ψιλό βότσαλακι, 4 ευρώ πηγαινε-έλα με το καϊκάκι).
Από τις υπόλοιπες ωραία ήταν στην Καλοταρίτισσα (απάνεμη, μερικώς οργανωμένη, 6 ευρώ το σετ) στο Μαλτέζι (με το καϊκάκι από Κατάπολα, 3.5 ευρώ με επιστροφή, οργανωμένη, 8 ευρώ το σετ, απάνεμη) και στην Λεβρωσό (μη οργανωμένη, με αρκετή φυσική σκιά όμως, έχει και καφέ-ταβέρνα πάνω).
Πήγαμε και Αγ. Παύλο που ήταν μέτρια για τα δεδομένα της Αμοργού, την πετύχαμε και σε συννεφιασμένη μέρα (βότσαλο, οργανωμένη, 8 ευρώ το σετ).

Φαγητό
Πολύ καλό φαγητό στο Λιοτρίβι στην Χώρα (υπέροχο κατσικάκι λεμονάτο), Μαρουσώ στην Αρκεσίνη (προσοχή τεράστιες μερίδες, παραγγείλτε με φειδώ) και Νίκος στη Λαγκάδα (ωραίος χώρος, πανέμορφο χωριό).
Καλά φάγαμε και στο Τρανζιστοράκι στην Χώρα (κεντρικό σοκάκι, μεζεδάκια φάση, στα μείον ότι δεν κόβουν απόδειξη) και στην Γωνία στα Κατάπολα (μαγειρευτά, μεγάλες μερίδες).

Ποτό - Γλυκό - Βόλτες

Πολύ όμορφα μαγαζάκια στη Χώρα, διοργανωνόνται live κάθε βράδυ σε διαφορετικά μαγαζιά (Μπαγιόκο, Καθ'οδόν, Τρίπορτο). Υπέροχα γλυκά στην Καλλιστώ. Ποτό στο Botilla και στο Γιασεμί. Συμπαθητικά μαγαζιά είχε και στην Αιγιάλη αλλά δεν θυμάμαι ονόματα. Κάντε μια βόλτα και στο Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα και στα χωριά Λαγκάδα και Θολάρια κοντά στην Αιγιάλη.

Διαμονή

Μείναμε στην Μαρουσώ στη Χώρα και είμαστε σουπερ-ευχαριστημένοι. Πολύ όμορφα δωμάτια, με ιδιαίτερη διακόσμηση, χτιστό κρεβάτι, πολύ κεντρική τοποθεσία, ευγενικό προσωπικό, 50-60 ευρώ το δίκλινο τέλος Ιουλίου.
Προσοχή, στην Χώρα φυσάει πολύ και το βράδυ έχει κρύο για δεδομένα καλοκαιριού (πάρτε οπωσδήποτε ζακέτα-φουτεράκι μαζί σας).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μέχρι χθες ήμουν κι εγώ στην Αμοργό.
Ήταν η δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το νησί, και οφείλω να πω οτι η μαγεία του με συνεπαίρνει. Είναι το μόνο μέρος που αντιμετώπιζα πάντα με τόση νοσταλγία, και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να ξαναπάω. Δεδομένο επίσης είναι ότι θα ξαναπάω.
Κατέβηκα απο το Σκοπελίτη στο λιμάνι της Αιγιάλης, για το απαραίτητο καλωσόρισμα με ψημένη στον ''Αμοργιαλό''
IMG_20160727_195021.jpg

Απο κει και πέρα, δεδομένου ότι είχα δει τις ομορφιές του νησιού, κινήθηκα λίγο, κυρίως στη χώρα και στα περιξ αυτής, το οποίο ήταν κάτι που είχαμε ανάγκη.
Δε χρειάζεται νομίζω να μιλήσουμε για τις ομοφιές της...
IMG_20160729_145233.jpg IMG_20160729_163247.jpg IMG_20160730_134207.jpg

Για ποτό, αρχή πάντα από το ωραιότερο μπαλκόνι της Αμοργού, το Τζιτζίκι.
Στη συνέχεια Bayoko με Live κάθε βράδυ μέχρι το πρωί. Για τους πιο after τύπους η botiglia κρατάει επίσης.
Τέλος απαραίτητο και ένα κάθισμα στο καθ΄οδόν με φαγητό ή και όχι.
IMG_20160727_233333_HHT.jpg

Όσον για το φαγητό θα κάνω ιδιαίτερη αναφορά στο τραντζιστοράκι, με τα καταπληκτικά πιάτα του, τη τρομερή μουσική του, και το φιλικότατο προσωπικό του. Καταναλώσαμε αρκετές ώρες στο συγκεκριμένο μαγαζί (και όχι μόνο ώρες:haha:).
Σε μια πολύ ωραία τοποθεσία - πέρασμα, στο κεντρικό δρόμο του νησιού.
IMG_20160728_154948.jpg IMG_20160729_201839_HDR.jpg

Φυσικά μη παραλείψει κανείς το πέρασμα του από το ίσως πιο όμορφο σημείο της χώρας, και συγκεκριμένα το γλυκοπωλείο ''Καλλιστώ. Ας μιλήσει πάλι η εικόνα.
IMG_20160729_160653.jpg IMG_20160729_155021.jpg IMG_20160729_155629.jpg

Πολλα χρονάκια νοσταλγώ, να ξαναρθώ στην Αμοργό λοιπόν, που λέει και το τραγούδι.
Δεν είμαι σε φάση ακόμα για πολλά λόγια.
Ραντεβού στη Χώρα, σύντομα θέλω να πιστεύω και πάλι.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Κανένα δωμάτιο στη Χώρα (21-26 Αυγούστου), χωρίς να χρειαστεί να αφήσουμε κανένα νεφρό για να το πληρώσουμε, παίζει να βρούμε;

Τα άκυρα είναι απανωτά σήμερα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom