Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ-Καμπότζη για έναν μηνα

debbie_thai

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια στην ομάδα!έχω κλείσει εισιτήρια για Φεβρουάριο για σαιγκον (δεύτερη φορά που θα ταξιδέψω Βιετνάμ) και σκέφτομαι να επισκεφτώ την Καμπότζη για πρώτη φορά. πόσες μέρες λέτε να αφιερώσω?τι αξίζει να δω και που να μείνω?(να κάνω και τα μπανακια μου εννοειται).έχω 30 μέρες διαθέσιμες...
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπερα στην παρεα, οντας ολιγον πελαγομενος θεκω την βοηθεια σας για Βιετναμ-Καμποτζη, εχω διαβασει αρκετες ιστοριες αλλες παλοιες και αλλες πιο προσφατες, αλλα θελω να αντλησω πληθος πληροφοριων ωστε να με βοηθησει καλυτερα στην οργανωση του ταξιδιου.
Αυτο που με προβληματιζει ετουτη τη στιγμη ειναι ποιες πολεις αξιζει να επισκεφθω και πιιες θα πρεπει να αφησω απεξω.
Περα απο το angkor wat,στο οποιο θα αφιερωσουμε 3 ολοκληρες μερες.
Σκεφτομουν, απο καμποτζη ακομα
1.) Battambang
2.) Pnom pehn
3.) Koh rong
Μια λογω χρονου πρεπει να μεινει απεξω.
Οσον αφορα το βιετναμ
Ελεγα
1.) 3 μερες cho chi minh μαζι με mekong delta
2.) 2 μερες hoi an (2 νυχτες)
3.) 1 hue
4.) 4-5 μερες hanoi μαζι με halong bay.
Εναλλακτικα
Nha trang και νησια εκει γυρω
Τι θα αφηνατε απ εξω? Που θα μου συνιστουσατε λιγοτερες διαμονες?
Οποιαδηποτε πληροφορια πραγματικα θα μου φανει υπερχρησιμη.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.γ. λογω οικονομικων αεροπορικων
Η αφιξη θα γινει στην μπανγκογκ οποτε 3 μερες απο τις 25 θα ειναι εκει.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Τον Μαρτιο είμουν για 15 ημέρες στο Βιετνάμ,ακολούθησα στο περίπου το πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις και εσυ.Θα σε συμβούλευα να περάσεις τουλάχιστον 2 νύχτες στο halong bay γιατί με μόνο μια νυχτα πιο πολύ χρόνο θα φας στο πήγαινε έλα πάρα στα νησιά.Επισης κοντά στο Ανόι πολύ ωραίο μέρος είναι το Ninh Binh που θεωρείται το Halong bay της στεριάς και θα σου πρότεινα να κάνεις εκεί μια διανυκτέρευση.Αφου θέλεις να πας στο mekong θα σε συμβουλευα να πάρεις από εκεί το αεροπλάνο για το Danang(Hoi An).Γενικά τα αεροπορικα εισιτήρια στο Βιετνάμ είναι φθηνα και γλιτώνεις πολύ χρονο.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Τον Μαρτιο είμουν για 15 ημέρες στο Βιετνάμ,ακολούθησα στο περίπου το πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις και εσυ.Θα σε συμβούλευα να περάσεις τουλάχιστον 2 νύχτες στο halong bay γιατί με μόνο μια νυχτα πιο πολύ χρόνο θα φας στο πήγαινε έλα πάρα στα νησιά.Επισης κοντά στο Ανόι πολύ ωραίο μέρος είναι το Ninh Binh που θεωρείται το Halong bay της στεριάς και θα σου πρότεινα να κάνεις εκεί μια διανυκτέρευση.Αφου θέλεις να πας στο mekong θα σε συμβουλευα να πάρεις από εκεί το αεροπλάνο για το Danang(Hoi An).Γενικά τα αεροπορικα εισιτήρια στο Βιετνάμ είναι φθηνα και γλιτώνεις πολύ χρονο.
Σε ευχαριστω πολυ ναι οι μετακινησεις στο βιετναμ θα γινουν με εγχωριες πτησεις.
Το ninh binh δεν το ηξερα θα το κοιταξω, στο mekong delta? Εμεινες καπου η ακολουθησες καποιο tour?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερα στην παρεα, οντας ολιγον πελαγομενος θεκω την βοηθεια σας για Βιετναμ-Καμποτζη, εχω διαβασει αρκετες ιστοριες αλλες παλοιες και αλλες πιο προσφατες, αλλα θελω να αντλησω πληθος πληροφοριων ωστε να με βοηθησει καλυτερα στην οργανωση του ταξιδιου.
Αυτο που με προβληματιζει ετουτη τη στιγμη ειναι ποιες πολεις αξιζει να επισκεφθω και πιιες θα πρεπει να αφησω απεξω.
Περα απο το angkor wat,στο οποιο θα αφιερωσουμε 3 ολοκληρες μερες.
Σκεφτομουν, απο καμποτζη ακομα
1.) Battambang
2.) Pnom pehn
3.) Koh rong
Μια λογω χρονου πρεπει να μεινει απεξω.
Οσον αφορα το βιετναμ
Ελεγα
1.) 3 μερες cho chi minh μαζι με mekong delta
2.) 2 μερες hoi an (2 νυχτες)
3.) 1 hue
4.) 4-5 μερες hanoi μαζι με halong bay.
Εναλλακτικα
Nha trang και νησια εκει γυρω
Τι θα αφηνατε απ εξω? Που θα μου συνιστουσατε λιγοτερες διαμονες?
Οποιαδηποτε πληροφορια πραγματικα θα μου φανει υπερχρησιμη.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.γ. λογω οικονομικων αεροπορικων
Η αφιξη θα γινει στην μπανγκογκ οποτε 3 μερες απο τις 25 θα ειναι εκει.
Σου παραθετω το δικο μας προγραμμα μηπως σε βοηθησω.

0 αφιξη Hanoi
1 hanoi
2 hanoi - tam coc - hanoi
3 halong bay ( pelican cruise ) διανυκτερευση εν πλω. Τελειο σε ολα του.
4 hanoi
5 πρωινη πτηση για dong hoi (σπηλαια paradise και dark cave με γραφειο) μεταφορα με αμαξι στη hue
6 hue (οργανωμενες εκδρομες με γραφειο)
7 hue - marble mountains - hoi an μεταφορα με αμαξι
8 hoi an
9 hoi an
10 danang - siem reap (απευθεια πτηση για καμποτζη)
11 siem reap (angkor)
12 siem reap (angkor)
13 siem reap - saigon
14 saigon ( cuchi tunnels)
15 αναχωρηση

Σου προτεινω να επισκεφτεις οπωσδηποτε την paradise cave. Μετανιωσαμε που δεν διαλεξαμε να κανουμε τα 7χλ μεσα στην paradise cave και επιλεξαμε την μικρη διαδρομη!
Να πατε επισης στα marble mountains και να αφιερωσετε οσες μερες μπορειτε παραπανω στην hoi an! Ειναι παραμυθενια!
 
Last edited:

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Σου παραθετω το δικο μας προγραμμα μηπως σε βοηθησω.

0 αφιξη Hanoi
1 hanoi
2 hanoi - tam coc - hanoi
3 halong bay ( pelican cruise ) διανυκτερευση εν πλω. Τελειο σε ολα του.
4 hanoi
5 πρωινη πτηση για dong hoi (σπηλαια paradise και dark cave με γραφειο) μεταφορα με αμαξι στη hue
6 hue (οργανωμενες εκδρομες με γραφειο)
7 hue - marble mountains - hoi an μεταφορα με αμαξι
8 hoi an
9 hoi an
10 danang - siem reap (απευθεια πτηση για καμποτζη)
11 siem reap (angkor)
12 siem reap (angkor)
13 siem reap - saigon
14 saigon ( cuchi tunnels)
15 αναχωρηση

Σου προτεινω να επισκεφτεις οπωσδηποτε την paradise cave. Μετανιωσαμε που δεν διαλεξαμε να κανουμε τα 7χλ μεσα στην paradise cave και επιλεξαμε την μικρη διαδρομη!
Να πατε επισης στα marble mountains και να αφιερωσετε οσες μερες μπορειτε παραπανω στην hoi an! Ειναι παραμυθενια!
Σε ευχαριστω πολυ, hoi an εχω βαλει 2 βυχτες 3 μερες εχω ακουσει τα καλυτερα.
Hue και hoi an που λες μεταφορες με αμαξι ειναι μεσα σε ταξιδιωτικο προγραμμα, Η με αστικη συγκοινωνια? Θα κοιταξω το paradise cave και marble mountains, δεν τα ειχα καν στη λιστα, γι αυτο ανοιξα και το topic.
Σε ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες σου
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Προσωπικά δε θα άφηνα εκτός Βιετνάμ τη Sapa και τη γύρω περιοχή (3 μέρες μαζί με πήγαιν-έλα από Hanoi).
Ευχαρίστως θα πετούσα εκτός το Hue και μια μέρα από Ho Chi Minh.
Για αστικό περιβάλλον το Hanoi έχει να δώσει περισσότερα από το HCM, αλλά ούτως ή άλλως όχι για πάρα πολλές μέρες.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Η sapa ναι ξεχασα να την αναφερω ειναι μεσα στο προγραμμα, αλλα λογικα ο χρονος των 3 ημερων φανταζει ακατορθωτος, σιγουρα θα κοψω μια μερα απο HCM, με αυτα ποθ βλεπω και διαβαζω.
Ισως μια μερα HCM, και ενα day our στο mekong delta.
Hue, γιατι θα το αφηνες εξω? εχω ακουσει καλα λογια.
Σε ευχαριστω παρα πολυ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η sapa ναι ξεχασα να την αναφερω ειναι μεσα στο προγραμμα, αλλα λογικα ο χρονος των 3 ημερων φανταζει ακατορθωτος, σιγουρα θα κοψω μια μερα απο HCM, με αυτα ποθ βλεπω και διαβαζω.
Ισως μια μερα HCM, και ενα day our στο mekong delta.
Hue, γιατι θα το αφηνες εξω? εχω ακουσει καλα λογια.
Σε ευχαριστω παρα πολυ
Εμένα η Hue μου άρεσε πάντως. Εχει και ιστορικό ενδιάφέρον (απαγορευμενη πολή κτλ) και είναι μία ζωντανη πόλη με ωραία περατζάδα κατα μήπως του ποταμου. Επίσης στην Hue εμεινα σε ένα απο τα καλύτερα ξενοδοχεία που έχω μεινει ever! Εάν σε ενδιαφέρει : https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...mage_Village-Hue_Thua_Thien_Hue_Province.html

Την sapa την παραλείψαμε σκοπίμως διότι είμασταν σε γαμήλιο και μας παραφαινόταν ταλαιπωρία για 3 μέρες (δε θέλαμε διαμονή σε τραίνα, homestay κτλ). Φαντάζομαι θα αξίζει όμως...

Σε ότι αφορά το mekong delta, ψαξτο λίγο γιατί όταν έψαχνα διάβαζα οτι δεν αξίζει. Οτι είναι tourist trap. Ειδικά τα day tour (υπάρχουν και εκδρομές με διανυκτέρευση). Επίσης 1 μέρα HCM και 1 mekong, σημαίνει οτι δε θα δεις τιποτα απο HCM. Στην HCM δεν πρέπει να χάσεις με τίποτα το μουσείο αμερικανικών εγκλημάτων πολέμου που κλείνει νωρις (στις 18:00). Που σημαίνει οτι εάν την πρώτη μέρα φτάσεις αργά HCM, παίζει να μη το προλάβεις. Στα cu chi δεν θα πας;
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Εμένα η Hue μου άρεσε πάντως. Εχει και ιστορικό ενδιάφέρον (απαγορευμενη πολή κτλ) και είναι μία ζωντανη πόλη με ωραία περατζάδα κατα μήπως του ποταμου. Επίσης στην Hue εμεινα σε ένα απο τα καλύτερα ξενοδοχεία που έχω μεινει ever! Εάν σε ενδιαφέρει : https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...mage_Village-Hue_Thua_Thien_Hue_Province.html

Την sapa την παραλείψαμε σκοπίμως διότι είμασταν σε γαμήλιο και μας παραφαινόταν ταλαιπωρία για 3 μέρες (δε θέλαμε διαμονή σε τραίνα, homestay κτλ). Φαντάζομαι θα αξίζει όμως...

Σε ότι αφορά το mekong delta, ψαξτο λίγο γιατί όταν έψαχνα διάβαζα οτι δεν αξίζει. Οτι είναι tourist trap. Ειδικά τα day tour (υπάρχουν και εκδρομές με διανυκτέρευση). Επίσης 1 μέρα HCM και 1 mekong, σημαίνει οτι δε θα δεις τιποτα απο HCM. Στην HCM δεν πρέπει να χάσεις με τίποτα το μουσείο αμερικανικών εγκλημάτων πολέμου που κλείνει νωρις (στις 18:00). Που σημαίνει οτι εάν την πρώτη μέρα φτάσεις αργά HCM, παίζει να μη το προλάβεις. Στα cu chi δεν θα πας;
Ειναι τοσα πολλα, και ο χρονος λιγος, πρεπει να τα βαλω κατω και να αποφασισω τι θελω να δω, αλλωστε αυτος ειναι και ο σκοπος που ανοιξα το topic, σε ευχαριστω πολυ ξανα για τις χρησιμες πληεοφοριες σου.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αφιερώσεις όλες τις ημέρες του ταξιδιού στο Βιετνάμ,να μπορέσεις να δεις όσο πιο πολλά μέρη γίνεται και να χωρίς το άγχος και την ταλαιπωρία των συνεχόμενων μετακινήσεων.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αφιερώσεις όλες τις ημέρες του ταξιδιού στο Βιετνάμ,να μπορέσεις να δεις όσο πιο πολλά μέρη γίνεται και να χωρίς το άγχος και την ταλαιπωρία των συνεχόμενων μετακινήσεων.
Σε ευχαριστω για τη συμβουλη, φυσικα και θα αφιερωσω 3 μησι μερες μπανγκογκ
3 μερες angkor wat
1 battambang και
1 phnom pehn
Απλα προσπαθω να βρω το καλυτερο δυνατο plan, οπως ειπες για να δω οσο πιο πολλα μερη γινεται
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom