Βενετία: “Κολυμπώντας” στην πλατεία του Αγίου Μάρκου

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Αυτή είναι η εικόνα που παρουσιάζει αυτές τις μέρες το πιο κεντρικό και διάσημο σημείο της Βενετίας η πλατεία του Αγίου Μάρκου. Εικόνες των πρακτορειών δείχνουν τουρίστες να βαδίζουν μέχρι το γόνατο μέσα στο νερό κουβαλώντας τις βαλίτσες τους, τα τραπεζάκια των παραθαλασσίων καφέ και εστιατορίων να βρίσκονται μέσα στο νερό.


Η Βενετία η οποία έχει ανακηρυχθεί Μνημείο της Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς πλήττεται από τη χειρότερη πλημμύρα που έχει αντιμετωπίσει εδώ και 22 χρόνια. Σύμφωνα με το πρακτορείο Ansa - με τα πάντα να έχουν πλημμυρίσει – τα πεζοδρόμια των καναλιών δεν διακρίνονται και η πλατεία του Αγίου Μάρκου έχει σε κάποιο σημείο νερό ύψους ενός μέτρου.

Σύμφωνα με το πρακτορείο στις 10.45 ώρα Ιταλίας το ύψος των νερών είχε φτάσει στα 1,56 μέτρα και η τοπική κυβέρνηση εξέδωσε ανακοινωθέντα ώστε κάτοικοι και τουρίστες να βρίσκονται σε επιφυλακή και να μην προβαίνουν σε κινήσεις που μπορεί να τους θέσουν σε κίνδυνο. Αργότερα, όταν ο άνεμος άλλαξε κατεύθυνση, η στάθμη των νερών υποχώρησε.

Στην Βενετία, σύμφωνα με το Reuters το πρόβλημα των πλημμυρών δεν είναι κάτι καινούριο καθώς το 1986 η πόλη είχε πλημμυρίσει με το νερό να φτάνει πάλι τα 1,58 μέτρα ενώ το 1979 είχε φτάσει τα 1,66 μέτρα. Μέχρι στιγμής παρ’ όλα αυτά δεν έχει γίνει εφικτό να βρεθεί μια λύση για την πόλη – μουσείο όπου έργα των μεγαλύτερων καλλιτεχνών της Αναγέννησης στολίζουν τις αμέτρητες εκκλησίες.

Καθώς το πρόβλημα της ανόδου της στάθμης των νερών επιδεινώνεται η εξεύρεση μιας λύσης είναι επείγουσα. Το 2007 ο ΟΗΕ είχε εκτιμήσει ότι στη Βενετία μέχρι το 2100 η στάθμη των νερών – σε κανονικές συνθήκες όχι σε πλημμύρα- θα έχει ανέβει περίπου 50 εκατοστά.

πηγή: cosmo.gr
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παρασκευή βράδυ θα φορέσω τα βατραχοπέδιλα μου και θα ρίξω μια βουτιά στην Piazza San Marco... θα ψαρέψω τα ψάρια μου και θα τα φάω στην Osteria Antico Dolo...

Ότι και να διαδίδεται τίποτε δεν με πτοεί... Παρασκευή τρώμε βόνγκολες στην Γαληνοτάτη...

Ανταπόκριση από πρώτο χέρι την επόμενη Τρίτη πρώτα ο Θεός...
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Σε ζηλεύω. H εμπειρία της Βενετίας με aqua alta είναι μοναδική. Καλή διασκέδαση!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλή ψαριά!!!Κράτα τίποτα για Κυριακή μεσημέρι που θα μας κάνεις το τραπέζι..Πάλι φτηνά θα την βγάλεις!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παρασκευή βράδυ θα φορέσω τα βατραχοπέδιλα μου και θα ρίξω μια βουτιά στην Piazza San Marco... θα ψαρέψω τα ψάρια μου και θα τα φάω στην Osteria Antico Dolo...
Καλό σου ταξίδι λοιπόν! Δεν αγοράζεις όμως πριν φύγεις αυτά τα ειδικά παντελόνια που έχουν οι ψαράδες για τα ποτάμια με τις ψηλές γαλότσες; Έτσι όπως είναι η κατάσταση νομίζω οτι θα σου είναι απολύτως χρησιμες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλό σου ταξίδι λοιπόν! Δεν αγοράζεις όμως πριν φύγεις αυτά τα ειδικά παντελόνια που έχουν οι ψαράδες για τα ποτάμια με τις ψηλές γαλότσες; Έτσι όπως είναι η κατάσταση νομίζω οτι θα σου είναι απολύτως χρησιμες.
Τι φθόνος Θεέ μου... Σας αφήνω αγαπητή να αγναντεύεται τον Λευκό Πύργο κι εγώ θα κάνω πέτρα την καρδιά μου και θα πνίξω τον πόνο μου στα θολά νερά της Γαληνοτάτης...

Για την ενημέρωση σου και μόνο... το τραπέζι έχει ήδη κλειστεί, η Οsteria da Fiore με τους λουκούλιους μεζέδες της με περιμένει... κάποιοι λένε ο,τι είναι μέσα στα 20 καλύτερα εστιατόρια στον κόσμο... λες???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι φθόνος Θεέ μου...
Ναι είναι αλήθεια! Έχω πρασινίσει από τη ζήλεια μου:D και παραλλήλως κάνω και προσωπική ανασκόπηση, του τύπου τι έχω κάνει λάθος στη ζωή μου, τι να αλλάξω από εδώ και μπρος, μην τον είδατε τον Παναή κλπ κλπ. Τέλος πάντων, καλά να περάσεις και καλή σου όρεξη (που ούτως ή άλλως θα την έχεις!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.860
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom