Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

alma

Member
Μηνύματα
3.835
Likes
15.682
Θεωρώ τη Βαρκελώνη το πιο overrated ταξιδιωτικό προορισμό.
Δεν είναι άσχημη σα πόλη απλά από το πολύ τουρισμό έχει γίνει αδιάφορη και κουραστική.
Προσωπικα από την Ισπανία θα έβαζα στη πρώτη πεντάδα
1 Seville
2 San Sebastian
3 Madrid
4 Bilbao
5 Santiago/ Valencia/ Salamanca
Αν κ μ αρεσει η Βαρκελώνη συμφωνώ πως δεν ανήκει στις τοπ πόλεις της Ισπανίας. Η Σεβίλλη πολύ πιο πάνω,όπως κ κάποιες μικρές π.χ.Σεγκόβια.Κ χωρίς το χαμό της Βαρκελώνης.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
1.764
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πρόσφατα έκανα ένα ταξίδι στη νοτιοανατολική Τουρκία, στα σύνορα με Συρία και Ιράκ, στο λεγόμενο τουρκικό Κουρδιστάν.

Παρακολουθούσα το ταξίδι σου στο Κουρδιστάν και θορυβήθηκα προς στιγμήν όταν διάβασα εκείνες τις μέρες για ένα δυστύχημα με μια Ελληνίδα που επισκεπτόταν αρχαιολογικούς χώρους στην Τουρκία – πριν διαβάσω τις λεπτομέρειες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.757
Likes
12.010
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παρακολουθούσα το ταξίδι σου στο Κουρδιστάν και θορυβήθηκα προς στιγμήν όταν διάβασα εκείνες τις μέρες για ένα δυστύχημα με μια Ελληνίδα που επισκεπτόταν αρχαιολογικούς χώρους στην Τουρκία – πριν διαβάσω τις λεπτομέρειες.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όλα καλά πήγαν για εμάς, δεν έχει υποπέσει καν στην αντίληψή μου το περιστατικό που λες. Εύχομαι να είναι καλά η γυναίκα.
 

elendim7576

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Η καλύτερη εμπειρία Άμστερνταμ Μάιο-Ιούνιο. Με normal θερμοκρασίες και βόλτες αμέτρητες και τοπία μέσα στην πόλη. Τρομερή ενέργεια...
Απογοήτευση:Βαρκελώνη όχι γιατί δεν είναι όμορφη αλλά δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω...σαν την Ελλάδα στα πολύ καλύτερα της
Ενημέρωση:Πλέον από τις καλύτερες εμπειρίες είναι και το Κάιρο ( οκ μην πέσετε να με φάτε...) Μαγικό, διαφορετικό, δύσκολο,ονειρικό και άλλους τόσους προσδιορισμους που δεν μπορώ να βρω .Η ανατολή στα καλύτερά της για εμένα...
 

inspiring

Member
Μηνύματα
101
Likes
164
Για μένα η Μαλτα αποτέλεσε έκπληξη, ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου!
Όσον αφορά την Πολωνία, πραγματικά δεν δεν μπορούσα να αποφασίσω ποιες πόλεις είναι οι καλύτερες και έτσι κάναμε ένα πολύ ενδιαφέρον τουρ.
Τόσο η Κρακοβια όσο και η Βαρσοβία είναι υπέροχες η καθεμία με τη δική της ομορφιά και αξίζουν επίσκεψής και οι δύο.
Το Γκντανσκ και το Βρότσλαβ όμως ήταν οι εκπλήξεις του ταξιδιού και θα το μετανιωνα αν τις είχα παραλείψει...
Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για τη Βαρκελώνη αν την επισκεφτώ Μάρτιο για να αποφύγω ζέστη και πολυκοσμία, θα είναι καλά ή βρέχει συχνά και θα απογοητευθώ?
Ημουν μεσα Μαιου εκει και ειχε και βροχη μια μερα και αρκετη ψυχρα πρωι και βραδυ,( χωρις ζεστη χοντρη ζακετα παγωνες. )
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ρθει η ώρα που θα θάψω μια βελγική πόλη αλλά να που. Ο λόγος για την Liège. Πέρα του ότι είναι ανύπαρκτη και δεν έχει κάτι αξιόλογο να δεις, είναι και κακάσχημη. Πρέπει να τράβηξα κάνα 2 φωτογραφίες κι αυτές με μισή καρδιά. Κοιτούσα τον χάρτη για να επιβεβαιώσω ότι βρίσκομαι στο Βέλγιο που έχω μέχρι στιγμής ψηλά. Με έκανε να αναρωτιέμαι αν οι βελγικες πόλεις που έχω δει είναι η εξαίρεση τελικά και όχι ο κανόνας.

Δεν θα σταματούσα ούτε για απλή στάση.
 
Last edited:

John Davilla

Member
Μηνύματα
57
Likes
500
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στις ευχάριστες εκπλήξεις θα βάλω:

Βασιλεία, πολύ όμορφη πόλη, αξίζει να την επισκεφθεί κανείς για 1-2 μέρες. Και ο λόγος που τη βάζω είναι γιατί όλοι μιλάνε για Βέρνη ή Ζυρίχη και νομίζω δεν δίνεται η πρέπουσα σημασία στην πόλη.

Μπρνο, άλλη μία παρόμοια περίπτωση. Μιλάμε για μια γραφική πόλη, με όμορφα κτίρια, μεγάλες πλατείες, λόφο με κάστρο και γενικά ένα μικρό διαμάντι.

Ζάγκρεμπ, το περίμενα πολύ χειρότερο. Ίσως βοήθησε ότι πήγα Χριστούγεννα και ήταν όμορφη ατμόσφαιρα, αλλά αξίζει την προσοχή.

Σόφια, δεν περίμενα να το έλεγα πριν πάω εκεί. Δεν μου θύμισε σχεδόν καθόλου για βαλκανική πρωτεύουσα. Οι άνθρωποι έχουν πάει την πόλη μπροστά, προσεγμένη, καθαρή και όλα συγκεντρωμένα και τακτοποιημένα στο κέντρο.

Στις δυσάρεστες εκπλήξεις θα βάλω:

Σμύρνη, απογοητεύτηκα με την πόλη και πώς την έχουν οι γείτονες σε σύγκριση και με αυτά που ακούμε από παππούδες για το πώς ήταν. Πιστεύω ότι αν ήταν ελληνική θα ξεπερνούσε τη Θεσσαλονίκη.

Σκόπια, μια φορά που πήγα και μάλλον δε θα ξαναπάω. Έχει ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά δεν με κέρδισε σαν πόλη.
 

Georgie

Member
Μηνύματα
23
Likes
124
Μετά από το τελευταίο ταξίδι να προσθέσω ότι με κέρδισε η A Coruna και τη βάζω μέσα στη πρώτη δεκάδα από τις Ισπανικές πόλεις.
Δε το περίμενα.
Πέρα ότι είναι όμορφη με προσεγμένο παραλιακό μέτωπο που σε ορισμένα σημεία μου θύμισε τη La Concha του San Sebastian
Είναι η πιο εύκολη πόλη να βρεις αξιόλογες επιλογές για φαγητό.
Το καλό φαίνεται και είναι παντού και γύρω σου, χωρίς να το ψάχνεις σε reviews από google!
Επίσης εξαιρετικά τίμια,.Value for money χωρίς εκπτώσεις στη ποιότητα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Υποθέτω ότι θα υπάρχουν διαφωνίες αν κρίνω από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ για μία κλασσική μονοήμερη από Μαδρίτη. Αναφέρομαι στην Ávila. Αχρωμη, άοσμη, αδιάφορη για μένα. Μετάνιωσα που πήγα και μετάνιωσα ακόμα πιο πολύ που έβαλα διανυκτέρευση. Δεν ήξερα ότι έχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 23:00...

Δεν αξίζει ούτε για μονοήμερη για τα δικά μου κριτήρια, το Τολέδο είναι κλάσεις ανώτερο και η Μέτρια Segovia είναι επίσης καλύτερη περίπτωση.

Another one bites the dust.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.835
Likes
15.682
Αναφέρομαι στην Ávila. Αχρωμη, άοσμη, αδιάφορη για μένα. Μετάνιωσα που πήγα και μετάνιωσα ακόμα πιο πολύ που έβαλα διανυκτέρευση. Δεν ήξερα ότι έχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 23:00...
Γιατί έχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 23:00;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.596
Likes
8.835
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γιατί έχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 23:00;
Νομίζω βγαίνει ο μπαμπούλας εκείνη την ώρα. Πάντως στους δρόμους δεν υπήρχε ψυχή και τα πάντα ήταν κλειστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.736
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom