Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλημέρα παιδιά!
25η Μαρτίου κανονίσαμε να πάμε Βοσνία να δούμε κάτι φίλους μας. Το θέμα είναι ότι επειδή τα αεροπορικά ήτανε εξωφρενικά ( το φθηνότερο εισιτήριο για Σαράγεωο ήταν 450 ευρώ) βγάλαμε εισιτήρια για Βελιγράδι που βρήκαμε μια προσφορά και μετά είπαμε να το ψάξουμε πώς θα πάμε στο Σαράγεβο. Έχει πάει κανείς από Βελιγράδι? Τα λεωφορεία πώς είναι; Αν και η απόσταση δεν είναι πολύ μεγάλη γύρω στα 350 χλμ, για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει τα λεωφορεία κάνουν 8 ώρες να φτάσουν!!!! Μάλλον σταματάνε σε χωριά και τέτοια. Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδρομή παρακαλώ ας με διαφωτίσει τι είναι καλύτερο. Βρήκα στο Ίντερνετ και κάτι ταξί που σε πάνε σχετικά γρήγορα, βέβαια ζητάνε υπερβολικά χρήματα , γύρο στα 100 ευρώ το άτομο, και δεν ξέρω αν είναι έμπιστο μέσο γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να τα χρησιμοποιεί.
Δεύτερη ερώτηση. Τι προτίνετε για Σαράγεβο? Έχει πάει κανείς στο Μόσταρ? Τι αξίζει να κάνει κάποιος εκεί;
αυτά, ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα παιδιά!
25η Μαρτίου κανονίσαμε να πάμε Βοσνία να δούμε κάτι φίλους μας. Το θέμα είναι ότι επειδή τα αεροπορικά ήτανε εξωφρενικά ( το φθηνότερο εισιτήριο για Σαράγεωο ήταν 450 ευρώ) βγάλαμε εισιτήρια για Βελιγράδι που βρήκαμε μια προσφορά και μετά είπαμε να το ψάξουμε πώς θα πάμε στο Σαράγεβο. Έχει πάει κανείς από Βελιγράδι? Τα λεωφορεία πώς είναι; Αν και η απόσταση δεν είναι πολύ μεγάλη γύρω στα 350 χλμ, για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει τα λεωφορεία κάνουν 8 ώρες να φτάσουν!!!! Μάλλον σταματάνε σε χωριά και τέτοια. Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδρομή παρακαλώ ας με διαφωτίσει τι είναι καλύτερο. Βρήκα στο Ίντερνετ και κάτι ταξί που σε πάνε σχετικά γρήγορα, βέβαια ζητάνε υπερβολικά χρήματα , γύρο στα 100 ευρώ το άτομο, και δεν ξέρω αν είναι έμπιστο μέσο γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να τα χρησιμοποιεί.
Δεύτερη ερώτηση. Τι προτίνετε για Σαράγεβο? Έχει πάει κανείς στο Μόσταρ? Τι αξίζει να κάνει κάποιος εκεί;
αυτά, ευχαριστώ
Εμείς πήγαμε από Κροατία (Σπλίτ) -> Μόσταρ -> Σαράγιεβο -> Βισεγκραντ -> Σερβία (Νις) με δικό μας αυτοκίνητο, οπότε μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω για τις μεταφορές...

Το Μόσταρ αξίζει για 3-4 ώρες το πολύ, καθώς πέραν από τη γέφυρα και τα ρημαγμένα από τον πόλεμο κτήρια η υπόλοιπη πόλη είναι αφόρητα τουριστικοποιημένη.

Το Βίσεγκραντ είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα στάση καθ' οδόν για τη Σερβία, για να πάρεις μια γεύση από την (καταπράσινη) περιοχή των Σερβοβοσνίων. Μια παλιά γέφυρα πάνω από ένα μεγάλο ποτάμι, και μια μική ψιλο-αδιάφορη πόλη κατά τα άλλα.

Το Σαράγιεβο είναι μια πόλη, που ξεχωρίζει ως τόπος συνάντησης θρησκειών. Στον ίδιο δρόμο μπορεί να υπάρχει τζαμί, καθολική και ορθόδοξη εκκλησία (ενώ νομίζω κάπου βρίσκεται και μια συναγωγή).
Είναι κτισμένη στο βάθος και τις πλαγιές μια κοιλάδας ποταμού, ο οποίος διασχίζει το κέντρο της πόλης. Σε ένα από τα γεφυράκια του, έγινε η δολοφονία του αρχιδούκα Franz Ferdinard της Αυστρίας, που ήταν η σπίθα που άναψε τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Δίπλα στη γέφυρα είναι ένα ενδιαφέρον μουσείο.
Επίσης αξίζει τον κόπο ένα ιστορικό μουσείο στο δυτικό άκρο της πόλης (λίγο πιο κάτω από το θρυλικό holiday Inn), με εκθέματα και από τον εμφύλιο των 90s, πολλές βόλτες πάνω κάτω στον κεντρικό πεζόδρομο της παλιάς πόλης & τα πέριξ, και πολύ βαλκανικό cevapci (κεμπάπ α-λα-βαλκανικά) στην παλιά πόλη.
Επίσης ένα-δυο τζαμιά είναι ενδιαφέροντα, αλλά εμείς πήγαμε Παρασκευή οπότε δεν....
Δοκιμάστε επίσης και την τοπική μπυρα, επισκεπτόμενοι τη μπυραρία, στην απέναντι πλευρά του ποταμού.

Αυτά θυμάμαι από μνήμης, αν χρειάζεσαι παραπάνω, να ανατρέξω στις σημειώσεις μου...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
με εκθέματα και από τον εμφύλιο των 90s,
Taver θα μου επιτρέψεις μονο μια μικρη διορθωση καθως κανεις λαος στην Πρωην Γιουγκοσλαβία δεν αποκαλει τους πολεμους τοτε εμφυλιους παρα απελευθερωτικους...ουτε καν μεταξυ τους οι Βοσνιοι (και απο τις 3 εθνοτητες που απαρτιζουν τη χωρα αυτη) την πιο δυσλειτουργικη χωρα των Βαλκανιων...μια χωρα που ουσιαστικα κομμενη στα 2 και με το νομο που λεμε!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver θα μου επιτρέψεις μονο μια μικρη διορθωση καθως κανεις λαος στην Πρωην Γιουγκοσλαβία δεν αποκαλει τους πολεμους τοτε εμφυλιους παρα απελευθερωτικους...ουτε καν μεταξυ τους οι Βοσνιοι (και απο τις 3 εθνοτητες που απαρτιζουν τη χωρα αυτη) την πιο δυσλειτουργικη χωρα των Βαλκανιων...μια χωρα που ουσιαστικα κομμενη στα 2 και με το νομο που λεμε!!!
Δεν ξέρω, το συζητάμε. Η χώρα (Βοσνία & Ερζεγοβίνη) ήταν ενιαία πριν και μετά τον πόλεμο, και αυτοί που πολεμούσαν ήταν στην αρχή και κατέληξαν στο τέλος πολίτες της ίδιας χώρας. Η χώρα άλλαξε ριζικά, αλλά μόνο στο εσωτερικό της. Αυτό για μένα λέγεται εμφύλιος... Παρότι γίνανε και εγκλήματα πολέμου, παρενέβησαν και ξένες δυνάμεις, κλπ.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν ξέρω, το συζητάμε. Η χώρα (Βοσνία & Ερζεγοβίνη) ήταν ενιαία πριν και μετά τον πόλεμο, και αυτοί που πολεμούσαν ήταν στην αρχή και κατέληξαν στο τέλος πολίτες της ίδιας χώρας. Η χώρα άλλαξε ριζικά, αλλά μόνο στο εσωτερικό της. Αυτό για μένα λέγεται εμφύλιος... Παρότι γίνανε και εγκλήματα πολέμου, παρενέβησαν και ξένες δυνάμεις, κλπ.
Ναι αφου εγιναν φοβερες μετακινησεις πληθυσμων για να δημιουργηθουν οι 2 "δημοκρατιες" που την απαρτιζουν τωρα...με ενα πολυ δυσκολο συστημα 3μελης προεδριας που διοικει το ενωμενο αυτο κρατος και ουσιαστικα με τον εκαστοτε Ευρωπαιο αντπροσωπο (τωρα ειναι ενας Αυστριακος) να εχει τον τελευταιο λογο στο τι γινεται στη χωρα.

Μου εχει πει ο πατερας μου ιστοριες για εκεινα τα χρονια και τι ρολο επαιξε η Ελλαδα σε ολα αυτα που γινοντουσταν και εχω παθει την πλακα μου(λογω δουλειας τα ξερει απο μεσα)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Μου εχει πει ο πατερας μου ιστοριες για εκεινα τα χρονια και τι ρολο επαιξε η Ελλαδα σε ολα αυτα που γινοντουσταν και εχω παθει την πλακα μου(λογω δουλειας τα ξερει απο μεσα)
Αυτό είναι ένα από τα πιο πονεμένα ζητήματα, που μάλιστα είναι άγνωστο στους περισσότερους Έλληνες γιατί πολύ απλά το αποσιώπησαν τα μέσα εδώ. Το κράτος θέλησε να στηρίξει τους Σέρβους τότε, οπότε όλα κινούνταν υπέρ αυτών. Είναι μια μεγάλη και πολύ άσχημη ιστορία που προσπαθώ να ξεχάσω κάθε φορά αλλά βλέπεις η ιστορία δεν ξεχνιέται τόσο εύκολα, ειδικά η πολύ πρόσφατη.

Τώρα για να επιστρέψω στο θέμα μας, ούτε εγώ έχει τύχει να πάω Βοσνία, ωστόσο ξέρω ότι οι συγκοινωνίες είναι πολύ τακτικές και μπορείς να πας είτε με τρένο είτε με λεωφορείο. Να ξέρεις ότι οι δρόμοι και οι σιδηροδρομικές γραμμές γενικά σε αυτές τις χώρες δεν ευνοούν συνήθως το γρήγορο ταξίδι, οπότε για μια απόσταση που σε κάποια άλλη χώρα θα έκανες 3 ώρες, εκεί ίσως χρειαστείς 5 και βάλε. Αυτό να το θυμάσαι όταν κλείνεις δρομολόγια, ώστε να κλείνεις τα νωρίτερα δυνατά, για να έχεις ευελιξία στο υπόλοιπο της μέρας. Επίσης ισχύει ότι μάλλον κάποια δρομολόγια θα περνάνε από χωριά. Πάντως λογικά θα υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάτε ίσως υπάρχουν και άλλες εταιρίες λεωφορείων ή κάποιο δρομολόγιο τρένου να βολεύει περισσότερο.

Μη γνωρίζοντάς το αυτό είχα αποκλειστεί στην Κροατία ένα εικοσιτετράωρο, επειδή δεν έβρισκα μέσο να γυρίσω στο Μαυροβούνιο. Αλλά είχε και αυτό την πλάκα του! :lol:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Καλημέρα παιδιά!
Έχει πάει κανείς από Βελιγράδι? Τα λεωφορεία πώς είναι;
Πριν 3 καλοκαίρια, με παρέα είχαμε πάει με τρένο Βελιγράδι και από εκεί πήραμε λεωφορείο για Σεράγεβο (και στο τέλος καταλήξαμε στην πόλη Visoko, λίγο έξω από το Σεράγεβο).

Το κόστος αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 9-10 ευρώ (ή 18-20, αν το μπερδεύω με μία άλλη τιμή) και ο σταθμός των λεωφορείων βρίσκεται σχεδόν απέναντι από αυτό των τρένων (για το Βελιγράδι μιλάμε πάντα).

Διάρκεια ταξιδιού: (πάλι αν θυμάμαι καλά) γύρω στις 6-7 ώρες.

Όλα καλά πάντως με τη διαδρομή, κανένα πρόβλημα.
Μάλιστα, ήταν φανταστική θυμάμαι η διαδρομή με υπέροχα τοπία και πλούσια φύση.
Η Βοσνία και η Σερβία είναι πανέμορφες. Αυτή τη γνώμη τουλάχιστον σχηματίζω όσο λίγο τις έχω γυρίσει.

Και, τέλος, το Σεράγεβο είναι πολύ ωραία πόλη. Σίγουρα, οι άνθρωποι μαζεύουν ακόμα τα κομμάτια τους από τα προηγούμενα χρόνια, αλλά έχει πολλά μέρη να δεις, με πάντα ευγενικούς και καλούς ανθρώπους.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
παιδιά ευχαριστώ πολύ για όλα τα τιπς! Δεν γνωρίζω και πολύ κόσμο που να έχει πάει προς τα εκεί, οπότε έστω και αυτές οι λιγοστές πληροφορίες είναι πολύτιμες. Επίσης, δεν βρήκα ούτε ταξιδιωτικούς οδηγούς για Βοσνία.
Περισσότερα θα σας γράψω ως ταξιδιωτική ιστορία όταν γυρίσω. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε με ένα μίνι βαν που έχει 30 ευρώ για να μας πάει, και κάνει 5.30 ώρες, και θα γυρίσουμε με το λεωφορείο. Δυστυχώς το αεροορικό εισιτήριο είναι δυσανάλογα ακριβό. Δεν πειράζει όμως, γιατί θα δούμε πράγματα κι από την ενδοχώρα της Βοσνίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, δεν βρήκα ούτε ταξιδιωτικούς οδηγούς για Βοσνία.
Η σειρά "Bradt" έχει ένα πάρα πολύ καλό οδηγό για τη Βοσνία, ενώ η περιοχή καλύπτεται - πολύ μετρίως - και από το Lonely Planet Western Balkans (αν και νομίζω ότι στην καινούργια έκδοση έχουν βελτιωθεί).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.209
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom