Αργεντινή Περού Απορίες σχετικά με ταξίδι

dimitrisvico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουνστχιστορισες Μουζεουμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ψιλικατζιδικο απεναντι
χαιρετω ολα τα παιδια,

εχω αποφασισει να κανω ενα ταξιδι solo στη λατ. αμερικη μεσα στον σεπτεμβριο (πρωτη φορα ταξιδευω εκτος ευρωπης κ πρωτη φορα θα ειμαι σολο).
ειμαι μεταξυ αργεντινης και περου αν και μαλλον θα καταληξω στην αργεντινη γιατι μου φανταζει πιο 'ευκολη' περιπτωση.
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) ποιο ειναι το κοστος ενος ταξιδιου διαρκειας 15 - 20 ημερων στη λατ. αμερικη (rough estimate) συμπεριλαμβανομενων και των εισητηριων? δεν θα θελα να ξεφευγει πανω απο τα 4500 ευρω.

2) εξετασα και την ιδεα να παω με πρακτορειο για περισσοτερη ασφαλεια- συγκεκριμενα το πιο γνωστο πρακτορειο της χωρας μας (sic) εχει βραζιλια -αργεντινη απο 3050 αλλα μονο 13 μερες !! κατι που δεν μου αρεσει καθολου. εσεις τι νομιζετε?

3) αξιζει να ταξιδεψεις στο εσωτερικο της χωρας? πχ Ουσουάια και πρεπει να κλεισεις τις εσωτερικες πτησεις απο ελλαδα?

ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα σου απαντήσουν και ειδικότεροι, εγώ έχω πάει μόνο μια φορά προς τα κει, και για πολύ λιγότερο απ' όσο σχεδιάζεις. Αλλά μην ξαφνιαστείς αν διαπιστώσεις ότι οι τιμές στην Αργεντινή προσεγγίζουν αυτές της Ελλάδας, για τις "μέσου προς άνω" επιπέδου υπηρεσίες τουλάχιστον.

Αποφάσισε αν θες οι μετακινήσεις σου μέσα στη χώρα να είναι με αεροπλάνα ή λεοφωρεία (χρόνος vs. χρήμα), αν θα νοικιάσεις αυτοκίνητο κάπου ή όχι, αν θα μείνεις σε hostel ή σε 5-άστερο, αν θα τρώς σε κυριλέ εστιατόρια ή empanadas, κλπ, και ανάλογα θα σου προκύεψει και το κόστος.

Για τα εισιτήρια πάντως έχεις αργήσει αρκετά.

Η Αργεντινή είναι όντως εύκολη περίπτωση για solo ταξιδιώτες, ακόμα κι αν δε μιλάνε Ισπανικά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα (εκτός από τα κλασσικά προβλήματα με τους ταρίφες κλπ)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
χαιρετω ολα τα παιδια,

εχω αποφασισει να κανω ενα ταξιδι solo στη λατ. αμερικη μεσα στον σεπτεμβριο (πρωτη φορα ταξιδευω εκτος ευρωπης κ πρωτη φορα θα ειμαι σολο).
ειμαι μεταξυ αργεντινης και περου αν και μαλλον θα καταληξω στην αργεντινη γιατι μου φανταζει πιο 'ευκολη' περιπτωση.
οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) ποιο ειναι το κοστος ενος ταξιδιου διαρκειας 15 - 20 ημερων στη λατ. αμερικη (rough estimate) συμπεριλαμβανομενων και των εισητηριων? δεν θα θελα να ξεφευγει πανω απο τα 4500 ευρω.

2) εξετασα και την ιδεα να παω με πρακτορειο για περισσοτερη ασφαλεια- συγκεκριμενα το πιο γνωστο πρακτορειο της χωρας μας (sic) εχει βραζιλια -αργεντινη απο 3050 αλλα μονο 13 μερες !! κατι που δεν μου αρεσει καθολου. εσεις τι νομιζετε?

3) αξιζει να ταξιδεψεις στο εσωτερικο της χωρας? πχ Ουσουάια και πρεπει να κλεισεις τις εσωτερικες πτησεις απο ελλαδα?

ευχαριστω
..
Να σου προτεινω 17 μερες Εκουαδορ? τιμη 3700 με τα αεροπορικα και φορους????????!!!!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Τιμή πρακτορείου;;;
..
Εχω κανει κρατηση μεσω ιντερνετ με τοπικο πρακτορειο και η τιμη ειναι 2600 ευρω συν άλλα 1060 ευρω το αεροπορικο..Στη τιμη δεν περιλαμβανονται η εισοδος στα γκαλαπαγκος που ειναι εξτρα 100 δολαρια, και γενικα η εισοδος σε ολα τα παρκα που η αξια για το καθε ένα δεν υπερβαινει τα 5-8 ευρω...
 

dimitrisvico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουνστχιστορισες Μουζεουμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ψιλικατζιδικο απεναντι
γεια! ναι με ενδιαφερει ενα τοσο μακρινο ταξιδι - αν και ειμαι περισσοτερο urban και λιγοτερο adventurer - γκαλαμπακος. αλλα μερικες ερωτησεις: - οταν λες τοπικο, εννοεις πρακτορειο στο εκουαδορ? μπορεις να μοιραστεις το ονομα του ή να στειλεις απλα ενα προσωπικο μηνυμα? εχεις κλεισει μονο ξενοδοχεια με το πρακτορειο? αν εχεις το χρονο, στειλε μερικες λεπτομερειες. ευχαριστω πολυ - Δημητρης
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
.οκ σου στελνω πμ .. ναι με τοπικο πρακτορειο του εκουαδορ,,...
 

dimitrisvico

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουνστχιστορισες Μουζεουμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ψιλικατζιδικο απεναντι
δεν μπορουσα να απαντησω στο πμ γιατι ειμαι 'νεος χρηστης' .. τελοςπαδων σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο. θα διαβασω πληροφοριες για το πρακτορειο στη σελιδα του πχ ξενοδοχεια και τα λοιπα που περιλαμβανει. θα ταξιδεψω καποια στιγμη το φθινοπωρο για λατ. αμερικη οταν δλδ αποφασισω τι χωρα :))
 

imalan01

Member
Μηνύματα
31
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
έχω κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι (Βραζιλία - Αργεντινή - Ιγκουασού - Ουρουγουάη - Παραγουάη) με το συγκεκριμένο πρακτορείο πριν από 3 χρόνια και ήταν όλα μια χαρά... πάντα με την άνεση ότι ψάχνει ο αρχηγός για σένα... φυσικά οι επισκέψεις ήταν στα προσφερόμενα από το γραφείο "τουριστικά αξιοθέατα" και τίποτα παραπάνω... αν θέλεις την περισσότερη εξερεύνηση και περιπετεια ίσως να μην είναι ενδεδειγμένο το γραφείο, αλλά πάντα με τα ρίσκα που αναλαμβάνεις που και αυτά είναι σχετικά ... χαρακτηριστικά αναφέρω ότι πρώτο βράδυ (μάλλον απόγευμα 19:00) στο Μπουένος Άιρες, στον πλέον κεντρικό δρόμο, "βούτηξαν" πορτοφόλι από μέλος του γκρουπ, αν και είχαν γίνει επανειλημμένες συστάσεις και νουθεσίες (προσέχετε και προσέχετε) ... άρα κρίνεις και κάνεις ...
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
..
Εχω κανει κρατηση μεσω ιντερνετ με τοπικο πρακτορειο και η τιμη ειναι 2600 ευρω συν άλλα 1060 ευρω το αεροπορικο..Στη τιμη δεν περιλαμβανονται η εισοδος στα γκαλαπαγκος που ειναι εξτρα 100 δολαρια, και γενικα η εισοδος σε ολα τα παρκα που η αξια για το καθε ένα δεν υπερβαινει τα 5-8 ευρω...
Θα μπορούσα να έχω και εγώ κάποιες πληροφορίες για το εν λόγω πρακτορείο;
Ευχαριστώ LULLU
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom