Πολωνία Σερβία Από την Κόρινθο έως την Κρακοβία

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Ήταν ένα road trip 4800χιλιομέτρων και 11 διανυκτερεύσεων.
Δεν υπήρξε κανένα απρόοπτο κατά την διάρκεια του ταξιδιού.Στο παρακάτω βίντεο θα έχετε μια εικόνα από τις περιοχές που διασχίσαμε.
Οι διανυκτερεύσεις έγιναν με την εξής σειρά μία διανυκτέρευση Νόβισαντ τρεις διανυκτερεύσεις Βουδαπέστη τρεις διανυκτερεύσεις Κρακοβία τρεις διανυκτερεύσεις Μπρατισλάβα μία διανυκτέρευση Τιμισοάρα (ευχάριστη έκπληξη) μία διανυκτέρευση Σόφια επιστροφή στην Κόρινθο. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού επισκεφθήκαμε το στρατόπεδο συγκεντρώσεις Άουσβιτς το Μπρούνο και την Βιέννη.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Ναι η αλήθεια είναι αυτή Chrisvek.. θέλω να αφηγηθώ αυτό το πολύ όμορφο ταξίδι αλλά ο ελευθερος μου χρόνος δεν το επιτρέπει....
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Ήταν ένα road trip 4800χιλιομέτρων και 11 διανυκτερεύσεων.
Δεν υπήρξε κανένα απρόοπτο κατά την διάρκεια του ταξιδιού.Στο παρακάτω βίντεο θα έχετε μια εικόνα από τις περιοχές που διασχίσαμε.
Οι διανυκτερεύσεις έγιναν με την εξής σειρά μία διανυκτέρευση Νόβισαντ τρεις διανυκτερεύσεις Βουδαπέστη τρεις διανυκτερεύσεις Κρακοβία τρεις διανυκτερεύσεις Μπρατισλάβα μία διανυκτέρευση Τιμισοάρα (ευχάριστη έκπληξη) μία διανυκτέρευση Σόφια επιστροφή στην Κόρινθο. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού επισκεφθήκαμε το στρατόπεδο συγκεντρώσεις Άουσβιτς το Μπρούνο και την Βιέννη.
Ξεκινήσαμε λίγο βιαστικά και αγχωμένα δεν είναι λίγο να ξεκινάς με δύο ώρες καθυστέρηση ένα απαιτητικό πρόγραμμα με στόχο το Novi Sad στην βόρεια Σερβία.Λαθος προγραμματισμός στο ξυπνητήρι....
Καταβροχθίσαμε τα χιλιόμετρα στην εθνική οδό και βρεθήκαμε σχετικά γρήγορα στο τέλος μιας απέραντης ουράς αυτοκινήτων και με το λαμπάκι της αποθήκης καυσίμων αναμενο,στον τελωνειακό σταθμό Ευζώνων.Ακομα μία ώρα καθυστέρηση.....
Φουλάρουμε φθηνό πετρέλαιο και διασχίζουμε την χώρα των Σκοπίων με τούς πολύ καλούς και καινούργιους δρόμους στο πι και φι.
Επόμενη ταλαιπωρία το συνοριακό πέρασμα Σκοπίων-Σερβιας.... ευτυχώς είχαμε προμηθευτεί τα απαραίτητα"εφόδια" ξηροί καρποί, σοκολάτα, νερό, καλή διάθεση και όλα καλά.Λιγο έξω από το Βελιγράδι κάνουμε έναν δεύτερο ανεφοδιασμό με πετρέλαιο... χαλαρώνουμε και λίγο πριν τις 20:00 βρισκόμαστε μέσα στο Novi Sad και μια ανάσα από το σπίτι που έχουμε κλείσει Μετά από το κυνήγι του χαμένου θησαυρού και με την βοήθεια μιας ολόκληρης γειτονιάς Σέρβων που δεν είχαν ακούσει καν την αγγλική γλώσσα βρίσκουμε (η γλώσσα του σώματος είναι αλάθητη)το κλειδί και είμαστε πλέον μέσα σε ένα πολύ μοντέρνο και πεντακάθαρο διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης με τιμή 35 ευρώ ανά διανυκτέρευση για τετράκλινο δωμάτιο... οικογένειας γαρ....
Αναζωογονειτικό ντουζ και βουρ στον πατσά που λένε και στα μέρη μου.
 

skagio

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σε αυτά τα ταξίδια οι επιβάτες απολαμβάνουν την διαδρομή, ο οδηγός όμως? Πότε πήγατε? Καλοκαίρι φαίνεται ή φθινόπωρο?
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Σε αυτά τα ταξίδια οι επιβάτες απολαμβάνουν την διαδρομή, ο οδηγός όμως? Πότε πήγατε? Καλοκαίρι φαίνεται ή φθινόπωρο?
Έχω αντίθετη άποψη ...με όλο τον σεβασμό.
Ο οδηγός δεν χάνει λεπτό από την συναρπαστική αυτή διαδρομή σε αντίθεση με τους επιβάτες που η χαλάρωση της στιγμής θα τους στείλει στην αγκαλιά του Μορφέα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πίστεψε με....
Πήγαμε 15 Αυγούστου και όπως έγραψα και παραπάνω κάναμε μία διανυκτέρευση Νόβι Σαντ , Σερβία.Τρεις Βουδαπέστη, Ουγγαρία.Τρεις Κρακοβία Πολωνία.Τρεις Μπρατισλάβα, Σλοβακία.Μία διανυκτέρευση Τιμισοάρα Ρουμανία και τελευταία Σόφια Βουλγαρία.
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Ναι η αλήθεια είναι αυτή Chrisvek.. θέλω να αφηγηθώ αυτό το πολύ όμορφο ταξίδι αλλά ο ελευθερος μου χρόνος δεν το επιτρέπει....
Ίσως αντί μουσικής ένα μικρό "σπικάζ"; Εγώ, αν μπορώ να βοηθήσω καπου λόγω αντικειμένου (ηχολήπτης) θα χαρώ.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Ίσως αντί μουσικής ένα μικρό "σπικάζ"; Εγώ, αν μπορώ να βοηθήσω καπου λόγω αντικειμένου (ηχολήπτης) θα χαρώ.
Για το βιντεάκι προφανώς ο λόγος...
Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι ... ναι θα ήταν μία καλή λύση που θα έκανε την παρακολούθηση του ποιό ευχάριστη.Ειναι πέμπτο κατά σειρά βίντεο που ανεβάζω στο κανάλι μου(YouTube) και η ιδέα έχει αρχίσει να ωριμάζει.Θα χρειαστώ ένα μικρόφωνο ένα καλό πρόγραμμα επεξεργασίας και μία καλή κάμερα.Αυτη την στιγμή ότι γίνεται είναι αποτέλεσμα των δυνατοτήτων ενός κινητού. Ευχαριστω πάντως για την διάθεση σου να βοηθήσεις.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Το Νόβι Σαντ είναι μία πολύ ζωντανή πόλη και αυτό το εισπράττεις από την πρώτη στιγμή που θα περπατήσεις στους πεζόδρομους της πόλης. Κόσμος παντού με διάθεση να διασκεδάσει εμπορικά μαγαζιά ανοιχτά ο καιρός σήμερα θαυμάσιος και εμείς απολαμβάνουμε τις λίγες ώρες πού θα κάτσουμε σε αυτήν την ίσως ποιό όμορφη πολη της Σερβίας. Θα δειπνήσουμε σε ένα ιταλικό εστιατόριο . Η ποιότητα και η ποσότητα των πιάτων πολύ πάνω από τον μέσο όρο και οι τιμές σε πολύ πολύ λογικα επίπεδα.
Η κούραση έχει αρχίσει να διαφαίνεται στους κόλπους της ομάδας. Επιστροφή στο διαμέρισμα για να απολαύσουμε τον ύπνο μας. Η μέρα ήταν όμορφα κουραστική...
Πρωινό ξύπνημα και γρήγορα έχουμε κατέβει στο ιστορικό κέντρο της πόλης σε αναζήτηση πρωινού.
Καφές και σφολιατοειδή έχουν την τιμητική τους επισκεπτόμαστε την κλειστή αγορά της πόλης χαζεύοντας τις πραμάτιες των μικροπωλητών και συνεχίζουμε με σκοπό να δούμε το σημείο όπου ο Δούναβης περνά μέσα από την πόλη.Ενα καταπράσινο πάρκο που προσφέρει στον τοπικό πληθυσμό στιγμές χαλάρωσης είναι ότι πρέπει για μία μικρή στάση.Ο Δουναβης στο τέλος του πάρκου μεγαλοπρεπής και η θεα στο φρούριο της πόλης εντυπωσιακή.
Επιστρέφουμε στο κέντρο της πόλης για περιπλάνηση χαζεύουμε τα ιδιαίτερου κάλλους κτίρια ,τον καθεδρικό ναό και με την ευκαιρία ένας από την παρέα ρίχνει και ένα κούρεμα σε ένα ομολογουμένως πολύ προχωρημένο μπαρμπέρικο.Η ώρα είναι περίπου 14:00 και πρέπει να αποχαιρετήσουμε το Novi Sad.Εχουμε απομακρυνθεί από το σημείο που είναι παρκαρισμένο το αυτοκίνητο και με την βοήθεια ενός ταξιτζή που μας προτείνει να επισκεφθούμε την πλαζ της πόλης στον Δούναβη (Εντάξει σκέφτομαι έρχομαι από την Ελλάδα την χώρα με τις καλύτερες παραλίες στην περιοχή δεν θα τρέχω σε πλάζ στον καφετί Δούναβη.) επιστρέφουμε και επιβιβαζόμαστε στο αυτοκίνητο.Το Google maps μου δείχνει περίπου 2,5 ώρες μέχρι την Βουδαπέστη ...κούνια που μας κουνάγε.Δυωρη καθυστέρηση από τους Ούγγρους τελωνιακούς ατελείωτες ουρές και ενδελεχή ψάξιμο στο όποιο αυτοκίνητο απέπνεε Ανατολή, Τουρκία κλπ. Αργα το Απόγευμα φθάνουμε στην εβραϊκή συνοικία στο κέντρο της Βουδαπέστης είναι μια πολύβουη περιοχή που μας πήρε λίγες ώρες να το συνηθίσουμε.
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Για την Βουδαπέστη έχουν γραφτεί πολλά. Είναι το Παρίσι της ανατολικής Ευρώπης ο Δούναβης χαρίζει στην πόλη το υγρό στοιχείο του.Το κάστρο της εντυπωσιακό-επιβλητικο. Γράψαμε πολλά χιλιόμετρα την πρώτη μέρα στις παραμονή μας στην Βουδαπέστη στην κυριολεξία φάγαμε τις σόλες των παπουτσιών μας αξίζει μέχρι το τελευταίο χιλιόμετρο. Πέσαμε πάνω σε εκδηλώσεις πού πραγματοποιούνταν μέσα στο κάστρο μετά από ένα απολαυστικό γεύμα εντός το φεστιβάλ επισκεφθήκαμε και το φρούριο των ψαράδων ο κόσμος ήταν πολύς.... είχε πλέον νυχτώσει.Επιστροφή για ξεκούραση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom