Ιράν Τουρκία Βοήθεια για Τουρκία-Ιράν

igou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκία-Νεπάλ Οδικώς :)
Χαιρεται. Να σας πω ότι έχω μια πολύ έντονη επιθυμία να ταξιδέψω στο Ιραν, μα όχι αεροπορικώς αλλά από Τουρκία, από Κωνσταντινούπολη στη λίμνη Van κ μετά Ιράν και όλα με τρένο (όνειρο βασικά :clap::clap:, όχι απλή επιθυμία) και γενικά έχω να ρωτήσω πολλά πράγματα :roll: Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο;
1: Ξέρει κανένας αν μπορώ να βγάλω visa στα σύνορα με Τουρκιά; Γιατί οκ για τα αεροδρόμια, αλλά τι γίνεται όταν πας Ιράν με άλλο μέσο;
2: Για καλοκαίρι η ζέστη παλεύεται;
3: Θα είναι επικίνδυνα για κοπέλες, γιατί σκέφτομαι να ταξιδέψω με φίλη (η ερώτηση ισχύει και για ενδοχώρα Τουρκίας καθώς σίγουρα θα γίνουν και αρκετές στάσεις) και αν πρέπει για ασφάλεια να ακολουθούνται κάποιοι τρόποι ντυσίματος, συμπεριφοράς κ.λ.π
4: "Visa fee is EUR50.00 for the holder of the passport and EUR10.00 for each one of the companions (if any)"
Αυτό το βρήκα σε site για πληροφορίες για το Ιράν. Δηλαδή αρκεί να έχω μόνο εγώ διαβατήριο;Και οι visa να μας βγει συνολικά και για τους δύο 60 Ευρώ;

Αυτά προς το παρόν.. Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι! :cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.449
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Μέχρι πριν 3 χρόνια που πήγα εγώ, την επιτόπια βίζα την έδιναν μόνο στο αεροδρόμιο. Μπορεί να έχει αλλάξει, πάρε την πρεσβεία τους.
2. Δεν νομίζω...
3. Επικίνδυνα δεν είναι, καθόλου μάλιστα, μιλάμε για εγκληματικότητα μηδέν. Από κει και πέρα, αν δεν τηρείτε τους κανόνες περί ενδυμασίας κλπ, θα σας συλλάβουν. Εμένα μου έκανε παρατήρηση η θρησκευτική αστυνομία επειδή η μπλούζα μου ήταν πολύ κίτρινη (υποτίθεται πως ακόμη και οι άντρες δε φορούν φανταχτερά χρώματα). Μόλις είδαν πως είμαστε ξένοι, μας άφησαν ήσυχους, ευγενέστατα, αλλά τουλάχιστον τα τσαντόρ κλπ πρέπει να τηρούνται από τις γυναίκες, δεν κάνουν τα στραβά μάτια σε κάτι τέτοια. Την ενδοχώρα της Τουρκίας (έχω πάει μέχρι το Ερζουρούμ) την βρήκα λίγο πιο "προχώ", αλλά δεν είναι και η Κούβα...
4. Υποθέτω πως αναφέρεται στα άτομα που αναγράφονται στο διαβατήριό σου, δηλαδή αν ταξιδεύουν ανήλικοι μαζί σας.

Έχει στο φόρουμ ιστορίες για Ιράν, ρίξε μια ματιά.
 

igou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκία-Νεπάλ Οδικώς :)
Αχα ώραια σε ευχαριστώ :) Για τη visa ναι όντως θα ρωτήσω αναγαστικά Πρεσβεία.
Αλλα για τη ζέστη γιατί όχι; Τι είναι ενα 35αρί με 40 βαθμούς βρε αδερφέ; Και στην Αθήνα τα καλοκαίρια χτυπάει 40! Παιζει ρόλο και το πόσο ξηρό είναι το κλίμα;;
Και κάτι τελευταίο. Τα λεφτά τα είχες ολά μαζι σου να φανταστώ;

Έχω διαβάσει ήδη τις ιστορίες για το Ιραν. Η δική σου ήταν πολύ καλή πραγματικά και ότι ήθελα να ακούσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.449
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλλα για τη ζέστη γιατί όχι; Τι είναι ενα 35αρί με 40 βαθμούς βρε αδερφέ; Και στην Αθήνα τα καλοκαίρια χτυπάει 40!

E, γι' αυτό την αποφεύγουμε. Το θέμα είναι πως πολλά αξιοθέατα στο Ιράν (π.χ τα ζιγκουράτ, η Περσέπολη) είναι σε ανοιχτούς χώρους και ο πολύς ήλιος ζεσταίνει και υπερβολικό φως κάνει (αν είσαι της φωτογραφίας) και προκαλεί μια γενικότερη ραθυμία. Αλλά όχι, δε θα πεθάνεις κιόλας.

Και κάτι τελευταίο. Τα λεφτά τα είχες ολά μαζι σου να φανταστώ;
Ναι, πήραμε κάμποσα ευρώ μετρητά και τα χαλούσαμε εκεί. Απ' τα λίγα που είχα διαβάσει, το θέμα των ΑΤΜ ήταν λίγο πιο περίπλοκο απ' ό,τι αλλού και δεν πήρα κάρτα μαζί μου. Η χώρα είναι πολύ ασφαλής, και χίλια ευρώ στην τσέπη που είχε ο καθένας μας, δεν νιώσαμε ποτέ καμία υπόνοια απειλής. Άσε που με τόσα κεράσματα και τέτοιες χαμηλές τιμές, τι να πρωτοξοδέψεις;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αχα ώραια σε ευχαριστώ :) Για τη visa ναι όντως θα ρωτήσω αναγαστικά Πρεσβεία.
Αλλα για τη ζέστη γιατί όχι; Τι είναι ενα 35αρί με 40 βαθμούς βρε αδερφέ; Και στην Αθήνα τα καλοκαίρια χτυπάει 40! Παιζει ρόλο και το πόσο ξηρό είναι το κλίμα;;
εσυ πες τη βολευεις αλλα σκεψου τη φιλη σου καλυμμενη μες στους 45 βαθμους .....:haha::haha::haha:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
φιλε Ιγκου σε ευχαριστω, μου εβαλες ιδεα για ταξιδι...
διαβασα και τις ιστοριες των μελων και εχω κανει καποιες σκεψεις..

Προγραμματιζαμε για φετος να παμε με λεωφορεια κυριως μεχρι λιμνη Βαν και μετα Συρια και Ιορδανια με τρενα και λεωφορεια...Η Συρια μετα τα τελευταια αποκλειεται οποτε λεμε να ψαχτουμε για Ιραν....
Θα ειμαστε 2 ατομα , αντρας γυναικα,μικρης ηλικιας , αντεχουμε κακοπερασεις και ελλειψη ανεσεων και θα κινηθουμε ανεξαρτητα και στις 2 χωρες.Μπατζετ χαμηλο αρα αποκλειονται ασκοπα ταξι, οδηγοι και αεροπλανα...

Το πλανο ειναι: ξεκιναμε απο θεσσαλονικη με λεωφορειο, παμε Ιστανμπουλ και μετα Καππαδοκια η Malaytia για να επισκεφτουμε Nemrut Dagi...Τουρκια ξανακαναμε ενα εικοσαημερο το 2008, ξερουμε να κινηθουμε.. Απο κει λιμνη Βαν, με κυριο σκοπο τρεκινγκ και φυση...

Βρηκα οτι υπαρχει σιδηροδρομικη συνδεση απο Βαν τεχερανη... μια φορα τη βδομαδα ομως...θα ψαξουμε εναλλακτικες

Τα μερη που κυριως θα επισκεφτουμε Ιραν ειναι Τεχερανη, Ισφαχαν και εκει γυρω Σιραζ και εκει γυρω...περσεπολις κ.τλ...

Γυρισμος απο Τεχερανη με αεροπλανο Ιστανμπουλ ( γυρω στα 200 βρισκεις ανετα) η οδικως παλι αν μας φτασουν οι μερες...και το χρημα

Αποριες....Τα μερη που σκεφτομαστε προς το παρον ειναι δυτικο Ιραν....το αλλο κομματι δε το εχω πολυβαλει στο προγραμμα γιατι σκεφτομαι οτι θα ξεφυγουμε οικονομικα και απο αποψη αποστασεων και ημερων...Υπαρχει κατι ομως προς τα εκει που πιστευεται οτι δε πρεπει να χασουμε?
Η πολη Tabriz και πιο κοντινη σχετικα στα συνορα με Τουρκια αξιζει?
Απο Κασπια τι θα μπορουσαμε να επισκεφτουμε?
Για τα μερη που εχουμε σκεφτει 13-15 μερες αρκουν? Γιατι αν προσθεσουμε τις 7-8 μερες Τουρκια στο πηγαινε και κανα 4-5 στο γυρνα φτανουμε 27-28 μερες ....ο συνταξιδιωτης μου λογω κυπριακης καταγωγης εχει περιορισμο 30 ημερων στη βιζα της Τουρκιας...Οποτε για να μεινουμε παραπανω θα πρεπει υποχρεωτικα να παρουμε αεροπλανο για γυρισμο, αν ειναι ομως να δουμε καλυτερα τη χωρα σε παραπανω μερες το προτιμουμε....

Για τις γυναικες στο Ιραν διαβασα οτι αν εισαι προσεκτικη με ενδυμασια και συμπεριφορα δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα....κανα τιπ απο καμια κυρια δε θα εβλαπτε...επισης για τη συμπεριφορα των ζευγαριων κανα τιπ...διαβασα οτι πολλοι τουριστες κουβαλανε ψευτικες βερες και τετοια πραγματα (ακραια τα θεωρω λιγο, αλλα δε ξερω)ωστε σε περιπτωση που τους πει κανεις τπτ σε ξενοδοχεια ειδικα να λενε ειναι παντρεμενοι!!!!! επισης ισχυει οτι δεν ειναι κοσμιο οι γυναικες να καπνιζουν???? χαζη ερωτηση αλλα εχουμε ελλατωματα..

Οσον αφορα τα δωματια, σε booking και τετοια σαιτ ουτε τη χωρα δεν εχει....απο κατι σελιδες ασιατικες βρηκα π.χ δωματια 3ων αστερων 30 ευρω...εμας δε μας ενδιαφερουν καν τα αστερια,θελουμε ενα κρεβατι και ντους ανθρωπινα , ποσα να υπολογιζουμε???? και ειναι ευκολο να βρεις εκει?

τελευταιο
λεμε για τελος αυγουστου αρχες σεπτεμβρη.... εχουμε δυνατοτητα να γινει και οκτωβρη αλλα στη λιμνη Βαν και κει γυρω θα το δαγκωσουμε απο το κρυο...

σορρυ για το σεντονι χτες αρχισαμε να σκεφτομαστε σοβαρα για το ταξιδι αυτο και το χω παρει ζεστα.....
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
ουπς....αυτη μου χε ξεφυγει...δεν την εβγαλε στην αναζητηση μαλλν γιατι ειναι ημιτελης.....ευχαριστω, θα τη μελετησω
Παρόλο που μάχομαι για την ανατροπή σου, αναρωτιέμαι γιατί δεν πηγαίνεις μόνο στο Ιράν που έχει ψωμί; Τα αεροπορικά δεν είναι ακριβά. Σας φαίνονται ακριβά ή θέλετε οπωσδήποτε να περάσετε από την Τουρκία;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Παρόλο που μάχομαι για την ανατροπή σου, αναρωτιέμαι γιατί δεν πηγαίνεις μόνο στο Ιράν που έχει ψωμί; Τα αεροπορικά δεν είναι ακριβά. Σας φαίνονται ακριβά ή θέλετε οπωσδήποτε να περάσετε από την Τουρκία;
Τα αεροπορικα για Ιραν κυμαινονται στα 440....
χρηματικα μου βγαινει το ιδιο να παω οδικα και να επιστρεψω με αεροπλανο Ιστανμπουλ και πισω...(150 ευρω με μμμ προς εκει και 200 αεροπορικα γυρνα)

Ο κυριος λογος ειναι οτι μετα το προπερσινο ταξιδι στη τουρκια μας εμεινε ενα μεγαλο απωθημενο να ξαναπαμε στη χωρα....και ιδιαιτερα λιμνη Βαν... και επισης με λεωφορεια στη Τουρκια στο προηγουμενο ταξιδι δε ταλαιπωρηθηκαμε καθολου....καναμε και βραδυνες διαδρομες και γλιτωναμε διαμονες.

Συν οτι γενικα προτιμω τα οδικα ταξιδια, βλεπεις περισσοτερα...α ..ειμαι και πετοφοβικη, περνω αεροπλανο μονο αν δε μπορω να παω αλλιως οικονομικα....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ψιλοεβγαλα ενα προχειρο προγραμμα για τουρκια Ιραν και το παραθετω μηπως εχετε να προτεινετε κατι. Φυσικα δε θα τηρηθει ακριβως, αυτος ειναι και ο λογος που δε θα κανουμε πολλες κρατησεις και δε βαλαμε πτησεις.Η εκινηση ειναι τελος Σεπτεμβρη, αρχες Οκτωβρη

μερα1: βραδινο λεωφορειο για Κωνσταντινουπολη
μερα 2:διαμονη κωνσταντινουπολη (δε μενουμε παραπανω, εχουμε περασει αλλες 2-3 φορες ο καθενας)
μερα 3:βραδινο λεωφορειο για Amasya ( η αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο προς τα εκει)
μερα 4:διανυκτερευση Αμασυα
μερα 5: λεωφορειο για Τrabzon, διαμονη εκει
μερα 6: Τrabzon
μερα 7: τρεκινγκ εκει γυρω και διανυκτερευση σε καποιο ορεινο χωριο P.x Uzungol
μερα 8: με λεωφ Εrzurum ( ή μηπως Kars? φαινεται ενδιαδερουσα πολη)
μερα 9,10: με λεωφ λιμνη Van, πολη και πεζοποριες εκει γυρω
μερα 11: περναμε συνορα Iran, Φτανουμε Ταbriz με τρενο η ενα συνδιασμο ΜΜΜ, (αυτο παιζεται ακομα, πιθανα να περασουμε Urmia με απευθειας λεωφορειο) διανυκτερευση εκει
μερα 12,13: διανυκτερευση Τεχερανη
μερα 14,15: Υαzd
mera 16,17 : Shiraz
mera 18,19,20 : Εsfahan
μερα 21:τεχερανη και πισω με πτηση αν δενε χουμε χρονο αλλιως

μερα 22:περναμε τα συνορα και παμε παλι Van, Βολευει
μερα 23: βραδινο λεωφορειο για Sanliurfa
μερα 24: Sanliurfa ή Νemrut Dagi(Adiyaman)
mera 25,26: Urgup Kappadokia, (για ξεκουραση, εχουμε ξαναμεινει για 4 μερες θα γυρισουμε χαλαρα)
μερα 27: βραδινο λεωφορειο για ιστανμπουλ
μερα 28: διαμονη Ιστανμπουλ η απο το ξενερωμα που επιστρεφουμε κατευθειαν πισω

Καθε προταση δεκτη, λετε να βαλουμε και τπτ αλλο , ισως Κερμαν απο Ιραν και να κοψουμε κατι απο Τουρκια ( αν κοψουμε κατι θα ειναι η καππαδοκια και το Nemrut Dagi)

H amasya δε με ενθουσιαζει αλλα ειναι πολλες ωρες απο Ιστανμπουλ Τραβζον( 16 περιπου) και πρεπει να κοπει η διαδρομη στη μεση. Εναλλακτικη εχουμε την Αγκυρα που δενε χουμε παει καθολου και τη Samsun που μου φαινεται πολυ αδιαφορη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom