Ρουμανία Σερβία Βελιγράδι οδικώς

gsx1959

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θεσσαλονίκη Σκόπια Βελιγράδι

Καλημέρα.
πρόκειται να πάω Βελιγράδι οδικώς. θα ήθελα τυχόν χρήσιμες πληροφορίες για το δρόμο και αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με ΤΑΧΙ στο Βελιγρλαδι
 
Last edited by a moderator:

Filio20

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σας, θα ταξιδέψω Βελιγράδι και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζονται χιονολαστιχα, πήρα στην πρεσβεία και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αρκεί να έχω αλυσίδες! Επίσης που να κάνω συνάλλαγμα; Θα χρειαστώ και κάρτα σιμ για ίντερνετ τι μου προτείνετε; Και κάτι ακόμη για πάρκινγκ τι προτείνετε όταν πηγαίνω στο κέντρο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Καλησπέρα σας, θα ταξιδέψω Βελιγράδι και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζονται χιονολαστιχα, πήρα στην πρεσβεία και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται αρκεί να έχω αλυσίδες! Επίσης που να κάνω συνάλλαγμα; Θα χρειαστώ και κάρτα σιμ για ίντερνετ τι μου προτείνετε; Και κάτι ακόμη για πάρκινγκ τι προτείνετε όταν πηγαίνω στο κέντρο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εγω θα παω στις 26 του μηνα,και ελεγα να βαλω μια τετραδα 4 seasons που με καλυπτουν στον ελεγχο.Ο καιρος παντως φαινεται πως θα ειναι καλος,και αν ισχυει αυτο που λες,με γλιτωνει και απο το εξοδο,μιας και τα λαστιχ που φοραω τωρα εχουν πολυ ψωμι ακομα...
Μηπως ρωτησες και για ΠΓΔΜ;
 

Filio20

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εγω θα παω στις 26 του μηνα,και ελεγα να βαλω μια τετραδα 4 seasons που με καλυπτουν στον ελεγχο.Ο καιρος παντως φαινεται πως θα ειναι καλος,και αν ισχυει αυτο που λες,με γλιτωνει και απο το εξοδο,μιας και τα λαστιχ που φοραω τωρα εχουν πολυ ψωμι ακομα...
Μηπως ρωτησες και για ΠΓΔΜ;

Και εγώ τα λάστιχα που έχω στο αυτοκίνητο μου είναι 4 εποχών και τα έβαλα πριν 3 μήνες...ακριβώς την ίδια ημερομηνία θα πάω και εγώ και γι'αυτό έψαχνα να βρω τι γίνεται. Βέβαια αφού πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία και μου είπαν ότι αρκούν οι αλυσίδες τι να πω μακάρι...δεν είχα σκοπό να αλλάξω λάστιχα τωρα
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Και εγώ τα λάστιχα που έχω στο αυτοκίνητο μου είναι 4 εποχών και τα έβαλα πριν 3 μήνες...ακριβώς την ίδια ημερομηνία θα πάω και εγώ και γι'αυτό έψαχνα να βρω τι γίνεται. Βέβαια αφού πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία και μου είπαν ότι αρκούν οι αλυσίδες τι να πω μακάρι...δεν είχα σκοπό να αλλάξω λάστιχα τωρα
Αν εχεις 4 seasons με το σημα της χιονονιφαδας στο πλαι,εισαι καλυμμενος.
 

nikoslet

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Προετοιμάζομαι για ταξίδι οδικώς με προορισμό το Βελιγράδι και θα ήθελα κάποιες πιο updated πληροφορίες πάνω σε θέματα που έχουν συζητηθεί ήδη σε αυτό το thread.
1) Σχετικά με τα λάστιχα ισχύει οτι είναι υποχρεωτικά τα χιονολάστιχα; ή είναι ανάλογα τον καιρό. (πχ αν είναι καθαρός ο καιρός δεν υπάρχει πρόβλημα να μην τα φοράς)
2) Το νέο δίπλωμα (η κάρτα) είναι οκ στους ενδεχόμενους ελέγχους;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Προετοιμάζομαι για ταξίδι οδικώς με προορισμό το Βελιγράδι και θα ήθελα κάποιες πιο updated πληροφορίες πάνω σε θέματα που έχουν συζητηθεί ήδη σε αυτό το thread.
1) Σχετικά με τα λάστιχα ισχύει οτι είναι υποχρεωτικά τα χιονολάστιχα; ή είναι ανάλογα τον καιρό. (πχ αν είναι καθαρός ο καιρός δεν υπάρχει πρόβλημα να μην τα φοράς)
2) Το νέο δίπλωμα (η κάρτα) είναι οκ στους ενδεχόμενους ελέγχους;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
1. Είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά ή 4 εποχών, ναι. τώρα, αν έχουμε ένδειξη M&S, αλλά είναι απλά θερινά (όπως τα προηγούμενα τα δικά μου), θεωρητικά είναι οκ.

2. Ναι, κανονικά. 🙂

Χαιρετισμους από τη Σλοβενία. Έχουμε περάσει ως τώρα σύνορα σε Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, ξανά Κροατία, Σλοβενία. Δεν μας ρώτησαν πουθενά για χειμερινά ελαστικά (τωρα φοραω 4 εποχων ετσι κι αλλιως), δεν ξέρω όμως αν το τσέκαραν δίχως να μου πούνε τίποτα. 😉
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Επανερχομαι στο θεμα.Μιλησα και εγω με την πρεσβεια,και εμενα σε αντιθεση με τον Filio20,μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικα τα χιονολαστιχα,η τεσσαρων εποχων,και αυτο λογω του οτι σε περιπτωση ατυχηματος,δεν εισαι καλυμμενος ασφαλιστικα.
Δεν αρκουν λοιπον οι αλυσιδες-χιονοκουβερτες στο πορτμπαγκαζ λοιπον,ξεκαθαρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom