Ισπανία Ανδαλουσια-Βορειο Μαροκο

Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το Σεπτεμβριο σκεφτομουν να ξεκινησουμε ενα ταξιδακι οπου θα συνδυασουμε την Ισπανια και συγκεκριμενα την περιοχη της Ανδαλουσιας που ηταν και η αρχικη ιδεα και στο τελος απο εκει να το κανω ακομα πιο ενδιαφερον περασουμε απεναντι στις πολεις του Βορειου Μαροκου.Το ταξιδι το σκεφτηκα πριν λιγο δεν εχω δει καν αεροπορικα ουτε εχω κλεισει κατι.Οι μερες που μπορω να παω ειναι 7 με 8 max,

Το πλανο λεω να ξεκινησουμε απο Σεβιλλη να κατσουμε 2 βραδια τουλαχιστον,να παμε την επομενη Γραναδα οπωσδηποτε να δουμε την Αλαμπρα,αν μπορεσουμε μια μερα ακομα να δουμε την Κορδοβα και απο εκει μετα Μαροκο.
Ο ενας τροπος ειναι να παρουμε αεροπλανο να παμε Φεζ
ο δευτερος τροπος ειναι να παμε Γιβραλταρ να παρουμε το πλοιο για Μαροκο και σε λιγοτερες απο 2 ωρες να μαστε Ταγγερη.
Να κατσουμε Φεζ τουλαχιστον 2 βραδια να δουμε την ατμοσφαιρα της πολης και μετα επισκεψη μονοημερα Chefsaouen στη μπλε πολη και μετα επιστροφη.Το Μαρακες δεν βγαινει ειναι μακρυα θα του αφιερωσω ενα ταξιδι μονο του μαζι με οτι κοντα του.
Τι λετε καποιος που ψιλοεχει επαφη με αυτες τις περιοχες?Βγαινει σε 8 μερες?Πως λετε να συνδυασω το ταξιδι οσων αφορα πτησεις μετακινησεις?
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Καταρχήν ελπίζω να είναι τέλος Σεπτέμβρη κι όχι αρχές, διαφορετικά θα ψιλοβράσετε.
Για μένα είναι λίγο σκότωμα, ειδικά εφόσον οι 7 μέρες δεν είναι καθαρές, αλλά συμπεριλαμβάνουν τις πτήσεις.
Ένα θέμα είναι το πώς θα επιστρέψεις Ελλάδα από Fez (τόσο από οικονομικής όσο και από χρονικής άποψης), ειδικά από τη στιγμή που ο χρόνος είναι περιορισμένος
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το Σεπτεμβριο σκεφτομουν να ξεκινησουμε ενα ταξιδακι οπου θα συνδυασουμε την Ισπανια και συγκεκριμενα την περιοχη της Ανδαλουσιας που ηταν και η αρχικη ιδεα και στο τελος απο εκει να το κανω ακομα πιο ενδιαφερον περασουμε απεναντι στις πολεις του Βορειου Μαροκου.Το ταξιδι το σκεφτηκα πριν λιγο δεν εχω δει καν αεροπορικα ουτε εχω κλεισει κατι.Οι μερες που μπορω να παω ειναι 7 με 8 max,

Το πλανο λεω να ξεκινησουμε απο Σεβιλλη να κατσουμε 2 βραδια τουλαχιστον,να παμε την επομενη Γραναδα οπωσδηποτε να δουμε την Αλαμπρα,αν μπορεσουμε μια μερα ακομα να δουμε την Κορδοβα και απο εκει μετα Μαροκο.
Ο ενας τροπος ειναι να παρουμε αεροπλανο να παμε Φεζ
ο δευτερος τροπος ειναι να παμε Γιβραλταρ να παρουμε το πλοιο για Μαροκο και σε λιγοτερες απο 2 ωρες να μαστε Ταγγερη.
Να κατσουμε Φεζ τουλαχιστον 2 βραδια να δουμε την ατμοσφαιρα της πολης και μετα επισκεψη μονοημερα Chefsaouen στη μπλε πολη και μετα επιστροφη.Το Μαρακες δεν βγαινει ειναι μακρυα θα του αφιερωσω ενα ταξιδι μονο του μαζι με οτι κοντα του.
Τι λετε καποιος που ψιλοεχει επαφη με αυτες τις περιοχες?Βγαινει σε 8 μερες?Πως λετε να συνδυασω το ταξιδι οσων αφορα πτησεις μετακινησεις?
Ωραία η ιδέα σου! Ένα τέτοιο ταξίδι το ονειρεύομαι καιρό και το έχω ψηλά στην λίστα μου. :rolleyes:
Οπότε όποιος μπορεί, ας μας βοηθήσει στον σχεδιασμό. Με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια. ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.348
Δε θεωρώ καλή ιδέα αυτό το συνδυασμό με τόσες λίγες μέρες. Θα πρότεινα μόνο Ανδαλουσία πχ. Η απόσταση Φεζ με τη μπλε πόλη είναι 3.5ω δεν είναι για ημερήσια. Η προταση μου ειναι ή μόνο Ανδαλουσία ή μόνο Β. Μαροκο (Μεκνες, Φεζ, Σεφσαουσεν και Ταγγερη).
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Δεν βρίσκω καθόλου βολική την ιδέα σου. Η Ανδαλουσία θέλει από μόνη της 5 μέρες Σεβιλλη-Γραναδα-Κορδοβα και οι αποστάσεις μεταξύ τους δεν είναι μικρές. Μπορείς να βάλεις και δύο μέρες Μαδρίτη και να επιστρέψεις από εκεί. Άσε το Μαρόκο για άλλη εκδρομή. Επίσης, πολλές φορές το κόστος των αεροπορικών μας κόβει τη όρεξη, γι'αυτό κοίτα πρώτα τις τιμές και τα αεροδρόμια που βολεύουν καλύτερα.
 

vamosasevilla

Member
Μηνύματα
7
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για την Ανδαλουσία, να μείνετε 2-3 βραδιές στην Σεβίλλη, 1-2 βραδιές στην Γρανάδα και 1 βραδυ στην Μάλαγα. Στην διαδρομή από την Σεβίλλη στην Γρανάδα (ή αντίστροφα) σταματήστε στην Κόρδοβα χωρίς να μείνετε βράδυ αν δεν θέλετε. Από την Μάλαγα προς την Σεβίλλη (ή αντίστροφα) μπορείτε να περάσετε από την Ρόντα. Αν θέλετε να δείτε το Γιβραλταρ επίσης μπορειτε να το παρεμβάλετε στην διαδρομή από την Σεβίλλη στην Μάλαγα (ή αντίστροφα). Επίσης, αξίζει το Κάντιθ (ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες). Ωραιά χωριά εκτός από την Ρόντα είναι το Σετενίλ (δίπλα), το Βεχέρ ντε λα Φροντέρα και το Άρκος ντε λα Φροντέρα.
Αν έρθετε καλοκαίρι είναι καλό να βλέπετε τις πόλεις το πρωί μέχρι τις 13:00 και το βράδυ μετά τις 20:00. O Αύγουστος είναι ζεστός και συνήθως ο Ιούλιος ακόμη περισσότερο.
Το Μάροκο ίσως είναι δύσκολο να το συμπεριλάβετε στον αριθμό τον ημερών που υπολογίζετε. Ίσως θα μπορούσατε να κάνετε μια ημερίσια εκδρομή μένοντας ένα βράδυ στην Ταρίφα από όπου φέυγει και το πλοίο για Ταγγέρη (1 ώρα διάρκεια). Προσφέρουν ημερήσιες εκδρομές από εκεί και βλέπεις την Ταγγέρη και το μπλε χωριό Chefchaouen.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom