Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Υπάρχει. Απλά είναι εποχική. Από τέλος μαρτη,ΣΚ,γιορτές. Ξανακοίταξα μέσα Μαρτη.
https://www.bolognawelcome.com/home...o-servizio-navetta-dalla-stazione-di-bologna/
Αλήθεια υπάρχει τέτοια γραμμή ? Ρώτησα φίλο στην Φλωρεντία πριν απαντήσω γιατί ούτε εγώ ήξερα και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοια γραμμή ..
 

human1

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Με το λεωφορείο η διαδρομή κοστίζει από 5ευρώ με διάρκεια ταξιδιού 1ώρα και 30', με τρένο είναι αρκετά ακριβότερα από 29ευρώ (0h34') και με πιο αργό τρένο από 9,45ευρώ (1h45').
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
, με τρένο είναι αρκετά ακριβότερα από 29ευρώ (0h34')
Πολλά λες. Η super economy της FS είναι στα 14,90 κ της Italo στα 15,90. Με τα γρηγορα παντα. Λιγο προγραμματισμό θέλει. Απείρως προτιμότερο από το λεωφορειο που αν πέσει σε κίνηση..
 

Adrianakm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Αποφάσισα να γράψω την εμπειρία μου στο travelstories για να βοηθήσω και άλλα ζευγάρια που θέλουν ο γάμος τους να είναι ενναλακτικός και να πραγματοποιηθεί στο εξωτερικό . Όταν ξεκίνησα με τον άντρα μου τις συζητήσεις για το πώς θα γίνει ο γάμος μας και οι δύο συμφωνήσαμε ότι δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε τα πρωτόκολλα , αντιθέτως θέλαμε αυτό το γεγονός να αντιπροσωπεύει εμάς . Λατρεύουμε τα ταξίδια και η αγαπημένη μας χώρα είναι η Ιταλία (έχουμε επισκεφθεί την Ρώμη και την Βενετία) , όποτε η ιδέα ήρθε αμέσως …………….. παντρευόμαστε εκεί . Είχαμε καταλήξει ότι ο ιδανικό μήνας ήταν ο Μάιος , όποτε μέσω της σελίδας της Ryanair έψαχνα για τον συγκεκριμένο μηνά τις πτήσεις . Για Ιταλία , είχε πτήση προς Μπολόνια και οι μέρες ήταν πολύ βολικές. Στη συνέχεια στην αναζήτηση του google έψαξα για ορθόδοξες εκκλησίες στην Ιταλία , και μου εμφάνισε πρώτα τη σελίδα αυτή http://www.ortodossia.it/w/index.ph...t=blog&id=30&Itemid=188&lang=el&limitstart=20 . Από τις πόλεις που έχουν ορθόδοξη εκκλησία διαλέξαμε την Φλωρεντία , γιατί πρώτον είναι κοντά στη Μπολόνια και δεύτερον είχαμε ακούσει ότι είναι πολύ όμορφη πόλη . Έστειλα email στην εκκλησιά και σε μερικές μέρες ο Πάτερ Νικόλαος μας είχε απαντήσει . Στην απάντησή του , έγραφε αναλυτικά τα δικαιολογητικά που χρειαζόμασταν τα όποια θα του στέλναμε μέσω email . Ανακουφιστήκαμε πολύ διότι τα έγγραφα που μας ζητούσε , είναι ακριβώς τα ίδια που χρειάζονται για να πραγματοποιήσεις θρησκευτικό γάμο στην Ελλάδα . Κλείσαμε λοιπόν την ημερομηνία γάμου, και καταλήξαμε στα άτομα που θα έρθουν μαζί μας, σύνολο 11 άτομα . Τα αεροπορικά εισιτήρια μαζί με την χειραποσκευή ήταν 60 ευρώ το άτομο . Στη συνέχεια μέσω της Booking τακτοποιήσαμε και την διαμονή μας , το επόμενο βήμα λοιπόν ήταν η εύρεση φωτογράφου . Αυτή η διαδικασία ήταν πολύ χρονοβόρα , διότι όλοι μου έστελναν πακέτα φωτογράφισης γάμου , τα όποια ήταν ακριβά . Τελικά ήρθε η απάντηση που περίμενα, https://www.albertosarrantonio.com/ . O Alberto ήταν ο μόνος που με ρώτησε πόσα χρήματα μπορώ να διαθέσω και φτιάξαμε μαζί ένα πακέτο . Όλη η συμπεριφορά του ήταν εξαιρετική , μου έδωσε συμβουλές για την Πόλη , και μου πρότεινε και εστιατόρια για να φάμε μετά το γάμο . Αφού τακτοποίησα και αυτό , έκανα κράτηση μεσω tripadvisor στο εστιατόριο που πήγαμε . Η μόνη εκκρεμότητα που μου είχε μείνει ήταν τα λουλούδια , κανόνισα με ένα ανθοπωλείο να μου φτιάξει μια ανθοδέσμη ( την όποια είχα μαζί μου στο αεροδρόμιο και μεσα στην πτήση ) και μπομπονιέρες . Ρύζι απαγορεύεται να ρίξεις μέσα στην εκκλησιά και έξω στο δρόμο , το απαγορεύεσαι ο Δήμαρχος της Φλωρεντίας . Στέφανα και δισκοπότηρα τα πήραν οι κουμπάροι μας . tips για την Φλωρεντία , οπωσδήποτε να βγάλετε ηλεκτρονικά την Firenze card πριν πατε, εμέις δεν το κάναμε και δεν μπορούσαμε να μπούμε πουθενά σε κανένα μουσείο ούτε αξιοθέατο , οι ουρές ήταν ατελείωτες . Η καλύτερη περιοχή για να μείνεις είναι από την αλλή μεριά του ποταμού , όχι εκεί που βρίσκεται το Duomo . Έχει οικονομικά μαγαζιά και ντόπιους . Το φαγητό είναι πολύ καλό σε σχέση με την Ρώμη και την Βενετία , στην Φλωρεντία γνωρίσαμε καλά την αυθεντική Ιταλία . Το καλύτερο καφέ τον δοκιμάσαμε στην piazza Santo spirito , και πολύ καλό φαγητο δοκιμάσαμε στο istorante Il Guscio. Σε σχέση με τα έξοδα που έχει ένας γάμος στην Ελλάδα , ήταν πιο οικονομικά στην Ιταλία . Αυτό που πληρώνεις extra είναι 200 ευρω , τα έξοδα για να εκδοθεί η άδεια γάμου στην Ιταλία . Τα λεφτά αυτά σύν αυτά που δίνεις στην εκκλησία τα δώσαμε στον παππά με το τέλος της τελετής . Νυφικό χτένισμά και μακιγιάζ τα έκανα μόνη μου, φυσικά για τις κοπέλες που θέλουν κατί πιο επαγγελματικό μπορούν να συνεννοηθούν με το ξενοδοχείο που θα κάνουν κράτηση να τους κλείσει κομμώτρια και αισθητικό .
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Ουαου! Καλή φάση! Κ εγώ όσον αφορά γάμο είμαι κάπως απόμακρος με όλα αυτά και λέω στους δικούς μ ότι μπορεί να έχω παντρευτεί σε κάνα άλλο μέρος της γης όταν θα είμαι ταξίδι και να γυρίσω παντρεμένος κ καλά... Κ η μάνα μου νευριάζει :D αυτό που έκανες μ αρέσει πολύ για να δεδομένα του.. Συνηθισμενου(... .)
 

MGD

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα! Ενδιαφερόμαστε και εμείς να κάνουμε το γάμο μας στην Ιταλία. Αρχικά (πριν κάνω εγγραφή ως μέλος στο Travelstories) μίλησα στο τηλέφωνο με τον αρχιμανδρίτη του Μιλάνου και μου είπε πως δε γίνεται να μας παντρέψει επειδή δεν είμαστε κάτοικοι Ιταλίας και ότι δεν μας γνωρίζει (δεν έχει προσωπική σχέση μαζί μας ως ιερέας ανέφερε). Επίσης, τόνισε ότι πρέπει να προηγηθεί πολιτικός γάμος και ύστερα ο θρησκευτικός. Αυτό ισχύει;
 

Adrianakm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπέρα! Ενδιαφερόμαστε και εμείς να κάνουμε το γάμο μας στην Ιταλία. Αρχικά (πριν κάνω εγγραφή ως μέλος στο Travelstories) μίλησα στο τηλέφωνο με τον αρχιμανδρίτη του Μιλάνου και μου είπε πως δε γίνεται να μας παντρέψει επειδή δεν είμαστε κάτοικοι Ιταλίας και ότι δεν μας γνωρίζει (δεν έχει προσωπική σχέση μαζί μας ως ιερέας ανέφερε). Επίσης, τόνισε ότι πρέπει να προηγηθεί πολιτικός γάμος και ύστερα ο θρησκευτικός. Αυτό ισχύει;
Καλησπέρα και συγνώμη που αργησα να απαντήσω , όχι δεν ισχύει ο πολιτικός .Εμείς παντρευτηκαμε για πρωτη φορά στη Φλωρεντία !! Ο Πάτερ στο πρωτο του email μας έγραψε τα δικαιολογητικά τα οποία ηταν ταυτότητες δικές μας και των κουμπαρων , πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης , πιστοποιητικό αγαμίας απο την ενορία μας και αναγγελία στην εφημερίδα .Του τα στείλαμε επίσης με email και έβγαλε την άδεια γάμου απο την μητρόπολη εκεί . Μας είχε αναφέρει οτι ήθελε μια μερα πριν να Μας γνωρίσει και να μας μιλήσει αλλά λόγω του οτι φτάσαμε αργά δεν πρόλαβαμε .Αφού γυρισαμε μετα απο 20 μέρες μας έστειλε το πιστοποιητικό γάμου και έπρεπε να το δηλώσουμε στο ειδικό ληξιαρχείο .Εγώ θα σου πρότεινα να επικοινωνισεις κατευθείαν με την εκκλησία που θέλεις να γίνει το μυστήριο !!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μας είχε αναφέρει οτι ήθελε μια μερα πριν να Μας γνωρίσει και να μας μιλήσει αλλά λόγω του οτι φτάσαμε αργά δεν πρόλαβαμε
ωραιος ο Πατερ...εκανε πνευματικη προετοιμασια με emails. τι να ξερουν οι κουτοφραγκοι στη χωρα που ζει που η προετοιμασια διαρκει μηνες 6+ κανονικα...
παραδειγμα προς αποφυγη.
 

ntinapat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και συγνώμη που αργησα να απαντήσω , όχι δεν ισχύει ο πολιτικός .Εμείς παντρευτηκαμε για πρωτη φορά στη Φλωρεντία !! Ο Πάτερ στο πρωτο του email μας έγραψε τα δικαιολογητικά τα οποία ηταν ταυτότητες δικές μας και των κουμπαρων , πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης , πιστοποιητικό αγαμίας απο την ενορία μας και αναγγελία στην εφημερίδα .Του τα στείλαμε επίσης με email και έβγαλε την άδεια γάμου απο την μητρόπολη εκεί . Μας είχε αναφέρει οτι ήθελε μια μερα πριν να Μας γνωρίσει και να μας μιλήσει αλλά λόγω του οτι φτάσαμε αργά δεν πρόλαβαμε .Αφού γυρισαμε μετα απο 20 μέρες μας έστειλε το πιστοποιητικό γάμου και έπρεπε να το δηλώσουμε στο ειδικό ληξιαρχείο .Εγώ θα σου πρότεινα να επικοινωνισεις κατευθείαν με την εκκλησία που θέλεις να γίνει το μυστήριο !!!
Όταν ο γάμος γίνεται στο εξωτερικό, έχει κανονικά αναγνώριση στην Ελλάδα;
 

Efitsit

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα Ανδριάνα!! Ενδιαφέρομαι και εγώ να παντρευτώ στην Φλωρεντία το 2021 Γιατί και εγώ με τον μέλλον άντρα μου λατρεύουμε την Ιταλία.. θα μπορούσες να μου πεις που φαγατε μετά τον γάμο και αν είχες κανονίσει κάτι για αλλο στολισμό;
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Αρχάριος όσο αφορά τα ταξίδια θα ήθελα την βοήθεια σας.
8-11 Νοεμβρίου έχω κλείσει με τη γυναικά μου ταξίδι για Μπολόνια - Φλωρεντία. Βασικός προορισμός είναι η Φλωρεντία αλλά μιας και έχει απευθείας πτήση η Aegean προς Μπολόνια θα κάτσουμε και μια μέρα εκεί.
Φτάνουμε Μπολόνια στις 8/11 στις 09:35. Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάμε από το αεροδρόμιο της Μπολόνιας στο σιδηροδρομικό σταθμό προκείμενου να μεταβούμε στην Φλωρεντία.
Επίσης πρέπει να κλείσω ηλεκτρονικά τα εισιτήρια του τρένου για Μπολόνια - Φλωρεντία με δεδομένο ότι φτάνουμε 09:35; Δηλαδή να υπολογίσω ένα 2 ωρο μετά την άφιξη μας στην Μπολόνια;
Θα μείνουμε Φλωρεντία 8-9 /11 και στις 10/11 θα διανυκτερεύσουμε Μπολόνια προκειμένου στις 11/11 το πρωί να φύγουμε με το αεροπλάνο.
Οποιαδήποτε συμβουλή -προτροπή- πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και σίγουρα χρήσιμη για έμενα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Αρχάριος όσο αφορά τα ταξίδια θα ήθελα την βοήθεια σας.
8-11 Νοεμβρίου έχω κλείσει με τη γυναικά μου ταξίδι για Μπολόνια - Φλωρεντία. Βασικός προορισμός είναι η Φλωρεντία αλλά μιας και έχει απευθείας πτήση η Aegean προς Μπολόνια θα κάτσουμε και μια μέρα εκεί.
Φτάνουμε Μπολόνια στις 8/11 στις 09:35. Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάμε από το αεροδρόμιο της Μπολόνιας στο σιδηροδρομικό σταθμό προκείμενου να μεταβούμε στην Φλωρεντία.
Επίσης πρέπει να κλείσω ηλεκτρονικά τα εισιτήρια του τρένου για Μπολόνια - Φλωρεντία με δεδομένο ότι φτάνουμε 09:35; Δηλαδή να υπολογίσω ένα 2 ωρο μετά την άφιξη μας στην Μπολόνια;
Θα μείνουμε Φλωρεντία 8-9 /11 και στις 10/11 θα διανυκτερεύσουμε Μπολόνια προκειμένου στις 11/11 το πρωί να φύγουμε με το αεροπλάνο.
Οποιαδήποτε συμβουλή -προτροπή- πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και σίγουρα χρήσιμη για έμενα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλώς ήρθες!
Στο πρόσφατο ταξίδι μου χρησιμοποίησα το Aerobus. Είναι ακριβώς έξω από την έξοδο, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από τα μηχανήματα εντός κι εκτός του αεροδρομίου, στοχίζει 6 € (αν θυμάμαι καλά) και αφήνει στον Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό (Bologna Centrale). Έχει δρομολόγια ανά 20λεπτο.
https://www.bologna-airport.it/en/p...o-and-from-the-airport/?idC=62443&idC_L=62493

Σχετικά με τα εισιτήρια του τρένου, κλείνοντας νωρίτερα σίγουρα θα βρείτε πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Για μένα 2 ώρες είναι απαραίτητες, ώστε να μην αγχωθείτε. Διαβάζοντας το νήμα προς τα πίσω θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
Καλή προετοιμασία!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom