Βαριές καμπάνες για όσους καπνίζουν σε αυτοκίνητο με παιδιά

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προφανώς αγαπητή μου δεν έχεις δει ούτε τον Καραμανλή με μαγιώ, ούτε τους τραπεζικούς λογαριασμούς στην Ελβετιά των πολιτικών μας, ούτε το δημόσιο έλλειμμα της Ελλάδος, αλλά ούτε καν την γκαρνταρόμπα της γραμματέας του ΚΚΕ.
Αν τα δεις, (με δική σου ευθύνη πάντα), όχι μόνο θα αλλάξεις γνώμη για το τι θεωρείς ως απεχθέστερη εικόνα, αλλά και θα βρεις πληθώρα ελαφρυντικών στα πάθη των απλών ανθρώπων , ενώ παράλληλα θα αναθεωρήσεις περί του πόσο κορόιδο και πόσες φορές μπορεί να πιαστεί ένα άτομο.
Ασε που θα σου δημιουργηθούν και σοβαρές αμφιβολίες για το αν και κατά πόσο είσαι απόγονος των Αρχαίων Ελλήνων....
:haha::haha::haha::haha::haha::haha: Με έκανες και γέλασα! Να΄σαι καλά!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αυτό ήταν το πρώτο δείγμα. Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει όταν βάλω τον Καραμανλή με μαγιώ, τραπεζικούς λογαριασμούς πολιτικών μας στην Ελβετία και ΚΥΡΙΩΣ τις υπηρεσίες νοσηλεύσεως στην χώρα μας. Τι λες? Τι θα προβληματίσει περισσότερο? Η ελεύθερη ατομική βούληση που επηρρεάζει έναν ή η συλλογική που επηρεάζει χιλιάδες και συνεχόμενα?

Καλές οι φωτό αλλά δεν εχουνα καμία απολύτως σχέση με την υγεία των παιδιών απο το τσιγάρο

ΥΓ1.καλη η Παπαρήγα η ''καλή ''
ΥΓ2. Σου αφιερώνω την φωτό

at0_gstatic_com_images_92d9867364da817e85271ba08e12317f._.jpg

αλλά και αυτή !!! η επιλογή ειναι δική σου .......;)

a3.bp.blogspot.com__cqjPy3CcFgA_Sqal1EJy_1I_AAAAAAAAOqU_HbpkB3i2X_k_s320__1_1__1.PNG
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δυστυχώς, κανείς ποτέ δεν έχει αποδείξει πως η μείωση των επιπέδων νικοτίνης αυξάνει τα επίπεδα υπευθυνότητας, νοιαξίματος κι αγάπης. Αυτά είτε τα έχεις, είτε δεν τα έχεις, και δεν επιβάλλονται με νόμους κι εγκυκλίους...
Έτσι είναι Ρόζα, συμφωνώ με όλα όσα λες.


Για μένα, ένα από τα απεχθέστερα θεάματα είναι η εικόνα μιας καπνίστριας σε ενδιαφέρουσα...
Επίσης απεχθέστατο είναι το θέαμα μητέρας που καπνίζει στο σπίτι (ή στο αμάξι ή στην ταβέρνα ή οπουδήποτε) δίπλα στο μόλις μηνών μωρό της, με όλα τα παράθυρα κλειστά. Όπως λες και πιο πάνω, τι πρόστιμο να επιβάλεις σε αυτή τη γυναίκα; Και τι θα καταλάβει;
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Ασε που θα σου δημιουργηθούν και σοβαρές αμφιβολίες για το αν και κατά πόσο είσαι απόγονος των Αρχαίων Ελλήνων....

Εγω αυτο το ζητημα το εχω λυσει. Καταγομαι απο εξωγηινους! :D
Χα την πατήσατε...
Οι Έλληνες καταγόμαστε από τους Έλ που ώς γνωστόν ήρθαν με αστροσκάφη (ερευνάται εάν επιτρεπόταν το κάπνισμα εντός) από τον πλανήτη Σείριο.

Λιακόπουλος "η Καταγωγή των Έλ" σελ. 22
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χα την πατήσατε...
Οι Έλληνες καταγόμαστε από τους Έλ που ώς γνωστόν ήρθαν με αστροσκάφη (ερευνάται εάν επιτρεπόταν το κάπνισμα εντός) από τον πλανήτη Σείριο.

Λιακόπουλος "η Καταγωγή των Έλ" σελ. 22
Εχω λογους να πιστευω οτι καταγομαι απο το Α του Κενταυρου. :D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Επειδή προφανώς και μάλλον δικαιολογημένα δεν ήμουν κατανοητή, ας θέσω με ΄'ενα πιο σαφή τρόπο, το γιατί δεν θεωρώ απεχθέστερη εικόνα της εγκύου που καπνίζει και προτιμώ να απονέμω το "βραβείο" στους πολιτικούς μας.

Πολύ απλά γιατί η έγκυος που καπνίζει είναι το αποτέλεσμα μιας πράξης ή -μια σειρά παραλλείψεων πράξεων- και όχι η αιτία. Την θεωρώ θύμα του κακού πλαισίου εκπαίδευσης και της ημιτελής ή κακής μάθησης που αναλώνεται μόνο στο τυπικό είδος μόρφωσης (1+2=3, β+α=βα) και δεν επεκτείνεται και σε άλλους τομείς ανατροφής και κοινωνικής συμπεριφοράς.

Για να γίνω πιο ξεκάθαρη θέτω το ερώτημα, η γυναίκα θα κάπνιζε εάν είχε δεχθεί απο παιδιώθεν σωστή ανατροφή και γνώση για τις βλαβερες
συνέπειες? Μάλλον όχι. Θα έπραττε κάτι τέτοιο αν απο το δημοτικό δεχόταν ενημέρωση πάνω στο θέμα, όπως ακριβώς διδάσκεται γεωγραφία ή αριθμητική? Επίσης όχι. Αν είχαν συμβεί αυτά, η μέλλουσα μητέρα έχωντας όπλο την γνώση και όχι την άγνοια πολύ απλά δεν θα κάπνιζε.

Αλλά βομβαρδιζόμενη απο παιδί μέσα απο το ίδιο το σπίτι με βιώματα ( γονείς καπνιζοντες που και αυτοί δεν είχαν το "προνόμιο" ενημέρωσης) , ή απο την τηλεόραση ή απο το σινεμά ή απο περιοδικά με μηνύματα λανθάνοντα ωραιοποίησης του καπνίσματος, το αποποινικοποιεί στην συνείδηση της και θεωρεί ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερης σημασίας. Γιατί? Γιατί στο σχολείο δεν της έχουν μάθει ούτε την κριτική σκέψη, ούτε την έχουν οπλίσει με γνώσεις ουσιαστικές και βασικές για να το απορρίψει.

Αρα η ρίζα είναι η μάθηση απο τα σχολεία, κάτι που προφανώς οι πολιτικοί μας και η πολιτική τους, αγνοούν σκανδαλωδώς επιδεικτικά, και όχι το θύμα-πολίτης που δεν του παρέχεται καμμιά εκπαίδευση ή πληροφόρηση και σωστή ενημερωση.

Και επειδή θεωρώ και πιστεύω ότι στο θέμα εκπαίδευση το σχολείο παίζει τρομερά σημαντικό ρόλο σε πολλά θέματα κοινωνικής συμπεριφορας, και ως γνωστό σε αυτόν το τομέα υπεύθυνοι δεν είναι οι γονείς -άμεσα τουλάχιστον- , αλλά οι αρμόδιοι υπουργοί, φορείς και εν γένει το κράτος, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ναι. Για εμένα οι έχωντες την ευθύνη είναι οι πολιτικοί και όχι ένα αθώο θύμα τους, που κανείς δεν φρόντισε να το ενημερώσει και να του κάνει γνωστές τις βλαβερές συνέπειες και έτσι πολύ λογικά όταν μεγαλώσει θα καταστεί έγκυος καπνίστρια, πιθανόν το παιδί της θα ακολουθήσει τα χνάρια της και ο αέναος κύκλος με βάση την λογική θα συνεχιστεί θα συνεχιστεί ....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλη η κοινωνικοπολιτική ανάλυση σου αλλά το πράγμα μαλλον ειναι πιο απλό

Η έγκυος αυτη πχ που αναφέρεις δεν εχει γιατρό που της έχει πει οτι το καπνισμα κανει κακό στην ίδια και στο βρέφος ,φυσικά και εχει αλλά δεν την ενδιαφέρει προφανως και γιαυτο το συνεχίζει.

Και επι της ουσίας δεν χρειάζεται να ειναι κανεις τόσο εξυπνος και μορφωμενος η βλάξ και αμόρφωτος για να καταλάβει οτι το καπνισμα βλάπτει !!!!!

Ναι φυσικά θεωρώ ως τεράστιο ''εγκλημα '' και άθλια εικόνα να βλέπω μια εγκυμονούσα με ενα τσιγάρο στο χέρι
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αχ βρε Χρήστο.... τσάμπα πήγε η ανάλυσή μου....
Νόμιζα ότι ήμουν σαφής και απλά μίλησα για κοινωνική συνείδηση που παρέχεται απο την παιδική ηλικία, και όχι όταν σου έχουν βγει οι φρονιμήτες.
Τέλος πάντων. Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Ευχαριστώ για την φωτογραφία που μου αφιέρωσες. Προτιμώ την ασπρόμαυρη. Ανέκαθεν μου αρέσαν τα ασπρόμαυρα φιλμ, τα βρίσκω ρομαντικά. Τώρα που βρήκες πρόσβαση στο ιατρικό μου ιστορικό....(??), μου δημιουργεί απορίες...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Επειδή προφανώς και μάλλον δικαιολογημένα δεν ήμουν κατανοητή, ας θέσω με ΄'ενα πιο σαφή τρόπο, το γιατί δεν θεωρώ απεχθέστερη εικόνα της εγκύου που καπνίζει και προτιμώ να απονέμω το "βραβείο" στους πολιτικούς μας.

Χμμμ... εντάξει, αλλά αν το πάρουμε έτσι τότε ο χαρακτήρας μας και οι συνήθειές μας είναι πάντα αποτέλεσμα ή της ανατροφής μας ή των γονιδίων μας ή συνδυασμού αυτών... οπότε ποτέ δεν φταίμε :D Και ο πολιτικός μας έτσι έμαθε από τους γονείς του, να φιλάει κατουρημένες ποδιές, να λέει ψέμματα και να κατακλέβει. Ο παιδεραστής πιθανώς να είναι ασθενής και να υπάρχει μια γονιδιακή βάση στην ασθένειά του... το ίδιο και ο μανιακός δολοφόνος. Αλλά και η έγκυος που καπνίζει πιθανόν να είναι μεν ενημερωμένη και να ενδιαφέρεται και για την υγεία του παιδιού της, αλλά ίσως ένας συνδυασμός χημείας του εγκεφάλου και παιδικών βιωμάτων να την κάνουν εξαιρετικά αδύναμο χαρακτήρα που δεν μπορεί να αντισταθεί στο κάπνισμα.

Όλοι δικαιολογημένοι είμαστε :D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τώρα που βρήκες πρόσβαση στο ιατρικό μου ιστορικό....(??), μου δημιουργεί απορίες...
Με τόσους γιατρούς εδω μέσα δεν ηταν δα και δύσκολο

ΟΚ κατάλαβα περί παιδιάς και όλα αυτα που λές αλλά στην κόρη μου που ειναι 7 χρονών της μιλάω για το κακό του τσιγάρου .

Εδω όμως μιλάμε για κορίτσια που εχουν ηδη βγάλει φρονημίτες οπως λες και οτι κανουν το κανουν με πλήρη επίγνωση των πράξεων τους ,αρα στου κουφου την πόρτα οσο θέλεις βρόντα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.
Σαφεστατα θα υπηρχαν λιγοτερες καπνιζουσες εγκυμονουσες αν υπηρχε σωστη ενημερωση-πληροφορηση-εκπαιδευση παιδιοθεν ,αλλα και παλι θα υπηρχαν γυναικες που ηθελημενα και συνειδητα θα επελεγαν να καπνιζουν κατα την εγκυμοσυνη τους λογω αδιαφοριας ,αδυναμης θελησης κλπ κλπ
Εξαλλου βλεπουμε απ ολα τα ειδη :υπαρχουν γυναικες που κοβουν μαχαιρι το τσιγαρο και μετα τη γεννα το ξαναρχιζουν και αλλες που δεν χαμπαριαζουν τιποτα και κατα την εγκυμοσυνη.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
υπαρχουν γυναικες που κοβουν μαχαιρι το τσιγαρο και μετα τη γεννα το ξαναρχιζουν και αλλες που δεν χαμπαριαζουν τιποτα και κατα την εγκυμοσυνη.
Και υπάρχουν κι εκείνες που δεν το ξαναρχίζουν μετά! Χάρη στο γιο μου είμαι ελεύθερη απ' το τσιγάρο σχεδόν δύο χρόνια τώρα και δε με βλέπω να το ξαναρχίζω:clap::clap::clap:
Πάντως, όπως λέει και ο Χρήστος και ο μικμικ, δε νομίζω ότι η γενιά των 20-30-40ρηδων αγνοεί τους κινδύνους από το τσιγάρο. Δεν ξέρω τι έμαθε ο καθένας στο σχολείο, αλλά υπάρχει συνεχής ροή πληροφοριών που ενημερώνει για τις βλαβερές συνέπειες. Δε νομίζω ότι στην εποχή μας ευσταθεί ως δικαιολογία το "δε γνώριζα".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom