Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σας ευχαριστώ και τους δύο....θα το σκεφτώ κ αυτό το ενδεχόμενο.
Η μετακίνηση από το Λούξορ προς το Ασουάν πως μπορεί να γίνει?
επίσης η ρεβολουτ υπυστηρίζει την αιγυπτιακή λίρα ?
Το πιο οικονομικό είναι το τρένο.
Από κει και πέρα ταξί, shared ταξί, ημερήσια εκδρομή με πρακτορείο... Χονδρικά η απόσταση είναι ένα τρίωρο.
Στη Revolut δεν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις πορτοφόλι σε EGP, αλλά μπορείς να κάνεις πληρωμές κανονικά με την κάρτα και θα γίνεται αυτόματα η μετατροπή/χρέωση σε ευρώ με την ισοτιμία της ημέρας
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
26
Likes
60
Σας ευχαριστώ και τους δύο....θα το σκεφτώ κ αυτό το ενδεχόμενο.
Η μετακίνηση από το Λούξορ προς το Ασουάν πως μπορεί να γίνει?
επίσης η ρεβολουτ υπυστηρίζει την αιγυπτιακή λίρα ?
Θα σου πω και μία εκδοχή όπως το είχα κάνει εγώ για να το έχεις κι αυτό στο νου.
Βλέπεις πυραμίδες, μουσείο στο Κάιρο (1η μέρα)
Αναχωρείς με το βραδινό τρένο για ασουαν (κοιμάσαι στο τρένο)(φτάνεις την επόμενη το πρωί) (2η μέρα) έτσι έχεις όλη την πρώτη μέρα στο Κάιρο και όλη την δεύτερη μέρα στο Ασουαν (διανυκτέρευση 2ης μέρας στο Ασουαν). Την τρίτη μέρα το πρωί φεύγεις για Λούξορ (με ταξί). Βλέπεις ότι προλαβαίνεις (διανυκτέρευση Λούξορ). Την τέταρτη μέρα συνεχίζεις να δεις ότι δεν πρόλαβες την προηγούμενη και αναχώρηση για Κάιρο με τρένο (άρα την τέταρτη μέρα διανυκτέρευση Κάιρο). Πέμπτη μέρα την έχεις όλη να την προγραμματίσεις όπως θες στο Κάιρο. Λίγο βαρύ πρόγραμμα αλλά εγώ κάπως έτσι θα το κοιτούσα. Πολύ προσοχή στο νερό και στο φαγητό και πολύ παζάρι στις τιμές. Κάιρο για μετακινήσεις χρησιμοποίησε uber.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Θα σου πω και μία εκδοχή όπως το είχα κάνει εγώ για να το έχεις κι αυτό στο νου.
Βλέπεις πυραμίδες, μουσείο στο Κάιρο (1η μέρα)
Αναχωρείς με το βραδινό τρένο για ασουαν (κοιμάσαι στο τρένο)(φτάνεις την επόμενη το πρωί) (2η μέρα) έτσι έχεις όλη την πρώτη μέρα στο Κάιρο και όλη την δεύτερη μέρα στο Ασουαν (διανυκτέρευση 2ης μέρας στο Ασουαν). Την τρίτη μέρα το πρωί φεύγεις για Λούξορ (με ταξί). Βλέπεις ότι προλαβαίνεις (διανυκτέρευση Λούξορ). Την τέταρτη μέρα συνεχίζεις να δεις ότι δεν πρόλαβες την προηγούμενη και αναχώρηση για Κάιρο με τρένο (άρα την τέταρτη μέρα διανυκτέρευση Κάιρο). Πέμπτη μέρα την έχεις όλη να την προγραμματίσεις όπως θες στο Κάιρο. Λίγο βαρύ πρόγραμμα αλλά εγώ κάπως έτσι θα το κοιτούσα. Πολύ προσοχή στο νερό και στο φαγητό και πολύ παζάρι στις τιμές. Κάιρο για μετακινήσεις χρησιμοποίησε uber.
Η ένσταση μου είναι ότι το πρώτο βράδυ κοιμάσαι λίγο, καθώς φτάνεις στο ξενοδοχείο μετά τις 3πμ, ενώ και το δεύτερο στο τρένο πάλι δύσκολο να ξεκουραστείς
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θα συμφωνήσω με τον φίλο mourohavlos όσον αφορά το πρόγραμμα, βάλε Ασουάν, άσε Αλεξάνδρεια. Ασουάν έχει να δεις Αμπού Σιμπέλ οπωσδήποτε, το νουβικο χωριό και έναν ναό χτισμένο πάνω σε ένα νησάκι που μου διαφεύγει το όνομα του αυτή την στιγμή. Αμπού Σιμπέλ το βλέπεις νωρίς το πρωί και τον ναό στο νησάκι (είναι κοντά στο Ασουάν) το απόγευμα ή αν έχει βραδινή ξενάγηση. Ενδιάμεσα μπορείς να δεις το νουβικο χωριό. Θα είναι λίγο κούραση να τα δεις όλα σε μία μέρα αλλά το καθένα αξίζει πάρα πολύ!!! Όσον αφορά το Λούξορ και την πτήση με τα αερόστατα δυστυχώς δεν την έκανα και μου έχει μείνει απωθημένο. Λούξορ η κοιλάδα των βασιλέων απίστευτη, μπες σε όσους περισσότερους τάφους μπορείς και στον φύλακα των τάφων δώσε ένα μικρό φιλοδώρημα για να σε βάλει πέρα από τους χώρους που επιτρέπεται να πας και να σας βγάλει φοβερές φωτογραφίες.
Άμπου Σίμπελ πόση ώρα απαιτείται καθαρά και πόση ώρα με τη μετάβαση; Τα άλλα που βλέπεις, πώς πας σε αυτά; Με ταξί; Με πρακτορείο από Λούξορ; Και αν θυμάσαι κόστος για τα αερόστατα.
Επίσης μια γενικότερη ερώτηση. Το ταξίδι στα παραπάνω μέρη, αν και μπορεί πλέον να αυτοοργανωθεί, δεν θα ήταν καλύτερα με ξεναγό;
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
26
Likes
60
Άμπου Σίμπελ πόση ώρα απαιτείται καθαρά και πόση ώρα με τη μετάβαση; Τα άλλα που βλέπεις, πώς πας σε αυτά; Με ταξί; Με πρακτορείο από Λούξορ; Και αν θυμάσαι κόστος για τα αερόστατα.
Επίσης μια γενικότερη ερώτηση. Το ταξίδι στα παραπάνω μέρη, αν και μπορεί πλέον να αυτοοργανωθεί, δεν θα ήταν καλύτερα με ξεναγό;
Όταν φτάσεις ασουαν στο ξενοδοχείο που θα μείνεις θα σε κατατοπίσει και θα στο οργανώσει όλο. Εκεί ζουν για τον τουρισμό. Εμείς μείναμε στο νουβικο χωριό σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Ο άνθρωπος που τα είχε μας ενοικίασε ολόκληρο βανακι 12θεσεο με 2 οδηγούς ξεναγούς αν και ειμασταν μόνο 4 άτομα. Έτσι πήγαμε σε όλα τα μέρη που έπρεπε να δούμε στο Ασουαν (Αμπού Σιμπέλ). Το Αμπού Σιμπέλ είναι γύρω στις 3 ώρες απόσταση, είχαμε ξεκινήσει γύρω στις 5 το πρωί. Θέλεις σκάρτα 2 ώρες με χαλαρούς ρυθμούς να το δεις. Επιστροφή μετά ξενοδοχείο για ξεκούραση, μετά κατά το βραδάκι ξεκινήσαμε με το βανακι για την βραδινή παράσταση στον ναό που είναι χτισμένος σε νησάκι λίγο έξω από το ασουαν (κάνα μισάωρο δρόμος).
Βέβαια εμείς σε όλο το πρόγραμμα μας ήμασταν χαλαροί με δύο παιδιά στα 8 και 12 χρονών και στην διάθεση μας γύρω στις 25 ημέρες. Ασουαν για Λούξορ φύγαμε πάλι με το βανακι μιας και μας συμφερε με τους δύο οδηγούς ξεναγούς, στον δρόμο έχει τον ναό των κροκοδείλων αν θες να δεις. Στο Λούξορ πάλι κλείσαμε ταξί μέσο του ξενοδοχείου για να πάμε στην κοιλάδα των βασιλέων και σε άλλα αρχαία. Τα υπόλοιπα που είναι μέσα στο Λούξορ πηγαίναμε με τα πόδια μιας και είχαμε άπλετο χρόνο. Αερόστατο δεν κάναμε και είναι το αποθημενο μου απτην Αίγυπτο.
 

stratosmall

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα!
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το ταξίδι μου στην Αίγυπτο (2004) αλλά ήταν από τα καλύτερα που έχω πάει και ξαναπήγαινα άνετα. Πριν σου πω ο,τιδήποτε άλλο, να αρχίσω με το ότι αν πας μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια, θα χάσεις πολύ όμορφα πράγματα. Το Κάιρο είναι μία πολύβουη μεγαλούπολη της Μέσης Ανατολής με τα καλά και τα (πολλά) άσχημά της. Έχει τις Πυραμίδες και το Αρχαιολογικό Μουσείο που δεν πρέπει να χαθούν. Η Αλεξάνδρεια, απογοητεύω πολλούς συμπατριώτες μας όταν το λέω, δεν είναι αυτό το ίσως λίγο "εκρομαντισμένο" που έχουμε στο μυαλό μας με την ομογένεια, τον Καβάφη κλπ. Δυστυχώς τα ίχνη από αυτά τα περασμένα μεγαλεία έχουν σε μεγάλο βαθμό καλυφθεί από τη σύγχρονη πραγματικότητα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσες μέρες και τι μπάτζετ διαθέτεις, αλλά πραγματικά είναι κρίμα να μην πας Ασουάν και Λούξορ. Τα μνημεία που είδα εκεί τα θεωρώ απίστευτα σημαντικά, εγώ συγκλονίστηκα.
Δεν ταξιδεύω σχεδόν ποτέ με γκρουπ, αλλά για την Αίγυπτο έκανα μία εξαίρεση και πήγα με γκρουπ, ένιωσα μεγαλύτερη ασφάλεια και μετακινήθηκα πιο εύκολα. Πήγαμε Κάιρο, Αλεξάνδρεια και την κρουαζιέρα στο Νείλο. Για κόστη δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω, έχει περάσεις πολύς καιρός, αλλά δεν ήταν ακριβό ταξίδι.
Μπορειτε να μας πειτε με ποια κρουαζιερα κλεισατε καθως εχουμε χαθει??βρισκουμε αλλα διαβαζουμε πολλα κακα σχολια
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μπορειτε να μας πειτε με ποια κρουαζιερα κλεισατε καθως εχουμε χαθει??βρισκουμε αλλα διαβαζουμε πολλα κακα σχολια
Είχα πάει με το Pyramis Travel, η εκδρομή ήταν Κάιρο-Αλεξάνδρεια και η κρουαζιέρα στο Νείλο, 8-9 μέρες συνολικά. Η κρουαζιέρα ήταν Ασουάν, Λούξορ, Κομόμπο, Ετφού, δεν πήγαμε Σαρμ Ελ Σέιχ, Χουργκάντα, Αγία Αικατερίνη. Αν δεις τα προγράμματά τους, νομίζω θα μπορέσεις να καταλήξεις σε κάποιο.

Αίγυπτος | pyramistravel.gr
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Καλησπέρα στην παρέα.Εγώ με την γυναίκα μου θα πάμε τέλος του μήνα Αίγυπτο.Ξεκινάμε 2 γεματες μέρες ασουαν(Abu simbel) μετά έχουμε κανονίσει τουρ με αμάξι Aswan-kom ombo-edfu και μας αφήνει Luxor.Δυο γεμάτες μέρες Luxor κοιλάδα βασιλέων Karnak temple κλπ κλπ και μετά αεροπορικώς για Cairo 31/12.Αλλαγή χρόνου εκεί στις πυραμίδες ελπίζω να έχουν κάποιο event με βεγγαλικά κλπ.3 Γεμάτες μέρες Cairo και επιστροφή Ελλάδα 4/1 ξημερώματα.Τα έχουμε κλείσει όλα μόνοι μας ακόμα και τουρ με ιδιώτες εκεί.Ελπιζω να πάνε όλα καλά και να περάσουμε τέλεια 🥳
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Αγαπητοί φίλοι,
θα ταξιδέψουμε σε λίγες μέρες Κάιρο και Σινά. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικές λεπτομέρειες για όποιον γνωρίζει...

Με κάρτα revolut θα μπορούμε να πληρώνουμε; Γενικά χρησιμοποιούν κάρτες;

Επίσης, για τους πολύ γνώστες της περιοχής, θα μείνουμε στο ξενοδοχείο Grand Nile και για το πρώτο βράδυ δεν έχουμε κλείσει τίποτα. Υπάρχει κάποιο μέρος εκεί κοντά που θα μπορούσαμε να πάμε με τα πόδια για φαγητό κλπ με κράτηση; ή κάποια άλλη πρόταση; (συγκεκριμένα εκείνο το βραδυ το πρακτορείο προτείνει προαιρετικά 2ωρη κρουαζιέρα σε ποταμόπλοιο στο Νείλο με φαγητό με 40 ευρω το άτομο, αλλά νομίζω πως είναι πολλά τα χρήματα...). Σκεφτόμουν λοιπόν μήπως κάνουμε κάτι οικονομικότερο και ουσιαστικά καλύτερο...
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Αγαπητοί φίλοι,
θα ταξιδέψουμε σε λίγες μέρες Κάιρο και Σινά. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικές λεπτομέρειες για όποιον γνωρίζει...

Με κάρτα revolut θα μπορούμε να πληρώνουμε; Γενικά χρησιμοποιούν κάρτες;

Επίσης, για τους πολύ γνώστες της περιοχής, θα μείνουμε στο ξενοδοχείο Grand Nile και για το πρώτο βράδυ δεν έχουμε κλείσει τίποτα. Υπάρχει κάποιο μέρος εκεί κοντά που θα μπορούσαμε να πάμε με τα πόδια για φαγητό κλπ με κράτηση; ή κάποια άλλη πρόταση; (συγκεκριμένα εκείνο το βραδυ το πρακτορείο προτείνει προαιρετικά 2ωρη κρουαζιέρα σε ποταμόπλοιο στο Νείλο με φαγητό με 40 ευρω το άτομο, αλλά νομίζω πως είναι πολλά τα χρήματα...). Σκεφτόμουν λοιπόν μήπως κάνουμε κάτι οικονομικότερο και ουσιαστικά καλύτερο...
Το 2021 που είχα πάει, η revolut δούλεψε τέλεια και στις συναλλάγες, και για να βγάλω χρήματα απο ΑΤΜ χωρίς κρατήσεις, και στην καλύτερη ισοτημία
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,
Για τις πυραμίδες της Γκίζας προτείνετε κάποια οργανωμένη ξεναγηση από Κάϊρο?
Η μπορώ να πάω και μόνος μου με ένα uber μεχρι εκεί και να περιπλανηθώ μόνος μου κόβοντας εισιτήριο εκεί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom