Απόδραση από Πάτρα αρχές Σεπτέμβρη χωρίς αυτοκίνητο

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,
σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου ένα 2/3μερο αρχές Σεπτέμβρη από Πάτρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να μετακινηθούμε με αυτοκίνητο αλλά ούτε και να νοικιάσουμε. Έχω διαβάσει τα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ χωρίς αυτοκίνητο αλλά αναφέρονται σε περιοχές που είναι προσβάσιμες από Αθήνα. Σκεφτόμουνα για Παξούς καθώς για 2-3 μέρες θα βόλευε χωρίς αυτοκίνητο αλλά οι συγκοινωνίες είναι αρκετά χάλια, θέλεις 8 ώρες στην καλύτερη.
Έχει κανείς υπόψιν του κάποιο άλλο μέρος σχετικά κοντά στην Πάτρα που θα βόλευε?Έψαχνα και για Μεσσηνία αλλά αν καταλαβαίνω καλά και στα εκεί μέρη χρειάζεται αυτοκίνητο.Ευχαριστώ
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλημέρα σε όλους,
σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου ένα 2/3μερο αρχές Σεπτέμβρη από Πάτρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να μετακινηθούμε με αυτοκίνητο αλλά ούτε και να νοικιάσουμε. Έχω διαβάσει τα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ χωρίς αυτοκίνητο αλλά αναφέρονται σε περιοχές που είναι προσβάσιμες από Αθήνα. Σκεφτόμουνα για Παξούς καθώς για 2-3 μέρες θα βόλευε χωρίς αυτοκίνητο αλλά οι συγκοινωνίες είναι αρκετά χάλια, θέλεις 8 ώρες στην καλύτερη.
Έχει κανείς υπόψιν του κάποιο άλλο μέρος σχετικά κοντά στην Πάτρα που θα βόλευε?Έψαχνα και για Μεσσηνία αλλά αν καταλαβαίνω καλά και στα εκεί μέρη χρειάζεται αυτοκίνητο.Ευχαριστώ
Να υποθέσω ότι για να σκέφτεστε Παξούς έχετε φάει με το κουτάλι την Κεφαλονιά και την Ιθάκη; Είναι κοντά, έχει καράβι και είναι πιθανόν να έχει και Κτελ (στην Κεφαλονιά τουλάχιστον) για τις μετακινήσεις σας εκεί. Το Ναύπλιο είναι πανέμορφο και πηγαίνει το ΚΤΕΛ, επίσης.
 

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
καλησπέρα thanks για την απάντηση, Ιθάκη ναι έχω πάει αρκετές φορές και δε θα ήθελα να ξαναπάω (παρόλο που είναι τέλεια).
Κεφαλλονιά μου έχουν πει ότι είναι τεράστια και θα χρειαστώ σίγουρα αυτοκίνητο, διάβαζα και για τις παραλίες και βλέπω ότι είναι αρκετά μεγάλες οι αποστάσεις.
Τώρα για Ναύπλιο όντως το σκεφτόμαστε γτ γνωρίζω ότι είναι όμορφα και έχω ακούσει τα καλύτερα, ( βέβαια θέλαμε να το επισκεφτούμε άλλη εποχή πιο φθινόπωρο αλλά οκ). Από παραλίες στο ναύπλιο δε ξέρω τι παίζει, είδα ότι έχει 2 παραλίες πολύ κοντά , αν και η μία μάλλον δεν ξέρω κατά πόσο είναι καθαρή.thanks
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κεφαλλονιά μου έχουν πει ότι είναι τεράστια και θα χρειαστώ σίγουρα αυτοκίνητο, διάβαζα και για τις παραλίες και βλέπω ότι είναι αρκετά μεγάλες οι αποστάσεις.
καλα στα ειπαν αλλα για 2-3 μερες δεν χρειαζεται ΙΧ. μενετε κεντρο πρωτευουσα οπου εχει αστικο για μερικες απο τις καλυτερες παραλιες κ τη νυχτερινη ζωη κ παιρνετε κ ΚΤΕΛ αν εχετε χρονο για παραεξω.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
καλα στα ειπαν αλλα για 2-3 μερες δεν χρειαζεται ΙΧ. μενετε κεντρο πρωτευουσα οπου εχει αστικο για μερικες απο τις καλυτερες παραλιες κ τη νυχτερινη ζωη κ παιρνετε κ ΚΤΕΛ αν εχετε χρονο για παραεξω.
Θα συμφωνήσω!Μπορείτε να φύγετε και από Κυλλήνη (θα έχει Κτελ από Πάτρα ως εκεί υποθέτω) για να βγείτε και κατευθείαν Αργοστόλι...που είναι πιο μεγάλο από το λιμάνι της Σάμης. Όσο για το Ναύπλιο, δεν νομίζω ότι έχω κολυμπήσει κάπου όμορφα εκεί κοντά, όντως...
 

alreadygone

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ναι είναι μία λύση η Κεφαλλονιά αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε θα ήθελα να πάω για 2-3 μέρες και να χρειάζομαι συνεχώς λεωφορεία, βασικά ακριβώς αυτό ήθελα να αποφύγω, θέλαμε απλά να πάμε κάπου και να λιώσουμε σε μία όμορφη παραλία, για αυτό και σκεφτόμασταν τους παξούς.
Για Ζάκυνθο τι γνώμη έχετε? Γνωρίζετε μήπως αν μπορούμε να μετακινούμαστε στις εκεί παραλίες με καραβάκι? Προς Καλαμάτα, Γύθειο, Μεθώνη έχει πάει κάποιος ?Γνωρίζει κάποιος μήπως τις εκεί αποστάσεις?
Ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παίρνεις το πλοίο για Κέρκυρα. Κλείνεις σ' ένα απ' τα ξενοδοχεία της Γλυφάδας που έχει μια απ' τις ωραιότερες παραλίες του νησιού. Η πόλη της Κέρκυρας είναι κοντά για απογευματινές βόλτες και φαγητό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παίρνεις το πλοίο για Κέρκυρα. Κλείνεις σ' ένα απ' τα ξενοδοχεία της Γλυφάδας που έχει μια απ' τις ωραιότερες παραλίες του νησιού. Η πόλη της Κέρκυρας είναι κοντά για απογευματινές βόλτες και φαγητό.
καλη ιδεα αλλα οχι για το χρονικο διαστημα που θελει. δεν εχει καθε μερα πλοιο, ειναι χρονοβορο το ταξιδι και αφιξη μεταμεσονυχτια αρα ξεχνας Γλυφαδα το 1ο βραδυ απο τα 2/3 που θελει.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ναι είναι μία λύση η Κεφαλλονιά αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε θα ήθελα να πάω για 2-3 μέρες και να χρειάζομαι συνεχώς λεωφορεία, βασικά ακριβώς αυτό ήθελα να αποφύγω, θέλαμε απλά να πάμε κάπου και να λιώσουμε σε μία όμορφη παραλία, για αυτό και σκεφτόμασταν τους παξούς.
Για Ζάκυνθο τι γνώμη έχετε? Γνωρίζετε μήπως αν μπορούμε να μετακινούμαστε στις εκεί παραλίες με καραβάκι? Προς Καλαμάτα, Γύθειο, Μεθώνη έχει πάει κάποιος ?Γνωρίζει κάποιος μήπως τις εκεί αποστάσεις?
Ευχαριστώ
Η Ζάκυνθος είναι το μόνο νησί της Ελλάδας για το οποίο δεν τρελαίνομαι...Λογικά, θα έχει καραβάκια και τον Σεπτέμβρη.Γενικά, ανέφερα το Κτελ (στην Κεφαλονιά π.χ.) με τη λογική του να δείτε και κάποια παραλία έξω από την πρωτεύουσα..(υποθέτοντας ότι σαν μεγάλο νησί θα έχει συχνά ΚΤΕΛ) Το να πας Ζάκυνθο ή Κεφαλονιά ή Καλαμάτα και να μην μετακινηθείς καθόλου είναι το ίδιο με το να μείνεις στην Πάτρα για μένα..(εννοώ ότι οι παραλίες αυτες δεν έχουν κάτι να προσφέρουν από ομορφιά) Άσε που το λεωφορείο για Καλαμάτα κάνει γύρω στις 5 ώρες με στάσεις σε ΟΛΑ τα χωριά της Δυτ.Πελοπ/σου!Φαντάσου να πας και Γύθειο ή Μεθώνη!Λατρεύω Μεθώνη (και όλη τη Μεσσηνία!!Μπορώ να προτείνω χίλια μέρη εκεί γύρω να πας αλλά με όχημα...από συγκοινωνίες δεν ξέρω) Αν είστε του ελεύθερου camping πηγαίνετε Ελαία (μετά τη Ζαχάρω, πριν την Κυπαρισσία). Ή πηγαίνετε Κυπαρισσία. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά έχει παραλία, δωμάτια, μαγαζιά παραλιακά.. Τίποτα από όλα αυτά δεν συγκρίνεται με τους Παξούς... Το ιδανικό είναι να παλέψετε να βρείτε μια μέρα ακόμη και να πάτε ως εκεί!!Και πάλι , βέβαια, το λιμάνι δεν έχει ωραία παραλία... :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.114
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom