Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
@czan στις 3 μέρες που θα είσαι στην Ανδαλουσία, νομίζω ότι προλαβαίνεις να δεις τη Σεβίλλη και σε ημερήσια εκδρομη την Κόρδοβα.
Τα σχέδια που προτείνεις είναι πολύ κουραστικά γιατί η Γρανάδα είναι μακριά από τη Σεβίλλη.
Η Κόρδοβα επίσης εχει αρκετά να δεις που θέλεις 1 μέρα. Εκτός από το τζαμί έχει και ένα παλάτι με ωραίους κήπους κλπ
Η Σεβίλλη δεν είναι μικρή πόλη και είναι κρίμα να μην της αφιερώσεις τουλάχιστον 2 μέρες.
Υπολόγισε την πρώτη μέρα μέχρι να φτάσεις ξενοδοχείο και να τακτοποιηθείς έφτασε μεσημέρι...
Έλενα σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου ! Η αλήθεια είναι ότι "φοβόμουν" αυτήν την απάντηση , να επιλέξω δηλαδή 2 πόλεις . Αν τελικά συμβεί αυτό δε γνωρίζω αν πρέπει να επιλέξω την Alhambra-Γρανάδα , καθώς όλοι λένε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τη δει κάποιος, με κόστος όμως τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία ή την Κόρδοβα με τη Mezquita της, κερδίζοντας χρόνο στη Σεβίλλη . Περιμένω και από άλλους συμφουρίτες την άποψη τους καθώς ο χρόνος πλησιάζει να πρέπει να κόψω το εισιτήριο για την Alhambra (3 μήνες πριν ανοίγει η δυνατότητα κράτησης ).
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έλενα σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου ! Η αλήθεια είναι ότι "φοβόμουν" αυτήν την απάντηση , να επιλέξω δηλαδή 2 πόλεις . Αν τελικά συμβεί αυτό δε γνωρίζω αν πρέπει να επιλέξω την Alhambra-Γρανάδα , καθώς όλοι λένε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τη δει κάποιος, με κόστος όμως τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία ή την Κόρδοβα με τη Mezquita της, κερδίζοντας χρόνο στη Σεβίλλη . Περιμένω και από άλλους συμφουρίτες την άποψη τους καθώς ο χρόνος πλησιάζει να πρέπει να κόψω το εισιτήριο για την Alhambra (3 μήνες πριν ανοίγει η δυνατότητα κράτησης ).
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι και τις 3 πόλεις είναι σχεδόν αδύνατο να τις δεις στον περιορισμένο χρόνο που έχεις οπότε αναγκαστικά και καθαρά λόγω απόστασης (γιατί κατά τ'άλλα είναι μια κούκλα και διαφορετική από τις άλλες 2 πόλεις) θα σου έλεγα και εγώ να βγάλεις εκτός τη Γρανάδα. Προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα να μείνω και τις 3 μέρες στη Σεβίλλη, γιατί είναι μεγαλούτσικη και έχει πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι θέλεις να δεις και κάτι ακόμη, αυτό το κάτι ακόμη νομίζω πως είναι η Κόρδοβα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα τις έκανα όλες από μια μέρα. Επιλέγεις τι ια δεις στην καθεμία.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Περιμένω και από άλλους συμφουρίτες την άποψη τους
Δεν είναι καθόλου εύκολο να απαντηθεί το ερώτημα Mezquita η Αλάμπρα. Καταρχάς είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Το πρώτο είναι ναός και το δεύτερο, κάστρο με παλάτι.
Η Αλάμπρα είναι κατά την γνώμη μου πιο όμορφη και πιο <<φωτογραφική>>. Η Mezquita όμως είναι κάτι ίσως μοναδικό. Ένας χριστιανικός ναός μέσα σε ένα τζαμί.
Δύσκολο να απορριφθεί η Αλάμπρα, αλλά αν τελικά δεν την επιλέξεις λάβε υπόψη ότι και η Σεβίλλη έχει κάτι παρόμοιο. Το αλκαζάρ. :)
 

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Εγώ θα τις έκανα όλες από μια μέρα. Επιλέγεις τι ια δεις στην καθεμία.
Yorgos ευχαριστώ και την περίμενα από σένα αυτήν την απάντηση !!.. Θα ήθελα να σου ζητήσω μία χάρη : Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η σωστή λίστα "δε χάνεις με τίποτα" και με σειρά προτεραιότητας για κάθε πόλη ?

Δεν είναι καθόλου εύκολο να απαντηθεί το ερώτημα Mezquita η Αλάμπρα. Καταρχάς είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Το πρώτο είναι ναός και το δεύτερο, κάστρο με παλάτι.
Η Αλάμπρα είναι κατά την γνώμη μου πιο όμορφη και πιο <<φωτογραφική>>. Η Mezquita όμως είναι κάτι ίσως μοναδικό. Ένας χριστιανικός ναός μέσα σε ένα τζαμί.
Δύσκολο να απορριφθεί η Αλάμπρα, αλλά αν τελικά δεν την επιλέξεις λάβε υπόψη ότι και η Σεβίλλη έχει κάτι παρόμοιο. Το αλκαζάρ. :)
STKF ευχαριστώ για την απάντηση σου.. Κρύβει μεγάλη βοήθεια η τελευταία σου επισήμανση !! Θεωρείς ότι δε προλαβαίνω να φτάσω Παρασκευή κατά τις 11:00' στη Κόρδοβα για να δω μόνο τη Mezquita με μία γρήγορη βόλτα στη πόλη και να φύγω κατά τις 16:00 για Γρανάδα ώστε να την δω βράδυ και την άλλη μέρα το πρωϊ την Alhambra και να φύγω για Σεβίλλη το μεσημέρι του Σαββάτου ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos ευχαριστώ και την περίμενα από σένα αυτήν την απάντηση !!.. Θα ήθελα να σου ζητήσω μία χάρη : Ποια είναι κατά τη γνώμη σου η σωστή λίστα "δε χάνεις με τίποτα" και με σειρά προτεραιότητας για κάθε πόλη ?
Είναι πολύ δύσκολο. Η Κόρδοβα είναι μικρή και το τζαμί είναι απίστευτα ατμοσφαιρικό. Η Γρανάδα πέραν της Άκαμπτα είναι η πιο αραβοεξωτικη και η Σεβίλλη είναι η πιο "πόλη " από τις τρεις, με πάρα πολλά πράγματα να δεις να κάνεις να περπατήσεις και να φας, αυτή θα την αδικήσει σίγουρα.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι στην Κόρδοβα να έχεις κοιμηθεί το προηγούμενο βράδυ ώστε να μπεις πρώτος στο τζαμί, είναι φοβερό πριν μπουν τα γκρουπ.

Με πολλή δυσκολία, θα έβαζα πρώτη την Κόρδοβα, δεύτερη τη Γρανάδα και τρίτη τη Σεβίλλη. Με το σκεπτικό ότι τη Σεβίλλη θα την κουτσουρεψεις έτσι κι αλλιώς.

Από κει και πέρα είναι και θέμα προσωπικών ενδιαφεροντων. Πχ για μένα το Νο1 αξιοθέατο σε όλη την Ανδαλουσία είναι το Αρχείο των Ινδιών, έχω περάσει ΜΕΡΕΣ εκεί μέσα, άλλοι δεν περνάνε ούτε απέξω.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
STKF ευχαριστώ για την απάντηση σου.. Κρύβει μεγάλη βοήθεια η τελευταία σου επισήμανση !! Θεωρείς ότι δε προλαβαίνω να φτάσω Παρασκευή κατά τις 11:00' στη Κόρδοβα για να δω μόνο τη Mezquita με μία γρήγορη βόλτα στη πόλη και να φύγω κατά τις 16:00 για Γρανάδα ώστε να την δω βράδυ και την άλλη μέρα το πρωϊ την Alhambra και να φύγω για Σεβίλλη το μεσημέρι του Σαββάτου ?
Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου διότι δεν το έχω κάνει αυτό που ρωτάς.
Αν και υποθέτω ότι μάλλον θα το έκανα και εγώ στην θέση σου με την λογική να μην μου μείνει κάποιο ταξιδιωτικό απωθημένο...
Μιλώντας καθαρά προσωπικά , λάβε υπόψη ότι είμαι φαν ιστορικών μνημείων, αυτά που είδα Mesquita, Αλάμπρα, Αλκαζάρ και Καθεδρικός ναός Σεβίλλης είναι το ένα καλύτερο από το άλλο.
Εκείνο που δεν ήξερα, δεν περίμενα και ήταν ευχάριστη έκπληξη, ήταν η ζωντάνια που είχαν στην καθημερινότητα τους η Γρανάδα και η Σεβίλλη. Απολάμβανα να γυρνάω στις δύο πόλεις,να βλέπω τον κόσμο,,να πίνω καφεδάκι όπου μου άρεσε...κλπ. Κοινώς, ζωάρα :xalara:
Ειδικά η Σεβίλλη μου άρεσε και αρχιτεκτονικά. Μπορώ να σου πω ότι την ερωτεύτηκα...Υπέροχη πόλη. Ήθελα να μείνω και άλλο, αλλά δεν είχα χρόνο..
Με την πρώτη ευκαιρία, θέλω να ξαναπάω...
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πηγα στην Κορδοβα για 2 βραδυα.Ειδα το τζαμι,και ειχα προσεξει να ειμαι εκει στο φεστιβαλ patios.Περασα μια μερα γυρνωντας σε ολανθιστες υπεροχες αυλες στην πολη.Χωρις αυτο,μονο το τζαμι ειναι ενδιαφερον και καπως η εβραικη συνοικια.Μιση μερα αρκει.Στη Γραναδα ειχαμε τρεις διανυκτερευσεις και μας καλυψαν απολυτα.Οι κηποι Χενεραλιφε τον Μαιο ηταν μαγεια...εφυγα οταν μας διωξανε..Στη Σεβιλλη ειχαμε τεσσερις διανυκτερευσεις και δεν το μετανοιωσαμε.Ηταν εκτος τα αξιοθεατα ,μια πολη ομορφη και ζωντανη που χαιρεσαι να περπατας και να βρισκεσαι εκει.Η γραναδα ειναι αρκετα μακρυα και δεν κανει για ημερησια..η Κορδοβα ειναι κοντα σχετικα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μιλώντας καθαρά προσωπικά , λάβε υπόψη ότι είμαι φαν ιστορικών μνημείων, αυτά που είδα Mesquita, Αλάμπρα, Αλκαζάρ και Καθεδρικός ναός Σεβίλλης είναι το ένα καλύτερο από το άλλο.
Εκείνο που δεν ήξερα, δεν περίμενα και ήταν ευχάριστη έκπληξη, ήταν η ζωντάνια που είχαν στην καθημερινότητα τους η Γρανάδα και η Σεβίλλη. Απολάμβανα να γυρνάω στις δύο πόλεις,να βλέπω τον κόσμο,,να πίνω καφεδάκι όπου μου άρεσε...κλπ. Κοινώς, ζωάρα :xalara:
Ειδικά η Σεβίλλη μου άρεσε και αρχιτεκτονικά. Μπορώ να σου πω ότι την ερωτεύτηκα...Υπέροχη πόλη. Ήθελα να μείνω και άλλο, αλλά δεν είχα χρόνο..
Με την πρώτη ευκαιρία, θέλω να ξαναπάω...
Συμφωνώ και επαυξάνω για Σεβίλλη!! Εμεινα 4 βράδια, αλλά καθαρές περίπου 3,5 μέρες. Έκλεψα μία μέρα για ημερήσια στην Κόρδοβα και οι υπόλοιπες δεν μου έφτασαν να απολαύσω τη Σεβίλλη που είχε ιδιαίτερο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον.
Αν και αρχές Δεκεμβρίου είχε πολύ ζωή και πολύ πλούσιο εορταστικό στολισμό!!! Μου έκανε εντύπωση που όλοι οι δρόμοι της πόλης ήταν στολισμένοι!
Το δε Αλκάθαρ της Σεβίλλης (Real Alcázar de Sevilla ) είναι εντυπωσιακό και αποτελεί ένα από τα καλύτερα σωζόμενα παραδείγματα αρχιτεκτονικής Μουδέχαρ.
 

czan

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Από τα βάθη της καρδιάς μου σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για το χρόνο που χάσατε ώστε να μας βοηθήσετε στις αποφάσεις μας. Αυτό που αντιλαμβάνομαι πλήρως από τα γραφόμενα σας είναι ότι ο χρόνος δεν επαρκεί για ν΄απολαύσουμε τις 3 πόλεις. Επειδή η ατμόσφαιρα των πόλεων (οι ατελείωτες βόλτες στους δρόμους τους) και η αρχιτεκτονική παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην συνταγή της δικής μας ταξιδιωτικής ευτυχίας αποφασίσαμε να κουραστούμε λίγο παραπάνω και να επισκεφτούμε κάνοντας δ/σ στη Γρανάδα την 1η μέρα (έχουμε κλείσει ήδη εισιτήρια Αλάμπρα ) και την επόμενη να φύγουμε πολύ πρωϊ για Σεβίλλη ώστε να προλάβουμε να τη ζήσουμε όσο μπορούμε.. Φυσικά και δέχομαι (παρακαλάω καλύτερα..) ενημέρωση για τα tips των 2 πόλεων , τα μικρά εκείνα μυστικά που θα ήθελες να γνωρίζεις και να ζήσεις ή και ν' αποφύγεις και που τα μαθαίνεις μόνο αν σου τα διηγηθούν οι εμπειρότεροι ! Καλές γιορτές να έχετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Μηνύματα
37
Likes
3
Γεια σας, ψαχνω πληροφορίες για τισ δυο αυτες πόλεις καθως θα ειμαι εκεἰ για 4 μέρες, Παρακαλώ οποιος εχει επισκεφθει προσφατα να μας δ΄ωσει πληροφορίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας, ψαχνω πληροφορίες για τισ δυο αυτες πόλεις καθως θα ειμαι εκεἰ για 4 μέρες, Παρακαλώ οποιος εχει επισκεφθει προσφατα να μας δ΄ωσει πληροφορίες.
Για ποιες πολεις μιλαμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom