Γερμανία Βερολινο-εκδρομες

CASTELLO

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Πρόκειτε σε λίγες μέρες να ταξιδέψω στο Βερολίνο για διακοπές 5 ημερών. Θα ήθελα να κάνω και μια μονοήμερη εκδρομή σε Λειψία και Δρέσδη. Έχετε να μου προτείνετε (εκτός από το να πάω με τα μέσα μεταφοράς, τρένο ή λεωφορειο) κάποια οργανωμένη εκδρομή με κάποιο γραφείο που μπορώ να βρω από το Βερολίνο για αυτούς τους προορισμούς? Σας ευχαριστώ πολύ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Δρεσδη με τρενο θα έλεγα (ετσι ειχα πάει) αλλά να μπορεις να κόψεις εισητηρια κάποιες μέρες πριν ακόμα και απο τα γκισέ του κεντρικού σταθμού θα πετύχεις καλή έκπτωση..
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
Τι λέτε για Potsdam τετοια εποχή ; Αξίζει η καλύτερα άνοιξη/καλοκαίρι ; Θα έχω 6 ημέρες Βερολίνο (πρώτη φορά). Μια μάλλον λέω για μονοήμερη Δρέσδη και μια σκέφτομαι για potsdam
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τι λέτε για Potsdam τετοια εποχή ; Αξίζει η καλύτερα άνοιξη/καλοκαίρι ; Θα έχω 6 ημέρες Βερολίνο (πρώτη φορά). Μια μάλλον λέω για μονοήμερη Δρέσδη και μια σκέφτομαι για potsdam
Πολύ πιο όμορφο το Potsdam άνοιξη / καλοκαίρι.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
954
Τι λέτε για Potsdam τετοια εποχή ; Αξίζει η καλύτερα άνοιξη/καλοκαίρι ; Θα έχω 6 ημέρες Βερολίνο (πρώτη φορά). Μια μάλλον λέω για μονοήμερη Δρέσδη και μια σκέφτομαι για potsdam
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για Πότσνταμ, εκτός πια κι αν πετύχεις κάποια σπάνια χειμερινή καλοκαιρία, δε θα ευχαριστηθείς αυτό το μέρος, ειδικά τους πανέμορφους κήπους του Sansoucci, οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν είναι ανθισμένοι αυτή την περίοδο. Δεδομένου πάντως ότι στο Πότσνταμ πας και με αστική συγκοινωνία (ζώνη ABC) μπορείς να το αποφασίσεις και τελευταία στιγμή. Ήμουν στο τσακ να κάνω μονοήμερη στη Δρέσδη, αλλά ο δυσάρεστος καιρός με απέτρεψε, συν η σκέψη ότι θα απολάμβανα καλύτερα την πόλη με διανυκτέρευση, οπότε η εκδρομή μετατέθηκε για του χρόνου.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για Πότσνταμ, εκτός πια κι αν πετύχεις κάποια σπάνια χειμερινή καλοκαιρία, δε θα ευχαριστηθείς αυτό το μέρος, ειδικά τους πανέμορφους κήπους του Sansoucci, οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν είναι ανθισμένοι αυτή την περίοδο. Δεδομένου πάντως ότι στο Πότσνταμ πας και με αστική συγκοινωνία (ζώνη ABC) μπορείς να το αποφασίσεις και τελευταία στιγμή. Ήμουν στο τσακ να κάνω μονοήμερη στη Δρέσδη, αλλά ο δυσάρεστος καιρός με απέτρεψε, συν η σκέψη ότι θα απολάμβανα καλύτερα την πόλη με διανυκτέρευση, οπότε η εκδρομή μετατέθηκε για του χρόνου.
Θα συμφωνήσω κι εγώ για Δρέσδη. Την έχω κάνει λόγω επαγγελματικού ταξιδιού "με την ψυχή στο στόμα" και δεν το ευχαριστήθηκα. Αξίζει πάνω από μία ημέρα. Συν το ότι ο καιρός πιθανότατα θα είναι αποτρεπτικός για πολλές βόλτες έξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom