Αυστρία Βιέννη Αύγουστος 2010

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Έχουν γραφτει πολλά,το ξέρω...Αλλά νομίζω πως η εμπειρία του καθενός,βοηθάει πολύ τους μελλοντικούς επισκέπτες αυτής της πόλης!Ξεκινήσαμε απο την Αθήνα,με την πρωινή πτήση της Οlympic air την Τρίτη 17/08(σημειώνω πως στην Αθήνα η θερμοκρασία ηταν 37 βαθμοί κελσίου).Όταν φτάσαμε στη Βιέννη,η θερμοκρασία ηταν 19 βαθμοί κελσίου,βροχή και αέρας...υποστήκαμε ένα μικρό σοκ!Από εκεί μας παρέλαβε ένα ταξί,που σε σύννενόηση με το ενοικιαζόμενο δωμάτιο που θα μέναμε,θα μας κόστιζε 27 ευρώ.Μείναμε στα ενοικιαζόμενα δωμάτια Ferchergasse,τα οποία βρίσκονται στο 16o διαμέρισμα της Βιέννης και πραγματικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη!Εμείς δεν αγοράσαμε την Vienna card,δεν μας συνεφερε καθολου.Φτάσαμε Τρίτη,κι έτσι αγοράσαμε το εβδομαδιαίο εισιτήριο για όλα τα Μ.Μ.Μ. της Βιέννης,μέσα στη ζώνη 100,και κοστίζει 14 ευρώ το άτομο.Αυτά είναι εισιτήρια πού ισχύουν απο Δευτέρα εώς Κυριακή,και αφού εμείς θα μέναμε για μια εβδομάδα ήταν το καταλληλότερο.Αφού τακτοποιηθήκαμε και βάλαμε χειμωνιάτικα ρούχα:),ξεκινήσαμε για το κέντρο.Κάναμε μια βολτίτσα,ήπιαμε και έναν άθλιο melange σε μια καφετέρια απέναντι από τον καθεδρικό ναό Αγ. Στεφάνου,ο καιρός συνέχιζε να είναι χάλια,κι εγώ κοίταγα το έτερον ήμισυ και σκεφτόμουν "Που τον έσυρα τον κακομοίρη;;;;;;",γιατί ήταν και το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό και ήταν το όνειρο μου η Βιέννη,συνεπώς δεν συμβιβαζόμουν με άλλον προορισμό...Αφού κάναμε την πρώτη μας βόλτα με πουλόβερ,γύρισα στο δωμάτιο μουδιασμενη και έτοιμη να δεχθώ μια εβδομάδα γκρίνιας:p...Ευτυχώς τα πάντα θα άλλαζαν...
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ωραία η αφήγηση σου από το πρώτο σας ταξίδι στο εξωτερικό!!από την αριστοκρατική Βιέννη!υπέροχη πόλη,δεν την χορταίνεις όσες φορές και να πάς,εκτός από το πάρκο γύρω από τον πύργο του Δούναβη που ανέφερες που είναι εκπληκτικό,αξίζει να επισκεφθεί κανείς και το"νησάκι",μιά λωρίδα γής (πριν το πάρκο του πύργου,έχει στάση μετρό),όπου εγώ είχα εντυπωσιαστεί από το πράσινο,από τους υπέροχους περιπάτους που κάνεις κατά μήκος του ποταμού βλέποντας από τη μιά πλευρά την πόλη και από την άλλη την περιοχή του Πύργου,τα καφέ-εστιατόρια κατά μήκος επίσης του ποταμού κλπ.
Εύχομαι και στο μέλλον τα ταξίδια σου νάναι εξ ίσου όμορφα!
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Καλό χειμώνα και σε σένα ...!! Αντε μας τρέλανες τώρα με την Βιέννη..Καλα είχαμε ηρεμήσει...Τσακ μια νέα ιστορία...αχ αχ αχ!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Καλή αρχή στα ταξίδια σου Φωτεινή! Πολύ ωραία η ιστορία σου!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άντε και του χρόνου Ιταλία! Πολύ ευχάριστη παρέα η ιστορία σου!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Φωτεινή μου άρεσε πολύ η ιστορία σου για τη Βιέννη.
Εύχομαι να είσαι καλά πάντα και να ταξιδεύεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom