Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αιγυπτος θεωρείτε οτι είναι ασφαλής προοσρισμός γενικότερα? θελω να παω την περιοδο της πρωτοχρονιάς με οργανωμενο ταξιδιωτικο (pyramis) ΚΑΙΡΟ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΝΕΙΛΟΥ.
Σε οποιον το λεω με αποτρεπει να παω λεγοντάς μου οτι ειναι επικυνδυνος προορισμός και καλυτερα να παω αλλου. Σιγουρα ξερω οτι δεν ειναι οπως παλαιοτερα, εχουν γινει καποια περιστατικα και υπαρχει ενα κλιμα που σε ορισμένα μέρη μπορεί να ειναι λιγο επιφοβο, ομως δεν ξερω αν γενικοτερα απο θεμα ασφαλειας ειναι ενταξει? Τι λέτε εσεις ? εχει καποιος να μου προτεινει τι να κανω ?
Αυτό το ποιηματάκι που σε όποιον πεις πάω Αίγυπτο, μην πας είναι επικίνδυνα, πρέπει κάποτε να τελειώσει. Έχω διαβάσει οτι θεωρείται πολύ πιο ακίνδυνη από πολλά μέρη της Αμερικής!
Συν τοις άλλοις, πόσος κόσμος ταξιδεύει καθημερινά επί πόσα χρόνια και πόσα λίγα έχουν συμβεί σε όλα αυτά τα χρόνια.
Στην Ευρώπη πιο επικίνδυνα έχουμε γίνει, κάθε τρεις και λίγο , αλάχ ακμπάρ και μπαμ και όποιον πάρει ο χάρος!! :p
Λοιπόν, καταλήγοντας, μην ακούς κανέναν, αν τους ακούς δεν θα ταξιδέψεις ποτέ σου εκεί!

Φιλικά και εν όψη και της δικής μου forthcoming επίσκεψης σε αυτήν την σίγουρα όμορφη και τόσο ιστορική χώρα!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αυτό που λες για κρουαζιερα ουσιαστικά ειναι ο τρόπος που πηγαίνεις απο το ενα μερος στο άλλο. Δηλαδή πετας απο Καιρο π.χ. για Ασουαν και μετά ερχεσαι προς το Καιρο με ποταμόπλοιο. Ειναι ωραια φάση.... Εσυ σκεφτεσαι να μετακινείσαι οδικώς??\Οχι οτι δεν γίνεται φυσικά.
Τα σκέφτεστε πριν τα γράψετε αυτά; Από το Ασουάν στο Κάιρο η κρουαζιέρα θέλει πάνω από 10 μέρες από μόνη της (12-13 μέρες οι μια δυο που είδα). Δεν ξέρω που την είδατε την ωραία φάση κλεισμένοι για τόσες μέρες μέσα σε ένα καράβι παρέα με ανυπόφορους Κινέζους τουρίστες, υποθέτω και η φυλακή ωραία φάση θα είναι για σας.

Οδικώς, (νόμιμα) μόνο με ΚΤΕΛ και οργανωμένες εκδρομές μπορείτε να κινηθείτε στην Αίγυπτο. Αν επιχειρήσετε να οδηγήσετε δικό σας ή εννοικιαζόμενο όχημα, χρειάζεστε υποχρεωτικώς Αστυνομική Συνοδεία και αυστηρώς δηλωμένο πρόγραμμα (ή να μην το δηλώσετε και να πάρετε τα ρίσκα σας, αλλά χωρίς να σας καλύπτει η ασφάλεια του οχήματος). Προτείνω αεροπλάνο ή τρένο.

Λυπάμαι, νεότερες πληροφορίες δεν έχω να προσφέρω στις ερωτήσεις, μόνο αυτά που έχω γράψει παλιότερα. Απλώς να πω ότι η κατάσταση με το κυκλοφοριακό χάος που επικρατούσε στο Κάιρο έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, κι ότι πλέον in UBER we trust. Μεταμεσονύκτιο Αεροδρόμιο -> Gezira πριν δυο χρόνια (κατά τη διάρκεια ολιγόωρου stopover) κόστισε EGP 80.37 (€4.50).
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
@taver Χρονια πολλά.... Το "έρχεσαι προς το Κάιρο" δεν σημαίνει πως θα φτάσεις Κάιρο με το ποταμόπλοιο.....Εαν κάποιους του μπέρδεψα ζητω συγγνώμη. Και ναι είναι υπέροχες οι μέρες που είσαι στην κρουαζιέρα. Εαν κάποιος κάνει ένα ταξίδι στην Αίγυπτο και μείνει μόνο 4 μερες Κάιρο Αλεξάνδρεια θα έχει χάσει το καλύτερο μέρος της χώρας. Όσο για τους Κινέζους ή για το κλείσιμο μέσα στο πλοίο, όταν πήγα εγω δεν είχαμε Κινέζους (ίσως έτυχε) δεν ηταν καθόλου βαρετά αφού βγαίναμε έξω σε διάφορα αξιοθέατα και γυρνούσαμε για φαγητό και ύπνο. Ναι λοιπόν ξέρω τι λέω!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και πάλι και μετά από πολύ απογοήτευση από το forum καθώς οι απαντήσεις είναι αργοπορημένες (πας ταξίδι, γυρίζεις και έχεις μετά, τις απαντήσεις σου).
Ελπίζω να κάνεις τη διαφορά και να μας γράψεις τις εντυπώσεις και τα τιπς από το ταξίδι σου, αλλά και από τα υπόλοιπα ταξίδια σου για το οποία ζήτησες και πήρες πληροφορίες από το φόρουμ.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα και πάλι και μετά από πολύ απογοήτευση από το forum καθώς οι απαντήσεις είναι αργοπορημένες (πας ταξίδι, γυρίζεις και έχεις μετά, τις απαντήσεις σου).
Παρόλα αυτά σε ευχαριστώ που απάντησες έστω εσύ, λίγες μέρες πριν πάω! :p
Λοιπόν σκέφτομαι να μείνω Κάιρο 3 ολόκληρες ημέρες και την 4η απόγευμα να πετάξω για Λουξορ.
Έχω διαβάσει απο ξένα forum,site, το τονίζω αυτό, ότι στο Λούξορ πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 3 ημέρες και έτσι θα πράξω χωρίς να ξέρω ακόμα βέβαια τι θα πρωτοδώ. Οποιαδήποτε φυσικά βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
Μετά από το Λούξορ, σειρά έχει το Ασουάν, που ακόμα δεν έχω αποφασίσει πως θα πάω, για άλλες 3 ημέρες, σε αυτές τις 3 ημέρες θα πάω και μια μονοήμερη στο Abu Simbel.
Η Αλεξάνδρεια, και η βιβλιοθήκη της, συνεχίζει να μην με ενδιαφέρει καθόλου, από βίντεο και φωτογραφίες που έχω δει, μου κάνει πολύ Θεσσαλονίκη, γενικά πολύ βαρετή!! :p
Στο Λουξορ εχει πολλά να δεις φαντάζομαι κοιλάδα των βασιλέων / Καρνακ/ Λουξορ /Χασεπτουτ/ κτλ τα έχεις ήδη στο πρόγραμμα!!! Εμεις τότε σταματήσαμε και Εντφου. //Αμπου Σιμπελ δεν πήγα!!
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Στο Λουξορ εχει πολλά να δεις φαντάζομαι κοιλάδα των βασιλέων / Καρνακ/ Λουξορ /Χασεπτουτ/ κτλ τα έχεις ήδη στο πρόγραμμα!!! Εμεις τότε σταματήσαμε και Εντφου. //Αμπου Σιμπελ δεν πήγα!!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Λούξορ.Όλοι αυτοί οι ναοί να φανταστώ δεν βρίσκονται στον ίδιο χώρο σωστά; Τι αποστάσεις έχουν μεταξύ τους και ποσο περίπου πάει το μαλλί αν θες να δεις τους περισσότερους; (Αν όχι όλους)
Επίσης, 3 ημέρες είναι καλά;
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Ελπίζω να κάνεις τη διαφορά και να μας γράψεις τις εντυπώσεις και τα τιπς από το ταξίδι σου, αλλά και από τα υπόλοιπα ταξίδια σου για το οποία ζήτησες και πήρες πληροφορίες από το φόρουμ.
Με έχεις διαβάσει βλέπω λίγο ε;
Θα προσπαθήσω , υπόσχομαι!!! Ξέρεις οταν γυρίζω απο ενα ταξίδι , κατευθειαν σκέφτομαι το επόμενο , και έτσι αρχίζει η έρευνα που μπορεί να κρατήσει και μήνες και όλο αυτό μου τρώει τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το Λούξορ.Όλοι αυτοί οι ναοί να φανταστώ δεν βρίσκονται στον ίδιο χώρο σωστά; Τι αποστάσεις έχουν μεταξύ τους και ποσο περίπου πάει το μαλλί αν θες να δεις τους περισσότερους; (Αν όχι όλους)
Επίσης, 3 ημέρες είναι καλά;
Η πόλη είναι στην ανατολική όχθη του Νείλου. Στην ίδια όχθη, βρίσκεται ο Ναός του Λούξορ, ο ναός του Καρνάκ και το Μουσείο του Λούξορ. Και μια υπερτουριστική πόλη με πεντάστερα και σχεδόν μηδέν τοπικό χρώμα.
Όλα τα άλλα βρίσκονται στη Δυτική όχθη, η οποία είναι προσβάσιμη μόνο από μια γέφυρα εκτός πόλης, και με αποστάσεις μεταξύ τους. Η καλύτερη επιλογή (πριν 15 χρόνια) ήταν να πάρεις έναν ταρίφα για όλη μέρα (κυκλοφορούν στα ξενοδοχεία, δεν τους χάνεις).
Μάλλον μια μέρα για την κάθε όχθη θα σε φτάσει.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Η πόλη είναι στην ανατολική όχθη του Νείλου. Στην ίδια όχθη, βρίσκεται ο Ναός του Λούξορ, ο ναός του Καρνάκ και το Μουσείο του Λούξορ. Και μια υπερτουριστική πόλη με πεντάστερα και σχεδόν μηδέν τοπικό χρώμα.
Όλα τα άλλα βρίσκονται στη Δυτική όχθη, η οποία είναι προσβάσιμη μόνο από μια γέφυρα εκτός πόλης, και με αποστάσεις μεταξύ τους. Η καλύτερη επιλογή (πριν 15 χρόνια) ήταν να πάρεις έναν ταρίφα για όλη μέρα (κυκλοφορούν στα ξενοδοχεία, δεν τους χάνεις).
Μάλλον μια μέρα για την κάθε όχθη θα σε φτάσει.
Σ ευχαριστώ για την απάντηση!
Εσύ τα είχες δει όλα; Θυμάσαι περίπου πόσο στοίχιζαν όλα αυτά;
Πληρώνεις για το καθένα ξεχωριστά;
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αξίζει να επισκεφθεί κάποιος την Κοιλάδα των βασιλισσών αν έχει δει πρώτα την Κοιλάδα των βασιλέων;
 

kristin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, ετοιμάζομαι για Κάιρο και Αλεξάνδρεια αρχές Νοεμβρίου. Μήπως μπορώ να έχω κι εγώ την επαφή του ξεναγού;
καλησπέρα , θα παω κ εγω τέλος Μαρτίου .θα μπορούσα να το εχω κ εγω; ευχαριστώ πολυ
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Γειά σας παιδιά! Θα πάω λοιπόν και εγώ με ένα φίλο τέλος Μαρτίου στην Αίγυπτο. Το πρόβλημα είναι οτι φτανουμε στις 1 τα ξημερώματα Αλεξάνδρεια.
1.Βίζα νομίζω θα αγορασουμε εκει αν ειναι 24ωρη υπηρεσια, σωστα?
2.Συνάλαγμα δεν ξερω που θα κανουμε για τα πρώτα λειτουργικά έξοδα.
3.Δεν θα έχω αγορασει sim αιγυπτιακή οπότε δεν θα μπορω να καλέσω uber
Γενικά μέχρι να ξημερωθούμε να μπούμε σε ρυθμό αιγύπτου και με τα λίγα αγγλικα που ξερουμε θα είμαστε αρκετα περιορισμένοι. Πιστευω θα βγάλουμε ακρη αλλα δεδομένου οτι θα καθήσουμε ελάχιστα (Ενα 24ωρο Αλεξάνδρεια και δύο 24ωρα Κάιρο) κάθε λεπτό μετράει.
Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom