Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Constant1ne

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα. Κλείσαμε χθες 4 άτομα για Βιετνάμ τελος Οκτωβρίου με αρχές Νεομβρίου 10 βράδια. Τις περισσότερες μέρες θα τις περάσουμε κεντρικό Βιετνάμ. ΚΑΙ βλέπω σήμερα ότι το κεντρικό Βιετνάμ βουλιάζει από βροχές εκείνη την περίοδο! Ειδικά Hoi An που θέλω να μείνω. Είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα τότε; Ευτυχώς βάλαμε flex.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Κάνεις δεν ξέρει πότε θα ξεκινήσουν οι βροχές και πόσο θα κρατήσουν αλλά οι δύο μήνες αυτοί είναι στατιστικά πιο πιθανοί να έχεις πολλές συνεχόμενες μέρες καταρρακτώδους βροχής και πλημμυρών, ειδικά στο κεντρικό Βιετνάμ.

Το έχω ξαναγράψει ότι έχει τύχει να έρθουν φίλοι μέσα Οκτώβρη για τρεις βδομάδες και να μην δουν σταγόνα και λιγότερο από την επόμενη βδομάδα από όταν φύγανε βγάζανε τους τουρίστες από την hoi an με τις βάρκες.

Κρατήστε ανοιχτό το πρόγραμμα σας και αν χρειαστεί πηγαίνετε βορρά ή νότο ανάλογα με τις συνθήκες. Το αργότερο 3 μέρες πριν έχεις καλή πρόβλεψη για αυτά τα μεγάλα φαινόμενα και σπάνια επηρεάζουν όλη τη χώρα εξίσου για πάνω από μια δύο μέρες.
 

Constant1ne

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Κατάλαβα. Μας βλέπω να αλλάζουμε ημερομηνίες ή χώρα. Θα ναι κρίμα να πάμε μέχρι εκεί και να βρέχει ασταμάτητα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
141
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική!
Κατάλαβα. Μας βλέπω να αλλάζουμε ημερομηνίες ή χώρα. Θα ναι κρίμα να πάμε μέχρι εκεί και να βρέχει ασταμάτητα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
θα συμφωνήσω με τον @poised !
Το διάστημα που θα πάτε είναι επίφοβο για το κεντρικό Βιετνάμ!
Έγω ήμουν μέσα αυτού του δεκέμβρη σε Χοι αν και Ντα νανγκ σχεδόν 15 μέρες και δεν σταμάτησε να βρέχει ( και δεν είδα όπως ήθελα την απαφορευμένη πόλη στο χοι αν που τόσο ήθελα).

Από την άλλη μπορείτε να βάλετε περισσότερες μέρες σε βορρά και νότο που επίσης έχει πράγματα να δείτε ( αν είστε και adventurous travellers ειδικά ), και ο καιρός είναι σαφώς καλύτερος ( φθινοπωρινός καιρός στον βορρά και καλοκαιρί στον Νότο ).
 

Fantasio

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα και πάλι σε όλη την ομάδα. Σε λιγότερο από μια βδομάδα ξεκινάει η περιπέτειά μου στο Βιετνάμ και το περιμένω πως και πως...! Βρίσκομαι στο στάδιο που διευθετώ τις τελευταίες λεπτομέρειες και μία από αυτές είναι και η Viettel SIM Card που θέλω να έχω για unlimited data. Εχώ βρει ένα site που το παραθέτω παρακάτω το οποίο για 15 μέρες (unlimited data) και παραλαβή από αεροδρόμιο, με χρεώνει μόνο 13$. Θα ήθελα αν γνωρίζετε για την εγκυρότητα του παρακάτω site και αν αφορά παραλαβής κανονικής SIM ή μόνο e-SIM (το κινητό μου δεν δέχεται e-SIM). Viettel Sim Card 5G (SGN Airport Pick Up) for Vietnam – SC COMPANY
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα και πάλι σε όλη την ομάδα. Σε λιγότερο από μια βδομάδα ξεκινάει η περιπέτειά μου στο Βιετνάμ και το περιμένω πως και πως...! Βρίσκομαι στο στάδιο που διευθετώ τις τελευταίες λεπτομέρειες και μία από αυτές είναι και η Viettel SIM Card που θέλω να έχω για unlimited data. Εχώ βρει ένα site που το παραθέτω παρακάτω το οποίο για 15 μέρες (unlimited data) και παραλαβή από αεροδρόμιο, με χρεώνει μόνο 13$. Θα ήθελα αν γνωρίζετε για την εγκυρότητα του παρακάτω site και αν αφορά παραλαβής κανονικής SIM ή μόνο e-SIM (το κινητό μου δεν δέχεται e-SIM). Viettel Sim Card 5G (SGN Airport Pick Up) for Vietnam – SC COMPANY
Εμείς είχαμε πάρει κατευθείαν από το αεροδρόμιο. Αν θυμάμαι καλά με 10 δολάρια. Αυτό βέβαια το 2019, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να κλείσεις κάτι από κάποιο site.
Μόλις φτάσεις και περάσεις τον έλεγχο διαβατηρίων θα πας στο περίπτερο της Viettel.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.598
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα και πάλι σε όλη την ομάδα. Σε λιγότερο από μια βδομάδα ξεκινάει η περιπέτειά μου στο Βιετνάμ και το περιμένω πως και πως...! Βρίσκομαι στο στάδιο που διευθετώ τις τελευταίες λεπτομέρειες και μία από αυτές είναι και η Viettel SIM Card που θέλω να έχω για unlimited data. Εχώ βρει ένα site που το παραθέτω παρακάτω το οποίο για 15 μέρες (unlimited data) και παραλαβή από αεροδρόμιο, με χρεώνει μόνο 13$. Θα ήθελα αν γνωρίζετε για την εγκυρότητα του παρακάτω site και αν αφορά παραλαβής κανονικής SIM ή μόνο e-SIM (το κινητό μου δεν δέχεται e-SIM).


Η καλύτερη εταιρεία είναι η viettel. Σε θέματα κάλυψης. Κ υπάρχει παντού μονο με 9 ευρώ. Γιατί βιάζεσαι να βάλεις από το αεροδρόμιο; αν κ υπάρχει κ εκεί.
Εμάς για 15 μέρες μας έφτασαν άνετα τα 4 gb που δίνει κ ξεπάτωσα τον πλοηγό.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Καλησπέρα και πάλι σε όλη την ομάδα. Σε λιγότερο από μια βδομάδα ξεκινάει η περιπέτειά μου στο Βιετνάμ και το περιμένω πως και πως...! Βρίσκομαι στο στάδιο που διευθετώ τις τελευταίες λεπτομέρειες και μία από αυτές είναι και η Viettel SIM Card που θέλω να έχω για unlimited data. Εχώ βρει ένα site που το παραθέτω παρακάτω το οποίο για 15 μέρες (unlimited data) και παραλαβή από αεροδρόμιο, με χρεώνει μόνο 13$. Θα ήθελα αν γνωρίζετε για την εγκυρότητα του παρακάτω site και αν αφορά παραλαβής κανονικής SIM ή μόνο e-SIM (το κινητό μου δεν δέχεται e-SIM). Viettel Sim Card 5G (SGN Airport Pick Up) for Vietnam – SC COMPANY
Δεν γνωρίζω να σου πω για το site που παραθέτεις, αλλά εμείς βγάλαμε από περίπτερο της viettel μέσα στο αεροδρόμιο, με περίπου 14-15 δολλάρια απεριόριστα data για 1 μήνα. (Δεκέμβριος 2023). Ο τύπος ήταν τόσο γατονι στο μαγαζάκι, που μέσα σε (απόλυτα κυριολεκτικά) λιγότερο από δύο τρία λεπτά είχε πάρει τα κινητά μας (δύο), τους είχε βάλει τις καινούριες sim, τα είχε ανοίξει και είχε βάλει ο,τι ρύθμιση.χρειαζοταν και στο ενδιάμεσο είχαμε πληρώσει και με κάρτα γιατί δεν είχα κάνει ακόμα συνάλλαγμα. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Τώρα που το θυμάμαι η sim είναι ακόμα στο κινητό μου μέσα χαχαχαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom