Βιβλια για λατινολατρες

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αδικαιολόγητη!!!!!!!!!
μόνο τώρα το διάβασες!! αλλά κάλιο αργά.....
Αδικαιολόγητη! Ναι , έχεις δίκιο..οπότε ας μην αποκαλύψω οτι μόλις πέρσι διάβασα Το σπίτι των πνευμάτων της Αλιέντε :lol:
Με έφαγαν οι καραιβικές καπτεν :haha: και τα βιβλία που αφορούν τα νησιά της , τι να κάνω..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Γειά σας λατινολάτρες , μόλις διάβασα το ¨100 χρόνια μοναξιά¨ του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές και σας το συστήνω! Είναι κα-τα-πλη-κτι-κο.
Οι λάτρεις της λατινικής αμερικής και ιδιαίτερα της Κολομβίας θα το λατρέψετε , οι υπόλοιποι θα το βρείτε απλά αριστούργημα :)

Του ίδιου το "Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας" εξ ίσου φαντάστικ.
Κι εγώ μια περίοδο πέρασα όλα μαζί της Ισαμπέλας
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Γειά σας λατινολάτρες , μόλις διάβασα το ¨100 χρόνια μοναξιά¨ του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές και σας το συστήνω! Είναι κα-τα-πλη-κτι-κο.
Οι λάτρεις της λατινικής αμερικής και ιδιαίτερα της Κολομβίας θα το λατρέψετε , οι υπόλοιποι θα το βρείτε απλά αριστούργημα :)

Του ίδιου το "Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας" εξ ίσου φαντάστικ.
Κι εγώ μια περίοδο πέρασα όλα μαζί της Ισαμπέλας
Μαρκες ; τι μου θυμίσατε ;
δεκαετια του 80 τα ειχαμε ευαγγελιο τα βιβλια του ...

Ισαβελ Αλιεντε - ηταν και ειναι η αδυναμια μου
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
δικοι μου λατινοι αγαπημενοι
ο Llosa (που ποτε δεν καταλαβα γιατι τον μεταφραζουν λιοσα:roll:...)
ο Martinez (τι βιβλιο το Σχετικα με τον Roderer!!!)
ο Chavarria (βεβαιως βεβαιως)
και αν και ντρεπομαι;) και ενας συγγραφεας που ονομαζεται Echenique (για το Amigdalitis de Tarzan)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αυτά είναι βιβλία για λατινολάτρες που μου άρεσαν και δεν τα έχετε προτείνει ακόμα:

Ζω για να τη διηγούμαι - Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

Πρόκειται για την ιστορία της ζωής του και μάλιστα όχι ολόκληρης! Το βιβλίο είναι 600 σελίδων και δεν φτάνει μέχρι τα μισά του χρόνια (είναι το πρώτο της τρίτομης αυτοβιογραφίας που θέλει να εκδώσει) . Και είναι τόσο συναρπαστικό, όπως τα μυθιστορήματά του.

Ο άνθρωπός μας στην Αβάνα - Γκράχαμ Γκριν

Έχω φάει ένα μικρό κόλλημα με τον Γ. Γκριν τώρα τελευταία. Το συγκεκριμένο βιβλίο, εκτός του ότι δίνει μια γεύση από Κούβα, προ Κάστρο (που σε πολλά δεν δεν είναι διαφορετική από το σήμερα, δυστυχώς), είναι εύκολο, έως και διασκεδαστικό.

Περί ηρώων και τάφων - Ερνέστο Σάμπατο

Αυτό ΔΕΝ είναι ένα ελαφρύ βιβλίο. Ένας μεγάλος συγγραφέας (που πέθανε πρόσφατα) και ένα μεγάλο βιβλίο!


Αυτά προς το παρόν...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ξεκίνησα αυτό :):

Ο θάνατος του Αρτέμιο Κρους" (1962) είναι ίσως το σπουδαιότερο μυθιστόρημα του πολυβραβευμένου Μεξικανού συγγραφέα Κάρλος Φουέντες και ένα από τα σημαντικότερα έργα της λατινοαμερικανικής λογοτεχνίας.
Ο συγγραφέας επιχειρεί μια κατάδυση στην ιστορία και την ψυχοσύνθεση του Μεξικού, μια κάθοδο στα σπλάχνα της μεξικανικής ταυτότητας, για να δημιουργήσει μια σχιζοφρενική ύπαρξη, διχασμένη ανάμεσα στη βία και το όνειρο, ανάμεσα στο θάνατο και το μύθο, όπως ακριβώς και το ίδιο το Μεξικό.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
το περι ηρωων και ταφων το διαβασα αυτο το καλοκαιρι στα ελληνικα, μου αρεσε απιστευτα πολυ. διαβασα και το πριν το τελος στα ισπανικα. ο σαμπατο ηταν ενας απο τους λογους που ξεκινησα ισπανικα, για να διαβασω το τουνελ στην γλωσσα που γραφτηκε, ειναι η μεγαλη μου αδυναμια.
τωρα θα παω να παρω και το τελευταιο του μυθιστορημα ο αβαδδων ο εξολοθρευτης, αλλα σκεφτομαι αν πρεπει να το παρω στα ελληνικα για να το απολαυσω ή στα ισπανικα και να ταλαιπωρηθω λιγο παραπανω!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ελεγα να το βαλω στο φορουμ για την κουβα, αλλα αφου ηδη υπαρχει τοπικ για βιβλια λατ. αμερικης ας το βαλω εδω. εχετε να προτεινετε κανενα βιβλιο για κουβα; οχι απαραιτητα ιστορικο, θα με καλυπτε και μυθιστορημα να αποτυπωνεται η κοινωνια και μερος της ιστοριας της κουβας. ευχαριστω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ελεγα να το βαλω στο φορουμ για την κουβα, αλλα αφου ηδη υπαρχει τοπικ για βιβλια λατ. αμερικης ας το βαλω εδω. εχετε να προτεινετε κανενα βιβλιο για κουβα; οχι απαραιτητα ιστορικο, θα με καλυπτε και μυθιστορημα να αποτυπωνεται η κοινωνια και μερος της ιστοριας της κουβας. ευχαριστω.
Aν διαβαζεις στα Αγγλικά, πραγματικά συγκλονιστικό είνια αυτό:
https://www.amazon.com/s/?node=2831...rds=Finding+Manana+A+Memoir+of+a+Cuban+Exodus
Eκπληκτικά αντικειμενική μαρτυρία για την Έξοδο του ΜΑριέλ. Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mariel_boatlift
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σε ευχαριστω, θα το τσεκαρω, :)

ομολογω οτι ειμαι τελειως ασχετη..
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
το πηρα :p δεν ειμαι και δυσκολη να με πεισεις :haha: αν και το πηρα στα ισπανικα τελικα, βαριεμαι αφορητα τα αγγλικα, το πηρα απο amazon.com και οχι uk γιατι ειχα υπολοιπο στον λογαριασμο, οποτε το βλεπω το 2017 με το καλο (για τελος δεκεμβρη μου το υπολογιζει)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom