Κένυα Ουγκάντα Ρουάντα Τανζανία Ανατολική Αφρική 2021

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Για να ξορκίσω την κακή ταξιδιωτική διάθεση των ημερών άρχισα να κανω τον πλάνο για ένα ταξίδι που σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα.... :clap: Κάπου στην κοιτίδα της ανθρωπότητας, στην γη των μεγάλων πιθήκων, των σαφάρι, των δρομέων, της βαριάς ιστορίας της ακτής Σουαχίλι κτλ. Ανοίγω νέο θέμα γιατί θέλω να συλλέξω απόψεις για διάφορες χώρες της περιοχής.

Πότε να πάω; Προσπαθώ να κάνω χώρο για 31 μέρες τον Ιανουάριο. Βρίσκω καλές τιμές με Turkish για Entebbe (500 λίρες). Βλέπω ότι είναι σχετικά peak season, ειδικά για ορειβάτες. Εναλλακτικά Δεκέμβρη.

Σε ποιές χώρες να πάω; Σκέφτηκα να επικεντρώσω στην Ουγκάντα: Φτηνότερη άδεια για γορίλες (εκτός από Κονγκό, που όμως τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς είτε λόγω επιθέσεων, είτε λόγω Εμπόλα). Διαβάζω όμως ότι οι άδειες στην Ουγκάντα εξαντλούνται νωρίς.. Θα προτιμούσα να μπορούσα να αποφασίσω τελευταία στιγμή ανάλογα με την κατάσταση στο Κονγκό. Ουγκάντα γιατί είναι γενικώς οικονομική, ασφαλής και έχει επίσης χιμπατζίδες, σαφάρι (που όμως στην Ουγκάντα; ), βουνά (Mt Stanley), λίμνες, νησιά, καταράχτες, λίγα απομεινάρια από αρχαία βασίλεια, βραχογραφίες, ενδιαφέρουσες φυλές στα βόρεια (Karamoja), την πηγή του Νείλου... Επίσης άπο όσους έχω γνωρίσει, είναι και όμορφοι άνθρωποι! Εναλλακτικά να επικεντρώσω σε Τανζανία, που θέλω να πάω έτσι κι αλλιώς (Ζανζιβάρη και κρατήρες). Ένα άλλο που θέλω να αποφασίσω είναι αν αξίζει να αφιερώσω κάποιες μέρες σε κάποιο ορεινό τρεκ, αλλά γι' αυτό ίσως με παρέα, ψήνεται κανείς;
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Τον περασμένο Αύγουστο έκανα ένα ταξίδι 15 ημερών σε Ουγκάντα, Ρουάντα και Κένυα. Πολύ ιδιαίτερες και οι τρεις τους και είμαι σίγουρος ότι άμα το κάνεις θα περάσεις καλά και θα γυρίσεις γεμάτος. Όσο αφορά το τρεκ με τους γορίλες αν και πανάκριβο αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό που απαιτείται καντο. Στην Ουγκάντα στοιχίζει 600 $ εκτός από κάποιους μήνες που είναι low season που πέφτει στα 450$ για να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων καλό είναι να εχεις κλείσει από πριν. Ίσος ο Ιανουάριος να είναι μέσα σε αυτους. Εγώ νομίζω είχα κάνει κράτηση 2 μηνες πριν.
Λαβε σοβαρά υπόψιν ότι δεν είναι και ο πιο φθηνός προορισμός, το ραφτινγκ στον Νείλο στοιχιζε 120 € ενώ και για κάποιες μετακινησεις θα χρειαστεις να πάρεις ταξί. Αν είστε μεγάλη παρέα οκ,αλλα αν είσαι μόνος είναι λίγο θέμα.
Αν αποφασίσεις να κάνεις το τρεκ στους γορίλες θα σε συμβούλευα να κατηφορίσει μετά προς την Ρουάντα, είναι πολύ κοντά τα σύνορα από την πλευρά του πάρκου. Αν και έκατσα μόλις 2 ημέρες μου άρεσε πάρα πολύ, επειδή ανέφερες για βουνα, εκεί μπορείς να κάνεις και ανάβαση στο mt. Bisoke.
Για την Ουγκάντα, την Ρουάντα και την Κένυα μπορείς να βγάλεις on arrival βιζα και για τις 3 χώρες (μια αίτηση συμπληρώνεις, δίνεις 100$ και την έχεις άμεσα στο διαβατήριο σου) .
Καλύτερα να συνδιασεις την Κένυα με τις παραπάνω χώρες πάρα την Τανζανία. Δεν θα χρειαστείς να ξαναπληρώνεις για βίζα ενώ το κόστος των δραστηριωτητων είναι πιο μειωμένο. Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να με ρωτήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να ξορκίσω την κακή ταξιδιωτική διάθεση των ημερών άρχισα να κανω τον πλάνο για ένα ταξίδι που σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα.... :clap: Κάπου στην κοιτίδα της ανθρωπότητας, στην γη των μεγάλων πιθήκων, των σαφάρι, των δρομέων, της βαριάς ιστορίας της ακτής Σουαχίλι κτλ. Ανοίγω νέο θέμα γιατί θέλω να συλλέξω απόψεις για διάφορες χώρες της περιοχής.

Πότε να πάω; Προσπαθώ να κάνω χώρο για 31 μέρες τον Ιανουάριο. Βρίσκω καλές τιμές με Turkish για Entebbe (500 λίρες). Βλέπω ότι είναι σχετικά peak season, ειδικά για ορειβάτες. Εναλλακτικά Δεκέμβρη.

Σε ποιές χώρες να πάω; Σκέφτηκα να επικεντρώσω στην Ουγκάντα: Φτηνότερη άδεια για γορίλες (εκτός από Κονγκό, που όμως τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς είτε λόγω επιθέσεων, είτε λόγω Εμπόλα). Διαβάζω όμως ότι οι άδειες στην Ουγκάντα εξαντλούνται νωρίς.. Θα προτιμούσα να μπορούσα να αποφασίσω τελευταία στιγμή ανάλογα με την κατάσταση στο Κονγκό. Ουγκάντα γιατί είναι γενικώς οικονομική, ασφαλής και έχει επίσης χιμπατζίδες, σαφάρι (που όμως στην Ουγκάντα; ), βουνά (Mt Stanley), λίμνες, νησιά, καταράχτες, λίγα απομεινάρια από αρχαία βασίλεια, βραχογραφίες, ενδιαφέρουσες φυλές στα βόρεια (Karamoja), την πηγή του Νείλου... Επίσης άπο όσους έχω γνωρίσει, είναι και όμορφοι άνθρωποι! Εναλλακτικά να επικεντρώσω σε Τανζανία, που θέλω να πάω έτσι κι αλλιώς (Ζανζιβάρη και κρατήρες). Ένα άλλο που θέλω να αποφασίσω είναι αν αξίζει να αφιερώσω κάποιες μέρες σε κάποιο ορεινό τρεκ, αλλά γι' αυτό ίσως με παρέα, ψήνεται κανείς;
Για Τανζανία, εκτός από το σαφάρι και τη Ζανζιβάρη, αξίζουν πάρα πολύ τα βουνά της. Δε μιλάω τόσο για το Κιλιμάnτζαρο που είναι ειδικού ενδιαφέροντος, όσο για απλά τρεκ εκτός κρατήρων. Επίσης υπήρχαν πολλά προγράμματα με φιλοξενία σε αυτόχθονες. Μιλάμε για κανονικότατες κοινότητες (Μασάι κι όχι μόο) που δεν έχουν καμία σχέση με τους τουροστο-Μασάι που χοροπηδάνε για τους τουρίστες στα εθνικά πάρκα. Απαιτούν όμως τζιπ μέχρι ενός σημείου κι από κει και πέρα μπόλικο περπάτημα μέχρι να φτάσεις στην κοινότητα και για να γυρίσεις 4-5 χωριά και να πάρεις το κολάι θέλουν μέρες. Είναι προγράμματα που προωθούν τα κρατικά γραφεία τουρισμού, με πολύ μικρή κίνηση και ως εκ τούτου πολύ αυθεντικές εμπειρίες, ένα από τα χωριά που έμενα εγώ είχε ξαναφιλοξενήσει λευκό .... 8 μήνες πριν.

Για το σαφάρι: για μένα πρέπει να πάρεις πενθήμερο (παραπάνω είναι υπερβολή, λιγότερο δεν αρκεί για μένα), που να πηγαίνει και στα 4 πάρκα. Δηλαδή εκτός από το Ngoro Ngoro (που είναι απίθανο κι από πλευράς φύσης) και το πασίγνωστο Σερενγκέτι, αξίζουν οπωσδήποτε τα Tarangire και Manyara. Είναι μικρά, εντελώς διαφορετικά από τα δυο πιο γνωστά ξαδερφάκια τους, έχουν πολύ λιγότερο κόσμο και καρα-άξιζαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom