Απόδραση - Φραγκοκάστελλο

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μιάμισι ώρα δρόμος απο τα Χανιά,μετά τις Βρύσες αποκορώνου που βρίσκονται σχεδόν πανω στην εθνική για ρέθυμνο,ανεβαίνω αργά τα σκληροτράχηλα βουνά,περνώντας με την σειρά τα χωριά Ασκύφου όπου και το ομώνυμο οροπέδιο,την Ιμπρο με το επίσης ομώνυμο φαράγγι ,και μετά φτάνοντας στο ψηλότερο μέρος αρχίζω την κατάβαση πρός Φραγκοκάστελλο της επαρχίας Σφακίων!


:: ::
Η ανάσα κόβεται απο την γαλάζια θέα.Το Λιβυκό πέλαγο απλώνεται μπροστά στα μάτια,και στο βάθος διακρίνω το νησί Γαύδο.
::
αρχίζω να κατεβαίνω τον φιδίσιο δρόμο χαραγμένον στα βουνά.το τοπίο ολόγυμνο τριγύρω ..κρανίου τόπος.το γαλάζιο, μοναδικό κόσμημα πλουτίζει την εικόνα...παράξενη εικόνα,σεληνιακή...
Η εμφάνιση των Δροσουλιτών που λέει ο μύθος..καβάλα στα άλογα,μοιάζει να γίνεται αληθινή,και θα το διαπιστώσετε μόλις σουρουπώνει...
αυτός εδώ ο τόπος ειναι για μοναχικές ψυχές.δεν έχει τζερτζελέδες και τουριστικομάγαζα..δυό τρεις ταβέρνες.. εδώ κάθεσαι μοναχός σου,να κάνεις απολογισμούς,περισυλλογή να συγκεντρωθείς,να πονέσεις να κλάψεις,και να κάνεις ευχές στα αστέρια...
:: ::
Μιά βουτιά στα κρυστάλλινα νερά με το βαθύ μπλέ θα ξεπλύνει κούραση,και ιδρώτα.Γίνεσαι ένας βρεγμένος άγγελος!!
::

Για αυτό είναι μοναδικό ακόμα το φραγκοκάστελλο...σε λίγο δεν ξέρω....η απειλή πλησιάζει!!!
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Mπραβο Ρενατα πολυ ωραια εκδρομη και κοντινη απο την πολη των Χανιων.
Φωτογραφιες θα δουμε? :photographer:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Έχω χρόνια να πάω. μου έχουν πει όμως ότι ένας από τους λόγους που οι Δροσουλίτες χάθηκαν (τις έχουν δει γνωστοί μου) είναι επειδή οικοπεδοποιήθηκε η πλαγιά στην οποία εμφανίζονταν. άρα τα πράγματα πρέπει να ήταν πολύ πιο ερημικά παλαιότερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το Φραγκοκάστελλο κτίστηκε από τους Ενετούς το 1371-74, για να επιβάλλει την τάξη στην περιοχή των Σφακίων, αλλά και να προστατέψει την περιοχή από τις επιθέσεις των πειρατών. Οι Ενετοί λοιπόν το ονόμασαν κάστρο του Αγ. Νικήτα, αλλά οι ντόπιοι που ένιωθαν καταπίεση από αυτό το αποκαλούσαν Φραγκοκάστελλο (όλοι οι καθολικοί άλλωστε ήταν "Φράγκοι").

Το σημανικότερο ρόλο της ιστορίας του το κάστρο τον διαδραμάτισε 400 και πλεον χρόνια αργότερα. Εδώ συνελλήφθη από τους Τούρκους το 1771 ο Δασκαλογιάννης, αρχηγός της πρώτης Κρητικής επανάστασης. Σχεδόν εξήντα χρόνια μετά, στις 17 Μαϊου 1828, έγινε εδώ μια μάχη, όπου οι Τούρκοι πολιόρκησαν το κάστρο που είχαν καταλάβει οι επαναστατημένοι σφακιανοί, που προσπαθούσαν να μεταλαμπαδεύσουν στην Κρήτη την Ελληνική επανάσταση. Η μάχη κατέληξε σε ολική σφαγή των αμυνομένων, και στο θρύλο των Δροσουλιτών.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
το προηγουμενο σαββατο εκανα σταση στο Φραγκοκαστελο καθως επεστρεφα απο την αγια ρουμελη.
ρενατα πολυ καλη η αφηγηση αλλα νομιζω οτι εχει αρχισει λιγο η καταπατηση απο τους τουριστες,γι'αυτο ομως δεν φταινε αυτοι αλλα εμεις που τους αφηνουμε.
καταπληκτικο το καστρο!αλλα γιατι πρεπει να ειναι τοσο αφημενο στην τυχη του....
ειχε τοσα πολλα αυτοκινητα τριγυρω του που χαλουσαν την τοσο καταπληκτικη εικονα!προσπαθησα απεγνωσμενα να μην τα τραβηξω φωτογραφια αλλα.....ασκοπο......
στα χανια η αρχαιολογια μας εχει αλλαξει τα φωτα με το που θα βρει κατι -και μερικες φορες καλα κανει- εκει δεν υπαρχει κανεις αρμοδιος???

στο φραγκοκαστελο περασε την μιση ζωη της η μανα μου,εκει εκανα της πρωτες μου διακοπες σαν παιδι στο πατρικο της γιαγιας μου και ειναι ενας τοπος ,οπως και ολοκληρη η επαρχια σφακιων, που αγαπω παρα πολυ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
evaki και ποιά γωνιά δεν έχει καταπατηθεί απο τους τουρίστες...στο λιμάνι των χανίων θα ξανακατεβώ τον οκτώβριο...τώρα η φανή κινδυνεύει...
παντού τα ίδια...όμως αυτός ο τόπος άν τον απομονώσεις στην ψυχή σου,σου δίνει αυτό το κάτι ...πως να το κάνομε..έχει την αγριάδα,τα ανεμοδαρμένα βράχια,το μπλε της θάλασσας,τους αέρηδες που νιώθεις ελευθερία,το απόκοσμο και συνάμα το τρυφερό!!
τυχερή που μεγάλωσες εκεί!
η απανταχόθεν ελληνική αρχαιολογία γενικώς ξύνεται!!!:cool:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
evaki και ποιά γωνιά δεν έχει καταπατηθεί απο τους τουρίστες...στο λιμάνι των χανίων θα ξανακατεβώ τον οκτώβριο...τώρα η φανή κινδυνεύει...
παντού τα ίδια...όμως αυτός ο τόπος άν τον απομονώσεις στην ψυχή σου,σου δίνει αυτό το κάτι ...πως να το κάνομε..έχει την αγριάδα,τα ανεμοδαρμένα βράχια,το μπλε της θάλασσας,τους αέρηδες που νιώθεις ελευθερία,το απόκοσμο και συνάμα το τρυφερό!!
τυχερή που μεγάλωσες εκεί!
η απανταχόθεν ελληνική αρχαιολογία γενικώς ξύνεται!!!:cool:
εκει ειναι ακομα το σπιτι μας,λιγο ερηπιο αλλα κατι μπορουμε να κανουμε οποτε μολις γυρισεις απο τους κιτρινιαριδες σου δινω τα κλειδια να πας να μεινεις οσο θες!!!
οσο για το λιμανι......εγω δεν τολμω να βγω εξω απο το σπιτι μου με τοση κινηση!
αντε να περασει ο 15 αυγουστος......
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα το Φραγκοκάστελλο, και άξιζε η 1.5 περίπου ώρα οδήγησης που χρειάστηκε για να το επισκεφτώ από τα Χανιά, μέσα από δύσκολους και δύσβατους (κάπως) δρόμους.

Πολύ ωραίο και καλοδιατηρημένο, ενώ μπροστά ακριβώς κάναμε στάση για μπάνιο και καφέ σε μία πολύ ωραία παραλία.

Οι Δροσουλίτες εμφανίζονται (όπως λένε) το μήνα Μάιο και μάλιστα τις πρώτες πρωινές ώρες της ημέρας.

Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη για κάποιον που θα επισκεφτεί το νομό Χανίων :clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
εκει ειναι ακομα το σπιτι μας,λιγο ερηπιο αλλα κατι μπορουμε να κανουμε οποτε μολις γυρισεις απο τους κιτρινιαριδες σου δινω τα κλειδια να πας να μεινεις οσο θες!!!
οσο για το λιμανι......εγω δεν τολμω να βγω εξω απο το σπιτι μου με τοση κινηση!
αντε να περασει ο 15 αυγουστος......
Ευα. Τον Οκτώβρη θα γίνει η επόμενη συνάντηση στο σπίτι της γιαγιάς σου για Β.Q.
και Φθινοπωρινό μπανάκι!!!!!!!!

Κι' εγώ που πριν 4 χρόνια που πέρασα με μια διανυκτέρευση από εκεί απογοητεύτηκα με την άναρχη αξιοποίηση του μέρους από τους ντόπιους, και τους πέρασα στον Χανιώτικο τύπο.
Οι ταβέρνες έπρεπε να είναι στην άλλη πλευρά του δρόμου, κι όχι να δείχνουν προς τον κεντρικό δρόμο την πίσω τους πλευρά γεμάτη με άδεια κιβώτια, μπουκάλια, βαρέλια, και άλλα αντικείμενα για τα σκουπίδια, θέαμα προς κάθε επισκέπτη.
Αυτή η κατασκευή δίπλα στο κάστρο ταβέρνα; ξενοδοχείο; μπαρ; είναι τόσο αταίριαστη με Σφακιανό τοπίο, και μόνο στον παραλιακή της Γλυφάδας ταιριάζει.
Αν εξαιρέσουμε το χώρο του Κάστρου η πρόσβαση προς στη παραλία ήταν προβληματική, γινόταν ανάμεσα από τις αυλές κάποιων rent room ή κατοικιών, ο μεγαλύτερος χώρος ήταν περιφραγμένος.
Συμφωνώ βέβαια ότι η ευρύτερη περιοχή μοναδική και η θάλασσα η πιο ρηχή της Κρήτης!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom