Κουφονήσια Βοήθεια για Κουφονήσι

apatara

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω τα φώτα σας, please.

Έχω σκοπό τέλος Ιουνίου να επισκεφθώ για πρώτη φορά το Κουφονήσι. Μιας και δεν έχω ξαναπάει και δεν είχα εικόνα του τόπου και θα κάνω διακοπές μόνη μου αυτή τη φορά, προσπαθώ να καταλάβω σε ποια περιοχή του νησιού είναι καλά να μείνω.

Από τη μία σκέφτομαι το χωριό, διότι τη νύχτα αν θέλω να βγω έξω και να πιω ποτάκι μου είναι προτιμότερο να είμαι κοντά... από την άλλη σκέφτομαι αφου θα είμαι μόνη και δεν ξέρω καν αν θα μου βγει να βγω νύχτα, μήπως είναι προτιμότερο να μείνω κάπου στη μέση, πχ Φανό, Φοίνικα ώστε να μοιράσω τις αποστάσεις στις παραλίες.... γιατί οσο κοντά και να λέμε ότι έιναι όλα, αν θες στο λιοπύρι μία ώρα περπάτημα (και είναι τόσο; ούτε καν ξέρω) να φτάσεις στο Πορί και στο Γάλα, εεεε δεν είναι και τόσο βολικά....

Επίσης μέσα σε όλα αυτα προσπαθώ να συνδιάσω αξιοπρεπές (καθαρό και σε ωραίο σημειο) καταλημα, αλλά φθηνό... κάτι 30 ευρώ που μου είπαν, ακούγονται τέλεια... Οπότε αν έχετε να προτείνετε κάτι που έχετε δοκιμάσει, πολύ θα το εκτιμήσω.

Τέλος, έχω μια εβδομάδα άδεια και δεν υπάρχει καράβι από Πειραία να φύγω Σάββατο και να επιστρέψω Κυριακή, κατά συνέπεια θα φύγω Κυριακή και θα γυρίσω Σάββατο χάνοντας δύο ολόκληρες μέρες από πολύτιμες διακοπές... ΓΙΑΤΙ;;;;;

Υπάρχει βέβαια και η λύση να πας να Νάξο και να πάρεις μετα το seajet αλλά στο σύνολο το ταξίδι με το connection κτλ σου βγαίνει 11 ώρες... too much.....

Aναμένω με αγωνία απόψεις και ... χίλια ευχαριστώ.
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
εγω ειχα παει κουφονησια πριν 2 χρονια!πραγματικα ονειρεμενο μερος!καλυτερο μερος διαμονης για μενα ειναι η χωρα,οπου υπαρχουν διπλα σου τα παντα (super market,καφε,εστιατορια )!στα συν οτι ειναι κοντα και το λιμανακι που φευγουν καραβακια για να σε πανε σε παραλιες!εγω οταν ειχα παει ειχα μεινει στα ενοικιαζομενα ποθητη.μικρο studio ,περιποιημενο,πολυ καλη ιδιοκτήτρια και καλη τιμη δωματιου!(νομιζω 35 euro )!περα απο κει ειχα παει με δελφινι αλλα με το που πατησα το ποδι μου στο νησι πηγα και αλλαξα δρομολογιο και επεστρεψα με blue star με μια μερα διαμονη ναξο!
οπως και να εχει το θεωρω πανεμορφο νησι με φανταστικες παραλιες !
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλύτερα να μείνεις κέντρο απόκεντρο. Όλα είναι μαζεμένα σε μια σειρά. Μείνε όπου βρεις αξιοπρεπές και φθηνό δωμάτιο. Τα πάντα είναι σε απόσταση περπατήματος.
Για μπάνιο σε βλέπω στις παραλίες εκεί κοντά. Πήγαινε νωρίς μπας και βρεις θέση σε αρμυρίκι. Το Πορί πριν 2 χρόνια που είχα πάει ήταν σκέτη απογοήτευση (εγώ το γνώρισα στις δόξες του-ελεύθερο κάμπινγκ κλπ) και δεν έχει σκιά πουθενά
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από τη μία σκέφτομαι το χωριό, διότι τη νύχτα αν θέλω να βγω έξω και να πιω ποτάκι μου είναι προτιμότερο να είμαι κοντά... από την άλλη σκέφτομαι αφου θα είμαι μόνη και δεν ξέρω καν αν θα μου βγει να βγω νύχτα, μήπως είναι προτιμότερο να μείνω κάπου στη μέση, πχ Φανό, Φοίνικα ώστε να μοιράσω τις αποστάσεις στις παραλίες.... γιατί οσο κοντά και να λέμε ότι έιναι όλα, αν θες στο λιοπύρι μία ώρα περπάτημα (και είναι τόσο; ούτε καν ξέρω) να φτάσεις στο Πορί και στο Γάλα, εεεε δεν είναι και τόσο βολικά....

(πώς κάνουμε παράθεση βρε παιδιά; )

Εγώ θα σου πρότεινα το χωριό, ο Φοίνικας και τα πέριξ είναι σχετικά απομακρυσμένα για να πηγαινοέρχεσαι κάθε βράδυ. Άλλωστε, καθώς πρόκειται για μικρό νησάκι, όλη η ζωή είναι μαζεμένη στο χωριό (η συντριπτική πλειοψηφία ταβερνών και bar, μίνι-μάρκετς, ΑΤΜ, όλα).
Επίσης, αν δεν θέλεις να πηγαινοέρχεσαι με τα πόδια στις παραλίες, πέρα από το καραβάκι που έχει συγκεκριμένες ώρες μπορείς να νοικιάσεις και ποδήλατο και να κινείσαι βάσει του δικού σου προγράμματος.
Πάντως και με τα πόδια μια χαρά γίνεται η δουλειά. Εμείς θυμάμαι μόνο μια μέρα πήραμε καραβάκι, κι αυτό κυρίως για την εμπειρία (κι άλλη μία για το Κάτω Κουφονήσι).

Από δωμάτιο δεν έχω να σου προτείνω κάτι, αυτό που είχαμε μείνει εμείς, χωρίς να είναι χάλια, δεν ήταν και κάτι συγκλονιστικό για να το "προωθήσω".
 

yiota1986

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Δαλματικές ακτές
καλησπέρα παιδιά!σκέφτομαι κι εγώ για κουφονήσι!το μόνο που με τρομάζει είναι πως λένε πως έχει τρομερά πολύ κόσμο!έχετε καθόλου ιδέα αν ισχύει αυτό?πάντως όσοι γνωστοί μου έχουν πάει μου είπαν ότι είναι καλύτερα να μείνεις στο χωριό κι εμείς εκεί σκεφτόμαστε να κλείσουμε!
 

apatara

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλημέρα και ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας!

Δεν έχω πια απορία για το που θα μείνω...
Όσον αφορά κατάλυμα το πιο δελεαστικό που έχω από θέση, θέα, τιμή, αντιμετώπιση είναι το ξενοδοχείον Ποσειδώνιο... έχει πάει κανείς;;;;

Μάλλον θα κοιτάξω να πάω και εγώ με blue star παρά με sea jet, γιατί τέλος Ιουνίου τα μελτέμια είναι στα ντουζένια τους, μη μείνω στην Αθήνα με τη χαρά!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Καλημέρα και ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας!

Δεν έχω πια απορία για το που θα μείνω...
Όσον αφορά κατάλυμα το πιο δελεαστικό που έχω από θέση, θέα, τιμή, αντιμετώπιση είναι το ξενοδοχείον Ποσειδώνιο... έχει πάει κανείς;;;;

Μάλλον θα κοιτάξω να πάω και εγώ με blue star παρά με sea jet, γιατί τέλος Ιουνίου τα μελτέμια είναι στα ντουζένια τους, μη μείνω στην Αθήνα με τη χαρά!!!!
Οντως πολλές ώρες με το δελφίνι!!δεν παλευεται καθόλου!!!!οσο για τα δωμάτια μπες στην ιστοσελίδα στα κουφονησια εκεί που λέει διαμονή κ άρχισε τα τηλέφωνα !παντως κάποιοι κάνουν κ καλύτερες τιμές από booking!εγω έτσι είχα βρει!
 

apatara

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Thanks. Απο δωμάτια έχω επικοινωνήσει ήδη με όλους σχεδόν, χαμός!
Οι τιμές για Ιούνιο κυμαίνονται (για όσους ενδιαφέρονται) από 25 ευρώ (μία περίπτωση), 30-40 ευρώ (πολλές), και πάμε στα 50-65 έπειτα - βρήκα και με 100 φυσικά, thanks but no thanks.

Εάν γνωρίζει κάποιος και ξέρει να μου πει
hotel poseidonio 30 ευρώ με πρωινό πάνω στο κύμα μέσα στο χωριό (μέσα στη ζωή και πιθανόν και ολίγον φασαρία;)
ή
nostos studios (30 ευρώ χωρίς πρωινό - πανεμορφά δωμάτια, λίγο πιο έξω από το χωριό, αλλά όχι παραλιακά, προς τα μέσα ενδωχώρα) ;;;;;

Είμαι πολύ κοντά στο να καταλήξω λέμε!

Βέβαια θα πάω μόνη μου και αυτό θα έχει την πιο μεγάλη πλάκα από όλα γιατί δεν έχω ξανακάνει διακοπές alone! (θα γελάω ή θα κλαίω;... θα δείξει...) :cool:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εάν γνωρίζει κάποιος και ξέρει να μου πει
hotel poseidonio 30 ευρώ με πρωινό πάνω στο κύμα μέσα στο χωριό (μέσα στη ζωή και πιθανόν και ολίγον φασαρία;)
ή
nostos studios (30 ευρώ χωρίς πρωινό - πανεμορφά δωμάτια, λίγο πιο έξω από το χωριό, αλλά όχι παραλιακά, προς τα μέσα ενδωχώρα) ;;;;;
Το poseidonio μου φαίνεται πιο κοντά σε αυτό που θέλεις, δηλαδή να μείνεις στη χώρα. Μην ανησυχείς για φασαρία. Κατ΄αρχήν, η χώρα και το νησί γενικότερα είναι ήρεμη και εσύ δεν θα πας Ιούλιο ή Αύγουστο που έχει σίγουρα πολύ κόσμο. Δεύτερον, το ξενοδοχείο αυτό δεν είναι μέσα στη χώρα, αλλά πάρα πολύ κοντά της, 5' περπάτημα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για να απαντήσεις με παράθεση πατάς την επιλογή "Απάντηση" κάτω από το μήνυμα που θες (δίπλα στο "Like")
anny μου αυτό έκανα χθες, αλλά δεν εμφανίστηκε στην απάντηση ο κώδικας του quote και σάστισα.

Όσον αφορά κατάλυμα το πιο δελεαστικό που έχω από θέση, θέα, τιμή, αντιμετώπιση είναι το ξενοδοχείον Ποσειδώνιο... έχει πάει κανείς;;;;
Εάν γνωρίζει κάποιος και ξέρει να μου πει
hotel poseidonio 30 ευρώ με πρωινό πάνω στο κύμα μέσα στο χωριό (μέσα στη ζωή και πιθανόν και ολίγον φασαρία;)
Ποσειδώνιο είχα μείνει και εγώ πέρυσι. Όπως ανέφερε η katskats δεν είναι μέσα-μέσα στο χωριό, προς την άκρη του θα έλεγα. Το location είναι ωραίο επειδή είναι δίπλα στη θάλασσα και η θέα είναι καλή, ιδιαίτερα μια νύχτα που είχε Πανσέληνο το είχαμε ευχαριστηθεί πολύ!
Από εκεί και πέρα μην περιμένετε ξενοδοχείο, το ονομάζουν μεν έτσι, αλλά εγώ θα έλεγα ότι επί της ουσίας πρόκειται για μεγάλο συγκρότημα ενοικιαζόμενων δωματίων. Δηλ. τα δωμάτια είναι επιπέδου ενοικιαζόμενου, όχι ξενοδοχείου.
Στα θετικά ότι έχουν mini van που μπορείς να κανονίσεις να σε πάρει/φέρει δωρεάν από το λιμάνι (όχι ότι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη, αλλά αν έχεις πρωινό πλοίο βολεύει). Το ξενοδοχείο έχει λίγο προσωπικό και την περισσότερη δουλειά έκαναν δύο παιδιά από το Μπαγκλαντές. Γενικώς μου δόθηκε η εντύπωση ότι περνούσαν πάρα πολύ καλά στη δουλειά τους και αυτό μου άρεσε, καθώς εκτιμώ τις επιχειρήσεις που δημιουργούν σωστό περιβάλλον για τους μετανάστες.
Το πρωινό απαράδεκτο, μικρή ποικιλία και όλα προκάτ, αν μπορέσεις να κλείσεις με μικρότερη τιμή χωρίς πρωινό κάντο!

Μάλλον θα κοιτάξω να πάω και εγώ με blue star παρά με sea jet, γιατί τέλος Ιουνίου τα μελτέμια είναι στα ντουζένια τους, μη μείνω στην Αθήνα με τη χαρά!!!!
Εμείς κάναμε το σφάλμα και πήγαμε με το γρήγορο, ενώ κλείσαμε blue star για την επιστροφή. Σχεδόν όση ώρα κάναμε με το blue star χρειαστήκαμε και με το γρήγορο (τράτζικ), καθώς έκανε κύκλο και ξεφόρτωσε πρώτα σε όλα τα άλλα νησιά και μετά στο Κουφονήσι! Και αυτό με πολύ μεγαλύτερο κόστος!

Επίσης να δώσω μερικές διευκρινίσεις για το ζήτημα "μοναχικές διακοπές στο Κουφονήσι". Θεωρώ λοιπόν ότι αξίζει μόνο αν αυτός που θα τις κάνει τα έχει βρει πολύ με τον εαυτό του και περνάει καλά μόνος του χωρίς να κάνει και πολλές δραστηριότητες. Πέρα από εξερεύνηση παραλιών και βολτίτσες το (πανέμορφο κατά τα άλλα) νησί (όπως και το αδερφάκι του) δεν έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό. Ετοιμάσου να περάσεις ώρες κολυμπώντας και διαβάζοντας το βιβλιαράκι σου. Αν αυτό σε καλύπτει, όρμα!
Αν όμως έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι παίζει να γνωρίσεις παρέες, χωρίς αυτό να αποκλείεται (καλοκαίρι θα είναι, διακοπές, όλοι είμαστε πιο ανοιχτοί τότε), να σου πω απλά ότι πέρυσι αρχές Αυγούστου σχεδόν το 70% του κόσμου ήταν ζευγάρια. Πέρα από αυτούς υπήρχαν αρκετές οικογένειες και γενικότερα οι παρέες και οι solo travellers αποτελούσαν ένα πολύ μικρό κομμάτι των παραθεριστών.
 

apatara

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει ποτέ διακοπές μόνη μου ώς τώρα, αλλά έχω άδεια προγραμματισμένη, ακύρωσα κάτι άλλα πλάνα που είχα και δεν έχω σκοπό να κάτσω Αθήνα, ιδίως Ιούνιο μήνα που θα είναι απολαυστικά όπου και να πας!
Τώρα πως θα μου προκύψει δεν ξέρω, μπανάκι και βιβλιαρακι/μουσική φουλ, αν προκύψει καμιά παρέα καλό θα είναι, αν όχι με βλέπω θάλασσα, φαγητό, δωμάτιο, ύπνο με τις κότες που λέει ο λόγος και ξύπνιο την ώρα του ψαρέματος.. χαχαχα... ξερω'γω θα δείξει.... το πολύ πολύ παίρνω το πλοίο και πάω στην αγαπημενη Αγία Άννα της Νάξου και την αράζω εκεί που τα ξέρω κιόλας τα κατατόπια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom