Λίβανος Απόδραση τριημέρου στο Λίβανο του 2023

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Πόση ώρα χρειάστηκε να περάσετε τον έλεγχο διαβατηρίων παραλαβή αποσκευών, από την στιγμή της άφιξης με την αιγαίου στο αεροδρόμιο;
Και πόση ώρα να φτάσετε στο ξενοδοχείο;
Επίσης στην επιστροφή πόση ώρα πιο μπροστά πρέπει να είσαι εκεί;
Ευχαριστώ.
Από την προσγείωση μέχρι έλεγχος διαβατήριων και αποσκευές 45’.
Η απόσταση μέχρι το κέντρο της πόλης απο αεροδρόμιο 17’ ( χρησιμοποιήσαμε taxi από την booking αλλά της επόμενες μέρες το Uber ήταν πολύ καλό)
Επιστροφή έλεγχος διαβατηρίων πάνω από 2 ώρες!
όλα αυτα γύρω στις 3 τα ξημερώματα
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Όταν πήγα εγώ ήταν περίπου 3 ώρες η αναμονή στον έλεγχο των διαβατηρίων κατά την άφιξη, περίπου στις 10.00 π.μ.. Στην επιστροφή όλα πολύ γρήγορα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Από την προσγείωση μέχρι έλεγχος διαβατήριων και αποσκευές 45’.
Η απόσταση μέχρι το κέντρο της πόλης απο αεροδρόμιο 17’ ( χρησιμοποιήσαμε taxi από την booking αλλά της επόμενες μέρες το Uber ήταν πολύ καλό)
Επιστροφή έλεγχος διαβατηρίων πάνω από 2 ώρες!
όλα αυτα γύρω στις 3 τα ξημερώματα
Ευχαριστώ πολύ.

Όταν πήγα εγώ ήταν περίπου 3 ώρες η αναμονή στον έλεγχο των διαβατηρίων κατά την άφιξη, περίπου στις 10.00 π.μ.. Στην επιστροφή όλα πολύ γρήγορα.
Η αιγαίου προσγειώνετε στις δυο τα ξημερώματα. Υποτίθεται λιγότερες αφίξεις. Βλέπω βέβαια πως το αεροδρόμιο είναι ιδιαίτερα "ζωντανό" και τη νύχτα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μόνο το δικό μας αεροπλάνο ήταν στην ουρά των αφίξεων. Απλά το λάθος ήταν ότι δεν έτρεξα να μπω μπροστά και έτσι κατέληξα να περιμένω σχεδόν όλο το υπόλοιπο αεροπλάνο μπροστά μου. Και οι υπάλληλοι στον έλεγχο ήταν μεν αρκετοί αλλά δεν έκαναν καμία προσπάθεια να βιαστούν για να μην περιμένουν όρθιοι τόσοι επιβάτες στην ουρά. Συμπεριφορά μάλλον αναμενόμενη για δημόσιους υπαλλήλους στο Λίβανο των οποίων ο μισθός, πληρωτέος σε τοπικό νόμισμα, οριακά επαρκεί για δυο τυρόπιττες (σήμερα, διότι με τον πληθωρισμό που έχουν, αύριο ίσως να επαρκεί μόνο για μία).
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Μόνο το δικό μας αεροπλάνο ήταν στην ουρά των αφίξεων. Απλά το λάθος ήταν ότι δεν έτρεξα να μπω μπροστά και έτσι κατέληξα να περιμένω σχεδόν όλο το υπόλοιπο αεροπλάνο μπροστά μου. Και οι υπάλληλοι στον έλεγχο ήταν μεν αρκετοί αλλά δεν έκαναν καμία προσπάθεια να βιαστούν για να μην περιμένουν όρθιοι τόσοι επιβάτες στην ουρά. Συμπεριφορά μάλλον αναμενόμενη για δημόσιους υπαλλήλους στο Λίβανο των οποίων ο μισθός, πληρωτέος σε τοπικό νόμισμα, οριακά επαρκεί για δυο τυρόπιττες (σήμερα, διότι με τον πληθωρισμό που έχουν, αύριο ίσως να επαρκεί μόνο για μία).
Ακριβώς έτσι. Αν δεν προλάβεις να μπεις μπροστά θα περιμένεις αρκετά παρόλο που είναι βράδυ η πτήση. Το αεροδρόμιο το βράδυ έχει αρκετές πτήσεις που προσγειώνονται Ευρώπη για να συνεχίσουν από εκεί και ο έλεγχος διαβατηρίων αρκετά αυστηρός, Οπότε στην επιστροφή καλό θα ήταν να πάτε λίγο νωρίτερα. Έχοντας το τελευταίο καιρό αρκετούς φίλους Λιβανέζους (τυχαιο συμβάν) που ταξιδεύουν αρκετά για σκοπούς Δουλειάς καταλαβαίνω γιατί η πτήση μας ήταν γεμάτη Γενάρη μήνα. Για πληθωρισμό πραγματικά… τραγικη η κατάσταση. Αναμένω να ακούσω πως σας φάνηκε η Βυρηττός γιατί εγώ είμαι ενθουσιασμένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom