Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Πραγματική απόλαυση η ανάγνωση! Απίστευτος ενθουσιασμός (κυρίως για το Βιετνάμ) και οι παρεμβάσεις με τα σχόλια δίνουν την εντύπωση ότι είστε μια μεγάλη παρέα που γνωρίζεστε ή ταξιδεύετε χρόνια μαζί!
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Να κάνω κι εγώ μια προκαταρκτική ερώτηση για την περιοχή, μιας και την έχω βάλει στο πρόγραμμα για την ερχόμενη άνοιξη.

Διαθέσιμος χρόνος 1 μήνας. Με πολύ καυγά ίσως 5 βδομάδες.

Εφόσον μείνω στο μήνα, έλεγα να πάω μόνο στην Καμπότζη. Και για να περάσω πιο χαλαρά (μετά το φετινό τρέξιμο στις Φιλιππίνες) και για να πάω και στις παραθαλάσσιες περιοχές (Sihanoukville - Kampot - Kep - Koh Kong) και στα νησιά (Koh Rong κλπ.), μιας και είμαι παραλιόπληκτος σαν την @go2dbeach
Στην περίπτωση αυτή το ερώτημά μου είναι, να πάρω πτήσεις για Phnom Penh πήγαινε έλα; Για Bangkok πήγαινε έλα και να πάω από κει Καμπότζη; Για Bangkok πήγαινε και από Phonm Penh επιστροφή (αν δίνουν τέτοια δυνατότητα οι εταιρίες); Το τελευταίο θα βόλευε για να κάνω και μια στάση σε Koh Chang, Kud και Mak στην Ταϊλάνδη, στα οποία δεν έχω πάει και τα οποία βρίσκονται στη διαδρομή από Bkk προς Καμπότζη (εδώ πάμε στις 5 βδομάδες).

Εφόσον πάμε στο σενάριο των 5 εβδομάδων, να έβαζα μέσα και το Βιετνάμ; Στην περίπτωση αυτή ο φόβος μου είναι ότι θα την πατήσω σαν τις Φιλιππίνες και θα τρέχω όλη μέρα πάνω κάτω. Άσε που οι φωτογραφίες από τις παραλίες που είδα στο Βιετνάμ δεν με ενθουσιάσαν και τόσο (εκτός αν η πραγματικότητα είναι καλύτερη και δεν αποτυπώνεται στις φώτο). Μήπως να έκανα Καμπότζη και Νότιο Βιετνάμ μόνο; Απλά όταν πάω σε μια χώρα θέλω να τη δω ολόκληρη. Άσε που διάβασα και για κάτι 55άρια δολάρια για βίζα στο Βιετνάμ, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα πληρώσω 2 φορές.

Να συνοψίσω τις επιλογές:
1. Καμπότζη μόνο.
2. Καμπότζη και Koh Chang κλπ. στην Ταϊλάνδη.
3. Καμπότζη και Νότιο Βιετνάμ
4. Καμπότζη και Βιετνάμ (άνω κάτω, μέση, άκρη και μετά ένα μήνα ξεκούραση στη Χαλκιδική για να ανακτήσω δυνάμεις)!

Αυτά τα βασικά για να ξέρω τι να αρχίσω να ψάχνω. Περισσότερες απορίες, μόλις μελετήσω!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Καταρχήν η βίζα για Βιετνάμ στοιχίζει 25$stamp fee + 8$service fee για μια είσοδο για διάρκεια παραμονής 1 μήνα.
Έχω επισκεφτεί 2 φορές την Καμπότζη και 3 φορές το Βιετνάμ και αναρωτιέμαι γιατί σκέφτεσαι να μείνεις στην Καμπότζη 1 μήνα. Το Βιετνάμ είναι υπέροχο....
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και τις δύο χώρες αλλά τις περισσότερες μέρες να τις αφιερώσεις στο Βόρειο (Hanoi-Halong bay-Sa Pa) και Κεντρικό Βιετνάμ (Hoi an).
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Για πολλούς λόγους. Πρώτον είμαι παραλιόπληκτος, οπότε θέλω τα 3/4 του ταξιδιού να τα περάσω σε παραλίες και νησιά. Δεύτερον, γιατί όταν πάω σε μια χώρα θέλω να τη βλέπω ολόκληρη (ή σχεδόν ολόκληρη). Και τρίτον, γιατί θέλω στο ταξίδι να είμαι και λίγο χαλαρά και όχι να ξυπνάω στις 5 το πρωί και να τρέχω από μέρος σε μέρος και να αλλάζω μέρος/πόλη/ξενοδοχείο κάθε 2 μέρες. Δεν είπα ότι δεν θα πάω στο Βιετνάμ κάποια στιγμή, απλά δεν θεωρώ ότι η Καμπότζη είναι μόνο η Phonm Penh, η Siem Reap και το Angkor wat. Έχει παραλιακό μέτωπο και τουλάχιστον 70 νησιά, αρκετά παρθένα γενικά, γιατί το 90% των τουριστών πάει μόνο στα 3 παραπάνω τουριστικά μέρη.

Αυτό, ας πούμε είναι το Koh Rong, απέναντι από τη Sihanoukville. Το πιο γνωστό από τα νησιά της Καμπότζης. Δεν αξίζει μια βδομάδα να μείνεις εκεί;

Koh-Rong-Island-Cambodia.jpg


Koh-Rong-Island-Cambodia2.jpg
 
Last edited:

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Για πολλούς λόγους. Πρώτον είμαι παραλιόπληκτος, οπότε θέλω τα 3/4 του ταξιδιού να τα περάσω σε παραλίες και νησιά. Δεύτερον, γιατί όταν πάω σε μια χώρα θέλω να τη βλέπω ολόκληρη (ή σχεδόν ολόκληρη). Και τρίτον, γιατί θέλω στο ταξίδι να είμαι και λίγο χαλαρά και όχι να ξυπνάω στις 5 το πρωί και να τρέχω από μέρος σε μέρος και να αλλάζω μέρος/πόλη/ξενοδοχείο κάθε 2 μέρες. Δεν είπα ότι δεν θα πάω στο Βιετνάμ κάποια στιγμή, απλά δεν θεωρώ ότι η Καμπότζη είναι μόνο η Phonm Penh, η Siem Reap και το Angkor wat. Έχει παραλιακό μέτωπο και τουλάχιστον 70 νησιά, αρκετά παρθένα γενικά, γιατί το 90% των τουριστών πάει μόνο στα 3 παραπάνω τουριστικά μέρη.

Αυτό, ας πούμε είναι το Koh Rong, απέναντι από τη Sihanoukville. Το πιο γνωστό από τα νησιά της Καμπότζης. Δεν αξίζει μια βδομάδα να μείνεις εκεί;

View attachment 157863

View attachment 157864
oxi φιλε μου δεν αξιζει για μια εβδομαδα ....για Π Α Ν Τ Α ομως σιγουρα. Ουτε ΕΝΦΙΑ oυτε τελη ουτε δεη ,οτε ,vodaphone, nova, aek ,versace,coca cola.............μονο eat ,pray ,love!!!!!!!
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κατ αρχήν 35 ημέρες είναι πάρα πολλές για να τις αφιερώσεις μόνο για την Καμπότζη.Νομίζω οτι μπορείς να την συνδυάσεις με μια άλλη χώρα Ταϊλάνδη ή Βιετνάμ (κατα σειρά πρώτα Ταιλάνδη που έχει πάραπολλά νησιά για παραλιόπληκτους.) Επίσης πιστεύω οτι 10 ημέρες για την Καμπότζη είναι αρκετές και τις υπόλοιπες 25 στην Ταιλάνδη και όλα χαλαρα-χαλαρά.Και οσυνδυασμός αυτός απο απόψεως χιλιομετρικών αποστάσεων ταιριάζει καλύτερα ακόμα και με τα λεωφορεία και πούλμαν της γραμμής.
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Κατ αρχήν 35 ημέρες είναι πάρα πολλές για να τις αφιερώσεις μόνο για την Καμπότζη.Νομίζω οτι μπορείς να την συνδυάσεις με μια άλλη χώρα Ταϊλάνδη ή Βιετνάμ (κατα σειρά πρώτα Ταιλάνδη που έχει πάραπολλά νησιά για παραλιόπληκτους.) Επίσης πιστεύω οτι 10 ημέρες για την Καμπότζη είναι αρκετές και τις υπόλοιπες 25 στην Ταιλάνδη και όλα χαλαρα-χαλαρά.Και οσυνδυασμός αυτός απο απόψεως χιλιομετρικών αποστάσεων ταιριάζει καλύτερα ακόμα και με τα λεωφορεία και πούλμαν της γραμμής.
Ταϊλάνδη έχω πάει 5 φορές. Το μόνο κομμάτι που δεν έχω δει είναι η τριάδα νησιών που ανέφερα. Chang, Kud, Mak, κοντά στην Καμπότζη
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ΜΠΡΑΒΟ! υπεροχη ιστορια!!!!!!!! απιθανες φωτος! παντα καλα ταξιδια!!!:clap::clap::clap:
 

RoulaMilos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ-Καμπὀτζη-Ταιλάνδη
Σε καθε πολη ειχαμε τοπικο ξεναγο και μας πηγαινε σε ολα τα αξιοθεατα της περιοχης.
και πώς τον βρίσκατε ? το είχατε εκ των προτέρων κλείσει μεσω των ξενοδοχείων?
 

RoulaMilos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ-Καμπὀτζη-Ταιλάνδη
Γεια σου Ρενάτα !

με λένε Ρούλα και σου γράφω από τη Μήλο. Διάβασα την εξαιρετική περιγραφή του ταξιδιού σου στο Βιετνάμ και στην Καμπότζη...ελπίζοντας να μην σε ταλαιπωρώ, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το ταξίδι αυτό μιας και λογαριάζουμε να κάνουμε ακριβώς το ίδιο τον επόμενο Νοέμβρη...
Θέλουμε να πάμε από το Χο Τσι Μινγ στην Πνομ Πενχ μέσω του ποταμού... αυτό που έκανες εσύ ήταν οργανωμένο από κάποιο τοπικό γραφείο ? σε αυτή τη περίπτωση μήπως έχεις κάποιο όνομα ή στοιχείο επικοινωνίας ?
έγραψα σε ένα που βρήκα στο διαδίκτυο αλλά η πρότασή τους αφορά κρουαζιερόπλοιο που είναι και αργό και πανάκριβο...
θα μπορούσες να με βοηθήσεις ?
επίσης , τις εσωτερικές πτήσεις τις έκλεισες από την Ελλάδα ? σε πιο σαιτ ?
Σευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια
Ρούλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom