Ιορδανία Βίζα για Ιορδανια

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλημέρα

πρόκειται να ταξιδέψω Αίγυπτο - Ιορδανία στο τέλος του μήνα. Για την βίζα της Αιγύπτου ξέρω ότι μπορώ να την βγάλω στο αεροδρόμιο του Καϊρου αλλά για την Ιορδανία έχω ελαφρώς μπερδευτεί. Θα περάσουμε στην Ιορδανία από την Άκαμπα. Οι υπόλοιποι στο γκρουπ έχουν βρεττανικά διαβατήρια και θα έχουν κανονίσει αναχώρηση με διαφορετική πτήση εμένα. Μάλλον δεν μπορώ να βγάλω ομαδική βίζα μαζί τους, μπορώ να βγάλω ατομική εκείνη την ώρα με κάποια επιπλέον χρέωση?

Ευχαριστώ
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Καλημέρα

πρόκειται να ταξιδέψω Αίγυπτο - Ιορδανία στο τέλος του μήνα. Για την βίζα της Αιγύπτου ξέρω ότι μπορώ να την βγάλω στο αεροδρόμιο του Καϊρου αλλά για την Ιορδανία έχω ελαφρώς μπερδευτεί. Θα περάσουμε στην Ιορδανία από την Άκαμπα. Οι υπόλοιποι στο γκρουπ έχουν βρεττανικά διαβατήρια και θα έχουν κανονίσει αναχώρηση με διαφορετική πτήση εμένα. Μάλλον δεν μπορώ να βγάλω ομαδική βίζα μαζί τους, μπορώ να βγάλω ατομική εκείνη την ώρα με κάποια επιπλέον χρέωση?

Ευχαριστώ
Βίζα για Ιορδανία βγάζεις απο το αεροδρόμιο ή από οποιοδήποτε σημείο εισόδου στην χώρα,κοστίζει 10 περιπου ευρό και βγαίνει πολύ γρήγορα .
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
ευχαριστώ πολύ, τα θέματα με την βίζα πάντα με αγχώνουν
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση που μπαινεις στην χωρα απο το λιμανι?(διαδρομη απο αιγυπτο για ιορδανια)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση που μπαινεις στην χωρα απο το λιμανι?(διαδρομη απο αιγυπτο για ιορδανια)
Αν μπεις/ βγεις απο Ακαμπα δεν πληρώνεις βίζα. Αν μπεις από Ακαμπα αλλά βγεις από άλλο σημείο της χώρας πληρώνεις βιζα εξόδου κατά την έξοδο (δεν ξέρω αν η σωστή ονομασία ειναι αυτή αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ)
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Αργεντινή
Αν μπεις από Ακαμπα τους λες ότι θα μείνεις στην περιοχή στα σύνορα ή στο σημείο εισόδου. Ότι δηλαδή θα μείνεις στην ASEZ. Μετά έχει ένα γραφειάκι κάπου στην Άκαμπα και πας τους λες οτι θες να πας μέσα στην χώρα και στη σφραγίζουνε δωρεάν. Αλλιώς συμφέρει η βίζα εξόδου που κερδίζεις κάτι λίγα. Κανονικά η Βίζα κοντά στα 20-25 ευρώ.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αν μπεις από Ακαμπα τους λες ότι θα μείνεις στην περιοχή στα σύνορα ή στο σημείο εισόδου. Ότι δηλαδή θα μείνεις στην ASEZ. Μετά έχει ένα γραφειάκι κάπου στην Άκαμπα και πας τους λες οτι θες να πας μέσα στην χώρα και στη σφραγίζουνε δωρεάν. Αλλιώς συμφέρει η βίζα εξόδου που κερδίζεις κάτι λίγα. Κανονικά η Βίζα κοντά στα 20-25 ευρώ.
πριν 2 χρόνια πάντως, μου σφράγισαν κατευθείαν το διαβατήριο χωρις να τους πω οτι θα μείνω στην Άκαμπα, δεν πήγα ποτέ σε γραφειάκι στην πόλη, έφυγα κατευθείαν εκτός ζώνης και στα σύνορα με Συρία πλήρωσα τη βίζα εξόδου..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom