Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Βιετνάμ Καμπτόζη Λάος με παιδί

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Μάλιστα... Στα συνιστώμενα του ΚΕΕΛΠΝΟ βλέπω και τα άλλα που ανέφερα, γι' αυτό ρωτώ. Για αντικουνουπικό εννοείται το έχουμε κατά νου, θα κοιτάξω να μάθω πιο πολλά για τα εμβόλια τον επόμενο καιρό. Στο Μπαλί δεν κάναμε κάτι από αυτά, λίγο αντικουνουπικό για τον μικρό μόνο. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω πού είναι όλα αυτά τα κουνούπια, πουθενά δεν βρίσκαμε, και πήγαμε και σε δάση, και μείναμε και σε χωριά εκτός των πολύ τουριστικών προορισμών.
Ευχαριστώ πάντως!
έχασα λίγο την μπάλα με τόσο εμβόλια που διάβασα στο ΚΕΕΛΠΝΟ. Βρήκες κάπου συνιστώμενα εμβόλια σε σχέση με την χώρα που πηγαίνει ο καθένας?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μια ερώτηση ακόμη. Πτήσεις; Scoot ή κάποια άλλη αεροπορική; :)
Παιδιά τότε που είχα πάει εγώ έλεγαν πως έχεις φόβο μόνο όπου έχει έλη, σε πολύ απομακρυσμένα χωρια off the beaten path πχ κλπ. Θεωρώ πως θα είστε στην πεπατημένη με το παιδί.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
έχασα λίγο την μπάλα με τόσο εμβόλια που διάβασα στο ΚΕΕΛΠΝΟ. Βρήκες κάπου συνιστώμενα εμβόλια σε σχέση με την χώρα που πηγαίνει ο καθένας?
:D:D
Είχα κατεβάσει το συγκεκριμένο PDF όταν επρόκειτο να πάμε Γουατεμάλα και Κόστα Ρίκα, αφού μίλησα και μαζί τους. Αν εννοείς αν βρήκα συνιστώμενα εμβόλια κάπου αλλού, όχι. Αλλά και από το ΚΕΕΛΠΝΟ είναι συνιστώμενα, όχι απαραίτητα. Κι επειδή κατέβασα κι άλλο PDF, βρήκα ότι για παράδειγμα το εμβόλιο της ιαπωνικής εγκεφαλίτιδας που συνίσταται, δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Ψάξε βρες, δηλαδή. :)
Τέλος πάντων, δεν ανησυχώ τόσο πολύ, με την έννοια ότι οι πιθανότητες γενικά είναι πολύ λίγες για να σου συμβεί κάτι τέτοιο, απλά ρώτησα αν κάποιος τα έκανε πριν πάει εκεί στη ΝΑ Ασία. Παίζει ρόλο και πόσο καιρό θα πάει κάποιος, φυσικά, γι' αυτό το σκέφτηκα, αφού λέμε να περάσουμε κανένα δίμηνο συνολικά.

Για τα αεροπορικά, οι πτήσεις ήταν πήγαινε - έλα Βιετνάμ, σωστά; Εγώ θα ψάξω one way, κι αντίστοιχα επιστροφή από άλλη χώρα. Θα διαβάσω σχετικά posts.

Παιδιά τότε που είχα πάει εγώ έλεγαν πως έχεις φόβο μόνο όπου έχει έλη, σε πολύ απομακρυσμένα χωρια off the beaten path πχ κλπ. Θεωρώ πως θα είστε στην πεπατημένη με το παιδί.
Ξέρω κι εγώ βρε Φένια, ποιο είναι το beaten path δηλαδή; Αν πάμε στα δάση του Μπαλί την επόμενη φορά, και μετά δυτικά για να περάσουμε με πλοίο Ιάβα και μετά Σουμάτρα, τι θεωρείται; Τα εμβόλια τα κάνω, δε με πειράζει, απλά προσπαθώ μέσα από όλες τις πληροφορίες να καταλάβω το πνεύμα του τι θεωρείται συνιστώμενο :haha:
 
Last edited by a moderator:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Επειδή πήγα πρόσφατα στο Κεελπνο για Βιετνάμ Καμπότζη, έμαθα όπως είπες ότι το εμβόλιο της ιαπωνικής εγκεφαλίτιδας δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Το εμβόλιο της λυσσας , εκτός του ότι οι τρεις δόσεις κάνουν κάνα 100ευρω- που δεν καλυπτεται-, πάλι δεν αποκτάς ανοσια αλλα διευκολυνεται η κατάσταση άμα σε δαγκώσει τίποτα. Για τον τυφοειδη μου είπαν ότι και το εμβόλιο να κάνω δεν είμαι προφυλαγμένη πλήρως, οπότε να προσέχω τι τρώω και για τη μαλάρια προληπτικά θα πάρω λίγο πριν το ταξίδι κάτι χάπια. Τα υπόλοιπα εμβόλια που αναφέρονται τα είχα κάνει εκτός από τον τέτανου πολυομυελιτιδας που έκανα μια επαναληπτική δόση. Γενικά μάλλον αγχωθηκα λίγο περισσότερο και δεν χρειάζεται, αλλά ποτέ δεν είναι κακο να προσέχεις.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Αθηνα - Μπαγκοκ με Qatar, τις αλλες Air Asia απο οσο θυμαμαι

με Scoot έκλεισα 3 άτομα 1300€ προς Βιετνάμ για το Πάσχα του 2020.
460 ευρω για Bangok ειχαμε κλεισει εμεις με Qatar
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom