Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Giannisep

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Για κρουαζιέρα στο Νείλο 3-4 μέρες πόσο κυμαίνονται οι τιμές; Μόνο με γραφείο από Ελλάδα μπορώ να κλείσω;
 

Toniaa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑ!!! ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΜΕ GROUP!! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ??? ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΧΕΙ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑ!!! ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΜΕ GROUP!! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ??? ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΧΕΙ 20 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ!!
Ανάλογα την τοποθεσία.
Συνήθως το βράδυ θέλει (και καλό) μπουφάν σε αρκετά μέρη.
Η μέθοδος "κρεμμύδι" σ' αυτές τις περιπτώσεις ενδείκνυται.
ΥΓ. Μη γράφεις κεφαλαία
 

stratosmall

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.
Σχεδιάζουμε αρχές Γενάρη για 8 ημέρες να επισκεφτούμε την Αίγυπτο. Θα ξεκινήσουμε με πυραμίδες Καιρο και Αλεξάνδρεια και αναρωτιόμαστε τις επόμενες μέρες αν αξίζει η Χουργκάντα σε συνδυασμό με Λούξορ και Ασουάν ή Λουξορ Ασουάν και Αμπου Σίμπελ ώστε να μην τρέχουμε κιόλας...
Δεν ξέρουμε αν λόγω καιρού η Χουργκάντα αξίζει Ιανουάριο. Υπάρχει κάποιος που την έχει επισκεφτεί τέτοια περίοδο να μας πει αν αξίζει?
Από τη μία θέλουμε και 1 2 μέρες χαλάρωσης και water sports αλλά από την άλλη φαίνονται ωραίες πόλεις και οι υπόλοιπες.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα σκέφτομαι για Αίγυπτο 2 άτομα τις ημέρες του Πάσχα ... θέλω να το οργανώσω μόνος μου χωρίς γραφείο. Θα έχουμε 5 ολόκληρα 24ωρα διαθέσιμα, χωρίς τα πηγαινέλα. 2 ολοκληρες μέρες λογικά θα αφιερώσουμε στο Κάιρο, και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Τις υπόλοιπες 2 μέρες θεωρείτε αξίζει να βγούμε εκτός Καίρου να δούμε κάτι αλλο ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα σκέφτομαι για Αίγυπτο 2 άτομα τις ημέρες του Πάσχα ... θέλω να το οργανώσω μόνος μου χωρίς γραφείο. Θα έχουμε 5 ολόκληρα 24ωρα διαθέσιμα, χωρίς τα πηγαινέλα. 2 ολοκληρες μέρες λογικά θα αφιερώσουμε στο Κάιρο, και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Τις υπόλοιπες 2 μέρες θεωρείτε αξίζει να βγούμε εκτός Καίρου να δούμε κάτι αλλο ?
Αν σε παίρνει αεροπορικώς Λούξορ (μπορείς και με επίγεια μέσα μεταφοράς, αλλά είναι λίγο σκότωμα)
Αν σε ενδιαφέρει από θρησκευτικής όψης Σινά-Αγία Αικατερίνη.
Έχει επίσης κάποια τουρ για έρημο κλπ. (π.χ. Bahariya), αλλά δεν έχω άποψη.
Προσωπικά μάλλον θα έμενα Κάιρο
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
70
Καλησπέρα σε όλους.
Σχεδιάζουμε αρχές Γενάρη για 8 ημέρες να επισκεφτούμε την Αίγυπτο. Θα ξεκινήσουμε με πυραμίδες Καιρο και Αλεξάνδρεια και αναρωτιόμαστε τις επόμενες μέρες αν αξίζει η Χουργκάντα σε συνδυασμό με Λούξορ και Ασουάν ή Λουξορ Ασουάν και Αμπου Σίμπελ ώστε να μην τρέχουμε κιόλας...
Δεν ξέρουμε αν λόγω καιρού η Χουργκάντα αξίζει Ιανουάριο. Υπάρχει κάποιος που την έχει επισκεφτεί τέτοια περίοδο να μας πει αν αξίζει?
Από τη μία θέλουμε και 1 2 μέρες χαλάρωσης και water sports αλλά από την άλλη φαίνονται ωραίες πόλεις και οι υπόλοιπες.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι Ασουάν και Αμπού Σιμπέλ πάνε πακέτο, δεν γίνεται να φτάσεις Ασουάν και να μην πας Αμπού Σιμπέλ.
Λοιπόν, Ασουάν (Αμπού Σιμπέλ) και Λούξορ είναι αχαστα για ταξίδι στην Αίγυπτο. Πολύ εντυπωσιακά και θα το μετανιώσετε αν δεν πάτε. Χουργκαντα είχα πάει καλοκαίρι έτσι δεν γνωρίζω να σου πω αν ο καιρός αυτήν την στιγμή είναι οκ. Αλλά water sports κλπ συναντάς και αλλού ανά τον κόσμο ενώ Λούξορ, Ασουάν (Αμπού Σιμπέλ) όχι.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
70
Καλησπέρα σκέφτομαι για Αίγυπτο 2 άτομα τις ημέρες του Πάσχα ... θέλω να το οργανώσω μόνος μου χωρίς γραφείο. Θα έχουμε 5 ολόκληρα 24ωρα διαθέσιμα, χωρίς τα πηγαινέλα. 2 ολοκληρες μέρες λογικά θα αφιερώσουμε στο Κάιρο, και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Τις υπόλοιπες 2 μέρες θεωρείτε αξίζει να βγούμε εκτός Καίρου να δούμε κάτι αλλο ?
Γνώμη μου εγώ θα έκανα το εξής αφού έχεις πέντε μέρες ολόκληρες. Μια μέρα Κάιρο, πυραμίδες και μουσείο. Μία μέρα Ασουάν (Αμπού Σιμπέλ), μία μέρα Λούξορ, Σύνολο μέχρι τώρα 3 μέρες + 1 μέρα θα χάσετε στον δρόμο = 4 μέρες. Πέμπτη μέρα Κάιρο παζάρι κλπ. Αλεξάνδρεια δεν με εντυπωσιάζει σε σχέση με αυτά που είδα Κάιρο, Ασουάν Αμπού Σιμπέλ, Λούξορ. Και εγώ μόνος μου τα οργάνωσα, χωρίς ταξιδιωτικά γραφεία κλπ.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Γνώμη μου εγώ θα έκανα το εξής αφού έχεις πέντε μέρες ολόκληρες. Μια μέρα Κάιρο, πυραμίδες και μουσείο. Μία μέρα Ασουάν (Αμπού Σιμπέλ), μία μέρα Λούξορ, Σύνολο μέχρι τώρα 3 μέρες + 1 μέρα θα χάσετε στον δρόμο = 4 μέρες. Πέμπτη μέρα Κάιρο παζάρι κλπ. Αλεξάνδρεια δεν με εντυπωσιάζει σε σχέση με αυτά που είδα Κάιρο, Ασουάν Αμπού Σιμπέλ, Λούξορ. Και εγώ μόνος μου τα οργάνωσα, χωρίς ταξιδιωτικά γραφεία κλπ.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου !
Λέω να το κάνω το πρόγραμμα ως εξής:
1η μέρα Αθήνα Κάιρο με βραδινή πτήση
2η μερα Κάιρο - πυραμίδες και μουσείο
3η μερα πρωινή πτήση για Λούξορ και επίσκεψη σε ναό λούξορ, καρνάκ, avenue of sphinxes (διάβασα οτι αξίζει και βραδινή επίσκεψη, σωστά?
4η μέρα κοιλάδα των βασιλέων από πρωί πρωί (γνωρίζει κάποιος αν αξίζει η φάση με το αερόστατο για την ανατολή?), απογευμα/βράδυ επιστροφή Κάιρο
5η μέρα Καιρο, παζάρι , κλπ
6η μέρα Αλεξάνδρεια ?
7η μέρα επιστροφή Αθήνα πρωί πρωί

Πώς σας φαίνεται?
Ξέρω οτι αφήνω απ'έξω το Ασουαν (αμπου σιμπελ) αλλα θεωρώ οτι θα είναι σκότωμα μετα.
ευελπιστώ να μπει σε επομενο ταξίδι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Γιατί δεν κλείνεις πρωινή πτήση για Λούξορ κατευθείαν μετά την άφιξη σου από Αθήνα?
Θα μείνεις λίγες ώρες παραπάνω στο αεροδρόμιο και θα είναι λίγο κουραστική η πρώτη μέρα, αλλά από την άλλη θα γλιτώσεις χρόνο (και χρήμα, καθώς θα χρειαστείς μία διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο λιγότερη).
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να προσθέσεις μία μέρα ακόμη στην περιοχή (Aswan μήπως?), θυσιάζοντας την Αλεξάνδρεια και να σου μείνουν η 5η και 6η μέρα για Κάιρο, Πυραμίδες Γκίζας κλπ.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
70
Θα συμφωνήσω με τον φίλο mourohavlos όσον αφορά το πρόγραμμα, βάλε Ασουάν, άσε Αλεξάνδρεια. Ασουάν έχει να δεις Αμπού Σιμπέλ οπωσδήποτε, το νουβικο χωριό και έναν ναό χτισμένο πάνω σε ένα νησάκι που μου διαφεύγει το όνομα του αυτή την στιγμή. Αμπού Σιμπέλ το βλέπεις νωρίς το πρωί και τον ναό στο νησάκι (είναι κοντά στο Ασουάν) το απόγευμα ή αν έχει βραδινή ξενάγηση. Ενδιάμεσα μπορείς να δεις το νουβικο χωριό. Θα είναι λίγο κούραση να τα δεις όλα σε μία μέρα αλλά το καθένα αξίζει πάρα πολύ!!! Όσον αφορά το Λούξορ και την πτήση με τα αερόστατα δυστυχώς δεν την έκανα και μου έχει μείνει απωθημένο. Λούξορ η κοιλάδα των βασιλέων απίστευτη, μπες σε όσους περισσότερους τάφους μπορείς και στον φύλακα των τάφων δώσε ένα μικρό φιλοδώρημα για να σε βάλει πέρα από τους χώρους που επιτρέπεται να πας και να σας βγάλει φοβερές φωτογραφίες.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Σας ευχαριστώ και τους δύο....θα το σκεφτώ κ αυτό το ενδεχόμενο.
Η μετακίνηση από το Λούξορ προς το Ασουάν πως μπορεί να γίνει?
επίσης η ρεβολουτ υπυστηρίζει την αιγυπτιακή λίρα ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom