Βολος/Πηλιο

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Γεια σας παιδια! Θελουμε να παμε 2-3 μερες (20-22/10) στο Πηλιο. Το θεμα ειναι οτι θελουμε να μεινουμε κοντα στο Βολο (πχ Πορταρια, Αλλη Μερια, Μακρινιτσα, κτλ). Εχετε να προτεινεται καποιον ξενωνα σχετικα φθηνο (μεχρι 60 ευρω/δικλινο); Οσους βρηκαμε ωραιους, με 50 ευρω, ειναι τλχιστον 40 χλμ απο Βολο (Μακρυρραχη, Τσαγκαραδα, κτλ).

Αληθεια, απο αυτα τα χωρια, τα τελευταια, ειναι δυσκολος ο δρομος με αυτοκινητο το βραδυ;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Βασικα εγω θα προτεινα μακρυνιτσα....Τα χωρια αυτα,Τσαγκαραδα,Μακρυραχη δεν ειναι τοσο οτι ειναι δυσκολος ο δρομος αλλα ειναι σχεδον 2 ωρες απο τη πολη του Βολου...Η Μακρυνιτσα ειναι το πιο γραφικο απο τα κοντινα χωρια...Την Πορταρια τη βρισκω υπερτουριστικοποιημενη αλλα σιγουρα και να μη κλεισεις εχει πολλα δωματια σε ξενωνες........

δες και τις σελιδες και παρε τηλεφωνα καλυτερα, μπορει λογω εποχης οι τιμες να κατεβαινουν....Το τελευταιο λινκ ειναι για εναν ξενωνα που τυχαια βρηκα με 50 ευρω το δωματιο...οποτε πιστευω θα βρεις και αλλα...

http://www.visitportaria.com/portaria-hotels-gr.html
http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/show.asp?pid=10325
http://www.aroundpelion.com/accommodation-pelion/makrinitsa-accommodation-pelion-gr.html
http://www.faidriades.gr/rooms.html
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Thx. Η αληθεια ειναι πως κι εγω εκει κατεληξα. Η Μακρυνιτσα εχει πολυ πραμα! Παντως οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες, δεδομενης της εποχης και το οτι παμε καθημερινη.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Thx. Η αληθεια ειναι πως κι εγω εκει κατεληξα. Η Μακρυνιτσα εχει πολυ πραμα! Παντως οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες, δεδομενης της εποχης και το οτι παμε καθημερινη.
παντως αξιζει...ειναι νομιζω το πιο γραφικο χωριο, ιδιαιτερα αν δεν εχεις ξαναπαει Πηλιο...εγω σπουσαζα βολο 7 χρονια και εχω παει πανω απο δεκα φορες και ανετα ξαναπηγαινα....:D ειναι μικρο χωριο και πασιγνωστο...οποτε τις τσιμπανε τις τιμες...!!! παντως στο φαι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη! και εχει στις ταβερνες κατι κοκκορες κρασατους και σπετζοφαγια.....
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καθημερινη θα δουλευει τιποτα? 'Η μονο Βολος για φαι?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
και γιατί δεν μένεις Βόλο
με αυτα τα χρήματα βρίσκεις σίγουρα και να ανεβαίνεις στο βουνό για βόλτες
εξάλου οι αποστάσεις είναι μικρές
τσαγκαράδα λέι πολλά και ο δρόμος είναι υπέροχος αν !!!!!! εχεις evo η sti για να το ευχαριστηθείς κιόλας
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καθημερινη θα δουλευει τιποτα? 'Η μονο Βολος για φαι?
εχει 3-4 ταβερνες και 2-3 καφε, οσες φορες εχω παει και καθημερινη ανοικτα ειναι παντα....Και διπλα στη πορταρια,η οποια απεχει 5 λεπτα, ακομα περισσοτερα...Για καλες ταβερνες συνηθως παμε προς πηλιο...

Στο βολο εχει κυριως τσιπουραδικα..με τη γνωστη μεθοδο, παραγγελνεις τσιπουρα ατομικα και ερχονται μεζεδες εκπληξη..αλλα ψαρικα, καλαμαρακια και τετοια...

Τωρα αν θελετε νυχτερινη διασκεδαση , για ποτακι και τετοια, μαλλον θα κατεβειτε προς Βολο...Εχω να προτεινω απο μπυραριες το Αβαειο με πολλες μπυρες που εχει και ποικιλια γερμανικων λουκανικων , το Μπαλταζαρ με μπολικες μπυρες, ενω για χαλαρο ποτακι καθισμενος σε μαξιλαρες την ανατολιτικη φελουκα....Για πιο βραδυ με πιο εντονη μουσικη σπιτακι, Μαραμπου για τζαζ μουσικη , Ποσ για πιο βαβουρα και νεανικο κοσμο και απο κλαμπ δεν εχω πολλα να πω,σορρυ!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα πιο κοντινά στο Βόλο και εύκολα προσβάσιμα χωριά του Πηλίου είναι η Πορταριά και η Μακρυνίτσα. Η Μακρυνίτσα εννοείται πως είναι πολύ πιο γραφική, αλλά και πιο ακριβή από την Πορταριά.

Σε μια στροφή στην είσοδο της Πορταριάς όπως ανεβαίνεις από το Βόλο υπάρχουν κάποια πολύ συμπαθητικά ενοικιαζόμενα δωμάτια. Έχω κάμποσα χρόνια να πάω, αλλά λογικά δε θα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Απλή διακόσμηση, πάντα ζεστό νερό, τηλεόραση, η μια πλευρά έχει πολύ ωραία θέα προς το Βόλο και οι τιμές του ήταν πολύ πολύ λογικές σε σχέση με τους ωραίους μεν αλλά πανάκριβους αρχοντικούς ξενώνες της περιοχής.
Νομίζω ότι δεν είχε όνομα στην ταμπέλα του, αλλά ο ιδιοκτήτης λέγεται Γεωργούλας Αντώνης και το τηλέφωνο είναι 24280-90039 και 99594.
Αν θέλεις κάτι απλό και οικονομικό δοκίμασέ το.

Ο Βόλος από τη μια και η Μακρυνίτσα από την άλλη είναι σε πολύ λογικές αποστάσεις για πρωινές ή βραδυνές βόλτες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μια έχουμε το θέμα με τον Βόλο για να μην ανοίγουμε άλλο θεμα ξερει κάποιος να μου πεί απο μπουζούκια κια γενικά ξόφλα κατάσταση ( ελληνική μουσική live ) τι παίζει στο βόλο και στην γύρω περιοχή .
παλαιότερα είχα παέι στα άστρα και στα 13φεγγάρια

ευχαριστώ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μια έχουμε το θέμα με τον Βόλο για να μην ανοίγουμε άλλο θεμα ξερει κάποιος να μου πεί απο μπουζούκια κια γενικά ξόφλα κατάσταση ( ελληνική μουσική live ) τι παίζει στο βόλο και στην γύρω περιοχή .
παλαιότερα είχα παέι στα άστρα και στα 13φεγγάρια

ευχαριστώ
Τα αστρα καλα κρατουν...αλλα για λουλουδια κατασταση...Αν και ειναι τσιμπημενα για επαρχιακο μαγαζι, θυμαμαι πριν 4 χρονια οτι το κρασι ειχε 70 ευρω...καλα λογια εχω ακουσει για τη Νυχτωδια στην οδο 2ας Νοεμβριου 98 , τηλ 24210 21101 για να κλεισεις τραπεζακι, νομιζω ομως εχει πιο ρεμπετολαικο προγραμμα....Υπαρχει φανταζομαι ακομα και το ρεμπετικο σεργιανι και στο κεντρο του Βολου ενα μικρο μαγαζακι το Στενακι......

προσωπικα εχω παει ελαχιστες φορες και πριν 4-5 χρονια σα φοιτητρια οποτε δεν ειμαι ειδικη επι του θεματος, οτι εχω ακουσει απο τις παρεες μου...:D

τα φεγγαρια βρισκονται προς Αλυκες και δε ξερω αν ειναι ανοικτα το χειμωνα...νομιζω ανοιγουν απριλιο με σεπτεμβριο....
 

TonyQ

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Λοιπον, περασαμε φοβερα, μειναμε Φαιδριαδες (ολοκαινουριος) με 50ευρω και ειχε αρκετο κοσμο, τολμω να πω, για καθημερινη Οκτωβρη (γενικα στο Πηλιο, στον ξενωνα ειμασταν μονοι μας). Προσοχη στο Βολο, φαγαμε κλησαρα 80ευρω απο τους δημοτομπατσους. Μη παρκαρετε κεντρο.
*Must, μπανακι σε καποια απομονωμενη παραλια στο δρομο προς Τρικερι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom