Βοηθεια για οργανωση ταξιδιου.....εχω πελαγώσει....

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολο το κόσμο......
Καλημέρα όλη μέρα:lol: θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ταξίδι που ετοιμάζω για 15 μέρες στη Τοσκάνη, έχω ένα πρόχειρο πλάνο στο μυαλό μου αλλά θέλω να απολαύσουμε το ταξίδι αυτό και να μη τρέχουμε πάνω στις μηχανές άντε να προλάβουμε και αυτό άντε και εκείνο.
Αναχώρηση από Πάτρα στις 16/4/12 για Αγκώνα άφιξη στις 17/4/12 το πρωί κατά τις 10:30. διαδρομή

Α) ΑγκώναΑssisi, PerugiaToddiOrvieto, CittadellaPieve, Montepulciano, Pienza, Montalcino, BuonoconventoMonteronidArabia, Sienna

B) Aγκώνα, Assisi, Perugia, Castiglione Del Lago Sianlunga, Sienna

Τι λέτε λοιπόν ποια διαδρομή να ακολουθήσουμε? Χιλιομετρικά και από θέμα χρόνου το Β)ίσως?

Το αγρόκτημα που βρήκα είναι στη περιοχή Torri-Rosia (Siena) θα μείνουμε 3 νύχτες και από κει θα κάνουμε τις εκδρομές μας.

Επόμενος σταθμός 3 νύχτες Φλωρεντία εδώ έχω διάφορα θέματα που ζητώ την βοήθεια σας.
1) Τα περισσότερα ξενοδοχεία που είναι μέσα στη πόλη είναι μίζερα και ψυχοπλακωτικά, στο βαλάντιο που διαθέτουμε περίπου 60 με 80 ευρώ το δίκλινο συν ότι το parkingχρεώνετε εξτρά για αυτοκίνητο 30-35 € (αμάν) την ημέρα, για μηχανές δεν γνωρίζω αλλά ελπίζω πιο λίγο. Σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο να μείνουμε σε αγρόκτημα εκτός Φλωρεντίας όπου με τα χρήματα που διαθέτουμε βρίσκουμε υπέροχα καταλύματα, μήπως γνωρίζετε περιοχές όπου μπορούμε να κοιτάξουμε κοντά στη Φλωρεντία για να μπορούμε να βγούμε και κανένα βραδύ για ποτάκι χωρίς να πρέπει να κάνουμε χιλιόμετρα για την επιστροφή μας
2) Αν γνωρίζετε κάποια ξενοδοχεία μέσα στη πόλη με δωρεάν παρκινγκ και να μη χρειάζεται να πάρουμε τις μηχανές μας για να κινηθούμε εσωτερικά.
3) Πλάνο Φλωρεντίας μια μέρα μέσα στη πόλη για να δούμε τα αξιοθέατα της (ξέρω ότι μια μέρα δεν φτάνει αλλά κάτι θα δούμε…βοήθεια του κοινού εδώ παρακαλώ, τι προτείνετε?????? Τις άλλες 2 μέρες διαδρομές στις γύρω περιοχές,

Την ημέρα αναχώρησης από Φλωρεντία πάμε για CinqueTerre (σε πιο από τα 5 χωριά να μείνουμε για να έχει κανένα μαγαζί για φαγητό ανοιχτό. Πρόταση για ξενοδοχείο ή πρόταση για διανυκτέρευση σε κοντινή πόλη, χωριό.

Επόμενη μέρα Comoδιαμονή 2 μέρες πρόταση για ξενοδοχείο? Τέλος Βενετία άλλες 2 μερούλες και εδώ καμία πρόταση???

Αυτά σε πρώτη φάση…. Μη σας κουράσω……:shock:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δύο παρατηρήσεις...

1. Το πρόγραμμα με Τοscany, Umbria,5 Τerre,Λίμνες και Βενετία είναι εξαιρετικά φιλόδοξο... θα κάνεις πασαλήματα αν τα βάλεις όλα μέσα... κόψε κάτι και δώσε περισσότερες μέρες σε Τοσκάνη-Ούμπρια... πιό λογικό μου φαίνεται να κόψεις τις Λίμνες...

2. Στην διαδρομή του πήγαινε πάρε την διαδρομή από Ουρμπίνο και Γκούμπιο... είναι δύο μέρη που δεν χάνονται...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γεια σου λοιπον!
για τη Φλωρεντια διαμονη προτεινω : Bed and Breakfast Firenze centro BluNotte B&B - Sito Ufficiale αρκετα μοντερνο καλη τιμη υπεροχος ιδιοκτητης, την μηχανη την αφηνετε στο παρκινγκ ΒΕCARIA ειναι το φθηνοτερο της περιοχης ! δεν νομιζω να ειναι πανω απο 15 ευρω την ημερα για την μηχανη!
Οσ'αναφορα το Como εγω λεω να μεινετε Bellagio ! Δες αυτο :Bellagio Center Town - self catering apartments αν ειστε πολλοι θα σας βολεψει το διαμερισματακι , η ιδιοκτητρια θα σας βολεψει τις μηχανες εξω απο τα δωματια σχδεον! εδω το εκανε με το αυτοκινητο μας!Δωρεαν!
Για τα Cinque terre αν δεν κανω λαθος δεν θα πληρωσετε πολλα για την μηχανη για να μην πω και τιποτα, εβλεπα πολλες ασπρες θεσεις για μηχανακια στα χωρια ;) αφου ειναι για 1 μερα μεινετε σε καποιο απο τα 5 χωριουδακια , εμεις μειναμε Corniglia , αλλα η Vernazza μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερα μαγαζακια του τυπου που ζητας! μην ανησυχεις ομως παντου θα βρεις pizza και τουριστικα μενου σε οικονομικες τιμες!

για το σχεδιο Α η Β δεν μπορω να βοηθησω πολυ , απλα κοιτα και την περιοχη του Chianti :)

Οτι αλλο εδω ειμαστε :)

ΑΧ αυτο το κομματι της οργανωσης του ταξιδιου πως το ζηλευω :oops:
 

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολο το κόσμο......
Δύο παρατηρήσεις...

1. Το πρόγραμμα με Τοscany, Umbria,5 Τerre,Λίμνες και Βενετία είναι εξαιρετικά φιλόδοξο... θα κάνεις πασαλήματα αν τα βάλεις όλα μέσα... κόψε κάτι και δώσε περισσότερες μέρες σε Τοσκάνη-Ούμπρια... πιό λογικό μου φαίνεται να κόψεις τις Λίμνες...

2. Στην διαδρομή του πήγαινε πάρε την διαδρομή από Ουρμπίνο και Γκούμπιο... είναι δύο μέρη που δεν χάνονται...
Σευχαριστώ για τις πληροφοριες σου απο οτι εχω δει εισαι πολυταξιδεμενος και με πολλες γνωσεις :lol:!!! Μηπως θα μπορουσες να μου προτεινεις ενα προχειρο πλανο για τις ημερες αυτες? Τις λίμνες θα θελαμε να τις δουμε οποτε ισως παρατείνουμε για 2 μερες την παραμονη μας:clap:

Σευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση σου
 

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολο το κόσμο......
γεια σου λοιπον!
για τη Φλωρεντια διαμονη προτεινω : Bed and Breakfast Firenze centro BluNotte B&B - Sito Ufficiale αρκετα μοντερνο καλη τιμη υπεροχος ιδιοκτητης, την μηχανη την αφηνετε στο παρκινγκ ΒΕCARIA ειναι το φθηνοτερο της περιοχης ! δεν νομιζω να ειναι πανω απο 15 ευρω την ημερα για την μηχανη!
Οσ'αναφορα το Como εγω λεω να μεινετε Bellagio ! Δες αυτο :Bellagio Center Town - self catering apartments αν ειστε πολλοι θα σας βολεψει το διαμερισματακι , η ιδιοκτητρια θα σας βολεψει τις μηχανες εξω απο τα δωματια σχδεον! εδω το εκανε με το αυτοκινητο μας!Δωρεαν!
Για τα Cinque terre αν δεν κανω λαθος δεν θα πληρωσετε πολλα για την μηχανη για να μην πω και τιποτα, εβλεπα πολλες ασπρες θεσεις για μηχανακια στα χωρια ;) αφου ειναι για 1 μερα μεινετε σε καποιο απο τα 5 χωριουδακια , εμεις μειναμε Corniglia , αλλα η Vernazza μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερα μαγαζακια του τυπου που ζητας! μην ανησυχεις ομως παντου θα βρεις pizza και τουριστικα μενου σε οικονομικες τιμες!

για το σχεδιο Α η Β δεν μπορω να βοηθησω πολυ , απλα κοιτα και την περιοχη του Chianti :)

Οτι αλλο εδω ειμαστε :)

ΑΧ αυτο το κομματι της οργανωσης του ταξιδιου πως το ζηλευω :oops:

Σε υπερ ευχαριστω για την γρήγορη απαντηση σου οπως και τον Τraveller μπηκα και ειδα στη φλωρεντια το ξενοδοχειο που μου προτεινες και ειναι τελειο!!!! ματσ μουτσ :clap: καθως και οι αλλες πληροφοριες σου ηταν πολυ χρησιμες εεεεε που θα παει θα το φιταξω το ταξιδακι αυτο, ξέρεις ειχα σκεφτει να παω μόνη μου αλλα στη πορεια βρηκα και παρεα οποτε αυτο με κανει να ανχωθώ λίγο γιατι δεν θα ειμαι μονη να μη με πειραζει αν κανω καμια πατατα:roll:!!!! Γιαυτο θελω να ειμαι πολυ προσεκτικη και να περασουμε ολοι καλα. Σας ευχαριστω και παλι πολυ πολυ

αααααα περαστικα σου, διαβασα οτι παιρνεις και αντιβιωση...... προσφατα πηρε και η κόρη μου:( περαστια γρηγορα λοιπον :lol:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Την ημέρα αναχώρησης από Φλωρεντία πάμε για CinqueTerre (σε πιο από τα 5 χωριά να μείνουμε για να έχει κανένα μαγαζί για φαγητό ανοιχτό. Πρόταση για ξενοδοχείο ή πρόταση για διανυκτέρευση σε κοντινή πόλη, χωριό.


Στα Cinque Terre θα βρεις ανοιχτά μαγαζιά σε όλα τα χωριά, από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. Το μέρος είναι πολύ τουριστικό και ζωντανό. Εμείς μείναμε στη Vernazza, η οποία νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Αν δεν έχεις διαβάσει τη σχετική ταξιδιωτική ιστορία μου, ρίξε μια ματιά να πάρεις μερικές ιδέες.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E9%F2-%F0%DD%ED%F4%E5-%E3%E1%DF%E5%F2.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom