Γενικά Ασία με περιορισμένο budget

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Μέσα από το forum κατακλύστηκα από τόσες πληροφορίες που μάλλον χάθηκα , αλλά ταυτόχρονα ενθουσιάστηκα και πλημμύρισα με συναισθήματα προσμονής . Μέσα Ιουλίου θα ήθελα να πάρω τα τέκνα τον γιο μου και την κόρη μου (20+ετών) και να πάμε οι τρείς μας διακοπές περίπου 15 ημέρες . Σκεφτήκαμε ότι μετά τους 48 βαθμούς υπό σκιά πέρυσι στην Τυνησία , έχουμε αντοχές. Η επιλογή μας είναι Ασία αλλά μια που θα επωμιστώ το συνολικό κόστος δεν θα ήθελα να ξεφύγω σε πάνω από 1500/ άτομο. Παρατηρώντας όμως τα οργανωμένα είδα φόρους αεροδρομίων 1000 ευρώ το άτομο που κάνει απαγορευτικό το όλο εγχείρημα. Θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη των έμπειρων φίλων του φόρουμ.
α. οργανωμένο ή ατομικό ?
β. Ινδονησία , Ταιλάνδη, Σιγκαπούρη , Ινδία ? (δεν έχουμε πάει σε κανένα από αυτούς τους προορισμούς)
γ. κάπου αλλού ?
 

Spark

Member
Μηνύματα
103
Likes
1.016
...δεν θα ήθελα να ξεφύγω σε πάνω από 1500/ άτομο. Παρατηρώντας όμως τα οργανωμένα είδα φόρους αεροδρομίων 1000 ευρώ το άτομο που κάνει απαγορευτικό το όλο εγχείρημα. Θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη των έμπειρων φίλων του φόρουμ.
α. οργανωμένο ή ατομικό ?
β. Ινδονησία , Ταιλάνδη, Σιγκαπούρη , Ινδία ? (δεν έχουμε πάει σε κανένα από αυτούς τους προορισμούς)
γ. κάπου αλλού ?
Γεια σου fani. Σου γράφω έχοντας κάνει αυτούς τους προορισμούς (εκτός από την Ινδονησία - θα πάω και στο Μπαλί ελπίζω σύντομα).
Με τα παιδιά σου καλό θα ήταν να πας οργανωμένο ταξίδι, διότι προορισμός όπως η ινδία μπορεί να είναι δύσκολο για να το κάνετε ατομικό.
Δεν ξέρω που είδες φόρους αεροδρομίων 1000ε το άτομο - με βεβαιότητα δεν είναι έτσι.
Είναι αλήθεια πως για Ασία οι φόροι είναι υψηλοί αλλά δεν ξεπερνούν τα 450ε το άτομο ανάλογα τον προορισμό.
Σου προτείνω την Ταϊλάνδη που έκανα πρόσφατα και είμαι ενθουσιασμένος, θέλω να ξαναπάω στο Πουκετ..
Η Σιγκαπούρη τέλεια αλλά ακριβή σε όλα, Ινδονησία θα πάω και ίσως μείνω εκεί αρκετά.
Τον προορισμό Ινδία δεν τον σχολιάζω και δεν τον προτείνω, εάν όμως θέλεις να πας εκεί μπορώ να σου δώσω συμβουλές (έμεινα εκεί 2 μήνες).

Προτείνω να πάτε οργανωμένο ταξίδι δίχως προβλήματα, θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για το γραφείο και τον συνοδό αλλά θα περάσετε καλά. Μετά εάν δεις ότι μπορείς να το κάνεις και μόνη σου πηγαίνεις ξανά στην Ασία. Σύγκρινε τιμές γραφείων..
Σου δίνω ένα λινκ να δεις : pyramistravel.gr/taxidia/mpali-0
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Γεια σου fani. Σου γράφω έχοντας κάνει αυτούς τους προορισμούς (εκτός από την Ινδονησία - θα πάω και στο Μπαλί ελπίζω σύντομα).
Με τα παιδιά σου καλό θα ήταν να πας οργανωμένο ταξίδι, διότι προορισμός όπως η ινδία μπορεί να είναι δύσκολο για να το κάνετε ατομικό.
Δεν ξέρω που είδες φόρους αεροδρομίων 1000ε το άτομο - με βεβαιότητα δεν είναι έτσι.
Είναι αλήθεια πως για Ασία οι φόροι είναι υψηλοί αλλά δεν ξεπερνούν τα 450ε το άτομο ανάλογα τον προορισμό.
Σου προτείνω την Ταϊλάνδη που έκανα πρόσφατα και είμαι ενθουσιασμένος, θέλω να ξαναπάω στο Πουκετ..
Η Σιγκαπούρη τέλεια αλλά ακριβή σε όλα, Ινδονησία θα πάω και ίσως μείνω εκεί αρκετά.
Τον προορισμό Ινδία δεν τον σχολιάζω και δεν τον προτείνω, εάν όμως θέλεις να πας εκεί μπορώ να σου δώσω συμβουλές (έμεινα εκεί 2 μήνες).

Προτείνω να πάτε οργανωμένο ταξίδι δίχως προβλήματα, θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για το γραφείο και τον συνοδό αλλά θα περάσετε καλά. Μετά εάν δεις ότι μπορείς να το κάνεις και μόνη σου πηγαίνεις ξανά στην Ασία. Σύγκρινε τιμές γραφείων..
Σου δίνω ένα λινκ να δεις : pyramistravel.gr/taxidia/mpali-0
ειχα δει αυτο
Μπανγκογκ Πουκετ Σιγκαπουρη 12 ημέρες 990 € και 840€ φόροι
Ταξίδι Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σιγκαπούρη | Απρίλιος - Ιούνιος 2024 | Versus Travel
 

Spark

Member
Μηνύματα
103
Likes
1.016
ειχα δει αυτο
Μπανγκογκ Πουκετ Σιγκαπουρη 12 ημέρες 990 € και 840€ φόροι
Ταξίδι Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σιγκαπούρη | Απρίλιος - Ιούνιος 2024 | Versus Travel
Α καλά το Versus ζητάει πολλά για να βγάλει τις διαφημίσεις σε τβ.
Ακόμα ένα οικονομικό ταξ γραφείο είναι αυτό : diontours.gr
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
363
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ειχα δει αυτο
Μπανγκογκ Πουκετ Σιγκαπουρη 12 ημέρες 990 € και 840€ φόροι
Ταξίδι Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σιγκαπούρη | Απρίλιος - Ιούνιος 2024 | Versus Travel
Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες του συγκεκριμένου ταξιδιού θα δεις ότι κατά το τριήμερο στην Μπανγκόκ η μόνη εκδρομή που περιλαμβάνεται στο πακέτο είναι η βασική μέσα στην πόλη σε Παλάτι και Βατ Φο. Ακόμα το τετραήμερο στο Πουκέτ δεν περιλαμβάνει καμία εκδρομή, ενώ επίσης η διαμονή είναι μόνο με πρωινό και χωρίς γεύμα (κάτι που δεν το συνηθίζει το versus στα μακρινά τουλάχιστον ταξίδια).
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες του συγκεκριμένου ταξιδιού θα δεις ότι κατά το τριήμερο στην Μπανγκόκ η μόνη εκδρομή που περιλαμβάνεται στο πακέτο είναι η βασική μέσα στην πόλη σε Παλάτι και Βατ Φο. Ακόμα το τετραήμερο στο Πουκέτ δεν περιλαμβάνει καμία εκδρομή, ενώ επίσης η διαμονή είναι μόνο με πρωινό και χωρίς γεύμα (κάτι που δεν το συνηθίζει το versus στα μακρινά τουλάχιστον ταξίδια).
σωστα μου φανηκε κι εμενα υπερτιμολογημενο.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
363
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
σωστα μου φανηκε κι εμενα υπερτιμολογημενο.
Δυστυχώς έτσι είναι τα οργανωμένα ταξίδια. Οι ανεβασμένες τιμές δεν ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο πρακτορείο. Ανέκαθεν τα ομαδικά ήταν πιο ακριβά, αφού επιβαρύνεσαι με τη διαμονή και τα εισιτήρια του/της αρχηγού, αλλά έχουν πια ξεφύγει πολύ! Το άσχημο είναι πως και στα ατομικά ταξίδια το κόστος των αεροπορικών τουλάχιστον εισιτηρίων γίνεται πολλές φορές απαγορευτικό.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
Εγώ είμαι της άποψης να πάτε μεμονωμένα, περιση τον Ιούλιο για 21 ημέρες στο Βιετνάμ 4μελης οικογένεια χαλάσαμε γύρω στα 7000€ με πάρα πολλές σπατάλες, απεριόριστα ψώνια (πήγαμε με 3 βαλίτσες και γυρίσαμε με 9 βαλίτσες). Το Βιετνάμ έχει πάρα πολλά τοπία, πολλές δραστηριότητες να κάνεις, καταπληκτικούς ανθρώπους και μεγάλη ιστορία. Εμπειρία ζωής, δεν θα το μετανιώσετε και θα περάσετε υπέροχα.
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Εγώ είμαι της άποψης να πάτε μεμονωμένα, περιση τον Ιούλιο για 21 ημέρες στο Βιετνάμ 4μελης οικογένεια χαλάσαμε γύρω στα 7000€ με πάρα πολλές σπατάλες, απεριόριστα ψώνια (πήγαμε με 3 βαλίτσες και γυρίσαμε με 9 βαλίτσες). Το Βιετνάμ έχει πάρα πολλά τοπία, πολλές δραστηριότητες να κάνεις, καταπληκτικούς ανθρώπους και μεγάλη ιστορία. Εμπειρία ζωής, δεν θα το μετανιώσετε και θα περάσετε υπέροχα.
το βρισκω πολυ καλη ιδεα. Και απο μετακινησεις πως τα καταφερατε ?
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
72
το βρισκω πολυ καλη ιδεα. Και απο μετακινησεις πως τα καταφερατε ?
Μετακινήσεις πολύ εύκολα, με τρένο και sleeping bus. Κυρίως με τρένο. Δωμάτια κλείναμε με booking 1 με δύο μέρες πριν πάμε στο κάθε μέρος. Εκδρομές έχεις δύο επιλογές, η μία είναι μέσο του ξενοδοχείου που θα μένεις κάθε φορά (δεν το προτείνω γιατί πάντα βγάζουν προμήθεια) και η δεύτερη είναι μέσο ταξιδιωτικού γραφείου του Βιετνάμ (είναι οικονομικό, έχει παραρτήματα σε όλο το Βιετνάμ και μπορείς να κλείσεις κάθε εκδρομή μέσω email άμεσα). Αν καταλήξετε για εκεί πολύ ευχαρίστως να σας κατατόπισω. Εμπειρία ζωής, περάσαμε καταπληκτικά.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για Ιουλιο θα προτεινα κ εγω Μπαλι για να βρεις καλο καιρο. Το Βιετναμ υπεροχο αλλα οχι για Ιουλιο.
Το Μπαλι ειναι πανεμορφο, τερμα εξωτικο, φθηνο κ ευκολο στην οργανωση. Αν δεν θες να προβληματιζεσαι με τις μετακινησεις σας με 30-35€ τη μερα θα εχετε ιδιωτικο οδηγο να σας πηγαινει οπου θελετε και να σας πει κ 2 πραγματα για το νησι. Αν εχετε 15 μερες μπορεις να το συνδυασεις ανετα με γειτονικα νησακια (nusa penida, gili κτλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom