Βατικανό Βατικανό,ερωτηση για εισιτηρια!

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Ήμουν Ρώμη και Βατικανό το προηγούμενο σαββατοκύριακο (4 μέρες).Ένα θα πω,ΠΑΝΙΚΟΣ!!! Βατικανό πήγα Δευτέρα, η ουρά να μπεις ήταν αδιανόητη...Έκανα την αμαρτία μου, μπήκα με "τρόπο"😁 στην ουρά και περίμενα μόνο μισή ώρα από σίγουρα 3 και...
Για να ανέβω τώρα στη βασιλική του Αγίου Πέτρου τέρμα πάνω, περίμενα κανονικά και χωρίς αμαρτίες😁 2 ώρες...
Εισιτήρια skip the line δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα όταν έψαχνα 10 μέρες πριν.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
7-12/4 ήμουν κ εγώ Ρώμη! Αυτό με τον κόσμο ήταν αηδία, δεν έχω ξαναδεί πουθενά τόσους τουρίστες! Ενώ σαν πόλη μου άρεσε, αυτή η υπερτουριστιλα με χάλασα πάρα πολύ!! Παντού γινόταν της κακομοίρας, παρόλαυτα είχαμε κλείσει εισιτήρια και δεν περιμέναμε πουθενά!
Στο Κολοσσαίο ούτε ένα λεπτό, στο Βατικανό το πολύ 2-3 λεπτά!!
Στο Βατικανό πήγαμε την Τετάρτη και είδαμε κ τον πάπα, είχε κάτι σαν εκδήλωση και είχε μαζευτεί πολύ κόσμος. Μετά μάθαμε ότι αυτό γίνεται κάθε Τετάρτη.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Ναι. Το Πάνθεον έχει πλέον εισιτήριο 5€. Νομίζω ισχύει από τον Ιούλιο του 2023.. Εγώ πήγα ξανά πρόσφατα (12ος 2023) και πλήρωσα κανονικά. Παλιά ήταν δωρεάν.
Η ουρά στο Πάνθεον μπορεί να είναι μεγάλη αλλά προχωράει πολύ γρήγορα γιατί ο κόσμος δεν κάθεται πολύ μέσα στο χώρο.
Εγώ όταν την είδα τρόμαξα και τελικά μπήκαμε γρήγορα.
Το Πάνθεον κλείνει νωρίς ακόμη και το καλοκαίρι. Όποιος πάει πρέπει να τσεκάρει το ωράριο. Δεν νομίζω να ήταν ποτέ ανοιχτό μέχρι τις 9μ.μ. γιατί δεν έχει παράθυρα για να έχει φυσικό φως...
Την 2η φορά μου στη Ρώμη Αύγουστο μήνα έκλεινε στις 6 μ.μ.
Τώρα κλείνει στις 6.30 μ.μ. View attachment 459685
Καλημέρα . Όταν πήγα δεν είχε εισιτήριο για το Πάνθεον. ΟΚ , είδαν κόσμο (καλά και πριν είχαν) και σου λέει ευκαρία τώρα.... (Επόμενη στάση είσοδο και στις εκκλησίες).
Αυτά που έγραψα αφορούσαν τα μουσεία του Βατικανού και όχι το Πάνθεον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom