Αυστρία Ουγγαρία Από Βιέννη προς Βουδαπέστη και τούμπαλιν

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Καλησπέρα! Θα ταξιδέψω στη Βουδαπέστη 27/02 με 03/03. Λέω να πάω και μία μέρα στη Βιέννη -το ξέρω πως θα μου πείτε πως είναι πολύ λίγο αλλά για διάφορους λόγους αυτη είναι η επιλογή μου-.
Μπορείτε να μου δώσετε links/πληροφορίες για μεταφορά από και προς τη Βιέννη; Είτε με τραίνο είτε με λεωφορείο. Επίσης αν ξέρετε κάποια φοιτητική έκπτωση θα με βοηθούσατε!

Δεν θα είχα θέμα αν πήγαινα με τραίνο (για πιο φθηνά?) και γυρνούσα με λεωφορείο ώστε να πετύχω το πιο βραδυνό δρομολόγιο!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Είναι σκότωμα το ταξίδι που θες να κανείς (κοντα στις 5 ώρες με το λεωφορειο)
Θα σου πρότεινα εκδρομές στις δίπλα πολεις (Eger, Vac ή Visegrad)
Άμμα θες Βιέννη, κοιτα εδώ: https://www.studentagency.eu/en/
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Είναι σκότωμα το ταξίδι που θες να κανείς (κοντα στις 5 ώρες με το λεωφορειο)
Θα σου πρότεινα εκδρομές στις δίπλα πολεις (Eger, Vac ή Visegrad)
Άμμα θες Βιέννη, κοιτα εδώ: https://www.studentagency.eu/en/
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Με τραίνο αν δε κάνω λάθος είναι τρεις ώρες; Προτεραιότητα μου είναι να κάτσω περισσότερη ώρα στη Βιέννη και ας χρειαστεί μετά να είμαι στο λεωφορείο για 5 ώρες. Παρ΄όλα αυτά
1)Στο site που παραθέτεις το τελευταίο δρομολόγιο είναι λίγο πριν τις 6
2)Όταν επιλέγω τραίνα συνεχίζει να μου βγάζει αποτελέσματα για λεωφορεία!
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Εν τέλει κατέληξα στις εξής επιλογές:
Για το ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ - ΒΙΕΝΝΗ: Τραίνο μέσω του GoEuro.
Φεύγει 08.40 από Keleti Βουδαπέστης που είναι σχετικά κοντά στο κέντρο της. Διαδρομή 2ω. & 40λ. - φτάνει στο Wien HBF που και αυτό είναι επίσης κοντά στο κέντρο της Βιέννης.

Για το ΒΙΕΝΝΗ - ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ:
Λεωφορείο της Orangeways. Ξεκινάει 23.00 από Franz-Josefs-Kai 27 που είναι δίπλα στο κέντρο της Βιέννης ΑΛΛΑ σε αφήνει στις 03.00 στο Nepliget που είναι 10' με αυτοκίνητο (ΤAXI δηλαδή) από το διαμέρισμα μας.

Οπότε ρωτάω, υπάρχει βραδινή ταρίφα στη Βουδαπέστη; Και αν ναι με τι διαφορά;
Διαβάζοντας στο forum βρήκα τη Citytaxi και τη Fotaxi με τηλέφωνα. Αν τους καλέσω, θα στείλουν TAXI? Ή μήπως βρω και στο σταθμό χωρίς να χρειαστεί να καλέσω;

HELP!!! :icon_redface:
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Thanasis U2, με κίνδυνο να με μαλώσεις, αν έχεις επισκεφθεί μέρη γύρω απ τη Βουδαπέστη και θεωρείς πως αξίζουν μια επίσκεψη, θα χαρώ να τα μάθω. (Θα ψάξω τις πόλεις που αναφέρεις παραπάνω αλλά αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να μάθω, θα χαρώ να το διαβάσω!)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ανάλογα πότε θα πας, δλδ ο καιρός

Όσο για το τραίνο προς Βιένη, ψάξε εδώ: https://www.mavcsoport.hu/en
Και δεν πάμε με Orangeways. Είναι ότι χειρότερο μπορεί να υπάρχει
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μάρτιο και θα είμαστε με αυτοκίνητο.
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Τελικά κλείσαμε μία διανυκτέρευση airbnb στη Βιέννη (με πρόσκληση και έπτωση -30€) στα 46€ και θα φύγουμε την επόμενη μέρα το πρωί με τραίνο!
 

Leoloucas

Member
Μηνύματα
7
Likes
17
Παιδια γεια σας συγχαρητήρια για τις άμεσες απαντήσεις. Οπως ο φιλος Panos κι εγω θελω να κανω το ιδιο πραγμα δηλαδη απο Βουδαπεστη να παω αυθημερόν την Βιεννη (ξερω ειναι λιγο σκότωμα :)...) βρίσκω απο τη mav http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/x/ji με 32 ευρώ με επιστροφη και θα έχω διαθέσιμες μέχρι 8 ωρες στην Βιεννη. Το έχει κανει κανεις? Γνωρίζεται την ποιότητα των τρένων - διαδρομής?
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Παιδια γεια σας συγχαρητήρια για τις άμεσες απαντήσεις. Οπως ο φιλος Panos κι εγω θελω να κανω το ιδιο πραγμα δηλαδη απο Βουδαπεστη να παω αυθημερόν την Βιεννη (ξερω ειναι λιγο σκότωμα :)...) βρίσκω απο τη mav http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/x/ji με 32 ευρώ με επιστροφη και θα έχω διαθέσιμες μέχρι 8 ωρες στην Βιεννη. Το έχει κανει κανεις? Γνωρίζεται την ποιότητα των τρένων - διαδρομής?
Μια χαρά είναι τα τραίνα.Πάντως αν βρεις δρομολόγιο με Railjet της Αυστριακής σιδηροδρομικής εταιρείας ΟΒΒ προτίμησέ το.Είναι τραινάρα.Αλλά και τα Ουγγρικά καλά είναι και ασφαλή.Δεν έχω πάει Βιέννη-Βουδαπέστη,αλλά έχω ταξιδέψει εντός Ουγγαρίας και εντός Αυστρίας με τα τραίνα αυτών των εταιρειών (και σε λιγότερο από ένα μήνα θα κάνω το Βιέννη-Μόναχο με Railjet της ΟΒΒ)
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Ευχαριστώ πολύ! Μία κρίσιμη ερώτηση τώρα! Αν κλείσω τα εισιτήρια του τραίνου/μουσείων/δραστηριοτήτων κλπ στις 21/22 Φεβρουαρίου λέτε να είναι αργά; Πετάμε 27 Φεβρουαρίου για Βουδαπέστη και Βιέννη θα πάμε στη 1. Δυστυχώς είμαι πολύ πιεσμένος μέχρι 21/22 του μηνός όμως και δεν προλαβαίνω να βγάλω ένα πρόγραμμα για να ξέρω τι ακριβώς θα κάνουμε και πότε. Λέτε να μη βρω θέση για κάπου ή να χάσω κάποια σημαντική έκπτωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom